Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Apopsh mou einai oti ena remake prepei na koitazei alliws ta pragmata, einai san na zhtame remake tou FF7 kai na to theloume me tous aparxaiomenous mhxanismous tou 1997.
    Πολύ θα ήθελα ένα σύστημα που να είναι σαν τα materia του 7.

    (o aderfos mou leei pws to FF5 htan to FF12 ths epoxhs tou ).
    Δε θα διαφωνήσω, σε θέμα συστήματος μάχης ίσως πρόκειται για τα κορυφαία FF. Και μια που ξαναείπαμε για το 12, ένα από τα καταπληκτικά του στοιχεία ήταν πως, ενώ ήταν απίστευτα δύσκολο, ειδικά αν έκανες κάποια πράγματα με το που γίνονταν διαθέσιμα, αν ήσουν προσεκτικός δε σε σκότωνε εύκολα (χωρίς να σημαίνει ότι τελικά θα κέρδιζες τη μάχη ) πράγμα που ήταν πολύ σημαντικό για το συγκεκριμένο παιχνίδι.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #62
      Τα materia ηταν το καλυτερο συστημα μακραν για εμενα, μου αρεσε που επρεπε να τα κανεις level up και τα weapons ειχαν διαφορετικα slots. Σε εβαζε σε μια διαδικασια να σκεφτεις λιγο το itemization τουλαχιστον οπως το θυμαμαι τοτε γιατι εχω καιρο να το πιασω το vii.

      Comment


      • #63
        Ground νομίζω πως είναι το τετράγωνο... Όχι τπτ άλλο το είχα λιώσει το κουμπί, μία εγώ μία ο bro. To άλλο που θυμήθηκα με το VIII ήταν το pocketstation Ήταν μόνο για Ιαπωνία το accessory αλλά αν θυμάμαι καλά υπήρχε η δυνατότητα στο τελικό game για να το χρησιμοποιήσεις και στην western release( μετά την κυκλοφορία του game αποφασίστηκε να μην έρθει Δύση)

        Για το πρώτο FF πάντως συμφωνώ με nooto... Η original έκδοση- για nes πάντα, δεν έχω παίξει αυτή του psone- ήταν με τα σημερινά δεδομένα απάλευτη( καλά και με αυτά του 2003 εδώ που τα λέμε)όπως και όλα τα rpgs της εποχής. Θυμάμαι τι grinding είχα ρίξει στο Phantasy Star II πριν καν τολμήσω να βγω από την πρώτη πόλη...
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #64
          Nai to tetragwno htan alla poios xrhsimopoiei summons pleon anyway PPP

          Ektos apo ton Odin... o Odin spaei arxidia...
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #65
            Καλά ο Odin που γινόταν Gilgamesh... Τι ζημιά είχα πάθει όταν το είδα πρώτη φορα...
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #66
              Τώρα συγκρίνεται αυτό το 3D με αυτό των DS εκδόσεων; Αυτά είναι γραφικάρες, να κάθεσαι με το στόμα ανοιχτό.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #67
                E ναι... Άλλωστε το DS δε σήκωνε και πολύ 3d games. Ειδικά στο Metroid Prime πάσχιζες να δεις τι γίνεται. Κι αυτά που ακουγόντουσαν τότε για FF 7 rerelease στο DS, δεν νομίζω πως ισχυαν, δεν παίζει το DS να σήκωνε το 7 χωρίς προβλήματα... Απλώς τα polygon graphics σε III και IV ήταν απλοϊκά κσι ο κόσμος αρκετά "γυμνός" από λεπτομέρειες. Αν χρησιμοποιούσαν, σε τελείως υποθετικό σενράριο, πχ την τεχνοτροπία του Bravely Default θα ήταν πολύ πιο όμορφα νομίζω.
                Πάντως πραγματικά το 8 παρά τα όποια μειονεκτήματά του ήταν πολύ όμορφος τίτλος και ο πιο ρεαλιστικός προσανατολισμός όσον αφορά τα μοντέλα των χαρακτήρων μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Το μόνο που εξακολουθώ να θεωρώ αφόρητο είναι ο χαρακτήρας του Squall. Όταν το είχα πρωτοξεκινήσει, έλεγα πότε θα γίνει επιτέλους η μεταστροφή του να γίνει λίγο πιο likeable. Ευτυχώς το υπόλοιπο cast κάπως εξισορροπόύσε την κατάσταση- ακόμη κι ο Ζell είχε γέλιο.( χρόνια αθωότητας )
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #68
                  Στο 8 έπαιζα μόνο με GF.Το είχα λιώσει το τετράγωνο.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παίζω πολύ ώρα και δουλειά να μην κάνω.Γι'αυτό σε ρώτησα πιο πριν ground για το "exploit" γιατί θέλω να φτάσω στο τέρμα,αλλά δεν την παλεύω να το ξαναπεράσω όλο αυτό.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #69
                    Το μόνο που εξακολουθώ να θεωρώ αφόρητο είναι ο χαρακτήρας του Squall. Όταν το είχα πρωτοξεκινήσει, έλεγα πότε θα γίνει επιτέλους η μεταστροφή του να γίνει λίγο πιο likeable.
                    ...Whatever.

                    Ευτυχώς το υπόλοιπο cast κάπως εξισορροπόύσε την κατάσταση- ακόμη κι ο Ζell είχε γέλιο.( χρόνια αθωότητας )
                    Edea ftw!

                    E ναι... Άλλωστε το DS δε σήκωνε και πολύ 3d games. Ειδικά στο Metroid Prime πάσχιζες να δεις τι γίνεται. Κι αυτά που ακουγόντουσαν τότε για FF 7 rerelease στο DS, δεν νομίζω πως ισχυαν, δεν παίζει το DS να σήκωνε το 7 χωρίς προβλήματα... Απλώς τα polygon graphics σε III και IV ήταν απλοϊκά κσι ο κόσμος αρκετά "γυμνός" από λεπτομέρειες. Αν χρησιμοποιούσαν, σε τελείως υποθετικό σενράριο, πχ την τεχνοτροπία του Bravely Default θα ήταν πολύ πιο όμορφα νομίζω.
                    Κοίτα, τα PSX FF είχαν prerendered backgrounds όπως και το Bravely Default (το οποίο επίσης φαίνεται φτωχό αν λάβεις υπόψιν σου πως το 3DS θα πρέπει να είναι σαφώς δυνατότερο του PS1), βέβαια τα cartridge έκαναν πολύ δύσκολη τη χρήση τους λόγω χώρου.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #70
                      Χα χα όντως... whatever xD

                      Η Edea ήταν και ο αγαπημένος char του αδερφού μου από το cast του VIII.

                      Nαι σίγουρα παίζει ρόλο και η χωρητικότητα των carts, ειδικά για games που έχουν και τόσα FMVs. Τέλος πάντων με αυτά που λέγονται μου έρχεται να πάρω μια άδεια κανένα μήνα και να αρχίζω να ασχολούμαι αποκλειστικά με FF games
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #71
                        Nαι σίγουρα παίζει ρόλο και η χωρητικότητα των carts, ειδικά για games που έχουν και τόσα FMVs. Τέλος πάντων με αυτά που λέγονται μου έρχεται να πάρω μια άδεια κανένα μήνα και να αρχίζω να ασχολούμαι αποκλειστικά με FF games
                        Tell me about it, αγορά 1-10 (μακάρι και 12 ) σε PS Vita, αποκλειστικό page για τα FF/S-E games με το ανάλογο φόντο και 16ωρα καθημερινά FF marathon .

                        Comment


                        • #72
                          To final fantasy X HD έχει πάρει πολύ καλές βαθμολογίες μέχρι στιγμής. Από ότι βλέπω κανείς σας δεν το αναφέρει αν και στις λίστες που κάνετε κάνεις δεν το βάζει στα τελευταία.

                          Προσωπικά είναι το πρώτο final fantasy που έπαιξα και για κάποιων που το μόνο rpg που έπαιζε τότε ήταν Pokemon, ήταν πραγματικά ότι πρέπει. Μέχρι και σήμερα είναι το αγαπημένο μου FF (μη με πάρετε με τις πέτρες παρακαλώ )

                          Comment


                          • #73
                            Η δικιά μου σειρά προτίμησεις των FF είναι η εξής:

                            (καλύτερο -> χειρότερο)

                            XII, VI, VII, IX, V, IV, VIII, X, XIII, I, III, II

                            Το IV με το Χ θα μπορούσαν ίσως να αλλάξουν θέση, αλλά έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε που τα τερμάτισα, οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Διαισθητικά καθαρά, και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, σε αυτήν τη σειρά θα τα έβαζα, οπότε πιστεύω ότι είναι και η ακριβέστερη.

                            Comment


                            • #74
                              Προσωπικά είναι το πρώτο final fantasy που έπαιξα και για κάποιων που το μόνο rpg που έπαιζε τότε ήταν Pokemon, ήταν πραγματικά ότι πρέπει. Μέχρι και σήμερα είναι το αγαπημένο μου FF (μη με πάρετε με τις πέτρες παρακαλώ )
                              Καλά και αυτό ισχύει για όλους πιστεύω, είναι σαν κανόνας το πρώτο σου FF μπαίνει αυτόματα στα αγαπημένα σου.
                              Εμένα που το πρώτο μου FF είναι το VIII, ότι και να λέτε το θεωρώ τοπ

                              Comment


                              • #75
                                Vriskw thn seira pou evale o Evans ta agaphmena tou FF para poly swsth, kapws etsi einai kai me mena, malista prin diavasw ti egrapse meta eipa "to 4 me to 10 tha mporousan na allaksoun thesh" .

                                Den kserw ti paizei me to HD tou FFX kai to kanoun oloi toso megalo thema, to idio akrivws game se kalyterh analysh....
                                Adynatw na katalavw ti rolo paizoun oi vathmologies kai ta papatzilikia.
                                Htan wraio game otan to epaiza, alla distyxws to FFXII mou xalase gia panta thn empeiria mou me to FFX.
                                Afthn thn stigmh einai to poio unplayable FF apo olh sthn seira gia mena.
                                Den mou aresei kai to concept twn eksoplismwn (sthn ousia kathe xarakthras exei 4-5 opla kai to skin tous kanei kyklous, sxedon toso xalia oso to FF8 se afton ton tomea).
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X