Announcement

Collapse
No announcement yet.

Lightning Returns: Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lightning Returns: Final Fantasy XIII

    Ξεκίνησε κανείς το lighting returns;Αν ναι ας γράψει κανένα σχόλιο εντυπώσεων.

    Εγώ από το λίγο που έπαιξα το ντεμο έχω ανάμεικτες εντυπώσεις.Σαν gameplay μου άρεσε πολύ,φοβερό σύστημα μάχης και όσα ακούω μου άρεσαν για το παιχνίδι.Όσον αφορά την ιστορία όμως μου φαίνεται πολύ wtf,το σκότωσαν πραγματικά οι της squareenix,πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι πίνουν,ας το κυκλοφορούσαν σαν αυτοτελές παιχνίδι,αυτό το μοτίβο με τα sequels του 13 δεν είχε εξαρχής κανένα απολύτως νόημα.

    Προσωπικά θα περιμένω για price drop για να το πάρω.Είναι το πρώτο ff που περιμένω να το πάρω σε bargain,δεν περίμενα ότι θα έρθει αυτή η στιγμή.

    Εχει πάντως το χαμηλότερο βαθμό από κάθε άλλο ff σε sites τύπου metacritic,γύρω στο 70 τοις εκατό.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

  • #2
    τελειωσα το lighting returns προχθες , το στορυ ειναι ρεντικολο, το συστημα με τον χρονο που τρεχει (και μαζι του τρεχεις και συ σαν την αδικη καταρα να κανεις αδιαφορα επι το πλειστον quests) ειναι μπελας καθως δεν σου δειχνει που να πας για να τα ολοκληρωσεις και το log δεν βοηθαει παντα με tips, ετσι χανεις αδικα χρονο, αν δεν παιζεις με οδηγο στρατηγικης θα χασεις σιγουρα πολλα πραγματα

    το μονα θετικα για μενα ηταν το συμπαθητικο συστημα μαχης με τα jobs και το design στις 4 περιοχες του παιχνιδιου που ειναι το καλυτερο της τριλογιας

    αλλα για να μην ειμαι αδικος με το time management μπορεις να ''abusareis'' ενα ability αργοτερα στο παιχνιδι και να παγωνεις τον χρονο συνεχεια

    Comment


    • #3
      To ksekinhsa kai egw, o xronos den me piezei, enas filos pou to exei teleiwsei kai aftos epaize gia 40 wres to game kai afto sto prwto playthrough opote einai ok ta pragmata.

      Ontws mporeis na xaseis arketa pragmata xwris odhgo, alla to paixnidi apaitei multiple playthroughs kai gia na leme thn alhtheia exw na paiksw FF (kai jrpg) xwris odhgo apo to FF7...

      To story den einai endiaferon na pw thn alhtheia, poses fores mporei na endiaferthw gia tous idious xarakthres?
      An kai kapou edw na pw oti o Snow gamaei kai dernei, pragmatika apo tous kalyterous xarakthres me diafora.

      To systhma maxhs einai epishs efkola to kalytero shmeio tou paixnidiou, exei mesa just frames, xreiazetai kales antidraseis apo ton paixth kai genika einai fun to play.
      Genika einai ena apo ta poio fun systhmata maxhs poy exw dei se Jrpg me thn diafora oti elegxeis mono enan xarakthra.

      To 7 einai kalos vathmos.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #4
        η αληθεια ειναι επισης οτι μπορεις να κανεις τα παντα μεσα σε λiγες ingame μερες και να κοιμηθεις τις υπολοιπες

        o snow ειναι οντως πολυ γαματος ξεχωριζει σαν την μυγα μεσα στο γαλα


        edit: αυτος ειναι ο καλυτερος οδηγος που βρηκα και χρησιμοποιησα οποιος θελει να τον τσεκαρει αν παιζει το game

        Comment


        • #5
          Παίζω το Lightning Returns, μέτριο σε γενικές γραμμές όπως τα προηγούμενα δύο αν και, προσωπικά, το βρίσκω πιο ενδιαφέρον από τα XIII και XIII-2 τόσο λόγο ιστορίας όσο και gameplay. Μου θυμίζει αρκετά το Crisis Core με μερικά twists στο τρόπο που κινείται το gameplay του.
          sigpic

          Comment


          • #6
            ^ to Battle system einai poly kalo, alla tha thn hthela na trexei, oxi na sernetai
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #7
              Xμμ αν έχεις ασχοληθεί κάμποσο, γράψε αν θέλεις ποια builds χρησιμοποιείς. Οι μάχες όντως είναι ζόρικες, ακόμα και στο Easy.
              sigpic

              Comment


              • #8
                τσεκαρε αυτο τον οδηγο deus_dope



                νομιζω δεν εχει νοημα να πουμε schemata setups γιατι μερικα καλα κουστουμια τα παιρνεις σεναριακα ενω αλλα τα αγοραζεις

                Comment


                • #9
                  huh; Να'σαι καλά αλλά δε ζήτησα walkthrough να με πάρει από το χεράκι. Οκ, αν σκάσατε χρήματα για τα DLC κουστούμια πάσο, τι γίνεται με αυτά που βρίσκεται παίζοντας;

                  Λογικά όλοι έχετε τα Guardian Corps και Knight of Etro που δίνει + στην ATB, αυτά πώς τα έχετε σεττάρει ας πούμε;

                  Στο Ruffian Camp, στα Dunes, πουλάει μια στολή-λουκούμι για status alignments καθώς και ένα όπλο για 72κ που δείχνει να ταιριάζει γάντι για build με Defaith,Debrave κλπ. Προσφέρει όμως στη μάχη;

                  Έχετε αυστηρά cookie-cutter builds, π.χ. τη στολή Black Mage με ανάλογα +Magic αντικείμενα και τέσσερα spells στα face buttons ή παίζεται με περισσότερο υβριδικά Σχήματα;

                  Ουσιαστικά όλο το "ζουμί" όπως έχω δει είναι να φέρεις τον αντίπαλο σε "Stagger" κατάσταση, πάνω εκεί, κάποιος που έχει παίξει και πειραματιστεί περισσότερο, έχει να κάνει κάποιες παρατηρήσεις; Share the knowledge.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    οχι οταν ελεγα να αγορασεις εννοουσα ingame απο τα shops εξαλλου απ'οσο γνωριζω δεν υπαρχουνε dlc schemeta (ακομα)

                    κοιτα εγω συνηθως παιρνω και μελεταω ενα σκελετο απο ενα walkthrought/roadmap οταν παιζω καποιο jrpg αλλα δεν το ακολουθω και κατα γραμμα απλα εχω το νου μου για missables και secret items/bosses... τωρα στην περιπτωση του lighting returns ειναι ετσι φτιαγμενο που θα χασεις απειρα πραγματα αν παιξεις στο ετσι...και επειδη εχω το μικροβιο του perfectionist οταν καταλαβα τι παιζει μου την εδωσε και ακολουθησα κατα γραμμα το roadmap απο το link που εδωσα οσο αχαρο και αν ηταν...βεβαια προς το τελος συνειδητοποιεις οτι το game σου δινει απλετο χρονο να τα κανεις ολα ΕΦΟΣΟΝ γνωριζεις που να πας και τι να κανεις καθε φορα

                    τωρα για τα setups γενικα δεν χρειαζεται συγκλονιστικο min/max, μπορεις να αυτοσχεδιασεις αρκει να χτυπας τα weakness των αντιπαλων και να πηγαινεις για stagger

                    εγω συνηθως ειχα δυο schemata που βαραγαν weakness και ενα τουμπανοαμυνα, αλλα τα εκανα rotation και ανακατευα την τραπουλα συχνα για να μην βαριεμαι, (με εξαιρεση το super duper optional boss που ακολουθησα το setup του roadmap) δεν ασχοληθηκα με crafting ιδιαιτερα ουτε με τα debuffs

                    επισης spamare οσο μπορεις το chronostasis υπαρχουνε συγκεκριμενοι εχθροι σε καθε μια απο τις 4 main περιοχες του game που δινουνε 4EP, μολις μαθεις που βγαινουν και μπορεις να τους καθαρισεις σχετικα ευκολα δεν μενεις ποτε απο χρονο

                    Comment


                    • #11
                      Ωραία ποστ παιδιά.Μου αρέσει από όσα διαβάζω,όμως έχω δύο ενστάσεις.Η πρώτη είναι η missable φύση του, εγώ δεν παίζω με οδηγό,τουλάχιστον στο πρώτο playthrough.Αλλά οκ,μπορώ να το καταλάβω γιατί το παιχνίδι και μικρό είναι και προορίζεται για πολλαπλά playthrough.Η δεύτερη ένστασή μου είναι που έβαλαν εναλλαγή ημέρας νύχτας με events που ενεργοποιούνται σε συγκεκριμένες φάσεις σε τίτλο που έχει χρονικό όριο για να ολοκληρωθεί...Μου φαίνεται λίγο άκυρη επιλογή και πως ο ένας μηχανισμός αναιρεί τον άλλο.

                      Από ιστορία φαντάζομαι πως εκτροχιάστηκε,έτσι δεν είναι;


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #12
                        O χρόνος γίνεται πανεύκολα διαχειρίσιμος Deus. Κοιμάσε σε Inn και τρέχει, πατάς Chronostasis και σταματα τελείως για λίγο. Προσωπικά δεν έχω θέμα "πίεσης" ή ας πούμε, ψυχολογικού ή υπάρκτού περιορισμού στην εξερεύνηση ή στο τέμπο που παίζω. Ίσα ίσα που το παιχνίδι είναι εντελώς ανοιχτό στο που θα πας και τι θα κάνεις που, ακόμα κι αν κάποια quests ή npcs εμφανίζονται συγκεκριμένες ώρες, είτε τρέχεις το χρόνο είτε πας και κάνεις κάτι άλλο.

                        Για την ιστορία, να σου πω, εμένα ΟΚ μου φαίνεται. Δηλαδή σε σχέση με ΧΙΙΙ-2 ας πούμε, σαν κεντρική ιστορία μου αρέσει περισσότερο. Η πλοκή είναι λίγο ότινάναι και στο πως (και που) καταλήγει... Σε γενικότερο πλαίσιο, ναι, μην περιμένεις τίποτα τρομερό, στα επίπεδα των προηγούμενων δύο είναι. Κάποιοι διάλογοι είναι καλοί, κάποιοι εκτός τόπου και χρόνου, κάποιοι χαρακτήρες αλληλεπιδρούν ωραία στην οθόνη, μερικοί άλλοι δεν υποφέρονται. Μέτρια πράγματα.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          H monh enstash pou exw apo plevras istorias einai oti pargmatika den endiaferomai gia tous xarakthres.
                          O monadikos pou mou aresei einai o Snow gia na katalavete dhladh.
                          To paixnidi eprepe na exei teleiwsei me to FF13, h aderfh ths Lightning eprepe na exei pethanei na teleiwnoume, toso poly den thelw na thn vlepw...
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment

                          Working...
                          X