Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η σχέση σας με τα video games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η σχέση σας με τα video games

    Για πείτε λίγο για το ποσο active είναι η σχέση σας με τα video games αυτή την στιγμή. Όπως θα έχετε παρατηρήσει έχει πέσει πολύ η κίνηση του forum. Δουλειές, διαβάσματα, υποχρεώσεις... Οικογένεια...

    Τώρα σε πια φάση είστε? Βασικά σε πια φάση ήσασταν (ποσο active στο παρελθόν), πως είσαστε τώρα, και σε πιο βαθμό πιστεύετε να είναι video games στην ζωή σας στο μέλλον. Ποσο μεγαλώνει/ωριμάζει αυτή σας η σχέση? Ποσο wise έχετε γίνει? Κοιμάστε ακόμα μαζί? Καλά ξέφυγα.

    Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε τέτοιο topic. Αν ναι τότε ας ενωθεί.

  • #2
    Paizw akomh poly video games, afto pou exei allaksei se sxesh me to parelthon einai to posa paixnidia paizw.

    Synithws den paizw polla kainouria games, protimw na paizw palia se emulators h sto PC h sto PSP.
    Paizw kai kapoia online games opws FFXIV, Diablo III kai LoL pou mou apospoun apo mona tous poly xrono.

    Den me vlepw na parataw ta games pote.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      once a gamer always a gamer!!

      Comment


      • #4
        A καλά άμα οι περισσότεροι βαριούνται να απαντήσουν... I guess the situation it's pretty clear.

        Comment


        • #5
          Δεν το είδα καν

          Αυτό τον καιρό είμαι σε μια φάση που τρώω, κοιμάμαι και παίζω. Άντε πες να πεταχτό σχολή καμιά φορά . Παλιά ίσως έλιωνα πολύ περισσότερο σε εποχές σχολείου αλλά δεν το έβλεπα τόσο "πατριωτικά" το θέμα λόγου πείρας. Δεν νομίζω ποτέ να το κόψω, πραγματικά δεν μπορώ να δω τον εαυτό μου χωρίς games.

          Κάτι άλλο τώρα. Έχω φίλους που έχουν σταματήσει το άθλημα γιατί άλλαξαν ασχολίες, υποχρεώσεις και ότι λέει ο Aion αλλά από την άλλη έχω και φίλους που δεν παίζουν γιατί λένε ότι είναι μεγάλοι για να παίζουν. Τι έχετε να πείτε για αυτό.

          Comment


          • #6
            Πόσο μεγάλοι δηλαδή?

            Η σχέση μου παραμένει ακόμα στα 27 σχεδόν το ίδιο καλή.
            Φυσικά υπάρχουν περιόδοι που λόγω χρόνου μπορεί να μειωθεί η ενασχόληση αλλά αυτό συμβαίνει για όλα και όχι αποκλειστικά για τα VG.

            Το 2013 λόγω στρατού είχα μείνει λίγο πίσω και φέτος λόγω χρημάτων δεν είμαι up to date στις κυκλοφορίες αλλά έχω τόσα παλιά να παίξω που πραγματικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Αν και μου τη σπάει που δεν μπόρεσα να πάρω την collector's του Wind Waker.

            Επίσης είμαι από τους τυχερούς που η κοπέλα τους ασχολείται με το άθλημα οπότε δεν θα έχουμε γκρίνια.

            Γενικά συνεχίζω γερά. Στόχος μου είναι να πάρω όλες τις κονσόλες νέας γενιάς, να τουμπανιάσω λίγο το PC και τελικά να περάσω στις 40+ ίντσες με 3D.
            I'm back bitches... Version 2.0

            Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

            Comment


            • #7
              Μα φυσικά οι λόγοι που ανέφερες στέκουν, στον καθένα μπορεί να τύχουν υποχρεώσεις οι οποίες θα του αφήσουν ελάχιστο ελεύθερο χρόνο τον οποίο θα ξοδέψει για να ξεκουραστεί συνήθως. Αλλά να σου λένε άτομα 23 χρονών I' m too old for this shit παραπάει.

              Το θέμα σχέσης που ανέφερες ωστόσο είναι ένα λεπτό ζήτημα. Κι εγώ σε μια παρόμοια φάση είμαι αλλά βλέπω κάτι άλλους κακόμοιρους που έχουν πολλά θέματα.

              Comment


              • #8
                Αυτοί είναι παιδάκια στο μυαλό και δεν το'χουν καταλάβει ακόμη!Πραγματικά να τους λυπάσαι!Ή το άλλο που ακούω από φίλους,γνωστούς κτλ..."ακόμη με nintendo ασχολείσαι?Έχεις μείνει πολύ πίσω!!"
                Ψευτόμαγκες του κώλου!
                Εγώ συνεχίζω ακάθεκτος με το άθλημα και ανά διαστήματα ασχολούμαι πολύ.Άλλα πάλι το αφήνω λόγω σχολής ή επειδή θέλω να ξεκουραστώ.Πέρσι και γω το άφησα λόγω στρατού!
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Grimmtak View Post
                  Μα φυσικά οι λόγοι που ανέφερες στέκουν, στον καθένα μπορεί να τύχουν υποχρεώσεις οι οποίες θα του αφήσουν ελάχιστο ελεύθερο χρόνο τον οποίο θα ξοδέψει για να ξεκουραστεί συνήθως. Αλλά να σου λένε άτομα 23 χρονών I' m too old for this shit παραπάει.

                  Το θέμα σχέσης που ανέφερες ωστόσο είναι ένα λεπτό ζήτημα. Κι εγώ σε μια παρόμοια φάση είμαι αλλά βλέπω κάτι άλλους κακόμοιρους που έχουν πολλά θέματα.


                  Στα 23 είχα μαζί το DS στη σχολή για να παίζω Pokemon.
                  Μάλλον περνάνε μια καθυστερημένη κρίση εφηβείας όπου νομίζουν πως είναι too old ή too cool για τέτοια παιδικά πράγματα.


                  Η σχέση είναι θέμα πως θα κάνεις το χειρισμό. Η προηγούμενη δεν είχε σχέση με παιχνίδια αλλά της είχα ξεκαθαρίσει πως έχει το πράμα με εμένα και πως θα διαθέτω χρόνο και για εκεί. Σιγά σιγά την είχα χώσει και στο να παίζει Wii.
                  I'm back bitches... Version 2.0

                  Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                  Comment


                  • #10
                    Όλα εξαρτόνται απο το άτομο. Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο να μου πει κάποιος οτι δεν θέλει να ασχοληθεί άλλο με τα videogames στα 23 του, και στα 15 να μου το λεγε πάλι λογικό θα μου φαινότανε. Τα videogames, εκτός εξαιρέσεων, προσφέρουν διασκέδαση και ακόνισμα του μυαλού, είναι απολύτως λογικό να φτάσεις σε μια ηλικία που έχεις άλλες προταιρεότητες, όπως είπα εξαρτάται απο το άτομο, και θα παρατήσεις το άθλημα γιατί απλά δεν σου προσφέρει αυτά που αναζητάς.

                    Για να μαι on-topic για μένα το Gaming είναι προτίστως spectators sport μιας και παρακολουθώ τα τουρνουά LoL και κατά δεύτερον χόμπι όποτε παίζω Civilization ή όποτε κυκλοφορεί ενδιαφέρον RPG.

                    Comment


                    • #11
                      Ούτε εμένα θα μου φαινόταν περίεργο να μου πει κάποιος πως δεν θέλει να παίζει πλέον γιατί βαρέθηκε, δεν του αρέσεουν πια, βρήκε άλλες ασχολίες, δεν προλαβαίνει.

                      Η δικαιολογία όμως "είμαι μεγάλος για αυτά" μου φαίνεται τραγικά ηλίθια και παράλληλα προσβλητική. Μου θυμίζει παλιότερα χρόνια και μεγαλύτερες ηλικίες.
                      Επίσης στους περισσότερους που λένε κάτι τέτοιο αν τους βάλεις ένα Civilization θα το κοιτάνε σαν πυρηνική φυσική.
                      I'm back bitches... Version 2.0

                      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                      Comment


                      • #12
                        Συμφωνώ αν το λένε επιδεικτικά, αλλά ευτυχώς το Gaming έχει φτάσει να είναι τόσο mainstream που τέτοιες περιπτώσεις είναι σπάνιες πλέον. Απο την στιγμή που ο αδερφός μου είναι 37, έχει 2 παιδιά και επιχείρηση 25 ατόμων και βρίσκει χρόνο να παίζει ραλάκια, κάθε ατάκα τύπου είσαι πολύ μεγάλος για τέτοια τρώει άκυρο στο λεπτό.

                        Τώρα, όπως είπα για μερικούς όντως ισχύει οτι μεγαλώνοντας χάνουν το νόημα να παίζουν γιατί αλλάζει η χημεία του εγκεφάλου τους που επηρεάζει το τι θέλουν ή δεν ξέρω και γω τι να πούμε. Και επειδή δεν είναι σπάνιες περιπτώσεις το καταλαβαίνω αν μου πει κάποιος "μεγάλωσα για τέτοια πράγματα" και ας είναι και 18 αρκεί να μην υπονοεί οτι αυτό ισχύει για όλους.

                        Ο TheCursed είναι το φορουμικό παράδειγμα.

                        Comment


                        • #13
                          επειδή βαριέμαι αυτή τη στιγμή να γράφω σεντόνι,

                          Προσωπικά μια χαρά ειναι η σχέση μου με το gaming, πάντα μου άρεσαν τα games και πάντα (λογικά) θα μου αρέσουνε, η μονάδικη περίοδος έως τώρα που έπαιξα ελάχιστα έως καθόλου ήταν η στρατιωτική περίοδος.

                          Αυτή τη στιγμή εάν ειχα την οικονομική δυνατότητα θα έπαιρνα όλες τις κονσόλες νέας γενιάς.

                          To gaming φυσικά και δεν το βλέπω σαν κάτι που απευθύνεται μονο σε άτομα παιδικής ηλικίας μια άποψη που επικρατεί σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες του κόσμου. Τώρα εντάξει η Ελλάδα απο άποψη νοοτροπίας βρίσκεται πίσω σε πολλά πράματα και ο τρόπος αντιμέτωπισης του gaming δεν αποτελεί εξαίρεση αν και τα τελευταία χρονια εξαιτίας της γενιάς Ελληνων gamers που ήταν παιδιά και τώρα πλησιάζουνε τα 30 και συνεχίζουνε να αγαπούνε τα videogames, ενώ οι γέροι πεθαίνουνε, αυτή η κατάσταση αλλάζει με το gaming να ειναι σε πολύ καλυτερη θέση σε σχέση με την προ εικοσαετίας κατάσταση.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • #14
                            32 se 2 evdomades
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #15
                              32 χρονών κωλόγερας, αλλά συνεχίζω να παίζω σχεδόν καθημερινά, με εξαιρέσεις κάτι διαστήματα που για κάποιο λόγο δεν έχω όρεξη να παίξω τίποτα.
                              Το μόνο που μου λείπει είναι το αίσθημα δέους που είχα όταν πρωτοξεκίναγα ένα μικρός game (καλό ή μάπα), πλέον δεν το έχω πια.

                              Comment

                              Working...
                              X