Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποια ειναι η καλύτερη τριλογια ολων των εποχων (Τ&

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ποια ειναι η καλύτερη τριλογια ολων των εποχων (Τ&

    Ερωτημα απλο και δυσκολο. Εκανα search και δεν ειδα παρομοιο thread οποτε ειπα γιατι οχι.

    Εβαλα οσες θεωρησα αρκετα δημοφιλεις και θυμομουν, ειναι σιγουρο πως ξεχασα πολλες, μην με φατε απλα αναφερετε την σε comment.
    Εκανα και μερικες εξαιρεσεις οπως στο rambo και στο indiana jones γιατι το "σπασιμο" εγινε πολυ μετα, απλα μην υπολογισετε τα extra sequel.

    Το εκανα multiple choice για να εχει ενα ενδιαφερων, δυστηχως δεν ειδα επιλογη για περιορισμο των votes οποτε παρακαλω ψηφιστε με φειδώ.
    Αν εκανα βλακεια και θελετε με 1 ψηφο ισως να ανοιξουμε και αλλο (?).
    0
    Star Wars (IV,V,VI)
    0%
    0
    Back to the future
    0%
    0
    Matrix
    0%
    0
    Lord of the rings
    0%
    0
    Bourne
    0%
    0
    Alien Trilogy
    0%
    0
    Dark Knight (Batman) Trilogy
    0%
    0
    Toy Story
    0%
    0
    The Godfather
    0%
    0
    Φονικο οπλο
    0%
    0
    Terminator
    0%
    0
    Austin powers
    0%
    0
    Indiana jones
    0%
    0
    Mission Impossible
    0%
    0
    Rambo
    0%
    0
    The Naked Gun
    0%
    0
    Spiderman
    0%
    0
    Pirates of the Caribbean
    0%
    0
    Star Wars (I,II,III)
    0%
    0
    Αλλη τριλογια την οποια αναφερω στα comments
    0%
    0

  • #2
    Δεν ξέρω ποια να επιλέξω,ξέχασες πάντως X-Men Trilogy,Mad Max Trilogy,Die Hard Trilogy από τις βασικές.Τελικά θα βάλω μόνο 2 από όσες θέλω κι αυτό,γιατί το 3ο κομμάτι σε κάποιες ήταν κατώτερο των προσδοκιών.

    edit:Moυ αρέσει που λες κάτι για φειδώ,και βάζεις 4 ψήφους.
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Ε ειναι πολλες οι επιλογες, αν μπορουσα η στο 3 η στο 4 θα το περιοριζα

      Comment


      • #4
        Back to the future gia mena.
        Oxi mono einai h agaphmenh mou trilogia, alla einai kai h agaphmenes mou tainies ever.

        Proseksa ligo arga oti mporousame na psifisoume panw apo 1 opote tha evaza kai to Lord of the Rings.

        To Mission impossible einai epishs tetralogia kai malista me gamath tetarth tainia.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ground_zero View Post
          Back to the future gia mena.
          Oxi mono einai h agaphmenh mou trilogia, alla einai kai h agaphmenes mou tainies ever.

          Proseksa ligo arga oti mporousame na psifisoume panw apo 1 opote tha evaza kai to Lord of the Rings.

          To Mission impossible einai epishs tetralogia kai malista me gamath tetarth tainia.
          Τα back to the future τα ειχα δει μικρος αλλα τα εκανα rewatch αυτην την εβδομαδα, μεσα στο top 3 μου, εξαιρετικες. Τωρα παιζω και το adventure της telltale που ειναι και καλα το 4ο μερος

          Γενικα ψηφισα star wars (4,5,6),lord of the rings,back to the future και indiana jones, με αυτην την σειρα.

          Η τεταρτη ταινια mission imposible ηταν οντως αρκετα καλη εως πολυ καλη, τα 2 και 3 ηταν πολυ απογοητευτικα, το 1 ειναι κλασικο!


          Πως καταφερα να ξεχασω να βαλω το jurasic park?

          Comment


          • #6
            Εγώ έβαλα το Matrix που ήταν και η πιο πρόσφατη που είδα γιατί μου έκανε κάποιο περίεργο κλικ. Στο πρώτο Matrix ίσως έβαζα και 10άρι ενώ και τα δύο επόμενα δεν με χαλάσανε, αλλά δεν τα λέω και επληκτικά. 2η (και πιο αντικειμενική) επιλογή μου μάλλον θα ήτανε το LOTRO που ήταν σταθερά ΠΑΡΑ πολύ καλό σε όλη την τριλογία.

            ΥΓ: Άμα τα POTC 2 & 3 ήταν τόσο καλά όσο το πρώτο θα πέρνανε την ψήφο μου χαλαρά.

            Comment


            • #7
              Εγώ έβαλα Lord of the rings, γιατί εκτός του ότι είναι από τις αγαπημένες μου, είναι ίσως η καλύτερη και πιο σταθερή ποιοτικά τριλογία σε όλα της τα μέρη.

              Back to the future γιατί είναι από τις τοπ ταινίες του είδους ever, ακόμα και αν το πρώτο μέρος είναι χαλαρά το καλύτερο, τα άλλα δυο μέρη είναι και αυτά απίστευτα διασκεδαστικές ταινίες.

              Indiana Jones, γιατί και αυτή είναι απίστευτη τριλογία και προσωπικά μου αρέσει εξίσου και το Τemple of Doom, που θεωρείται ο αδύναμος κρίκος τις σειράς. (το Crystal Skull δεν το συμπεριλαμβανω στην original trilogy, εμένα δεν με πολυχαλασε βέβαια, αλλά ήταν μια μετριότητα στην καλύτερη )

              Το Matrix ήταν πολύ μπροστά, όχι μόνο για την εποχή του, αλλά δεν το ψήφισα γιατί τα δυο τελευταία μέρη ήταν απογοητευτικά. Αν δεν εσπαγαν το reloaded και το revolutions σε δυο ταινίες ίσως κατάφερναν να φτιάξουν ένα worthy conclusion στην σειρά. Να θυμίσω ότι δεν κράτησαν καν τα προσχήματα και βγήκαν με 5 μήνες διάφορα στο Σινεμά.

              Bourne, είναι όντως πολύ καλή τριλογία , άλλα δεν έχει το ίδιο βάρος με τις υπόλοιπες που ψήφισα.

              Alien και Terminator από τις αγαπημένες μου σειρές-ταινίες αλλά τα 3 μέρη τους είναι ανύπαρκτα.

              Dark Knight Trilogy, Rises=απογοήτευση.

              The Godfather, αν μιλάγαμε για duology δεν θα υπήρχε καν θέμα, θα ηταν αυτόματη ψήφος.

              Star Wars, αν και φαν δεν ψηφίζω γιατί είναι τέρμα overrated σαν ταινίες. Σαν Mythos/Universe είναι άλλο θέμα.

              Αλλες τριλογίες που μου έρχονται και είναι respect, Dollars Trilogy του τεράστιου Sergio Leone και Vengeance Trilogy (Sympathy for Mr. Vengeance,Oldboy ,Sympathy for Lady Vengeance) του Park Chan wook.

              Και για να το πάω σε πιο cult μονοπάτια The Street Fighter Trilogy (The Street Fighter, Return of the Street Fighter, The Street Fighter's Last Revenge) με Sonny Chiba.

              Comment


              • #8
                To Indiana Johnes einai dilogia gia mena, h defterh kai h tetarth me xalasan para poly.
                Mhn pw oti me eksairesh thn arxikh skhnh kai thn telikh skhnh pistevw pws h tetarth htan kalyterh apo thn defterh.

                Ta Matrix mou aresane ola, alla plhn ths prwths ta alla 2 den htan to idio kala.

                Dark Knight dilogia epishs, h trith tainia htan miasma gia thn seira.

                Ta Bourne htan ola kala, tha mporousa na ta psifisw, alla gia mena den ftanoun to megethos twn LOTR kai BTTF.

                Ta Terminator einai mono mia tainia h defterh.
                H prwth kai h trith den einai xalia tainies, alla to feeling tous einai san na vriskontai se allo kosmo, den yparxei synoxh.

                Gia to Star Wars symfwnw mazi sou.

                To Dollars trilogy tha to psifiza aneta.
                Kai oi 3 tainies einai tip of the top gia to eidos tous.

                Ta Die Hard exoun 2 gamaw tao tainies (1 kai 3), 2 metries alla diaskedastikes (2 kai 4) kai mia apaisia dikaiologia gia sequel (5).
                Ean milousame gia dilogia tha thn evaza aneta sta top.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Δε καταλαβαινω τι νοημα εχει ενα poll σε ερωτηση που εχει μια σωστη απαντηση και πολλες λαθος...
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Star Wars (IV, V, VI) και Alien για εμένα. Θα έβαζα και το Godfather, αλλά η βουτιά στην ποιότητα και τον χαρακτήρα από ταινία σε ταινία της συγκεκριμένης τριλογίας είναι τόσο μεγάλη, που ως σύνολο δεν "δένει" καλά, αν και το πρώτο Godfather το θεωρώ με χαοτική διαφορά τη μεμονωμένα καλύτερα ταινία απ' όσες περιλαμβάνονται στις τριλογίες του poll.

                    Από εκεί και πέρα ούτε και το Alien είναι τριλογία με σταθερά στάνταρντς ποιότητας, αλλά υπάρχει τουλάχιστον μια συνέχεια στο ύφος, με τη δεύτερη και την τρίτη να είναι καθεμιά πιο κάφρικη από τον προκάτοχο της, πιο ωμή και λιγότερο ατμοσφαιρική.

                    Τα πρώτα τρία Star Wars (τα οποία η λογική prequel των επόμενων τα κατέστησε IV-V-VI) δε χρειάζονται και πολλές συστάσεις, θα μπορούσαν άνετα να είναι και μια ταινία άλλωστε.
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • #11
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #12
                        ^ Shkwthika kai xorevw twra.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment

                        Working...
                        X