Announcement

Collapse
No announcement yet.

Street Fighter II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Street Fighter II



    .. Απο που να αρχισει κανεις οταν πρεπει να μιλησει για το παιχνιδι που στην ουσια εθεσε τα θεμελια για ολοκληρο το ειδος των fighting games;
    Μιλαμε για ενα παιχνιδι το οποιο παιζεται επι 15 χρονια ασταματητα και ακομα εχει μελλον μπροστα του.

    Απο την απλη εκδοση -World Warrior- πηγαμε στην Champion με τα playable bosses και απο εκει στο Turbo με νεες κινησεις, μεγαλυτερη ταχυτητα και αλλα... Δεν αργησε το Super στο οποιο προστεθηκαν καποιοι χαρακτηρες ακομα π.χ. Cammy, Fei-Long κτλ.
    Ολα αυτα για να καταληξουμε καποια στιγμη στο Super Turbo, την εκδοση που παιζεται μεχρι σημερα.

    Bελτιωμενα γραφικα και remixed ost αλλα και προσθηκες στο gameplay oπως η μπαρα για super moves.... Αυτο ειναι το πιο ολοκληρωμενο κομματι του παζλ μεχρι σημερα.
    Ναι δεν ειναι ισορροπημενο -ουτε καν κοντα-, επισης δεν εχει καν εξελιχθει σε ουσιαστικα σημεια.. Ειναι η παλια καλη συνταγη που κανεις δε θα βαρεθει ισως και λογω συναισθηματων.

    Ουτε εγω νομιζω πως θα το βαρεθω αφου το SF2 Turbo στο SNES ηταν το πρωτο παιχνιδι που πηρα ποτε σε home console και απο τοτε δεθηκα με τη σειρα για τα καλα.

    Το μελλον του τιτλου οπως φαινεται ειναι το HD Remix το οποιο θα διατεθει μεσω PSN/XBLA καπου στο 1ο μισο του ετους αν δεν αλλαξει κατι.

    Η Capcom βρηκε μια ευκαιρεια να κανει revive το παιχνιδι που την εβαλε για τα καλα στον χαρτη του παιχνιδιου αλλα και να προετοιμασει το εδαφος ενοψει του 4ου μερους της σειρας.. Οσο περιεργο και αν ακουγεται η κυρια σειρα εχει να δει κατι νεο 10 χρονια και κατι ψιλα.. απο οταν βγηκε το SF III: 3rd strike.

    Αναρωτιεμαι αν ο τιτλος θα τραβηξει το ενδιαφερον του κοσμου ή αν θα προσελκυσει μονο την πιο παλια σχολη.. Οχι τιποτα αλλο αλλα πολλοι old school gamers ακομα δεν εχουν πειστει να επενδυσουν σε καποια κονσολα αυτης της γενιας.

    Πολλοι δεν ασχολουνται καν θεωρωντας το ειδος απροσιτο... Το SF2 σιγουρα αποτελει το θεμελιο λιθο για οποιονδηποτε επιδοξο fighter wannabe. Easy to understand, easy to do the basics but hard to master.

    Σε μετριο επιπεδο ειναι καθαρα θεμα τοποθετησης και κινησης... Δεν εχει σημασια αν ο αλλος ξερει κατι παραπανω.. Αυτη ειναι ισως η χαρα του παιχνιδιου, αφου μπορει να το ευχαριστηθει κανεις ακομα και σε non-pro level.

    Επισης αλλο ενα καλο που βλεπω ειναι πως μου ελυσε τα χερια για τα καλα.
    Βλεπω ατομα που προσπαθουν να κανουν σχετικα δυσκολα πραγματα σε 3d fighting τυπου Tekken, Virtua Fighter κτλ και δε μπορουν με τιποτα... Οι περισσοτεροι δεν περασαν ποτε απ το σχολειο του SF.




    ^^^^^^^^^^^^^^^
    click

    ------------------------------------
    Ωραια ολα αυτα αλλα η ουσια ειναι στα videos του παιχνιδιου.. Δε μιλαω για το HD, εκει απλα θα δουμε αλλα γραφικα.. Παμε στα παλια να δουμε πως πρεπει να παιζεται το παιχνιδι.

    Ας αρχισουμε με τα βασικα.. μια ιδεα με το πως πρεπει να παιζονται λοιπον μερικοι παιχτες:

    Can't Touch Me (Guile) : Να ενας απλος τροπος να παιξει κανεις αποτελεσματικα... Μαθημα #1: Σημασια δεν εχει πως παιζεις, σημασια εχει η νικη.

    Bitch Fight (Chun-Li) : Οταν οι περιβοητες 100 κλωτσιες ( ) δεν αρκουν...

    For Mother Russia (Zangief) : Εδω θα χορτασετε Zangief... Σε καλα χερια ο τυπος απλα θεριζει...

    Clash of the Sparring Pals (Ryu Vs Ken) : Απλα κορυφαιο.. All about shotokans μεσα σε 1 βιντεο.. Μετα ακολουθουν και αλλοι εναντιον του Ken.

    Eτσι γ@#$ει ο Daigo (Ryu ownage): No comments.. just a glimpse of ownage.

    Eτσι ξαναγ@#$ει ο Daigo (Balrog the BEAST) : Το καλυτερο το αφησα για το τελος.. Εδω η κατασταση ξεφευγει.. Ο τυπος που παιζει με Sagat ειναι ο καλυτερος Sagat στην Αμερικη αλλα με τετοιον αντιπαλο χανει τη μπαλα.
    Τετοια πιεση δεν εχω ξαναδει... Απλα απιστευτο βιντεο, ιδιως η 2η μαχη και ο τελευταιος της γυρος ειναι ο ορισμος του ολεθρου.

    Θα μπορουσα να βαλω κι αλλα αλλα πρωτον θα αυξησω τις πιθανοτητες του να μην ασχοληθει κανεις εστω μ αυτα και δευτερον γραφω εδω και μια ωρα για τοσα λιγα πραγματα... ουφ.

  • #2
    Τα αγαπημένα μου Streetfighter ήταν τα Alpha. Δεν είχα τη τύχη να παίξω το SF III.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Στην πυρα.. Οχι ενταξει αυτη η λυση ειναι για οσους νομιζουν πως τα Μortal Kombat ειναι καλυτερα.
      Για να ξεπλυνεις τις αμαρτιες σου καψε τα Alpha και ριξε ενα βλεφαρο ειτε στο hyper 2 turbo, ειτε στο 3rd strike.. Οποιος τυχον τα θελησει να πει να του δωσω δωρεαν safety backups .

      Παντως τα alpha μια ζωη μου φαινοντουσαν αδιαφορα και με ξενιζε η anime-alike αισθητικη τους. Μου αρεσαν καποιοι χαρακτηρες αλλα τιποτα παραπανω.
      Ευτυχως με το ΙΙΙ ξαναμπηκε η σειρα στο αυλακι.

      Comment


      • #4
        Ήταν το πρώτο μου παιχνίδι για το snes. Για την ακρίβεια ήταν πακέτο μαζί με την κονσόλα. Δυστυχώς η τύχη του αγνοείται πλέον. Πάντως για να πω την αλήθεια επειδή είχα και το MK 3, δεν μπορώ να πω ότι θα ξεχώριζα κάποιο. Ίσως φταίει και το γεγονός ότι ήμουν πολύ μικρός τότε...

        Comment


        • #5
          Εμενα το πρωτο μου παιχνιδι της σειρας ηταν αυτο:



          τη πρωτη φορα μου φανηκε αρκετα εντυπωσιακο αφου ειχε πολλα πραγματα να ανακαλυψεις για παιχνιδι ξυλου αν και δεν θυμαμαι να υπαρχουν κρυφοι χαρακτηρες (ο Αkuma ηταν σε αλλη εκδοση), και τα combos ηταν καπως απλοϊκα (δηλαδη μπουνια μπουνια συνεχεια ή κατω κλωτσιες κλπ). ορισμενοι χαρακτηρες που μου φανηκαν περιεργοι, κι ακομα και τωρα δηλαδη για τη σειρα, ηταν ο Fei Long που ηταν πολυ δυνατος και γρηγορος θυμιζωντας Bruce Lee, ο Thunder Hawk με ενα αργο κι ανορθοδοξο στυλακι παιξιματος, και τελος ο Dee Jay τον οποιο προτιμουσα λογω τον κλωτσιων κι αλλων κινησεων που γουσταρα. επισης μου αρεσαν και τα bonus που ειχε να σπας βαρελια που πεφτουν απο πανω, ή ενα αμαξι στο λιμανι κλπ.

          μετα ασχοληθηκα και με το Alpha 3 το οποιο βρηκα εξαιρετικο και θα ηθελα και μια συνεχεια του με ακομα περισσοτερους χαρακτηρες. αν και μου μοιαζε βαρετο και λιγακι δυσκολο να τελειωσω το World Tour mode και να ξεκλειδωσω τους 3 κρυφους χαρακτηρες (Evil Ryu, Shin Akuma και Guile), υπηρχε πολυ ποικιλια και γαματα combos.

          μετα επιασα τα Street Fighter EX Plus Α και Street Fighter EX2 Plus, απο τα οποια ειχα λιωσει κυριολεκτικα το πρωτο, ειδικα στις κινησεις που ζητουσε να κανεις, σε ενα mode παρομοιο του training. το ΕΧ2 το ειχα νοικιασει κι ετσι δεν το ευχαριστηθηκα και πολυ. ειχε πολυ καλους χαρακτηρες παντως, ακομα θυμαμαι τους Doctrine Dark, Cracker Jack, Garuda, Blair Dame και τον γαματο Kairi! το ΕΧ3 δυστηχως δεν το ειδα καθολου.

          ουτε με το Street Fighter III ασχοληθηκα ποτε, αν και εχω ψαξει λιγακι για τους χαρακτηρες του και μου φανηκαν αρκετα πρωτοτυποι. εν αναμονη τωρα για το IV ελπιζωντας να μην βγει πατατα και να βαλουν πιο πολλους νεους και γαματους χαρακτηρες!

          Comment


          • #6
            Χαίρομαι που βρίσκω εναν ακόμη που του άρεσαν τα Alpha!Άσε τον Xeno να λέει δεν ήταν καθόλου άσχημα.Αν και προσωπικά Shadow θα σε συμβούλευα εφόσον έχεις ps2 και φαίνεται να σου αρέσουν τα 2d fighting games,να δοκίμαζες το Guilty Gear X ή τπ ΧΧ.

            Τώρα για τα EXplus για πλάκα και χαλαρό gaming καλά είναι αλλά μέχρι εκεί.Το Super Turbo είναι απίστευτο αν και παλούκι...Ακόμη κι αν έχεις λατρέψει τη Snes έκδοση μόλις παίξεις την arcade(υπάρχει στο Capcom collrction Vol 2 για ps2)θα δεις απίστευτη διαφορά.Αλλά παραμένει δύσκολο.

            Από Mortal Kombat μόνο το ΙΙ και αν.Το ΙΙΙ για εφηβικές ορμές και από εκεί και έπειτα το χάος.Στην πυρά κι ακόμη παρά πέρα.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              Προβοκατσια!!!! Που έιναι κάποιο βίντεο με Sagat τον μέγα???!!!

              Ξεκίνησα με SNES κλασσικά και ακόμα πιο κλασσικά διάλεγα τον πιο περίεργο παίχτη...τον Scarface Sagat!

              Πλάκωνα τον Burai στισ μάπες.....φήμες που αναφέρουν ότι΄έχω να κερδίσω σε beat em up από τότε που έχει να πάρει πρωτάθλημα η ΑΕΚ κρίνονται ως ανασφαλείς και είναι καθαρά προβοκάτσια!!! ?

              Πολύ ωραίο παιχνίδι, απτα λίγα που μαρεσει να παίζω από beat em up, δεν μου αρέσουν γενι9κά αλλά αυτό με κράτησε αρκετά και που καιπου το θυμάμαι με Burai και ρίχνουμε κανα Ryu VS Sagat

              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

              Comment


              • #8
                Ti na pei kaneis gi'auto to paignidi ?? 15 xronia meta kai akoma sizitame gi'auto kai i Capcom etoimazei remake gia na paizete sen HD konsoles .. Nomizo oti auto einai arketo .. Prepei na kanonisoume kanena tournoua



                Comment


                • #9
                  Sith lord αν θες να παρεις μια γευση για το πως πρεπει να παιζει καποιος Sagat δες αυτο:
                  http://www.youtube.com/watch?v=WHU9vPIQr5Y
                  Ακρως εκνευριστικος παιχτης . Ολα τα λεφτα παντως ειναι ενας Dhalsim που σκαει μυτη στο τελος.

                  Κατα τ αλλα τα alpha σαν παιχνιδια σιγουρα δεν ειναι ασχημα, απλα στη συγκριση με το 3 νομιζω πως υστερουν... π.χ. το Alpha 3 που ειναι και το καλυτερο της σειρας. Δε μου αρεσαν πολλοι νεοι χαρακτηρες και οντως λιγους κρατησε η Capcon στα μελλοντικα παιχνιδια της.
                  Sakura rules παντως.

                  Τα ΕΧ τα αφηνω ασχολιαστα.

                  Πλακα θα χε καποτε να μαζευτουμε για ενα retro σκηνικο με διαφορα τετοια "καμμενα" παιχνιδια.

                  Comment


                  • #10
                    Αυτό με το Sagat είναι περίπου όμοιο με του Ryu.Δλδ κολλάς τον άλλο με τα Τiger Shots και αν τολμήσει να τα περάσει με άλμα ρίχνεις το Tiger Uppercut...Σπαστικό όσο δεν πάει.Ειδικά αν κάνεις τα Tiger shots high/low με πολύ καλή συχνότητα τον περιορίζεις αρκετά τον αντίπαλο.
                    Στο δεύτερο γύρο έκανε το λάθος να επιχειρήσει uppercut στον Tj Hawk και φυσικά μετά από την επιτυχημένη άμυνα του άλλαξε τα φώτα ο πιο close quarter TJ.
                    LOL Dhalsim...Δεν τον άντεξα ποτέ τον συγκεκριμένο char.Πάναργος...Και το teleport ήταν πολύ δύσκολο με τον SNES controller.Βέβαια να κατέχεις το teleport βοηθά πολύ imo.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #11
                      Οι πιο πολλοι χαρακτηρες εξ αποστασεως ετσι πρεπει να παιζουν, ιδιως οταν το παιχνιδι εχει μεγαλο damage ακομα και σε αμυνα.
                      Πχ οι shotokans κανουν hadokens εξ αποστασεως και αν πηδηξεις κοντα τους τρως shoryuken.
                      Ομοιως και με τον Guile ας πουμε τρως τα sonic boom απο μακρια και αν πλησιασεις θα φας sonic hurricane ή μια μπουνια που εχει που βαραει προς τα πανω (anti-air).
                      Το μισο παιχνιδι και βαλε ειναι καθαρα spacing σε υψηλο επιπεδο.

                      Το θεμα ειναι επισης να αποφευγεις projectiles.. Πολλες κινησεις περνανε μεσα απο αυτα, πραγμα που μερικοι χαρακτηρες εκμεταλλευονται και με το παραπανω.

                      Comment


                      • #12
                        Xμμμ...Σωστά απλά πολύ φτηνό ρε γμτ φαίνεται.Δλδ το κλασικό που έκανα με Ryu ήταν αυτό.Hadoken,hadoken,hadoken-dragon punch...Ξαναμανα κτλ κτλ κτλ και φυσικά έτρωγα ΤΟ κράξιμο.

                        Επίσης νομίζω οι σοτοκαν είχαν τις hurricane kick που περνούσαν μεσα από τα projectiles αλλά στο Super Turbo πρέπει να τo αφαιρέσανε.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13
                          Afto pou den antexw stous perissoterous anthrwpous einai pws den paradexontai pws paizoun lathos otan vlepoun pws PRAGMATIKA prepei na paizetai ena paixnidi, to exw dei me to Tekken, to eida sto Soulcalibur, alla me to STreet Fighter einai to kati allo.

                          Akoma thymamai apeirous antipalous na me apokaloun tsatso mono kai mono epeidh mporousa kai evgaza ena aplo combo me ton Ryu (kai argotera me Bison)...
                          File an einai sto paixnidi tha to xrhsimopoihseis, ean den mporeis na to antimetwpiseis, parata to

                          Anyway mou erxontai mnhmes tou prwtou xarakthra pou eixa xrhsimopoihsei gia na teleiwsw to prwto mou Street Fighter II (Bison aka psycho crusher rulez my @$$).
                          Apo pisw mou eixan mazeftei 1 ekatommyrio pseftomasters pou evrizan thn tyxh tous epeidh parolo pou eimoun mikros kai den hksera na paizw kala, mou eperne tosh wra gia na xasw kai tous etrwga ton xrono....
                          Ax anamnhseis
                          Isws aftos na htan o logos pou me othise na asxolithw me ta fighting (gia na sapizw olous aftous tous typous)

                          Gia ta videos aplws tha sxoliasw to poso aparedkta einai ta hitbox-atrwtila-damage-prwteraiothta tou shoryuken twn shotokans......
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #14
                            Bασικά παίζω με Ryu,αν και έχοντας παίξει το arcade Super Turbo στο ps2 κατάλβα τη διαφορά με το SNES (κοινώς ενάντια στη CPU τον ήπια xD)Και η Cammy μου αρέσει αρκετά.έχει την front kick που κράταει σε απόσταση τον άλλο και μπορείς να τον πιάσεις στον ύπνο.Το cannon drill είναι μια χαρά αλλά αν ο άλλος κάνει άμυνα μάλλον έχεις χάσει...Και φυσικά το back punch η κάπως έτσι που ενώ γίνεται περίεργα περνά μέσα από τα projectiles.Αν και το καλύτερο είναι το throw της που βοηθά τόσο στο έδαφος όσο και στον αέρα imo.

                            To τι βρισίδια είχα ακούσει από φίλους γιατί κάνω το Hadoken και μετά uppercut ή την air kick low kick,punch into dragon punch δεν περιγράφεται...Όπως τα έριχνα στον bro που παίζει με τον Ken.Τον Guile και την Chun li ποτέ δεν τους κατάφερα αν και μου αρέσουν γιατί οι charge κινήσεις(κράτα πίσω μετά μπροστά)με δυσκολεύουν...Στο Alpha 3 είχαν ματώσει τα δάχτυλά μου να βγάλω το super air kick της Chun Li(είναι παρόμοι με το Super turbo το παίξιμο γι'αυτό το αναφέρω)

                            Καλά Zangief,T Hawk και τον άθλιο Dee Jay ούτε από μακριά...Μόνο για να τερματίσω το game.Αν και στα 6 αστέρια στο SNES μόνο με ένα τρόπο τελειώνεται ανώδυνα.Bison και Psycho Crusher

                            ΕDIT:
                            Super SF Turbo Arcade και μάλιστα το original είχαν φέρει σε ένα καφενεί στο στο χωριό μου...Το τι κέρματα είχα ρίξει(δεν είχα SNES ακόμη) δεν περιγράφεται.Αλλά δεν το κατείχα το άθλημα...Μόνο με chun li κανά δύο αγώνες(μία κίνηση έβγαζα μαντέψτε ποια ) και μετά λίγο την Cammy.Δεν ήξερα και κινήσεις ήμουν και μικρός(Δ-Ε δημοτικού νομίζω)τι ψάχνεις...Βασικά τώρα που το θυμάμαι ήταν δύο τελειωμένοι που παίζαν ως εξής.Zangief ο ένας να στριφογυρνάει το μοχλό και ο άλλος να πατάει όλα τα κουμπιά...Σε κάποια φάση βγάλαν super κινηση και χάρηκαν. Η αρχή του button mashing...
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #15
                              Η ύπαρξη του Street Fighter είναι μια απάτη της σύγχρονης τεχνολογίας εικονικής πραγματικότητας. Από τότε που βγήκε το πρώτο Mortal το SF δεν υπάρχει στην πραγματικότητα.


                              Σοβαρά τώρα είχα το 2 στο Gameboy αλλά η πρώτη πραγματική ενασχόληση με τη σειρά ήρθε με την εκπληκτική συλλογή που βγήκε στο PSP το Capcom Collections Remixed που είχε και τις 3 εκδώσεις του 2ου παιχνιδιού και κατάλαβα πόσο διασκεδαστικό ήταν.

                              Από τα ξιλίκια της Capcom προτιμούσα πάντοτε τα Final Fight.
                              https://www.emulator-zone.com
                              I am an iteration closer to my desired solution!
                              The World Ends With You

                              I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                              Castlevania Lords of Shadow

                              I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                              Hyperdimension Neptunia

                              Comment

                              Working...
                              X