Announcement

Collapse
No announcement yet.

Minecraft

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Minecraft

    Ok, ποτέ δεν πίστευα ότι εγώ θα άνοιγα αυτό το topic, αλλά να που τα πάντα σε αυτή τη ζωή μπορούν να ανατραπούν.

    Το διδακτορικό μου περιστρέφεται γύρω από το φαινόμενο δημιουργίας περιεχομένου στα παιχνίδια (user-generated content) και προφανώς με ενδιαφέρει να μελετήσω συγκεκριμένους τίτλους (ή πλατφόρμες). Μετά από σκέψη, αποφάσισα να επικεντρωθώ στο Minecraft και στη Steam.

    Το ζήτημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από τις λεπτομέρειες και στις δύο περιπτώσεις, οπότε πρέπει οπωσδήποτε να αφιερώσω κάποιες ώρες και στα δύο, αλλά θα ξεκινήσω από το Minecraft.

    Τι χρειάζομαι:
    1. Κόσμο που να έχει παίξει το παιχνίδι
    2. Άτομα που να ενδιαφέροντα να συμμετέχουν στην έρευνά μου
    3. Άτομα που είναι τουλάχιστον 18 χρονών


    Όλα αυτά σε πολύ γενικές γραμμές. Όποιος έχει παίξει/ παίζει/ ξέρει κάποιον που παίζει, ας με ενημερώσει (είτε με πμ είτε γράφοντας εδώ - μπορεί να προκύψει κι ενδιαφέρουσα συζήτηση - ποτέ δεν ξέρεις).

    Από τη μεριά των συμμετεχόντων δεν απαιτείται τίποτε απολύτως: αυτοί θα παίζουν, εγώ θα παρακολουθώ.

    ΥΓ: Οι των θετικών επιστημών ας κρατήσουν τα objections για το scientific validity κοινωνιολογικών μεθοδολογιών στην άκρη, ή ας ανοίξουν διαφορετικό θέμα . Συζήτηση πάνω στην επιστημολογία των θεωρητικών επιστημών θα είχε ενδιαφέρονα, αλλά please όχι εδώ .

  • #2
    Πολλοί youtubers Έλληνες και ξένοι... Τώρα το πόσοι από αυτούς είναι άνω των 18 είναι άλλη υπόθεση βέβαια...

    Comment


    • #3
      Το σκεφτηκα κι αυτο, ειδικα μιας και υπαρχουν ομάδες ολόκληρες που κανουν διαφορα. Το θεμα της ηλικίας με απασχολει αρκετα ειναι η αληθεια :Ρ .

      Αν εχεις κανενα γνωστο, κανε κανα connet .

      Comment


      • #4
        Originally posted by Evans View Post

        Τι χρειάζομαι:
        1. Κόσμο που να έχει παίξει το παιχνίδι
        2. Άτομα που είναι τουλάχιστον 18 χρονών

        Δύσκολα ζητάς.

        Comment


        • #5
          Γνωστό δεν έχω αλλά από youtubers θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά σε αυτούς https://www.youtube.com/playlist?lis...Ucuu94IAHF8dDT . Είναι ενήλικες (από Έλληνες οι περισσότεροι άλλοι είναι παιδάκια από όσο έχω δει) και από κάποια vlogs τους που έχω δει, αν τους προσεγγίσεις για σοβαρό λόγο μάλλον θα μπορούν να σου απαντήσουν και σε ανάλογα σοβαρό ύφος.

          Comment


          • #6
            Thanks man, ελπιζω να ειναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν (και να μιλάνε αγγλικα xD ).

            Comment


            • #7
              Originally posted by Evans View Post
              Thanks man, ελπιζω να ειναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν (και να μιλάνε αγγλικα xD ).
              Πρέπει να μιλάνε και καλά από ότι έχω καταλάβει και επίσης δεν ξέρω αν σε βοηθάει κάπως επιπλέον αλλά είναι και από θεσσαλονίκη.

              Comment


              • #8
                Βοηθάς πολυ, εισαι ενας μικρός θεός και σου χρωστάω μπύρες :Ρ . Ερχομαι κι αθηνα την επομενη lol.

                Comment


                • #9
                  Δεν ξέρω ποιοι είναι εδώ τώρα αλλά όλο και κάτι θα μπορεί να παιχτεί λογικά, πάει και πάνω από χρόνος που έχει να υπάρξει έστω μικρή συνάντηση.

                  Comment


                  • #10
                    Φαντάζομαι πως θα μπορούσες να πάρεις αμπάριζα τις Minecraft κοινότητες και όλο και κάποιος θα τσιμπήσει. Έχω την εντύπωση πως όσοι ασχολούνται με αυτή την ακατανόητη αηδία είναι μεγαλύτεροι σε ηλικία και γενικά φιλικοί, συνεργάσιμοι άνθρωποι, οπότε δε νομίζω να μείνεις παραπονεμένος.

                    Επίσης υπάρχουν Minecraft streamers στο Twich που μπορείς να παρακολουθήσεις, όπως και youtube channels (τα οποία δεν ξέρω αν σου κάνουν μεθοδολογικά).
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #11
                      Οτιδηποτε εκτος του βασικού παιχνιδιού θα μελετηθεί στη δεύτερη χρονια του διδακτορικου μου, προς το παρον θα επικεντρωθώ στις δραστηριότητες εντός του παιχνιδιου. Εχω ηδη αρχισει να postαρω σε αλλες κοινότητες, απλα οσο περισσότεροι γνωρίζουν, τοσο το καλυτερο .

                      Comment

                      Working...
                      X