Announcement

Collapse
No announcement yet.

Beat 'em ups!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Wraies leptomeries Burai, exw asxolithei para poly kai me ta 2 games kai mou fenetai apistefto pou to ftaneis solo sthn teleftaia pista, egw prosopika paizw thn Arcade version (panta afthn epaiza) kai parolo pou gnwrizw tous mhxanismous gia Evade kai Parry to thewrw apistefta dyskolo genika san paixnidi, den nomizw na exw paei pote pera apo to 3o boss xwris na riksw deftero kerma kai fysika oso proxwrame toso xeirotera ginontai ta pragmata.

    To King of Dragons einai apo ta agaphmena mou epeidh ta bosses exoun kathara paterns kai mporeis na vgaleis olo to game xwris na xtypitheis pote.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #17
      Originally posted by Ground_zero View Post
      Wraies leptomeries Burai, exw asxolithei para poly kai me ta 2 games kai mou fenetai apistefto pou to ftaneis solo sthn teleftaia pista, egw prosopika paizw thn Arcade version (panta afthn epaiza) kai parolo pou gnwrizw tous mhxanismous gia Evade kai Parry to thewrw apistefta dyskolo genika san paixnidi, den nomizw na exw paei pote pera apo to 3o boss xwris na riksw deftero kerma kai fysika oso proxwrame toso xeirotera ginontai ta pragmata.

      To King of Dragons einai apo ta agaphmena mou epeidh ta bosses exoun kathara paterns kai mporeis na vgaleis olo to game xwris na xtypitheis pote.
      Κάτσε να το ξεκαθαρίσω μη δημιουργούνται και παρεξηγήσεις... Λέγοντας "σχετικά άνετα" εννοώ με 1-2 κέρματα( δλδ continues στο SNES) Μία φορά παραλίγο να φτάσω με τον Percival χωρίς continue αλλά κλασικά κάπου τα έχασα με το evade και άντε γεια. Γενικά από τους τρεις( Lancelot, Arthur, Percival) θεωρώ πως το προβάδισμα το έχει μάλλον ο Percival λόγω dash, power και καλύτερου evade. O Lancelot λογικά θέλει το περισσότερο skill, μιας και με το ζόρι φτάνω last stage χωρίς κανένα continue...
      Επίσης χαλαρά το arcade θα είναι πιο δύσκολο μιας και θεωρώ πως by default θα είναι στο hard mode. Εγώ παίζω στο normal προς το παρόν μιας και το hard θα είναι, αν κρίνω και από άλλα games της Capcom, αρκετά πιο challenging. Eπίσης η άμυνα- parry είναι πιο εύκολη στο SNES μιας και έχει γίνει assign στο X button. Οπότε kudos to you ;)

      To King of Dragons το είχα παίξει στο PS2 collection και τότε με το ζόρι πέρασα το πρώτο boss. Κάτι που δεν το είχα παίξει ποτέ σε arcade, κάτι που τα Dungeons and Dragons είναι ανώτερα σαν games, δεν το ξαναέπιασα... Επίσης μια περίοδο που έψαχνα να αγοράσω games του είδους για το SNES, το King of Dragons με το Knights of the Round ήταν ήδη αρκετά ακριβά- και μιλάμε για μια 6 ετία πίσω... Οπότε είχα τότε δώσει προτεραιότητα να αγοράσω games όπως το Turtles in Time, Pirates of the Dark Water που και τα είχαμε λιώσει σαν παιδιά αλλά ήταν και αρκετά πιο affordable.( άλλο που το δεύτερο αποδείχτηκε τρελή μετριότητα, απορώ πώς τότε μας είχε αρέσει τόσο πολύ )Ωστόσο για να γράφεις πως το game έχει στρατηγική θα το ξανακοιτάξω κάποια στιγμή σίγουρα.

      Πρέπει για τα συγκεκριμένα games- κακά τα ψέμματα- να έχεις και παρέα για να αυξάνει ο παράγων διασκέδαση αλλά τι να κάνουμε... Πάνε ανεπιστρεπτί οι εποχές που φώναζα τον αδερφό από το διπλανό δωμάτιο για co op...

      To Viewtiful Joe παραμένει υπέρτατη παιχνιδάρα. Ακόμη θυμάμαι πόσο είχα χαρεί όταν έμαθα πως θα κυκλφορήσει σε PS2 μιας και μέχρι πρότινος ήταν GC exclusive και δεν είχα ακόμη Gamecube. Θυμάμαι πως το είχα αγοράσει day one για 30€ στο Game Center στα Εξάρχεια και μου είχε φανεί και φτηνό Αρκετά challenging στο normal και απίστευτα εθιστικό- ο Leo ακόμη μου προκαλεί εφιάλτες σαν boss fight... Κρίμα που αν και αγόρασα day one και το VJ 2 δεν το έχω παίξει ακόμη Ακόμη πιο κρίμα που μετά τη διάλυση της Clover δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδούμε νέο τίτλο- καλύτερα βέβαια η σημερινή Capcom δε θέλω να ξέρω τι θα έβγαζε...
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #18
        O Percival einai monodromos, den mporw na paiksw tpt allo, oxi mono to Dash alla kai to Jump att tou kovei kwlous, oi aloi 2 mou fenonte anaphroi mprosta tou.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #19
          Κοίτα εγώ και λόγω της ταινίας προτιμώ Arthur αλλά, ναι, ακόμη και στο SNES η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Δεν ξέρω καλά καλά αν υπάρχει και κανά 1cc run με Lancelot στο youtube ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιεί cheats φυσικά

          Άλλο ένα υπέρτατο beu που μετράει απίστευτα ειδικά στο arcade- είχε 3πλο νομίζω- είναι το Tenchi Wo Kurau II aka Warriors of Fate. Λογικά Ground θα το είχες πετύχει και εσύ σε κανά ουφάδικο.

          Το περιμένω για Saturn πώς και πώς και όταν με το καλό συμπληρώσω ώρες θα γράψω πέντε πραγματάκια.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #20
            To exw petyxei sigoura sto ufadiko apenanti apo to spiti mou.
            Aftos eferne polla tetoia, alla egw proswpika den to exw paiksei o idios, exw parakolouthisei allous na to paizoun omws giafto kai to thymamai.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #21
              Το King of Dragons το τερματισα σε mame emu, τοσο πολυ μ αρεσε
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #22
                Να παίξεις το Dragon's Crown τότε ή και το Chronicles of Mystara- εχει βγει και σε Wii U το δεύτερο.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #23
                  Early Access beat 'em up από τον Pelikan13 βασισμένο σε τί άλλο; Arcade game της Sega, το Streets of Rage αυτή τη φορά.

                  The TakeOver.

                  Μπορεί να έχει ακόμα κάποια θεματάκια λόγω early access, αλλά το artwork design, όπως θα ανέμενε κανείς από τον Pelikan, είναι κορυφαίο.
                  Κάνω attach ένα cool screenshot, περισσότερα στη σελίδα του Steam: http://store.steampowered.com/app/418620/

                  Αναρωτιέμαι τί να γίνεται με το 90's Arcade Racer.
                  Attached Files
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #24
                    Streets of Rage & Streets of Rage 2.Με αυτά αντρώθηκα,ούτε Double Dragon ούτε τίποτα.Ακόμα θυμάμαι όλα τα bosses,τη μουσική,την ατμόσφαιρα,τα ηχητικά εφέ,τα πάντα.Πω,ζημιά.



                    Η καλτίλα η ίδια.Είσαι σε ένα πλοίο εν πλω και ξαφνικά σκάει μπατσικό.Πόσο έπος.Κι έχει και το αγαπημένο μου boss.Θυμάμαι έτρεμα κάθε φορά γιατί έτρωγα πολύ ξύλο.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #25
                      Εντωμεταξύ ο ήχος όταν τρως φρουτάκι απευθείας κλεμμένος από πάκμαν
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Ryu_gr View Post
                        Early Access beat 'em up από τον Pelikan13 βασισμένο σε τί άλλο; Arcade game της Sega, το Streets of Rage αυτή τη φορά.

                        The TakeOver.

                        Μπορεί να έχει ακόμα κάποια θεματάκια λόγω early access, αλλά το artwork design, όπως θα ανέμενε κανείς από τον Pelikan, είναι κορυφαίο.
                        Κάνω attach ένα cool screenshot, περισσότερα στη σελίδα του Steam



                        Αναρωτιέμαι τί να γίνεται με το 90's Arcade Racer.
                        Έπεσε πιστόλι, στη σελίδα στο κικσταρτερ γράφει κόσμος ότι ζητάει τα λεφτά πίσω. Υποτίθεται το προτζεκτ δεν είναι ακόμα επίσημα νεκρό αλλά με τέτοια υποχρέωση ανοικτή που έχει καθυστερήσει απίστευτα, το να βγάζεις άλλο παιχνίδι χτυπάει πολύ άσχημα

                        Comment


                        • #27
                          Πραγματικά κρίμα. Το παλικάρι έχει potential, είχε κάνει φοβερές demo δουλειές, στο Sonic Fan Remix χαρακτηριστικά θυμάμαι είχε πει ο Evans "πρέπει να μειωθεί η λεπτομέρεια"! Πραγματικά έκανε το Sonic 4 να ωχριά μπροστά του.

                          Και ό,τι βίντεο έχει κυκλοφορήσει για το Racing οπτικά είναι στην πένα.
                          Η ολοκλήρωση και το optimization έχουν βέβαια πολλά θέματα και κάπου εκεί φαντάζομαι σκάλωσαν τα πράγματα.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #28
                            Καλά παιχνίδια του είδους που δεν είναι και πολύ γνωστά:

                            Ninja Baseball Batman (Irem 1993)
                            https://www.youtube.com/watch?v=ZKGVgoYCLq4

                            Violent Storm (Konami 1993)
                            https://www.youtube.com/watch?v=3X0t8jd8-Ik
                            Battle Circuit (Capcom 1997)
                            https://www.youtube.com/watch?v=jaeZ5J6Pka0

                            Knights of Valour (IGS 1999)
                            https://www.youtube.com/watch?v=EIP0JEfeXjA
                            Insert Coin

                            Comment


                            • #29
                              I Am The Hero
                              Very positive, beat 'em up, online co-op.
                              Τί λέτε;

                              I Am The Hero is a pixel art, beat 'em up, fighting game that tells the story of a "Hero" with a glorious but mysterious past. Is he the hero he thinks he is or is there a another side to this legendary figure?


                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • #30
                                Προσωπικά δεν μου κάνει κλικ η αισθητική και το gameplay. Ο συγκεκριμένος τίτλος μου θυμίζει λίγο το Dishwasher, το οποίο επίσης δεν μου έκανε κλικ- το demo.
                                Από remaster/ remake προτιμώ με άνεση το Double Dragon Νeon της WayForward. Ακόμη και το νέο Double Dragon δεν μου άρεσε όσο έχω δει από trailer, gameplay vids ενώ δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα ακόμη και από fans.

                                Τα beus αποτελούν αγαπημένο μου είδος, το έχω γράψει πολλές φορές, αλλά βρίσκονται σε μια παρατετατεμένη περίοδο παρακμής με μικρές εκλάμψεις όπως το Neon, ή η επανακυκλοφορία των DnD της Capcom στο PSN. Η μετεξέλιξη των κλασικών beus είναι πλέον και με τη βούλα η σειρά Warriors της Οmega Force( αναμφισβήτητα με σκαμπανεβάσματα) Πολύ καλοί τίτλοι είναι και τα δύο Dynamite Cop για Saturn/ Dreamcast ενώ καλά λόγια έχω ακούσει και για το Red Star του PS2, αλλά δεν το έχω παίξει. Τα Oneechanbara περισσότερο fan service είναι παρά ουσία( είχα το Zombie Hunter στο PS2 και δεν μου άρεσε καθόλου )

                                Ωραίοι τίτλοι πάντως που δεν έχουν ακουστεί πολύ και έχουν και μια στρατηγική( δεν είναι δλδ σαν το Mutation Nation ή το πρώτο Sengoku της SNK που είναι απάλευτο) είναι το Metamorphic Force της Konami, το Ninjawarriors Again της Natsume, το Tenchi Wo Kurau II της Capcom, ακόμη και το Undercover cops της Ιrem. Ωστόσο κατά την ταπεινή μου άποψη, κορυφαίο μένει και θα εξακολουθεί να είναι το Streets of Rage 2.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X