Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sega saturn modify

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sega saturn modify

    Δεν ξέρω αν επιτρέπεται απλά θα ήθελα να πληροφορήσω τους φίλους retro βλαμμένους ότι στο forum του assembler (αλλά και στο isozone) υπάρχει ο χρήστης Zer0-2k11 που πουλάει το "κατάλληλο υλικό" για να μπορέσετε επιτέλους να παίξετε σε κανονικό hardware όλα τα κορυφαία παιχνίδια του μηχανήματος χωρίς να πουλήσετε ότι έχετε και δεν έχετε. Η τιμή βγαίνει τελικό σύνολο στα 25€. Βέβαια θέλει άνοιγμα το μηχάνημα αλλά γι αυτά τα χρήματα θα το έπαιρνα ακόμα κι αν δεν μπορούσα να το βάλω Links δεν βάζω μην πούμε ότι ωθούμε το κόσμο στην πειρατία. Επίσης αν δεν το επιτρέπουν οι κανόνες παρακαλώ ας το διαγράψει κάποιος από τους Mods.:phil:

  • #2
    Καλώς ήρθες ξανά!Πού χάθηκες εσύ?
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

    Comment


    • #3
      Για μενα ειναι οκ. Η κονσόλα δεν υπάρχει στα καταστήματα 15 χρόνια+ κι είναι καλό να υπαρχουν εναλλακτικοί τρόποι προσβασης σε σπάνια/δυσεύρετα/πανάκριβα συλλεκτικά games.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Το πως ο kakashi είχε καταφέρει να moddάρει το Saturn του και να παίζει backups από όλα τα regions όταν το είχε πρωτοπάρει παραμένει ακόμα ένα άλυτο μυστήριο.

        Φήμες λένε ότι το πήγε σε ένα μοναχό στο Θιβέτ.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #5
          Originally posted by paixtis
          Καλώς ήρθες ξανά!Πού χάθηκες εσύ?
          Ελπίζω να μην με περνάς για τον Ryu_Hazuki από το forum του gamepro

          Παίζει να μπαίνω σχεδόν κάθε μέρα, απλά δεν γράφω μιας και που έχω μόνο παλιατζούρες (no ps3)

          Βασικά και παλιότερα μπορούσες να το modareis αλλά ήταν αρκετά ακριβά (γκουχουracketboyγκουχου). Μάλλον προς τέλος Αυγούστου θα έχω ένα, ελπίζω να μην κλαίω τα λεφτά μου. :jd: Αν είναι και τα καταφέρω θα γράψω ένα οδηγό να υπάρχει γιατί τα 100 λιρόνια που βλέπω το radiant silvergun και τα 60-70 για burning rangers/guardian heroes δεν παλεύονται.

          Comment


          • #6
            ryu δεν επεσες πολυ εξω.
            ηταν ενα μαγαζακι τρυπα πανω στο βουνο στη γλυφαδα.
            τοσο ερημια που παιζει να βρισκες κανα shaolin μοναχο εκει
            απο οτι ξερω εκεινη την εποχη (1998) ηταν ο μονος , αλλα για τους saturn-αδες ηταν μονοδρομος για να συνεχισουν να παιζουν νεα games απο japan μεχρι να 'ρθει το dreamcast.
            ειχα παρει αρκετα αλλα μονο και μονο με το radiant silvergun εκανα αποσβεση.
            και σκυλι το μηχανημα.
            ακομα παιζει μια χαρα.
            οχι σαν τα σημερινα μπρικια που φαβασαι μη φτερνιστεις και σου καουν.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Ok, αν και νόμιζα ότι το κατέστρεψα το saturnaki μου, τελικά everything works

              Ώρε κάψιμο που έχει να πέσει, all those years!!!!!!!!!!!!

              Τελικό κόστος 25€ συν ότι άγραφα cd PPPPPPPppppppp

              Comment


              • #8
                Επίσης να προσθέσω πως πολύ εύκολα μπορούν να βρεθούν emulators και roms που παίζουν άψογα όλα σχεδόν τα παιχνίδια της κονσόλας και μάλιστα υποστηρίζουν game controller.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Deus View Post
                  Επίσης να προσθέσω πως πολύ εύκολα μπορούν να βρεθούν emulators και roms που παίζουν άψογα όλα σχεδόν τα παιχνίδια της κονσόλας και μάλιστα υποστηρίζουν game controller.
                  Ενδιαφερων, δεν εχω ασχοληθει μεχρι τωρα με saturn emulator, νομιζα πως ηταν σε παρόμοια τυχη με το xbox.

                  Comment


                  • #10
                    O πιο αποτελεσματικός emulator αν δεν κάνω λάθος είναι ο SSF.

                    Από την άλλη, με το να παίζεις με το ίδιο το Saturn είναι η καλύτερη επιλογή, οπότε συγχαρητήρια και καλή διασκέδαση στον Hazuki
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      Damn that was close!

                      Τελικά μετά από δύο ώρες, μερικά απρόοπτα, άπειρα μπινελίκια και αγωνία μην #$#%$^ το saturn, τα κατάφερα και το modara να έχει και 50/60hz διακόπτη.

                      Ένα έχω να πω, τεράστια διαφορά τα 60hz, smooth gameplay hallelujah!!!!

                      Comment


                      • #12
                        Πολλά μπράβο στον άνθρωπο που επενδύει ακόμα χρόνο και κόπο για να ασχολείται με την κονσολάρα. Όχι σαν εμάς του πισοκονσολάγνους που θέλουμε και καινούρια συστήματα. Α ρε τι μας κάνουν οι πλασματικές μας ανάγκες. Virtua Boy με Mario Tennis.

                        Πρόσφατα πήρα Saturn καινούριο από ένα βιβλιοπωλείο στην Ναύπακτο με 2 παιχνίδια 40 ευρά.

                        Comment


                        • #13
                          Ωραίος Hazuki και ωραίο concept. Τώρα ερωτήσεις:

                          1.Την έκανες μόνο σου τη δουλειά?

                          2.Τι modchip χρησιμοποίησες? Βρήκες κάπου οδηγό για τις κολλήσεις?

                          3.Τι model saturn έχεις?

                          4.Το switch 50/60Hz είναι μόνο για τα imports, και δε δουλεύει στα pal, σωστά?

                          5.Υπάρχει κάποιος στην Αθήνα που να κάνει αυτή τη δουλειά? (Την ρετρίλα μου μέσα )

                          Comment


                          • #14
                            1) Yep

                            2) Chip θα βρεις στο πρώτο post που μπορείς να αγοράσεις, αρκετά φτηνά κιόλας.
                            Ντάξει από κολλήσεις θέλει μία αν έχεις model1 που ήταν το δικό μου, δύο αν έχεις model2.
                            Αν έχεις κανένα περίεργο με sanyo board τότε θέλει δουλειά. Οδηγό αν θες μπορείς να τον βρεις εδω



                            3) Model1

                            4) To 50/60hz switch είναι για να αλλάζεις μεταξύ συχνοτήτων λόγο διαφοράς ntsc με pal.
                            Αυτό σημαίνει ότι αν βάλεις pal game και ξεκινήσεις το μηχάνημα σε 60hz τότε θα είναι full screen χωρίς μπάρες πάνω/κάτω και με full speed gameplay. Βέβαια υπάρχει περίπτωση αν το παιχνίδι είναι βελτιστοποιημένο για PAL περιοχή να έχεις κάποια θεματακιά πχ δοκίμασα pal house of the dead και μου έτρωγε τα γράμματα στο κάτω μέρος της οθόνης. Το παράπανω πρόβλημα μπορεί να λυθεί βρίσκοντας το αντίστοιχο αμερικάνικο που είναι true ntsc οπότε όταν θα το τρέξεις σε 60hz θα είναι όπως πρέπει.

                            Τέλος δεν σημαίνει ότι θα σου αλλάξει το region του μηχανήματος. Υπάρχει mod και γι αυτό αλλά πιστεύω πως δεν χρειάζεται γιατί αν θες να παίξεις backup ότι κι αν κατεβάσεις το pachaρεις σε pal region με software που θα βρεις πολύ εύκολα ενώ αν έχεις imports που θες να παίξεις τότε καλύτερα αγόρασε ένα action replay 4x που έχει και τα 4m ram για να μπορείς να παίξεις όλα τα παιχνίδια.

                            5) Δεν ξέρω.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Ren_of_Heavens
                              Πολλά μπράβο στον άνθρωπο που επενδύει ακόμα χρόνο και κόπο για να ασχολείται με την κονσολάρα. Όχι σαν εμάς του πισοκονσολάγνους που θέλουμε και καινούρια συστήματα. Α ρε τι μας κάνουν οι πλασματικές μας ανάγκες. Virtua Boy με Mario Tennis.

                              Πρόσφατα πήρα Saturn καινούριο από ένα βιβλιοπωλείο στην Ναύπακτο με 2 παιχνίδια 40 ευρά.
                              Πάρε μου κι εμένα ένα αν έχει άλλο.
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X