Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ένας προβληματισμένος νέος

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ένας προβληματισμένος νέος

    Δεν είμαι νέος, απλά έτσι θέλω να νιώθω και είναι πιο catchy ο τίτλος έτσι. Παρολαυτά είμαι όντως προβληματισμένος με κάτι που φαίνεται να μαστίζει αρκετούς ανθρώπους τις μέρες μας, και είναι το εξής:

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως στο καλο γίνετε κάποιοι άνθρωποι να επιμένουν να τρώνε με σειρά και τάξη το γεύμα τους. Για παράδειγμα πρώτα τις πατάτες και μετά το hamburger, πρώτα την μπριζόλα και μετά την σαλάτα, πρώτα το ρύζι και μετά τους κεφτέδες, πρώτα την μια σάλτσα τον Doritos/nachos και μετά την άλλη... Αν είναι δυνατόν!

    Ok δεν λέω να είναι σαν εμενα τον λαίμαργο που κατά καιρούς δοκίμασα και απόλαυσα διαφορες αλχημείες όπως το να βουτώ τα μπισκότα μέσα σε πορτοκαλάδα και τις σοκολάτες μέσα στον ελληνικό καφέ, όμως πως γίνετε να απολαύσεις το φαΐ άμα τρως τα πράγματα με σειρά?

    Πήγα πριν κάτι μέρες με ένα φίλο για μεζέδες και όπως μας τους έφερναν έτρωγε λίγο από κάθε πιατάκι και αφού το τελειωνε πήγαινε σε άλλο, δεν έτρωγε λίγο από αυτό και λίγο από εκείνο ας πούμε. Προχτές έφαγα KFC bucket με έναν άλλο φίλο και έφαγε πρώτα όλο του το φαΐ και μετά επέτρεψε στον εαυτό του να πιει την Coca-Cola. Άλλες περιπτώσεις είναι να τρώει πρώτα τις πατάτες όλες, μετά το hamburger, και μετά το αναψυκτικό...! Εγώ εδώ έτυχε να κάτσω να κάνω φιέστα με μια πίτα κυπριακή γύρο στο ένα χέρι και μια πίτα κυπριακή σουβλάκια και σεφταλιά στο άλλο χέρι και αυτοί τρώνε τακτοποιημένα με σειρά! Το top ήταν που ένας από αυτούς πήγε να φάει κρέπα και ζήτησε το εξής απίστευτο: Ρώτησε βασικά τον τύπο που τις έφτιαχνε αν μπορεί να του βάλει μαύρη και άσπρη σοκολάτα μέσα αλλα με τέτοιο τρόπο ώστε να φάει πρώτα την μαύρη και μετά την άσπρη, με σειρά!!! WTF!?? Είναι για να μην μπερδεύονται οι γεύσεις στο στόμα του λέει επειδή μετά δεν θα καταλάβει τίποτα...

    Άμα δεν δαγκώσεις το hamburger και αρπάξεις τις πατάτες για να γεμίσει το στόμα και πιείς και κάμποση Coca-Cola πως να πάει κάτω το φαΐ και να το απολαύσεις??? Πάντως οι συγκεκριμένοι άνθρωποι ναι μεν αποτελούν την μειονότητα του πληθυσμού, όμως άρχισα να αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει. Είναι θέμα βιολογικό? Ο ουρανίσκος και η γλώσσα τους έχουν λιγότερους αισθητήρες γεύσεις? Το μυαλό τους μπερδεύεται εύκολα? Είναι θέμα ψυχολογικό? Θέλουν να υπάρχει τάξη ακόμα και στον τρόπο που τρώνε? Είναι θέμα ψυχαναγκασμού...? Προσπαθώ να βρω ομοιότητες χαραχτήρα στους συγκεκριμένους ανθρώπους και η πιο ισχυρή ομοιότητα που σκέφτηκα μέχρι στιγμής είναι ότι προτιμούν πολύ περισσότερο το φαγητό παρα τα snacks και τα γλυκα (τα τρώνε και αυτά αλλα τα έχουν πολύ πιο κάτω από το φαΐ), αντίθετα με μένα που πολλές φορες προτιμώ να χορταίνω με ότι ανθυιγεινή μαλακία βρω μπροστά μου αντί για φαΐ. Όμως από την άλλη υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που προτιμούν το φαΐ περισσότερο από τα snacks και τα γλυκα όμως δεν τρώνε με σειρά!

    Όπως και να έχει, είναι κάτι σπαστικό να το βλέπεις, πως να το κάνουμε. Εσείς πως τρώτε? Ξέρετε τέτοιες περιπτώσεις? Κάποιος να δώσει τα φώτα του...?

  • #2
    Ναι ολα αυτα ειναι χαζομαρες και δεν τα κανω.

    Προφανως πρωτα τρως το burger και μετα τις πατατες, what a noob wtf..

    Comment


    • #3
      Όχι όχι λίγο από το ένα λίγο από το άλλο ή και μαζί, this is the way to go...

      Comment


      • #4
        ΟΚ αυτο ξεπερναει το trollotopic του Luffy.

        Εχω πιασει τον εαυτο μου να μην αγγιζει μπυρα ή κοκα κολα πριν τελειωσει το φαι ή μπορει να αφησω τις πατατες για μετα το μπεργκερ. Συνηθως βεβαια τσιμπαω οτι να ναι αν μαλιστα υπαρχει μεγαλη ποικιλια. Που ειναι το προβλημα;

        ΥΓ: Wtf μ αρεσει που απανταω σοβαρα.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Originally posted by Aion View Post
          Όχι όχι λίγο από το ένα λίγο από το άλλο ή και μαζί, this is the way to go...
          Το αλλο που κανω και δεν καταλαβαινουν μερικοι πως μπορω ειναι οτι μπορει εκει που τρωω το burger να πιασω μια σοκολατα πχ και μετα να συνεχισω burger κανονικα. Τους φαινεται αηδια κτλπ ενω εμενα απολυτα φυσιολογικο και ωραιο..

          Comment


          • #6


            το σοβαρο θεμα που ελεγες να ανοιξεις ε ?

            Comment


            • #7
              Originally posted by Ramparter View Post
              ΟΚ αυτο ξεπερναει το trollotopic του Luffy.

              Εχω πιασει τον εαυτο μου να μην αγγιζει μπυρα ή κοκα κολα πριν τελειωσει το φαι ή μπορει να αφησω τις πατατες για μετα το μπεργκερ. Συνηθως βεβαια τσιμπαω οτι να ναι αν μαλιστα υπαρχει μεγαλη ποικιλια. Που ειναι το προβλημα;

              ΥΓ: Wtf μ αρεσει που απανταω σοβαρα.
              I think I'll take that as a compliment.

              Μα γιατί δεν την αγγίζεις? Αγκάθια έχει? Εγώ όταν τρώω πατατάκια ή pop corn ας πούμε προσπαθώ να έχω στο στόμα μου ήδη Coca-Cola και τα βάζω μέσα χωρίς να το ανοίξω πολύ και κατεβαίνουν όλα μαζί ευτυχισμένα και χαρούμενα.
              Originally posted by i Have no Equal View Post
              Το αλλο που κανω και δεν καταλαβαινουν μερικοι πως μπορω ειναι οτι μπορει εκει που τρωω το burger να πιασω μια σοκολατα πχ και μετα να συνεχισω burger κανονικα. Τους φαινεται αηδια κτλπ ενω εμενα απολυτα φυσιολογικο και ωραιο..
              Λεβέντης! Άρχοντας! Αυτά είναι! Το κάνω και εγώ, όπως επίσης και το να τρώω λίγη σοκολάτα και λίγο φαΐ ή πατατάκια εναλλάξ. Επίσης τρώω sandwich με μαρμελάδα και αλλαντικά και τους φαίνεται πολύ παράξενο. Γιατί ρε παιδιά? Κάνει ωραία αντίθεση, σαν sweet and sour! Όμως ok, πες εμείς είμαστε "extreme", εγώ στο αρχικό post μιλώ για πιο απλά πράγματα, τσίμπημα πατατούλας την ώρα που τρώνε τον γύρο ας πούμε.
              Originally posted by crpl_shepherd View Post
              το σοβαρο θεμα που ελεγες να ανοιξεις ε ?
              Καλά δεν είναι σοβαρό και αξιοπερίεργο θέμα το να βλέπεις κάποιον να τρώει σχολαστικά πρώτα όλες τις πατατούλες, μετά όλο το burger, και μετά να πίνει το αναψυκτικό? Σα να κάνει τρίαθλο.

              Comment


              • #8
                Είχα μπει για να γράψω ότι δεν είναι όλοι Imrahil ή Ferryman, βασικά ούτε καν luffy δεν είναι όλοι αλλά κάπου στη μέση κατάλαβα ότι μάλλον μιλάς σοβαρά.
                Πατάτες άντε να τσιμπήσω καμία στην αρχή, μετά το μπεργκερ και τέλος όλες οι πατάτες. Κοα κολα δεν πίνω, μόνο μπίρα αλλά και αυτή μόνο πριν την αρχή και μετά το τέλος. Στο ενδιάμεσο τα χέρια είναι απασχολημένα και βρώμικα.
                Το daily υπάρχει ακόμα;

                Comment


                • #9
                  Εγω με το burger και τις πατατες εχω την εξης λογικη, αν φαω ταυτοχρονα η πρωτα τις πατατες 1) θα φουσκωσω και δεν θα χαρω αρκετα το burger 2) θα μου χαλασουν την ωραια γευση, οποτε πιστευω οτι το optimal ειναι να φας το burger με τη μια να το χαρεις και μετα πατατες ταυτοχρονα με αναψυκτικο..

                  Βεβαια ειναι αναλογα την ορεξη δεν κανω παντα ετσι..

                  Comment


                  • #10
                    Εγώ τσιμπάω καμιά πατάτα,μετά τρώω το μπέργκερ και μετά τρώω τις υπόλοιπες πατάτες αν δεν έχω χορτάσει.Το αναψυκτικό συνήθως το πίνω στην αρχή πριν έρθει το φαγητό και στο τέλος,όταν έχω τελειώσει το γουρούνιασμα.Εξαιρούνται οι περιπτώσεις που δ εμου πολυαρέσει το φαγητό,ή είναι αρκετά στεγνό.
                    Πολλές φορές τρώω πρώτα το φαγητό και μετά τη σαλάτα,δεν έχω πρόβλημα να τα φάω και μαζί,απλά κάποιες φορές όταν το φαγητό είναι πολύ νόστιμο και είναι ακριβώς όπως το θέλω,δε θέλω να έχω κάτι να μου αλλοιώνει τη γεύση του.
                    Πέρα από αυτό δεν έχω θέμα,έχω κάνει κι εγώ τις καφρίλες μου,πχ να βουτάω πατάτες ή πατατάκια μέσα στη σοκολάτα κλπ,αλλά δεν είναι κάτι που το συνηθίζω κιόλας.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #11
                      Μια που ο τιτλος ειναι γενικοτερος, θελω να εκφρασω το δικο μου προβληματισμο.

                      Βλεπω nickname σε forum, [xxxxxxx30]και βλεπω στο προφιλ, ηλικα: 33, εγγραφη: χχ-χχ-2011.

                      Οκ φιλε καταλαβαμε, οταν εφτιαχνες το προφιλ σου ησουν 30 χρονων. Γιατι επρεπε να το βαλεις στο username? Θα εισαι μια ζωη 30 χρονων; Η ειχες σκοπο καθε χρονο να αλλαζεις username, το 2012 να το κανεις 31, το 2013 να το κανεις 32 κοκ.

                      Φανταζομαι θα πεσε μεγαλος καβγας με τους admins οταν συνειδητοποιησες οτι δεν υπαρχει επιλογη αλλαγης username στο site και οι διαχειριστες δεν εχουν ορεξη να ασχολουνται με τις χαζες επιλογες σου.

                      Discuss
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        Πόσο σύνηθες είναι αυτό;
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #13
                          Βαρετό trolling ramp, Μπορείς και καλύτερα .

                          Comment


                          • #14
                            Δε το πα για trolling, το βλεπω και σε emails, nikos23, maria17 ημαρτον...
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Αυτά δεν είναι ηλικίες είναι το πρώτο ελεύθερο νούμερο.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment

                              Working...
                              X