Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τεχνολογία!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Παίδες έχω αγοράσει μια κάρτα γραφικών της ΑΤΙ (4550 ΗΜ) και ενώ είναι 512 διάφορες εφαρμογές την πιάνουν ως χιλιάρα... Τι γίνεται, παίζει κάτι περίεργο; Το πλήρες όνομά της είναι Sapphire Ati 1GB HM 512MB , που σημαίνει πως κάτι πρέπει να γίνεται από την ίδια την κάρτα επίτηδες...ρουφάει από αλλού πόρους και συμπεριφέρεται ως χιλιάρα wanabe? Τα φώτα σας!
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #47
      Ακριβώς, "ρουφάει" από την κύρια μνήμη RAM. Όπως λέει και ο τίτλος είναι 1GB HM 512 που σημαίνει ότι είναι απο μόνη της 512 και φθάνει ως και 1 GB με την τεχνολογία Hyper Memory (HM) της ATI (της nvidia λέγεται turbo cache). Καθαρόαιμη 1GB είναι πιο γρήγορη και πιο ακριβή. Και 512 καθαρα είναι καλά πιστεύω .
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #48
        I see...Ναι προφανώς είναι η καθαρόαιμη χιλιάρα καλύτερη, αφού αν τραβήξει από την κύρια θα πρέπει να αρκεστεί σε χαμηλότερες ταχύτητες χρονισμού.

        thanks!
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • #49
          Το pc που εχω τωρα εχει

          i5 760 OC @ 3.4ghz
          8 gb corsair XMS ddr3 1600 DC
          palit 460GTX OC version
          Asus p7p55 lx
          corsair 600W PSU
          WD caviar black 500GB
          (συντομα OCZ vertex 2 SSD 60GB για λειτουργικο και apps)

          Το θεμα ειναι οτι θελω να παρω μια οθονη dell 30" με αναλυση 2560x1600 + το 23" 1080p monitor που εχω τωρα σε portrait mode δηλαδη dual monirors με την ιδια καρτα, το pc μου μπορει να "τραβηξει" την αναλυση ανετα?? Σε games προφανως οχι, σε ολα τα υπολοιπα θα lagarei?? Η normal καθημερινη χρηση μου ειναι posgreSQL database, poker software με 6+ tables open+ windows live messenges+ firefox με 20+ tabs ανοιχτα+ utorrent+JDownloader+ rainmeter

          Αυτη ειναι η normal καθημερινη χρηση αλλα δε θα ηθελα να λεει οχι και σε κανα game σε medium settings εστω.

          Tι αναβαθμιση θα μπορουσα να κανω?? Αν παω σε SLi με dual GTX 460 θελώ και motherboard και PSU οποτε το ξεχναω απο τωρα.. Καλυτερα να παω σε νεα GPU και κανα ι7..

          Comment


          • #50
            Παίδες, θέλω μία μικρή βοήθεια.

            Μετά το back-up που έκανα πριν όταν κόλλησα ιο, έβαλα τον εξωτερικό σκληρό δίσκο και μου τον έβγαζε άδειο, αλλά μετά ανακάλυψα ότι έχει όλους τους φακέλους ΚΡΥΜΜΕΝΟΥΣ. Πριν αυτό δεν γινόταν ΠΟΤΕ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω προκειμένου να τους εμφανίζει κανονικά και όχι κρυμμένους ?
            sigpic

            Comment


            • #51
              Εργαλεία->Επιλογές φακέλων->Προβολή->Απόκρυψη αρχείων και φακέλων->Εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων.

              Νομίζω αυτό είναι,τώρα αν κατάλαβα κάτι λάθος,σόρρυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω.
              Carpe diem

              Comment


              • #52
                Originally posted by Altair View Post
                Εργαλεία->Επιλογές φακέλων->Προβολή->Απόκρυψη αρχείων και φακέλων->Εμφάνιση κρυφών αρχείων και φακέλων.

                Νομίζω αυτό είναι,τώρα αν κατάλαβα κάτι λάθος,σόρρυ αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω.
                Αυτό το έχω ήδη δοκιμάσει με το οποίο μ' αυτή την επιλογή ανακάλυψα ότι απεκρύφθη τα αρχεία και οι φάκελοι χωρίς κάποιον λόγο.
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Στα properties κάθε φακέλου ξετσέκαρε την επιλογή hidden.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #54
                    Υπαρχουν και ιοι παντως που σου κανουν hide ενα καρο φακελους και δε σε αφηουν να κανεις unhide μετα ολους τους φακελους σου πηγαινοντας στα folder options κτλ κτλ, οποτε περνα ολο το pc και τους εξωτερικους ενα χερι antivirus / antimalware και μετα βλεπεις.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Xeno View Post
                      Υπαρχουν και ιοι παντως που σου κανουν hide ενα καρο φακελους και δε σε αφηουν να κανεις unhide μετα ολους τους φακελους σου πηγαινοντας στα folder options κτλ κτλ, οποτε περνα ολο το pc και τους εξωτερικους ενα χερι antivirus / antimalware και μετα βλεπεις.
                      Θα το τσεκάρω με πλήρη antivirus check. Δεν γνώριζα ότι υπάρχουν ίοι που στα αποκρύβουν.
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Τελικά δεν είχε κανέναν ιό. Ήταν όπως το είπε ο Ryu_GR. Για κάποιον άγνστο λόγο tickαρίστηκαν τα κουτάκια με το "Κρυφό".
                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Η GTX 460 τελικα δεν εχει προβλημα να βγαλει το crysis 2 σε 2560x1600 (25-30 fps) αλλα οταν συνδεω 2 monitor πανω ανεβαζει θερμοκρασια ακομα και idle.. Ειναι καποιο θεμα με τα dual monitors?? Η αναλυση φταει??

                          Σκεφτομαι να τη δωσω και να παρω μια 6950 αργοτερα, θα δω καμια διαφορα η τζαμπα τα λεφτα??

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by i Have no Equal View Post
                            Η GTX 460 τελικα δεν εχει προβλημα να βγαλει το crysis 2 σε 2560x1600 (25-30 fps) αλλα οταν συνδεω 2 monitor πανω ανεβαζει θερμοκρασια ακομα και idle.. Ειναι καποιο θεμα με τα dual monitors?? Η αναλυση φταει??

                            Σκεφτομαι να τη δωσω και να παρω μια 6950 αργοτερα, θα δω καμια διαφορα η τζαμπα τα λεφτα??
                            Μάλλον η ανάλυση, γιατί τρέχεις και τις 2 σε 2560x1600? Η έκδοση της κάρτας σου που είναι OC την έχεις ανεβάσεις κι αλλο γιατί ίσως φταίει και αυτό.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Koul View Post
                              Μάλλον η ανάλυση, γιατί τρέχεις και τις 2 σε 2560x1600? Η έκδοση της κάρτας σου που είναι OC την έχεις ανεβάσεις κι αλλο γιατί ίσως φταίει και αυτό.
                              Οχι η μια τρεχει σε 2560χ1600 το main display δηλαδη και αλλη μια 24" σε 1920x1080 ειχα. Δεν εχω πειραξει την καρτα καθόλου..

                              Το θεμα ειναι, παιζω crysis 2 και dead space σε 2560 χωρις vsync με γραφικα στο high(οχι very high κανενα) με playable frames και θερμοκρασιες 60-64C max. Δεν κανω τιποτα και απλα συνδεω το δευτερο monitor και η θερμοκρασια ανεβαινει σε 55C χωρις να τρεξω καμια εφαρμογη. Τωρα την εβγαλα τη δευτερη δε νομίζω οτι το τραβάει η κάρτα για καποιο λόγο..

                              Comment


                              • #60
                                Παίδες, τι παίζει με την σύνδεση μου? Κάθε 3 και λίγο μου κολλάει το διαδίκτυο, όπως κάθε παιχνίδι που έχει τρελό λαγκ κάθε 3 και λίγο. Για διαφωτίστε με. Έκανα ένα γερό αντιβιοτικό τσεκ-απ, αλλά δεν βρήκα κανέναν ιό μέσα, οπότε... τα φώτα σας, παρακαλώ.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X