Likes Likes:  10
+ Reply to Thread
Page 5 of 5
FirstFirst ... 3 4 5
Results 61 to 66 of 66

Thread: The Evil Within

Αρρώστια nooto's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Λοιπον αφηνω τον τιτλο οποτε ας κανω ενα τελικο post. Να πω οτι μαζι με τα DLCs επαιξα κοντα στις 40 ωρες το παιχνιδι (2 playthroughs και 2/3 dlcs complete).

Τα DLCs ειναι συνολο 3, το τριτο (the executioner) θα ελεγα να το προσπερασετε, ειναι filler υλικο που διαρκει κοντα στη 1 ωρα και εχει arcade μορφη, ειναι πρωτου προσωπου, ελεγχετε ενα απο τα bosses του παιχνιδιου και σκοτωνετε τα υπολοιπα bosses του παιχνιδιου. Δεν το εχω τελειωσει ακομα και θα το αφησω για το μελλον και αν. Εχει καποιο επιπλεον story αλλα ok δεν ξερω αν θα σας προσφερει κατι και το προτεινω μονο αν δεν εχετε να ασχοληθειτε με κατι αλλο.

Τα αλλα 2 DLCs (assignment και consequence) ακολουθουν το κανονικο παιχνιδι και μου πηραν κοντα στις 4 ωρες το καθε ενα (συνολο 8 και γενικα θα ελεγα οτι προκειται για souls tier dlc σε επιπεδο ποιοτητας και ποσοσοτητας). Το main game ακολουθει την ιστορια 3 χαρακτηρων, ομως ο ενας απο αυτους, η Kidman εξαφανιζεται και την βλεπετε 3 φορες στο ολο παιχνιδι. Στα DLCs ακολουθουν την ιστορια της Kidman και ειναι σαν να παιζετε ολο το παιχνιδι απο την δικη της οπτικη γωνια. Ωστοσο επειδη ακολουθει τελειως διαφορετικη διαδρομη, βλεπετε ολοκαινουργιες περιοχες και set pieces και δεν υπαρχει καθολου overlap (με την εννοια του backtracking ή οτι θα ξαναδειτε πραγματα που εχετε ηδη δει) με το main game. Τεχνικα ειναι αρτιο με κανενα απο τα προβληματα του κεντρικου παιχνιδιου, αρτιστικα, αισθητικα κλπ ειναι στα ιδια επιπεδα και το gameplay του ειναι αρκετα κοντα σε αυτο του silent hill remake για το wii, δεν εχετε καποιο οπλο (για το μεγαλυτερο μερος) αλλα ειστε εξοπλισμενοι μονο εναν φακο οποτε το βαρος πεφτει σε exploration, run from enemies και stealth.

Σε οτι αφορα το σεναριο, Grim και Sinclair σε γενικες γραμμες ειχαν δικιο, το βασικο παιχνιδι εχει περιπου τα 2/3 της ιστοριας και εδω βλεπετε το τελικο 1/3. Για να το ξεκαθαρισω, ακομα και αν παιξετε το βασικο παιχνιδι θα δειτε ολη την ιστορια, ωστοσο θα εχετε καποια ερωτηματα, καποια κενα και καποια πραγματα που δεν καταλαβατε καθως παρουσιαζονται με ασαφη τροπο. Τα DlCs εξηγουν αυτα κομματια (πολλα απο αυτα μπορει να τα καταλαβετε και μονοι σας) και συμπληρωνουν τα οποια κενα αφησε το κεντρικο παιχνιδι. Η παρουσιαση και η σκηνοθεσια ειναι καταπληκτικη και οπως εγραψα σαν προσθετο υλικο το θεωρω απο τα πιο value for money πακετα εκει εξω.

Συνολικα τωρα: Προσωπικα θεωρω τον συγκεκριμενο τιτλο ισως τον καλυτερο του Mikami. Δεν ειναι τοσο επαναστατικος οσο το Resi 4 ουτε τοσο αψογος, τελειος και ballanced οσο το REmake. Ειναι ομως ο πιο ολοκληρωμενος και μακραν ο πιο βαθυς ενω παραλληλα παραμενει το ιδιο ποιοτικος και διασκεδαστικος σε οτι αφορα το play. Θα ξαναγραψω οτι σε οτι αφορα το meta status του τιτλου, το πραγμα καπου χαθηκε στην μεταφραση, οπως εγινε και με το Alan Wake την εποχη που κυκλοφορησε. Κατα τη γνωμη μου προκειται για must play material και ενα απο τα σημαντικοτερα παιχνιδια που μπορει καποιος να δει. Κλεινοντας λοιπον θα πως οτι στη συνειδηση μου το game ειναι εκει ψηλα μαζι με το Alan Wake σε επιπεδο βαθους ενω ειναι τιτλος που δυσκολα πιστευω πως ακομα και το sequel μπορει να τον φτασει ή να το αγγιξει σε επιπεδο ποιοτητας-βαθους. Μακαρι να το πιασει και αλλος κοσμος απο εδω μεσα γιατι ειναι παιχνιδι που σηκωνει παρα μα παρα πολυ συζητηση. Αυτα

Ακολουθωντας τον Xeno

S+ God tier
    Last edited by nooto; 22-12-2017 at 04:04 PM.

2. Likes Altair liked this post
    Αρρώστια Xeno's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Ωραια posts για το παιχνιδι, ειμαι περιεργος για το πώς θα σου φανει και το 2 οταν το παιξεις για να δουμε και πώς στεκεται η σειρα γενικοτερη. Το να το θεωρεις τοσο ολοκληρωμενο και να λες πως ειναι επι μερους καλυτερο απο αλλα πολυ βαρια ονοματα του ειδους ειναι σημαντικο. Το επαιξα λιγο σε PS3 και το αφησα (δε με κερδισε το αργο ξεκινημα και τεχνικα μου φανηκε πολυ mid-budget παραγωγη), αλλα ισως να αξιζει μια δευτερη ευκαιρια σε PS4 βεβαια οπως τα λες.

banner i Have no Equal's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Quote Originally Posted by nooto View Post
    S+ God tier
    Παιζει να εισαι ο μοναδικος που δινει τετοιο βαθμο ουτε o Mikami δεν θα τολμουσε να εβαζε S+, το παιχνιδι είχε αρκετα προβλήματα. Προσωπικα δεν μπορεσα να παιξω πανω απο 2 ωρες με αυτο το FOV, τωρα αν το εφτιαξαν μετα δεν ξερω.. Το 2 ειναι εμφανώς βελτιωμενο σε ολα παντως, απο story να σου πω την αληθεια το επιασα το concept χωρις να εχω τελειωσει το 1 και εχει ενδιαφερον αλλα ενταξει τιποτα το εξαιρετικο.

Αρρώστια nooto's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Κοιτα αρχικα οι εντυπωσεις μου ηταν αντιστοιχες με τις δικες σας οταν παιζατε το παιχνιδι. Στο πρωτο post αναφερω οτι με αυτο το fov-frame rate το παιχνιδι ειναι unplayable. Στην τελικη εκδοση που εχουν διορθωθει ολα αυτα το παιχνιδι παιζεται μια χαρα (στο ps4 υπαρχουν hiccups ακομα στο frame rate αλλα στο pc πιστευω οτι δεν θα θυμιζει τιποτα απο την αρχικη εκδοση). Επισης ο τιτλος κανει slow start και πρεπει να περασεις τα πρωτα κεφαλαια προκειμενου να αρχισεις να αποκτας πιο σαφη εικονα. Τελος εγραψα οτι το chapter 12 δεν θα επρεπε να υπαρχει καθολου και το τελικο boss δεν ειναι καλο (παροτι υπαρχει σεναριακος λογος που εχει αυτο το gameplay). Υπο αυτη την εννοια γραφω οτι δεν ειναι ουτε ''τοσο επαναστατικος οσο το Resi 4 ουτε τοσο αψογος, τελειος και ballanced οσο το REmake''.

Ομως το παιχνιδι εχει εκπληκτικο βαθος, πολυ ιδιαιτερη σκηνοθεσια και γενικα ειναι τιτλος που προσπαθει να σου πει κατι και χρησιμοποιει με πολυ ξεχωριστο τροπο τη δυναμη του ιδιου του μεσου. Η αναφορα στο Alan Wake που κανω δεν ειναι τυχαια (τιτλος που επισης ειχε θεματα), ενω προσωπικα ειχα γραψει αντιστοιχα πραγματα και για το Bioshock Infinite παροτι ειναι παιχνιδι που εχει πολυ πιο σοβαρα προβληματα στο gameplay απο το The Evil Within, αλλα και σεναριακες ασυνεπειες που το TEW δεν εχει. Ομως κοιτωντας της συνολικη εμπειρια και την αισθηση που σου αφηνει ο τιτλος στο τελος, μιλαμε για κατι που ειναι πολυ ψηλα, πιο ψηλα απο τιτλους που ας πουμε δεν εχουν τετοιου ειδους προβληματα. Αυτα ως δικαιολογηση του S+.

Τελος θα ηθελα να πω εδω οτι κοιτωντας μετα το τελος διαφορα plot analysis στο youtube, ακομα και κοσμος που εχει καταλαβει πληρως το σεναριο του παιχνιδιου και εχει κανει πολυ καλα βιντεο που εξηγουν το plot, στο τελος αναφερει οτι δεν του αρεσε ο τροπος με τον οποιο λεγεται η ιστορια καθως ειναι αδομητος και εχει αναρχη και οχι ομαλη ροη. Εμενα απο την αλλη αυτος ειναι ο αγαπημενος μου τροπος αφηγησης και ανεφερα εξ'αρχης οτι χρησιμοποιουνται τεχνικες αντιστοιχες με αυτες που υπαρχουν σε ταινιες οπως το 12 monkeys. Εξ'αιτιας αυτου, ο τιτλος ανεβαινει ακομα περισσοτερα στα ματια μου, ομως καταλαβαινω οτι ειναι και θεμα γουστου και δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν συμφωνει μαζι μου ο καθε gamer καθως μιλαμε για extremes εδω.

Οπως και να χει, ο λογος που προτεινω τον τιτλο ειναι οτι προκειται για unique εμπερια λογω των παραπανω και ακομα και αν καποιος τον παιξει και δεν συμμεριστει την αποψη μου, σε καθε περιπτωση θα εχει δει κατι που στην χειροτερη θα τον αφησει διχασμενο και σε καμια περιπτωση δεν θα τον αφησει αδιαφορο (ακομα και αν διαφωνησει με το S+). Με αυτο αιτιολογω και την εντονη γραφη μου καθως, οπως και στην περιπτωση του Alan Wake δεν θεωρω οτι η πλειονοτητα των κριτικων του επισημου τυπου αφηνει να εννοηθει κατι τετοιο (παροτι υπαρχουν και reviews ακομα και απο mainstream sites που στεκονται σε αυτα που σταθηκα και εγω και προσφερουν justice στο παιχνιδι).
    Last edited by nooto; 23-12-2017 at 01:48 PM.

6. Likes Altair, Raf liked this post
    Αρρώστια Altair's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Νόμιζα κι εγώ ότι το S+ σήμαινε Spooky,Scary κλπ.Πφφφ,με ξενέρωσες με την εξήγηση.
    Carpe diem

8. Likes nooto liked this post
    banner i Have no Equal's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Nooto αν βρω χρόνο γιατι το backlog ειναι μεγαλο και ο χρονος ελαχιστος θα το παίξω μονο και μονο επειδή σε εμπιστεύομαι στο θέμα του story..

+ Reply to Thread