Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Evil Within

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Λοιπον αφηνω τον τιτλο οποτε ας κανω ενα τελικο post. Να πω οτι μαζι με τα DLCs επαιξα κοντα στις 40 ωρες το παιχνιδι (2 playthroughs και 2/3 dlcs complete).

    Τα DLCs ειναι συνολο 3, το τριτο (the executioner) θα ελεγα να το προσπερασετε, ειναι filler υλικο που διαρκει κοντα στη 1 ωρα και εχει arcade μορφη, ειναι πρωτου προσωπου, ελεγχετε ενα απο τα bosses του παιχνιδιου και σκοτωνετε τα υπολοιπα bosses του παιχνιδιου. Δεν το εχω τελειωσει ακομα και θα το αφησω για το μελλον και αν. Εχει καποιο επιπλεον story αλλα ok δεν ξερω αν θα σας προσφερει κατι και το προτεινω μονο αν δεν εχετε να ασχοληθειτε με κατι αλλο.

    Τα αλλα 2 DLCs (assignment και consequence) ακολουθουν το κανονικο παιχνιδι και μου πηραν κοντα στις 4 ωρες το καθε ενα (συνολο 8 και γενικα θα ελεγα οτι προκειται για souls tier dlc σε επιπεδο ποιοτητας και ποσοσοτητας). Το main game ακολουθει την ιστορια 3 χαρακτηρων, ομως ο ενας απο αυτους, η Kidman εξαφανιζεται και την βλεπετε 3 φορες στο ολο παιχνιδι. Στα DLCs ακολουθουν την ιστορια της Kidman και ειναι σαν να παιζετε ολο το παιχνιδι απο την δικη της οπτικη γωνια. Ωστοσο επειδη ακολουθει τελειως διαφορετικη διαδρομη, βλεπετε ολοκαινουργιες περιοχες και set pieces και δεν υπαρχει καθολου overlap (με την εννοια του backtracking ή οτι θα ξαναδειτε πραγματα που εχετε ηδη δει) με το main game. Τεχνικα ειναι αρτιο με κανενα απο τα προβληματα του κεντρικου παιχνιδιου, αρτιστικα, αισθητικα κλπ ειναι στα ιδια επιπεδα και το gameplay του ειναι αρκετα κοντα σε αυτο του silent hill remake για το wii, δεν εχετε καποιο οπλο (για το μεγαλυτερο μερος) αλλα ειστε εξοπλισμενοι μονο εναν φακο οποτε το βαρος πεφτει σε exploration, run from enemies και stealth.

    Σε οτι αφορα το σεναριο, Grim και Sinclair σε γενικες γραμμες ειχαν δικιο, το βασικο παιχνιδι εχει περιπου τα 2/3 της ιστοριας και εδω βλεπετε το τελικο 1/3. Για να το ξεκαθαρισω, ακομα και αν παιξετε το βασικο παιχνιδι θα δειτε ολη την ιστορια, ωστοσο θα εχετε καποια ερωτηματα, καποια κενα και καποια πραγματα που δεν καταλαβατε καθως παρουσιαζονται με ασαφη τροπο. Τα DlCs εξηγουν αυτα κομματια (πολλα απο αυτα μπορει να τα καταλαβετε και μονοι σας) και συμπληρωνουν τα οποια κενα αφησε το κεντρικο παιχνιδι. Η παρουσιαση και η σκηνοθεσια ειναι καταπληκτικη και οπως εγραψα σαν προσθετο υλικο το θεωρω απο τα πιο value for money πακετα εκει εξω.

    Συνολικα τωρα: Προσωπικα θεωρω τον συγκεκριμενο τιτλο ισως τον καλυτερο του Mikami. Δεν ειναι τοσο επαναστατικος οσο το Resi 4 ουτε τοσο αψογος, τελειος και ballanced οσο το REmake. Ειναι ομως ο πιο ολοκληρωμενος και μακραν ο πιο βαθυς ενω παραλληλα παραμενει το ιδιο ποιοτικος και διασκεδαστικος σε οτι αφορα το play. Θα ξαναγραψω οτι σε οτι αφορα το meta status του τιτλου, το πραγμα καπου χαθηκε στην μεταφραση, οπως εγινε και με το Alan Wake την εποχη που κυκλοφορησε. Κατα τη γνωμη μου προκειται για must play material και ενα απο τα σημαντικοτερα παιχνιδια που μπορει καποιος να δει. Κλεινοντας λοιπον θα πως οτι στη συνειδηση μου το game ειναι εκει ψηλα μαζι με το Alan Wake σε επιπεδο βαθους ενω ειναι τιτλος που δυσκολα πιστευω πως ακομα και το sequel μπορει να τον φτασει ή να το αγγιξει σε επιπεδο ποιοτητας-βαθους. Μακαρι να το πιασει και αλλος κοσμος απο εδω μεσα γιατι ειναι παιχνιδι που σηκωνει παρα μα παρα πολυ συζητηση. Αυτα

    Ακολουθωντας τον Xeno

    S+ God tier
    Last edited by nooto; 22-12-2017, 03:04 PM.

    Comment


    • #62
      Ωραια posts για το παιχνιδι, ειμαι περιεργος για το πώς θα σου φανει και το 2 οταν το παιξεις για να δουμε και πώς στεκεται η σειρα γενικοτερη. Το να το θεωρεις τοσο ολοκληρωμενο και να λες πως ειναι επι μερους καλυτερο απο αλλα πολυ βαρια ονοματα του ειδους ειναι σημαντικο. Το επαιξα λιγο σε PS3 και το αφησα (δε με κερδισε το αργο ξεκινημα και τεχνικα μου φανηκε πολυ mid-budget παραγωγη), αλλα ισως να αξιζει μια δευτερη ευκαιρια σε PS4 βεβαια οπως τα λες.

      Comment


      • #63
        Originally posted by nooto View Post
        S+ God tier
        Παιζει να εισαι ο μοναδικος που δινει τετοιο βαθμο ουτε o Mikami δεν θα τολμουσε να εβαζε S+, το παιχνιδι είχε αρκετα προβλήματα. Προσωπικα δεν μπορεσα να παιξω πανω απο 2 ωρες με αυτο το FOV, τωρα αν το εφτιαξαν μετα δεν ξερω.. Το 2 ειναι εμφανώς βελτιωμενο σε ολα παντως, απο story να σου πω την αληθεια το επιασα το concept χωρις να εχω τελειωσει το 1 και εχει ενδιαφερον αλλα ενταξει τιποτα το εξαιρετικο.

        Comment


        • #64
          Κοιτα αρχικα οι εντυπωσεις μου ηταν αντιστοιχες με τις δικες σας οταν παιζατε το παιχνιδι. Στο πρωτο post αναφερω οτι με αυτο το fov-frame rate το παιχνιδι ειναι unplayable. Στην τελικη εκδοση που εχουν διορθωθει ολα αυτα το παιχνιδι παιζεται μια χαρα (στο ps4 υπαρχουν hiccups ακομα στο frame rate αλλα στο pc πιστευω οτι δεν θα θυμιζει τιποτα απο την αρχικη εκδοση). Επισης ο τιτλος κανει slow start και πρεπει να περασεις τα πρωτα κεφαλαια προκειμενου να αρχισεις να αποκτας πιο σαφη εικονα. Τελος εγραψα οτι το chapter 12 δεν θα επρεπε να υπαρχει καθολου και το τελικο boss δεν ειναι καλο (παροτι υπαρχει σεναριακος λογος που εχει αυτο το gameplay). Υπο αυτη την εννοια γραφω οτι δεν ειναι ουτε ''τοσο επαναστατικος οσο το Resi 4 ουτε τοσο αψογος, τελειος και ballanced οσο το REmake''.

          Ομως το παιχνιδι εχει εκπληκτικο βαθος, πολυ ιδιαιτερη σκηνοθεσια και γενικα ειναι τιτλος που προσπαθει να σου πει κατι και χρησιμοποιει με πολυ ξεχωριστο τροπο τη δυναμη του ιδιου του μεσου. Η αναφορα στο Alan Wake που κανω δεν ειναι τυχαια (τιτλος που επισης ειχε θεματα), ενω προσωπικα ειχα γραψει αντιστοιχα πραγματα και για το Bioshock Infinite παροτι ειναι παιχνιδι που εχει πολυ πιο σοβαρα προβληματα στο gameplay απο το The Evil Within, αλλα και σεναριακες ασυνεπειες που το TEW δεν εχει. Ομως κοιτωντας της συνολικη εμπειρια και την αισθηση που σου αφηνει ο τιτλος στο τελος, μιλαμε για κατι που ειναι πολυ ψηλα, πιο ψηλα απο τιτλους που ας πουμε δεν εχουν τετοιου ειδους προβληματα. Αυτα ως δικαιολογηση του S+.

          Τελος θα ηθελα να πω εδω οτι κοιτωντας μετα το τελος διαφορα plot analysis στο youtube, ακομα και κοσμος που εχει καταλαβει πληρως το σεναριο του παιχνιδιου και εχει κανει πολυ καλα βιντεο που εξηγουν το plot, στο τελος αναφερει οτι δεν του αρεσε ο τροπος με τον οποιο λεγεται η ιστορια καθως ειναι αδομητος και εχει αναρχη και οχι ομαλη ροη. Εμενα απο την αλλη αυτος ειναι ο αγαπημενος μου τροπος αφηγησης και ανεφερα εξ'αρχης οτι χρησιμοποιουνται τεχνικες αντιστοιχες με αυτες που υπαρχουν σε ταινιες οπως το 12 monkeys. Εξ'αιτιας αυτου, ο τιτλος ανεβαινει ακομα περισσοτερα στα ματια μου, ομως καταλαβαινω οτι ειναι και θεμα γουστου και δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν συμφωνει μαζι μου ο καθε gamer καθως μιλαμε για extremes εδω.

          Οπως και να χει, ο λογος που προτεινω τον τιτλο ειναι οτι προκειται για unique εμπερια λογω των παραπανω και ακομα και αν καποιος τον παιξει και δεν συμμεριστει την αποψη μου, σε καθε περιπτωση θα εχει δει κατι που στην χειροτερη θα τον αφησει διχασμενο και σε καμια περιπτωση δεν θα τον αφησει αδιαφορο (ακομα και αν διαφωνησει με το S+). Με αυτο αιτιολογω και την εντονη γραφη μου καθως, οπως και στην περιπτωση του Alan Wake δεν θεωρω οτι η πλειονοτητα των κριτικων του επισημου τυπου αφηνει να εννοηθει κατι τετοιο (παροτι υπαρχουν και reviews ακομα και απο mainstream sites που στεκονται σε αυτα που σταθηκα και εγω και προσφερουν justice στο παιχνιδι).
          Last edited by nooto; 23-12-2017, 12:48 PM.

          Comment


          • #65
            Νόμιζα κι εγώ ότι το S+ σήμαινε Spooky,Scary κλπ.Πφφφ,με ξενέρωσες με την εξήγηση.
            Carpe diem

            Comment


            • #66
              Nooto αν βρω χρόνο γιατι το backlog ειναι μεγαλο και ο χρονος ελαχιστος θα το παίξω μονο και μονο επειδή σε εμπιστεύομαι στο θέμα του story..

              Comment


              • #67
                Ειπα να αρχισω να καθαρισω λιγο με διαφορα παιχνιδια που υπαρχουν στο backlog οποτε ξεκινησα το δευτερο παιχνιδι (ηθελα να πιασω και κατι σε ps4 που ειχα να το ανοιξω 7-8 μηνες). Παιζω σε nightmare και εχω φαει καλα μεχρι στιγμης, γενικα βρισκω το παιχνιδι πολυ δυσκολο, παιζει να εχω ξεσυνηθισει κιολας και τα βρισκω σκουρα γιατι τα resources ειναι παρα πολυ περιορισμενα. Δεν εχω προχωρησει παρα πολυ παροτι εχω παιξει κοντα στις 8 ωρες (ειμαι ακομα chapter 3) και ο λογος ειναι οτι ο τιτλος ειναι ανοιχτος σε σχεση με το πρωτο παιχνιδι οποτε εχω κατσει και εξερευνω την πρωτη περιοχη. Μην φανταστει κανεις κανεναν open world σχεδιασμο, απλα ειναι κοντα στα καινουργια tomb raider που σημαινει γραμμικο design μεν αλλα με καποια μεγαλα ανοιχτα κομματια δε.

                Θεωρητικα το παιχνιδι ειναι πολυ καλυτερο απο το πρωτο, ειναι πολυ πιο ομορφο, χωρις τεχνικα προβληματα (παροτι στην απλη ps4 εκδοση εχει το ενοχλητικο οτι καθει φορα που το παιχνιδι ξεκιναει μετα απο ενα loading screen, θελει ενα χρονικο διαστημα καποιων δεπτερολεπτων για να bootαρει πληρως τα textures και το framerate σε αυτο το timewindow ειναι κοντα στα 10 fps , οποτε ναι πρεπει να περιμενεις 3-4 secs προκειμενου το παιχνιδι να συνελθει) εχει πιο πλουσιο σχεδιασμο κλπ. Παρολα αυτα προσωπικα δεν μου αρεσει τοσο πολυ οσο το πρωτο για καποιο λογο.

                Ισως εχει να κανει με το οτι συνολικα μου βγαζει κατι πολυ πιο συμβατικο σαν προσεγγιση (δεν ειναι εδω ισως οι πινελιες του Mikami που απ'οσο ξερω δεν ειχε τοση συμμετοχη στο project) και δεν εχει αυτην την τρελα ουτε αισθητικα ουτε σχεδιαστικα (υπαρχουν αντιστοιχες στιγμες αλλα ειναι καπως πιο αψυχες?). Επισης παροτι ο πιο open σχεδιασμος ειναι καλοδεχουμενος, δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει τελικα σε ενα τετοιο παιχνιδι και αυτη τη στιγμη θα ελεγα οτι προτιμαω το στησιμο του πρωτου τιτλου (του οποιο κιολας τις περιοχες τις θυμαμαι μιας προς μια). Ενταξει θα δουμε και πως θα παει στην πορεια μιας και οπως εγραψα δεν εχω προχωρησει ιδιαιτερα.

                Θα πουμε περισσοτερα και στην συνεχεια, γενικα θετικες εντυπωσεις απλα δεν σου προκαλει την αισθηση του πρωτου παιχνδιου, η οποια βεβαια εκτιμηθηκε μεν απο κατι τυπους σαν και μενα αλλα απο την αλλη εχω την εντυπωση οτι μεγαλο μερος του κοινου απλα κριντζαρε (noobs).

                Comment


                • #68
                  εχει πιο πλουσιο σχεδιασμο κλπ. Παρολα αυτα προσωπικα δεν μου αρεσει τοσο πολυ οσο το πρωτο για καποιο λογο.

                  Ισως εχει να κανει με το οτι συνολικα μου βγαζει κατι πολυ πιο συμβατικο σαν προσεγγιση (δεν ειναι εδω ισως οι πινελιες του Mikami που απ'οσο ξερω δεν ειχε τοση συμμετοχη στο project) και δεν εχει αυτην την τρελα ουτε αισθητικα ουτε σχεδιαστικα (υπαρχουν αντιστοιχες στιγμες αλλα ειναι καπως πιο αψυχες?)
                  Έχεις δίκιο. Τα χω λιώσει και τα 2 και μπορώ να το επιβεβαιώσω. Αν μπορούσα να τα παραλληλίσω σε επίπεδο αισθητικής επιρροής και αναφορών θα στα κατηγοριοποιούσα ως εξής :


                  Evil Within : Saw,Hostel,Evil Dead και

                  Evil Within 2 : Hannibal(Series),The Cell, και λίγο Inception



                  Επισης παροτι ο πιο open σχεδιασμος ειναι καλοδεχουμενος, δεν ξερω κατα ποσο ταιριαζει τελικα σε ενα τετοιο παιχνιδι και αυτη τη στιγμη θα ελεγα οτι προτιμαω το στησιμο του πρωτου τιτλου (του οποιο κιολας τις περιοχες τις θυμαμαι μιας προς μια).
                  Πρακτικά χωρίζεται σε 2 parts. Το πρώτο μισό είναι ένα ψευδοopen, και απο το δεύτερο μισό και μετά το παιχνίδι πάει στα πρότυπα του 1ου ενώ καλυτερεύει και σχεδόν στα πάντα σε ότι αφορά τον ρυθμό και την πλοκή.Το δεύτερο μισό θα σου αρέσει πιστεύω αρκετά.


                  Παρόλαυτα και εγώ εκτίμησα περισσότερο το 1ο, ίσως γιατί συνολικά είναι πιο κοντά στα "παλιακά" γούστα μου ας πούμε, αλλά και το 2 το θεωρώ ένα απο τα πολύ καλά survival/horror σε μια εποχή που τα κυνηγάμε με το δίκανο.

                  Comment


                  • #69
                    Ειμαι κοντα στις 20 ωρες και chapter 10 οποτε ας γραψω καποια πραγματα ακομα. Ας ξεκινησω λιγο απο εδω, που δεν απαντησα νωριτερα γιατι ηθελα να παιξω λιγο παραπανω και να καταληξω:
                    Έχεις δίκιο. Τα χω λιώσει και τα 2 και μπορώ να το επιβεβαιώσω. Αν μπορούσα να τα παραλληλίσω σε επίπεδο αισθητικής επιρροής και αναφορών θα στα κατηγοριοποιούσα ως εξής :

                    Evil Within : Saw,Hostel,Evil Dead και

                    Evil Within 2 : Hannibal(Series),The Cell, και λίγο Inception
                    Το πρωτο παιχνιδι κατα την γνωμη μου θεματικα ανηκει στην κατηγορια sci-fi/horror (οπου το sci-fi το αντιλαμβανεσαι στην πορεια και δεν δινεται απο την αρχη), αισθητικα και βαζοντας μεσα απο τον τροπο που ειναι γραμμενοι οι διαλογοι, το πως γινεται το character development, τη χρωματικη παλετα, τα φιλτρα στην εικονα μεχρι και το πως ειναι ντυμενοι οι χαρακτηρες, ειναι καθαρα noir, ενω σαν gameplay ειναι ενας συνδιασμος απο tactical, survival και tps στοιχεια και πολυ κοντα στο the last of us. H δε αφηγηση οπως ειχα γραψει και τοτε ειναι επι τουτου convoluted (in lordran ) γιατι προσπαθει να αποδωσει τον τροπο με τον οποιο εξελισσεται μια ιστορια σε ενα ονειρο που βλεπει καποιος, δηλαδη μια σειρα απο ανακολουθα γεγονοτα που αν τα παρεις οταν ξυπνησεις μπορεις να τα ενώσεις καπως και να εξηγησεις σε εναν τριτο εν τελει τι ηταν αυτο που ειδες. Το πρωτο παιχνιδι κατα τη γνωμη μου ειναι αριστουργημα, με φανταστικη ιστορια, φανταστικο τροπο αφηγησης, υπεροχο στησιμο, πολυ καλο gameplay και ειναι ισως ο καλυτερος τιτλος του Mikami (οχι τοσο μηχανικα οσο αρτιστικα και συνολικα) παρ'ολα τα θεματα που ειχε.

                    Στο meta consensus του σημερα, ευτυχως βλεπω οτι παρα πολυ κοσμος συμφωνει μετα παραπανω. Δυστυχως ομως η ολη κριτικη (λανθασμενη κατ'εμε τουλαχιστον) που εφαγε το παιχνιδι, ειδικα early on, απο reviewers και παικτες και συγκεκριμενα σε οτι αφορα την ιστορια και την αφηγηση του (που χαρακτηριστηκε και ως σκουπιδι που δεν βγαζει νοημα) εκανε την εταιρεια να ακουσει τα σχολια και ετσι ερχομαστε στο δευτερο παιχνιδι. Το The Evil Within 2 ειναι απιστευτα πιο streamlined στον τροπο που λεει την ιστορια του, με πολυ πιο mainstream αισθητικη που δεν εχει κανενα στοιχειο noir ουτε καποιο συγκεκριμενο χαρακτηρα στα χρωματα που χρησιμοποιει, ακομα και ο Sebastian ειναι σαν αλλος χαρακτηρας, σαν μην ειναι το ιδιο ατομο που επαιζε στο πρωτο παιχνιδι αλλα καποιος που του μοιαζει. Αλλαξαν μεχρι και τον ηθοποιο που εδινε την φωνη του και τον εκαναν toned down σε εναν average dude, καμια σχεση με τον film noir πρωταγωνιστη που ηταν στον πρωτο τιτλο (προφανως επειδη υπηρχε κριτικη και για αυτο). Το κακο ειναι λοιπον εχεις μια εταιρεια που ακουει την κριτικη και απο την αλλη κριτικους που γραψανε αρλουμπες, με αποτελεσμα το sequel να χασει πολλα απο τα στοιχεια που εκαναν το πρωτο unique και να γινει κατι πολυ πιο mainstream ετσι ωστε να ειναι πιο appealing στον average joe. Τελος να πω οτι το πρωτο παιχνιδι φαινεται σαν να το εχει φτιαξει ιαπωνικη εταιρεια και το δευτερο δυτικη (που σημαινει οτι πολυ απο την αρχικη μαγεια δεν ειναι εδω).

                    Οκ, ολα αυτα δεν σημαινουν οτι το παιχνιδι δεν ειναι καλο ή οτι δεν παραμενει ιδιαιτερο, για την ακριβεια βρισκω την ιστορια πολυ ενδιαφερουσα μεχρι στιγμης ενω επισης και αισθητικα ο τιτλος παραμενει ξεχωριστος παρολες αυτες τις αλλαγες. Το πρωτο παιχνιδι βρισκοταν τοσο ψηλα σε αυτα τα θεματα που ευτυχως οσο και να προσπαθησεις να το απλοποιησεις, θα συνεχισεις να εχεις κατι που προκαλει ενδιαφερον. Θα περιμενω να δω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα στην πορεια και θα γραψω τοτε κατι πιο ολοκληρωμενο. Οπως εγραψε και ο Naked Snake, ο τιτλος εχει καποια pseudo open στοιχεια και υπαρχει αναλλαγη αναμεσα στο ανοιχτο και στο γραμμικο (οπως εγραψα οπως ειναι το tomb raider περισπου). Αισθανομαι οτι το sequel καπου χανει στo tactical κομματι λογω του ανοιχτου level design (ο γραμμικος τροπος σχεδιασης του πρωτου το ευνοει), απο την αλλη κερδιζει πολυ στο exploration και θελω να σημειωσω εδω οτι τα open μερη που εχουν και side υλικο ειναι πολυ καλα σχεδιασμενα και καμια σχεση με collectathlons. Για την ακριβεια το 90% των side missions ειναι πολυ καλα δομημενο και κατα κυριο λογο δινει πολυ ενδιαφεροντα events και επιπλεον story που αξιζει να το δει κανεις. Να σημειωσω τελος οτι τεχνικα το παιχνιδι ειναι πολυ καλυτερο απο το πρωτο, ομως οχι τελειο ή super polished. Υπαρχουν bugs εδω και εκει και επισης θεματα με το ποσο responsive ειναι τα controls κατα καιρους.

                    Αυτα μεχρι στιγμης, θα γραψω περισσοτερα οταν τελειωσω, το παιχνιδι ειναι μεγαλο για το ειδος στο οποιο εντασσεται (ειμαι στις 20 ωρες και υποθετω λιγο πιο μετα τη μεση?) και αυτο ειναι κατι επισης θετικο. Περισσοτερα εν καιρω!
                    Last edited by nooto; 14-04-2019, 01:44 AM.

                    Comment


                    • #70
                      Λοιπον τελος το game απο μενα, η αληθεια ειναι το ψιλοελιωσα αυτες τις ημερες και βγηκε σε συντομο χρονικο διαστημα παροτι ηταν σχετικα μεγαλο (μου πηρε γυρω στις 30 ωρες). Overall καλο ηταν και το διασκεδασα αρκετα, φαινεται αλλωστε γιατι το πηγα και σχετικα μονορουφι. Εν τελει το παιχνιδι εχει συνολικα 2 κεντρικα hub που ειναι σχετικα open και απο κει και περα το υπολοιπο ειναι σχετικα ειναι γραμμικο. Η νεα σχεδιαστικη λογικη εχει και καλα και κακα, το κυριο καλο ειναι το exploration που οπως ανεφερα ειναι πολυ καλα δομημενο και με πολλα συν στη δομη των side quests που στην πραξη δεν ειναι τοσο side και θα μπορουσαν να ειναι κυριο κομματι του κεντρικου σωματος της ιστοριας. Το κυριο κακο απο την αλλη ειναι οτι λογω του οτι το παιχνιδι εξελισσεται σε μια ενιαια πολη, δεν υπαρχει σε καμια περιπτωση η ποικιλια στα περιβαλλοντα που υπηρχε στο πρωτο παιχνιδι. Αυτο κατεμε ειναι αρκετα σημαντικο μειονεκτημα δεδομενου του τι γινοταν απο εναλλαγες στον πρωτο τιτλο ενω εδω δυστυχως δεν υπαρχει η ιδια φαντασια (ουτε καν δηλαδη) και θα μπορουσα να πω οτι ισως κατανταει και λιγο μονοτονο απο ενα σημειο και μετα (η ιδια χρωματικη παλετα και η ιδια περιοχη για τοσες ωρες)... το 80% του παιχνιδιου ειναι μια πολη (Union) και τα γραφεια μεσω των οποιων μετακινησε απο το ενα σημειο της πολης στο αλλο (The marrow) και ειναι και τα 2 μουντα και σχετικα αχρωμα.

                      Απο κει και περα, παροτι το παιχνιδι οπως εγραψα ειναι διασκεδαστικο και γενικα το προτεινω σε ολους οσους θελουν ενα καλο survival τιτλο, δυστυχως σε καμια περιπτωση δεν φτανει το πρωτο σχεδον σε τιποτα και υπο αυτη την εννοια θα ελεγα οτι σε εναν βαθμο μου δημιουργησε μια μικρη απογοητευση. Το παιχνιδι καταπιανεται με το background του Sebastian για το οποιο υπηρχαν παρα πολλες αναφορες στον πρωτο τιτλο αλλα οχι καποιο ιδιαιτερο development ενω παραλληλα συνεχιζει και την ολη ιστορια χωρις ομως να ασχολειται και παρα πολυ (εν ολιγοις το πρωτο τελειωνει με ενα cliffhanger σχετικα με τον main vilain αλλα στο δευτερο δεν μαθαινουμε τιποτα πανω σε αυτο). Παροτι το κομματι αυτο της ιστοριας ειναι ενδιαφερον, εν τελει εξελισσεται πληρως γραμμικα και χωρις καμια εκπληξη. Επιπλεον θα ελεγα οτι το pacing εχει και καποια προβληματα δεδομενου οτι καπου στη μεση σκοτωνεις τον κακο της ιστοριας και μετα εμφανιζεται ενας δευτερος πιο κακος, τον σκοτωνεις και αυτον και στο τελος εμφανιζεται ενας τριτος που δεν ειναι τοσο κακος αλλα επισης πρεπει να τον σκοτωσεις.

                      Τελος παντων το κυριο προβλημα για μενα ειναι οτι αυτο το παιχνιδι θα μπορουσε ανετα να μην λεγεται the evil within 2. Δεν υπαρχει τιποτα απο την αισθητικη και την τρελα του πρωτου (απο το setting μεχρι και το σχεδιασμο τοσο των κακων οσο και των χαρακτηρων), αλλαξαν τις φωνες των χαρακτηρων και αλλαξαν και τους χαρακτηρες των χαρακτηρων. Ειδικα ο Sebastian ειναι πιο κοντα στον Joel του The Last of Us και λιγοτερο στον Sebastian του πρωτου παιχνιδιου. Επισης τα ιαπωνικα παιχνιδια βγαζουν μια πολυ συγκεκριμενη αισθητικη στο πως προσσεγγιζουν τοσο τoν τρομο οσο και τους macho χαρακτηρες, το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι λες και φτιαχτηκε απο την Naughty Dog ξερω γω (χωρις το poilishing βεβαια) ή καποια αντιστοιχη δυτικη εταιρεια και εκανε τον Sebastian εναν σχεδον κλαψιαρη χαρακτηρα (την στιγμη που στο πρωτο παιχνιδι μιλαγε για το παρελθον του καπνιζοντας, πινοντας και σαρκαζοντας) πρωταγωνιστη σε μια γλυκαναλατη ιστορια.

                      Δυστυχως ειναι απο τις περιπτωσεις που η εταιρεια δεν επρεπε να ακουσει τους reviewers γιατι καπου χαθηκε η ευκαιρια για να δωθει ενας επισης διαφορετικος τιτλος. Αντιθετα πηραμε εναν τιτλο που ναι μεν ειναι καλος, αλλα παροτι παραμενει ιδιαιτερος σε εναν βαθμο, ειναι πολυ πιο κοντα στον σωρο δυτικων κυκλοφοριων που βλεπουμε κατα καιρους, χωρις δικη του ταυτοτητα. Οπως και να εχει και παροτι φαινεται να κραζω, συνολικα οπως εγραψα και πριν τον προτεινω σαν τιτλο ειδικα στους fans του ειδους και συνολικα περασα παρα πολυ καλα. Απλα σε οσους αρεσε το πρωτο παιχνιδι και το θεωρουν κατι μοναδικο οπως εγω, να ξερουν οτι το sequel ειναι ενας αρκετα διαφορετικος τιτλος, πολυ πιο απλοποιημενος στον τροπο που λεει την ιστορια του και toned down γενικοτερα ωστε να ειναι πιο προσβασιμος (σε ολους τους τομεις) στο πιο mainstream κοινο (και στους reviewers ).
                      Last edited by nooto; 15-04-2019, 06:53 PM.

                      Comment

                      Working...
                      X