Announcement

Collapse
No announcement yet.

Monkey Island Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Yparxoun polla point & clicks pou einai aksia anaforas .. Ta dio pou eipe o Dj Solid, ta Indiana Jones, Full Throttle, Maniac Manson, Sam & Max einai ola paignidares .. Apla opos eipa stin arxi tou topic ta MI apoteloun prosopika mou agapimena ..

    Τα 1, 2 δεν αξιωθηκα ποτε να τα παιξω... Θα πρεπει καποια στιγμη να τα τσεκαρω σε κανα ScummVM DS..[/b]
    Δε το συζηταω, το 3 ηταν τρομερο αρτιστικα, αν βγει 5 ρλπιζω να του μοιαζει. Επισης αναμεσα στο 3 και το 4, τα μονα που εχω παιξει και τελειωσει, προτιμω μακραν το 3 σα παιχνιδι.[/b]
    Epivallete na paiksete to 1 kai 2 .. Einai kai ta 2 eksairetika paignidia ( analoga tou 3 ), pou an kai me palaiomena graphika kai ixo den prokeite na ta varethite ( afou sas arese to 3 to eggioume ! ) ... Episis einai eukairia na deite kapoious characters oi opoioi emfanizonte sto 3 kai 4 kai den kserete apo pou tous gnorizei o Guybrush ( Stan, Swordmaster, Wally k.a. ) ..



    Comment


    • #17
      Τα Monkey Island ειναι η σειρα που με εκανε να τρελαθω με τα adventure.

      Εχω παιξει τα τρια απο τα τεσσερα και το πρωτο ειναι το αγαπημενο μου. Μεταφραζω μαλιστα και το σεναριο στα ελληνικα για να φτιαξω ενα θεατρικο κειμενο εμπνευσμενος απο την θεατρικη παρασταση του youtube. Το δικο μου ομως θα ειναι εντελως μεσα στο κλιμα του παιχνιδιου και δεν προκειται για απλη αντιγραφη της αλλης θεατρικης παραστασης.

      Το πιο ωραιο στο παιχνιδι ειναι ο αθωος κυριολεκτικα Guybrush που μπλεκεται σε μια περιπεταια με πειρατες. Αυτη η αντιθεση κανει το παιχνιδι πιο διασκεδαστικο. Δεν ξερω.

      Οσον αφορα αλλα adventures μικρος τερματησα με εναν ξαδερφο μου το Full Throttle με ελαχιστα Αγγλικα και πολυ τυχη. Το τελευταιο μερος στο φορτηγο με τον υπολογιστη το περασαμε εντελως στην τυχη. Προσφατα τερματισα το Maniac Mansion και κατεβασα το Zak MacKraken. Βεβαια πλεον ασχολουμαι λιγο κθε Παρασκευη ή Κυριακη με τα παιχνιδια, αλλα για adventures ειναι αρκετος χρονος πιστευω και με χαλαρωνει κιολας.

      Το Day of the Tentacle μου το βρηκε ο XenoVegrant, που τον ευχαριστω πολυ γι'αυτο, αλλα ειναι στα Ισπανικα που δεν τα κατεχω.

      Ενα αστειο που υπαρχει στο Maniac Mansion και στο ZakMacKraken. Στο πρωτο βρισκεις ενα αλυσοπριονο που it seems to be out of fuel, ενω στο δευτερο βρισκεις fuel που it seems to be out of chainsaw.
      My blog:Doppel's Den

      Comment


      • #18
        Oops ισπανικα... .

        Ενα γρηγορο search εκανα να βοηθησω τον Doppel αλλα μαλλον σας εκαψα.. Θα επανορθωσω συντομα.

        Comment


        • #19
          Πω,πω.Τι θεματάρα!Monkey Island = η αγαπημένη μου σειρά adventure games μαζί με τα Gabriel Knight. Πραγματικά όλα τα Monkey Island με έχουν κάνει να ρίξω τόσο πολύ γέλιο που δεν μπορώ να το περιγράψω με λέξεις.Πάντως η ατάκα με την...τρικέφαλη μαϊμού έχει καταντήσει πλέον cult.Δε βγαίνουν τέτοια adventures πλέον γαμώτο...

          Αν έπρεπε να τα ταξινομήσω με βάση το αγαπημένο μου,θα τα έβαζα με τη σειρά που βγήκαν.Το ξέρω ότι πολλοί θεωρούν ως καλύτερο το 2,όμως το 1 ήταν το πρώτο της σειράς που έπαιξα και από τα πρώτα adventures μου γενικά,πράγμα που δε μου αφήνει περιθώριο να μην το κατατάξω στην 1η θέση.
          Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

          Comment


          • #20
            Wherever you go
            on sea or on land
            you can't ever hide
            from Largo LaGrande


            Από τις πιο κάφρικες εκκινήσεις σε παιχνίδι - να ξεκινάς με ένα κάρο λεφτά και αποφασισμένος να βρεις το Big Whoop, και μετά από το πρώτο σου βήμα να τα χάνεις. Το κερασάκι, το φτυάρι που έπαιρνες από την πινακίδα δίπλα στη γέφυρα
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #21
              Einai toses polles oi asteies skines sta MI, alla apla latreuo auti tin sigkekrimeni Apodeiksi tou poso kalo einai to voice acting se auto to paignidi !! Apolauste ..



              Blondebeard : Do you have a reserv ... MADRE DE DIOS !!! Est el POLLO DIABLOOOOO !!
              *ksekardistiko paiksimo banjo*
              Guybrush :

              - Que ?
              - Huh ?
              - Yes ! I have released your prisoners and now i have come for you !
              - Si ! He deyato es libertad los prisioneros y ahora vengo por ti !

              Blondebeard : Well you are not taking me without a fight !!



              Comment


              • #22
                Ρε συ Doppel, να σε ρωτησω... Απο πού εμαθες τα 2D adventures και ειδικοτερα τα Monkey Island;.... λεω εγω τωρα;;;...

                NiCk: Επος, ουτε που το θυμωμουν....
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • #23
                  Επειδη δεν μπορω να κανω edit:Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ!!!!!!

                  http://www.youtube.com/watch?v=EXPd2F3lDK0&NR=1

                  -How Can you see without an eyeball?
                  -How can you walk without a brain???????
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #24
                    To 1 και το 2 είχα πετύχει κάπου και τα κατέβασα. Είχα κάνει μία απόπειρα να ξεκινήσω το 1 αλλά μου φάνηκε αδύνατο να το παίξω. Αν και γενικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα παλιά γραφικά (πριν λίγο καιρό έπαιζα το broken sword), το παιχνίδι φαινόταν πραγματικά πολύ παλιό. Με το 3 θα μπορούσα ίσως να ασχοληθώ αλλά έχει νόημα αν δεν έχεις παίξει τα 2 πρώτα;

                    Comment


                    • #25
                      Έχει νόημα, καθώς δε συνδέονται ιδιαίτερα σεναριακά. Αυτό που χρειάζεται να ξέρεις είναι πως ο LeChuck είναι η κακή Νέμεσις του Guybrush Threepwood, ο οποίος είναι μονίμως γκαφατζής κι ερωτευμένος με την ωραία και δυναμική - κι επίσης ερωτευμένη για κάποιο ακατανόητο λόγο - Elaine. Η κοπέλα τυγχάνει να είναι Pirate Lady. Πέρα από αυτά, υπάρχουν αρκετές αναφορές στα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς αλλά στο στυλ της χιουμοριστικής υπενθύμισης. Θα σου έλεγα να κάνεις μια απόπειρα να παίξεις το 1 (αν και αυτό το μπλε - μαύρο δεν αντέχεται) και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το 2, σε έκδοση SVGA. Έχει αισθητά βελτιωμένα γραφικά και αντέχει ακόμα στο χρόνο.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #26
                        Ρε συ Doppel, να σε ρωτησω... Απο πού εμαθες τα 2D adventures και ειδικοτερα τα Monkey Island;.... λεω εγω τωρα;;;...

                        NiCk: Επος, ουτε που το θυμωμουν....
                        [/b]

                        To Full Throtle μου το ειχε δωσει ενας ξαδερφος μου πριν καμποσα χρονια.

                        Τωρα για τα Monkey Island τα ηξερα απο μικρος, αλλα δεν ηξερα περι τινος προκειται.
                        Τωρα για το πως τα θυμηθηκα περυσι δεν θυμαμαι, αλλα

                        α)Μπορει να πεταξες κατι εσυ στο msn και να τα θυμηθηκα
                        β)Να ειδα κατι στο forum
                        γ)Να τα θυμηθηκα στα καλα καθουμενα (το κανω κι αυτο)
                        δ)Να ετυχε να δω καποια αναφορα στο Internet ή σε παλιο περιοδικο

                        Οσον αφορα τα υπολοιπα 2d adventures ας ειναι καλα η wikipedia που με εφοδιασε με πληροφοριες.
                        My blog:Doppel's Den

                        Comment


                        • #27
                          εχω παιξει το πρωτο monkey island με το scumm ds. επειδη η οθονη του ds μου εχει τα χαλια της, το ειχα παρατησει απο καποιο σημειο και μετα. διαβαζοντας τα μηνυματα σας, ψηθηκα να το ξανα παιξω και αυτη τη φορα το κανω στο pc μου. παιχνιδαρα με τα ουλα της! εχω πεθανει στο γελιο σε πολλα σημεια του παιχνιδιου

                          Comment


                          • #28
                            Μηπως, ΜΗΠΩΣ λεω, σου εστειλα το παιχνιδι μεσω msn ρε Doppel;;;


                            ......αχαριστη η σημερινη νεολαια.....
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • #29
                              Η σκηνή με τα βουλώματα στο πλοίο ήταν από τις πιο ξεκαρδιστικές εμπειρίες που είχα ποτέ σε παιχνίδι..!


                              Comment


                              • #30
                                Μηπως, ΜΗΠΩΣ λεω, σου εστειλα το παιχνιδι μεσω msn ρε Doppel;;;
                                ......αχαριστη η σημερινη νεολαια.....
                                [/b]
                                Και μετα απο εναν μηνα ξανακοιταω το post DJ.

                                Ναι ρε συ ετσι εγινε! Σοβαρα, λεω κι εγω που ειχα βρει το 1 κα 2. Ελεος lol ξεχναω πολυ ευκολα
                                Να'σαι καλα ρε DJ που με μυησες ;)
                                My blog:Doppel's Den

                                Comment

                                Working...
                                X