Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πουλημένοι!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    I'm back bitches... Version 2.0

    Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

    Comment


    • #17
      Originally posted by i Have no Equal View Post
      Για δειξε μου ενα κατατοπιστικο κειμενο απο Ελληνα δημοσιογραφο για ενα παιχνιδι που θα μου πει κατι που δεν ξερω και φυσικα να ειναι και επαγγελματιας σε mainstream site και οχι χομπιστας.. Εγω οσες φορες εχω κανει προσπάθεια να διαβασω το παραμικρό απο τα Ελληνικα sites τα εκλεισα αμεσως.. Ναι στην Ελλαδα τα περισσοτερα ειναι copy/paste μεταφραση απο τον ξενο τυπο με 2-3 σαλτσες δικες μας σαν να γραφουμε εργασια στη σχολη, αυτα τουλαχιστον απο τα λιγα που εχει τυχει να εχω διαβασει. Αν υπαρχουν τα ατομα που λες που γραφουν ωραια και κατατοπιστικα κειμενα δινω περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι χομπιστες για αυτο να γραφουν με μερακι και να κατεχουν το αντικειμενο.

      Το θεμα ειναι οτι τα Vgs δεν ειναι ταινιες να κατσεις 1:30 ωρα να τη δεις και να βγαλεις review σε πολλα μπορει να χρειαστει να παιξεις και 30-40 ωρες το λιγοτερο για να κρινεις. Εκτος λοιπον οτι αρκετοι ειναι ασχετοι με το αντικείμενο η το genre του παιχνιδιου εχουν και λιγο χρονο να κανουν το review οποτε καταλαβαινεις ποσο αξιόπιστα ειναι, απλα για τη μαζα να μαζεψουν τα clicks και τελος.

      Με έχεις μπερδέψει... Πριν έλεγες ότι δεν υπάρχουν δημοσιογράφοι, μόνο πρώην μεταφραστές του gamepro και τώρα θες να σου πω Έλληνα δημοσιογράφο;
      Τέσπα, για να μην το κουράζουμε κιόλας, χάνεις κάτι βασικό. Ο ιντερνετικός τύπος αποτελείται κατά βάση από χομπίστες που λες κι εσύ, γιατί δεν υπάρχουν και λεφτά για να μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο σε επαγγελματική βάση. Αν στην εποχή των περιοδικών και της μετάφρασης είχαν μπει και κάποιοι "ξέμπαρκοι" (το λέω χωρίς να υιοθετώ αυτή την άποψη, απλά προσπαθώντας να ακολουθήσω τη λογική σου) αυτοί πλέον δεν υπάρχουν γιατί δεν υπάρχει και "φαϊ" στην όλη ιστορία. Βέβαια το ότι το συντριπτικό ποσοστό των όσων γράφουν είναι gamers, δεν σημαίνει αυτόματα και το ότι καταλαβαίνουν τι παίζουν ή ότι έχουν την ικανότητα να γράψουν 10 αράδες που να έχουν έστω κάποια επαφή με την πραγματικότητα και αυτός που τις διαβάζει να μπορεί να πάρει μία γεύση. Μην κολλάς λοιπόν στην έννοια του δημοσιογράφου γιατί όπως το εννοείς αυτοί μάλλον είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού. Κατά τα άλλα αν είναι μετάφραση με σάλτσες δικές μας, δεν μπορώ να σου πω γενικά αν είναι όντως έτσι αλλά η έστω και μικρή προσωπική εμπειρία που έχω "από μέσα" εκεί που έχω γράψει, αυτό το πράγμα δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

      Σχετικά με τα όσα αναφέρεις στη δεύτερη παράγραφο δεν ισχύουν, τουλάχιστον όχι για όλους. Στο Enternity π.χ που είναι και κάργα mainstream site, στην πλειοψηφία των reviews μια χαρά σχετικοί με το genre είναι αυτοί που γράφουν και αυτό μπορείς να το καταλάβεις αν παρακολουθήσεις και την κατανομή που γίνεται όπου δεν παίρνει ο καθένας ότι να'ναι. Και για να σε προλάβω, μην μου πεις ότι ναι αλλά έχεις διαβάσει και την χ,ψ μπούρδα εκεί μέσα, δεν είπα ότι όλα είναι τέλεια. Στην τελική πάντως το επίπεδο των μέσων που έχουμε είναι ανώτερο από το κοινό που τα παρακολουθεί.
      *Για να μην παρεξηγηθώ ότι κάνω και διαφήμιση, έχω σταματήσει να γράφω εκεί (σαν χομπίστας που λες, όπως και οι υπόλοιποι από εδώ μέσα που συνεχίζουν ακόμα) εδώ και αρκετό καιρό οπότε δεν έχω κάποιο συμφέρον από αυτή την αναφορά πέρα από το ότι αυτή είναι η άποψη μου.

      Comment


      • #18
        Ελληνες δημοσιογραφοι στον χωρο δεν υπαρχουν ειτε θα ειναι τιποτα πρωην μεταφραστές του gamepro(shots fired.. ) η attention whore τσουλακια..
        Γιατί υπάρχουν δημοσιογράφοι εκτός vg χώρου;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #19
          Βέβαια το ότι το συντριπτικό ποσοστό των όσων γράφουν είναι gamers, δεν σημαίνει αυτόματα και το ότι καταλαβαίνουν τι παίζουν ή ότι έχουν την ικανότητα να γράψουν 10 αράδες που να έχουν έστω κάποια επαφή με την πραγματικότητα και αυτός που τις διαβάζει να μπορεί να πάρει μία γεύση.
          This. Βασικα στο σημερα του ελληνικου τυπου, το προβλημα δεν ειναι οτι γραφουν ή κανουν εκπομπες ατομα που ειναι τελειως ασχετα με το χωρο οπως γινοταν παλιοτερα που η ολη φαση ηταν στην αρχη της. Το προβλημα ειναι (για να το παω και στα ατομα που αναφερει ο IHNE) οτι μερος του τυπου περιλαμβανει ανθρωπους που πραγματικα ασχολουνται με games αλλα εντασσονται σε αυτο που περιγραφει ο Sub.

          Για δειξε μου ενα κατατοπιστικο κειμενο απο Ελληνα δημοσιογραφο για ενα παιχνιδι που θα μου πει κατι που δεν ξερω και φυσικα να ειναι και επαγγελματιας σε mainstream site και οχι χομπιστας..
          Αυτο δεν λεει κατι γιατι εμας κανεις δεν εχει να μας πει κατι που δεν ξερουμε . Περα απο την πλακα, και ετσι οπως ειναι διαμορφωμενος αυτος ο χωρος, ειναι πολυ λογικο κειμενα κριτικης απο τον τυπο να μην γραφονται εχοντας ανθρωπους σαν εμας ως σημειο αναφορας, οπως και μια κριτικη κινηματογραφου δεν γραφεται προκειμενου να δωσει κατι σε καποιον που εχει δει πιο πολλες ταινιες-ασχοληθει περιοσσοτερο με το μεσο- απο τον δημοσιογραφο.

          Απο την αλλη βεβαια, και για να μεινω εντος θεματος, σε οτι αφορα τις βαθμολογιες (οχι τα κειμενα) εγω συνηθως συμφωνω με τον βαθμολογικο μεσο που προκυπτει απο το metascore. Ειναι πολυ λιγες οι φορες που θα ελεγα οτι ενα game παιζει για μενα σε αποκλειση μεγαλυτερη του +-1 απο τον μεσο ορο που προεκυψε απο το συνολο του τυπου (σε κλιμακα του 10 ετσι). Παραλληλα και μιλωντας για το Destiny, δεδομενου οτι θελουμε να υποστηριξουμε οτι ο τυπος δεν ειναι αντικειμενικος, δεν θα ελεγα οτι ειναι καλο παραδειγμα μιας και η τελικη εικονα που εχει δωθει ειναι αυτη ενος μετριου-καλου με πολλα θεματα παιχνιδιου. Δεν πηρε ουτε τρελες κριτικες ουτε διθυραμβους παροτι βρισκεται η Bungie, η Activision και τα απειρα λεφτα απο πισω.

          Δεν λεω οτι ο τυπος ειναι φουλ αντικειμενικος, και εγω πιστευω οτι μεγαλα sites οπως το IGN και gamespot μπορει να επηρεαζονται απο τα χρηματα (γι'αυτο και δεν δινω καμια βαση στα reviews τους) απλα δεν θεωρω οτι στη σημερινη εποχη μπορει κανεις να βαθμολογησει με 9 ενα παιχνιδι του 5. Να κανει το 7->8 ok.

          Σε οτι αφορα τη χρησιμοτητα του τυπου σε σχεση με ανθρωπους οπως εμεις, πιστευω οτι σαφως και υπαρχει και παροτι μπορει να μην βρισκεται στα reviews και στις κριτικες, απο κει διαβαζουμε ειδησεογραφια ή παρακολουθουμε την καλυψη ενος μεγαλου event στο οποιο δεν εχουμε προσβαση. Προσωπικα απο Ελλαδα μου αρεσουν πολυ και τα webcasts που κανει το Gameover.

          Comment


          • #20
            Originally posted by straier
            Γιατί υπάρχουν δημοσιογράφοι εκτός vg χώρου;
            Οχι, αλλα δεν ηθελα να φανω τοσο ακραιος και να πω οτι δεν πιστευω στους δημοσιογραφους..

            Sub σου ειπα να μου δειξεις ενα δειγμα γραφης απο mainstream site για να δω επειδη επιμενεις οτι υπαρχουν αξιολογοι και μαλιστα με μεγαλο κοινο. Εγω στον mainstream χωρο βλεπω γλαστρες να μιλανε για games που δεν παιζουν καν, ασχετους που μονο με pro και μπαλα ασχολουνται και αλλα τετοια. Το enternity που λες δεν ξερω ποιος γραφει απο δω μεσα και ποσο mainstream ειναι αλλα σιγουρα μιλουσα για τη μαζα.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Ramparter
              Νομιζω οτι το αρθρο μαλλον ειναι ειρωνικο γιατι μιλαμε για το eurogamer.


              Δεν το αποκλείω, το θεωρώ ωστόσο εξαιρετικά απίθανο για λόγους που προανέφερα. Αν μιλούσαμε για ένα ερασιτεχνικό blog, τότε μπορεί να ήταν και έτσι· το Eurogamer όμως είναι εταιρεία.

              Originally posted by nooto
              Παραλληλα και μιλωντας για το Destiny, δεδομενου οτι θελουμε να υποστηριξουμε οτι ο τυπος δεν ειναι αντικειμενικος, δεν θα ελεγα οτι ειναι καλο παραδειγμα μιας και η τελικη εικονα που εχει δωθει ειναι αυτη ενος μετριου-καλου με πολλα θεματα παιχνιδιου. Δεν πηρε ουτε τρελες κριτικες ουτε διθυραμβους παροτι βρισκεται η Bungie, η Activision και τα απειρα λεφτα απο πισω.


              Αυτό ισχύει εάν θεωρήσουμε δεδομένο πως η προπαγάνδα συνίσταται μονάχα σε καλή βαθμολογία και διθυραμβική κριτική. Νομίζω πως, παρ' ότι αυτή η τακτική ίσως να συνέβαινε παλιότερα, οι τρόποι έχουν εξελιχθεί.
              Η βαθμολογία που έβαλε η σελίδα στο Destiny ήταν 8/10. Λίγο καλύτερη από τον μέσο όρο του παιχνιδιού, βαθμολογία που αποτελεί το κατώφλι των ποιοτικών τίτλων, ένα ψυχολογικό όριο θα έλεγα στη συνείδηση του καταναλωτή. Ο δημοσιογράφος σχολιάζει θετικά το παιχνίδι χωρίς να γίνεται απροκάλυπτα ευνοϊκός. Γιατί πάνω απ' όλα, το Destiny είναι όντως ένας τίτλος με πολλά θέματα· αδύνατον να του βάλεις 10.
              Η προώθηση του τίτλου λοιπόν συμβαίνει με την εκτεταμένη κάλυψη. Καθιέρωση του τίτλου στη κοινή συνείδηση και σχολαστική αναφορά τον καιρό πριν και μετά τη κυκλοφορία του: όλα μέρος του marketing planning της Activision.
              Γράφω τα παραπάνω με τη παραδοχή πως το Eurogamer χρηματίζεται. Δεν είμαι σε θέση ωστόσο να το γνωρίζω. Απλώς πιθανολογώ και συζητάω.

              Βλέποντας πως η συζήτηση έχει μετατοπιστεί στο αν η ειδική δημοσιογραφία στην Ελλάδα είναι αξιόλογη ή όχι, θα πω μονάχα πως σε τέτοιους συγγραφικούς τομείς η ελληνική γλώσσα, υποθέτω για βαθύτερους γλωσσολογικούς-πολιτιστικούς λόγους, δυσχεραίνει τη προσπάθεια. Η αγγλική αντιθέτως είναι πεδίο δόξης λαμπρόν όσον αφορά τα τεχνολογικά θέματα. Οπότε η εγχώρια δημοσιογραφία έχει με το καλημέρα ένα μεγάλο μειονέκτημα.

              Comment


              • #22
                @i Have no Equal
                Νομιζω καταλαβαμε ολοι για πια γλαστρα μιλας, οκ αυτη δεν ειναι για να διαβαζεις κειμενα, απλα να την ποτισουμε θελουμε ολοι μας
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Raf
                  Η αγγλική αντιθέτως είναι πεδίο δόξης λαμπρόν όσον αφορά τα τεχνολογικά θέματα.
                  που ακόμη και τον όρο "technology" τον έκλεψε απο την ελληνική

                  μια χαρά όρους εχει η ελληνική για τα πάντα, εμεις διακατεχόμαστε απο αδικαιολόγητη ξενομανία.

                  btw ο τίτλος ειναι περίεργος και επιθετικός κάποιος άσχετος θα νομιζει πως προκειται για νήμα με κατηγορίες σε κάποια άτομα

                  "Πουλημένοι"
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #24
                    Δεν πιστεύω ότι οι περισσότεροι users αυτού του forum, δεδομένης της χρόνιας ενασχόλησης με αυτό το χόμπυ, έχουν ανάγκη από εξωτερικούς ή εσωτερικούς παράγοντες του χώρου για να δουν τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια. Τα άρθρα, απόψεις των δημοσιογράφων και άλλα ευτράπελα που σκοπό έχουν να κάνουν τον κοσμάκη να ασχοληθεί μαζί τους ως κάτι το τιποτένιο το εκλαμβάνω. Αξίζουν μόνο για να σκοτώνεις την ώρα σου όπως κάναμε μικροί που διαβάζαμε Ποπάϋ. Από το ένα αυτί μπαίνουν και από το άλλο βγαίνουν. Σπάνια θα δεις κάτι καλό να γράφεται.
                    Κατά τα άλλα στα στενά όρια του gaming ας πάνε και στα Τάρταρα. Ξέρω πολύ καλά τι θέλω να παίζω και να αγοράζω, ενώ έχω και περισσότερη προσωπική εμπειρία από πλειάδα δημοσιογράφων της λεκάνης που έχουν μπερδέψει το gaming με το Cosmopolitan. Όσο για τους ξερόλες gamers της πλάκας που πιο πολύ μιλάνε παρά ασχολούνται με αυτό που θέλουν να δείχνουν ότι κάνουν μάλλον για γέλια είναι η κατάσταση.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by BigBOSS View Post
                      που ακόμη και τον όρο "technology" τον έκλεψε απο την ελληνική

                      μια χαρά όρους εχει η ελληνική για τα πάντα, εμεις διακατεχόμαστε απο αδικαιολόγητη ξενομανία.

                      btw ο τίτλος ειναι περίεργος και επιθετικός κάποιος άσχετος θα νομιζει πως προκειται για νήμα με κατηγορίες σε κάποια άτομα

                      "Πουλημένοι"
                      Δεν έκλεψε κανείς απο κανέναν. Πρόκειται για "αντιδάνειο". Ο όρος δηλαδή έχει ελληνική ετυμολογία (τέχνη+λόγος) αλλά όχι ελληνική προέλευση. Εννοώ πως δεν ήταν οι έλληνες αυτοί που πρόφεραν ή έγραψαν πρώτοι τη λέξη "τεχνολογία".

                      Μη μένεις άλλωστε στην επιφάνεια του "λεξιλογίου". Να φανταστείς, γλωσσολογικά είναι τόσο σαθρό επιχείρημα, που το χρησιμοποιούν οι χρυσαυγίτες..! Η αγγλική αποτέλεσε το κυριότερο εργαλείο του τεχνολογικού πολιτισμού του αιώνα που πέρασε, είναι λογικό να είναι πιο ευέλικτη και εύχρηστη σε ορισμένους τομείς.
                      "Ξενομανείς" μπορεί να είσαστε ή να είναι κάποιοι τρίτοι, εγώ δεν είμαι και δεν είναι αυτός ο λόγος που παραδέχομαι την ανωτερότητα της αγγλικής γλώσσας σε ορισμένους τομείς.

                      Και πρόκειται για ενα νήμα με κατηγορίες για κάποια άτομα. Εν προκειμένω κατηγορώ το Eurogamer. Κατηγορείστε και εσείς, κακό δεν είναι.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Raf View Post
                        Δεν έκλεψε κανείς απο κανέναν. Πρόκειται για "αντιδάνειο". Ο όρος δηλαδή έχει ελληνική ετυμολογία (τέχνη+λόγος) αλλά όχι ελληνική προέλευση. Εννοώ πως δεν ήταν οι έλληνες αυτοί που πρόφεραν ή έγραψαν πρώτοι τη λέξη "τεχνολογία".
                        ειλικρινά δεν γνωριζω αν ήταν οι Έλληνες που πρώτοι χρησιμοποίησαν τον όρο ουτε σκοπεύω να ψάξω αυτη τη στιγμή ολη την αρχαια ελληνική γραμματεία. Το σίγουρο ειναι πως τεχνολογία υπήρξε απο τοτε.

                        Εγώ άλλο ήθελα να σου πω, πως η αγγλική γλωσσα προκειμένου να κατονομάσει βασικες εννοιες του ανθρώπινου πολιτισμού έχει στραφεί στην ελληνική γλώσσα, ουτε στην κινέζική, ούτε στην ινδική ουτε καπου αλλου. Και αυτο γιατι δεν εχει το λεξιλογιο, πέρα απο το γεγονος οτι στα αγγλικά μια λέξη μπορει να σημαίνει 3-4 παντελώς άσχετα πράματα μεταξύ τους.

                        Τέλός πάντων άσχετα ολα με το θέμα.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • #27
                          Είναι όντως άσχετα, γι' αυτό πρόκειται για το τελευταίο μου post που αφορά αυτά τα θέματα, μόνο και μόνο για να ξεκαθαρίσω κάποιες παρανοήσεις.

                          ειλικρινά δεν γνωριζω αν ήταν οι Έλληνες που πρώτοι χρησιμοποίησαν τον όρο ουτε σκοπεύω να ψάξω αυτη τη στιγμή ολη την αρχαια ελληνική γραμματεία. Το σίγουρο ειναι πως τεχνολογία υπήρξε απο τοτε.


                          Τεχνολογία υπήρξε από τη στιγμή που έπιασε ο πρώτος άνθρωπος τη πρώτη πέτρα για να σκαλίσει/χτυπήσει/τρίψει το οτιδήποτε. Δεν είναι ίδιον των ελλήνων, και δε βρίσκω τέλος πάντων στο πού έγκειται το οποιοδήποτε επιχείρημα.

                          Εγώ άλλο ήθελα να σου πω, πως η αγγλική γλωσσα προκειμένου να κατονομάσει βασικες εννοιες του ανθρώπινου πολιτισμού έχει στραφεί στην ελληνική γλώσσα, ουτε στην κινέζική, ούτε στην ινδική ουτε καπου αλλου. Και αυτο γιατι δεν εχει το λεξιλογιο, πέρα απο το γεγονος οτι στα αγγλικά μια λέξη μπορει να σημαίνει 3-4 παντελώς άσχετα πράματα μεταξύ τους.


                          Όλη η ιστορία των ανθρώπινων γλωσσών είναι ένα γενεαλογικό δένδρο. Καμία γλώσσα δεν γέννησε τον εαυτό της· ούτε καν η αρχαία ελληνική. Η αγγλική γλώσσα, όπως και τα λατινογενή γαλλικά, ιταλικά κ.τ.λ, έχουν στραφεί στην αρχαία ελληνική επειδή πολύ απλά υπήρξε η θεμελιώτρια γλώσσα του δυτικού πολιτισμού. Δεν τίθεται θέμα ότι "δεν έχει το λεξιλόγιο". Το έχει, επειδή το χρησιμοποιεί και επειδή το αφομοίωσε και επειδή λειτουργεί ζωτικά στα πλαίσιά της. Αντιθέτως, μπορώ να ισχυριστώ πως η αγγλική γλώσσα είναι αυτή σήμερα που δυναμικά εξελίσσεται και εφευρίσκει όρους για να αντεπεξέλθει στους ρυθμούς των καιρών μας.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by i Have no Equal
                            Οχι, αλλα δεν ηθελα να φανω τοσο ακραιος και να πω οτι δεν πιστευω στους δημοσιογραφους..

                            Sub σου ειπα να μου δειξεις ενα δειγμα γραφης απο mainstream site για να δω επειδη επιμενεις οτι υπαρχουν αξιολογοι και μαλιστα με μεγαλο κοινο. Εγω στον mainstream χωρο βλεπω γλαστρες να μιλανε για games που δεν παιζουν καν, ασχετους που μονο με pro και μπαλα ασχολουνται και αλλα τετοια. Το enternity που λες δεν ξερω ποιος γραφει απο δω μεσα και ποσο mainstream ειναι αλλα σιγουρα μιλουσα για τη μαζα.
                            Καλά, πέρα από το πως ασκείται γενικότερα το επάγγελμα του δημοσιογράφου, σαφώς και υπάρχουν σπουδές/δουλειές βάσει των οποίων κάποιοι άνθρωποι δικαίως αποκαλούνται δημοσιογράφοι. Όταν μιλάμε για video games reviews αυτά δεν υφίστανται και η όλη φάση βασίζεται ουσιαστικά στην εμπειρία με τον αντικείμενο και το ταλέντο στο γραπτό λόγο.

                            Στα υπόλοιπα κάνει μπαμ τόσο ότι έχεις μία συγκεκριμένη περίπτωση στο μυαλό σου καθώς και το ποια ακριβώς είναι αυτή. Το λάθος που κάνεις είναι ότι το παίρνεις και σαν κανόνα ενώ στην πίτα της επισκεψιμότητας είναι στην καλύτερη περίπτωση το πολύ 3ο (και με μάλλον μεγάλη διαφορά από την κορυφή).

                            Το enternity λοιπόν είναι τόσο mainstream ώστε να έχει συνεργασίες με το mad και τον sport-fm, να έχει 30k+ likes στο fb και γενικά να είναι στημένο σε μία δομή που αποσκοπεί ξεκάθαρα στην εμπορική εκμετάλλευση του περιεχομένου του (χωρίς αυτό να το λέω υποτιμητικά, ίσα ίσα). Παράδειγμα κειμένων του:


                            Βέβαια επειδή απευθύνονται στη μάζα που είπες κι εσύ, για αυτό και κάπου ίσως γίνονται κουραστικά για κάποιον πιο έμπειρο αλλά η ουσία είναι ότι την δουλειά του να δώσουν μία εικόνα σε όποιον ενδιαφέρεται για τον τίτλο την κάνουν και με το παραπάνω. Δεν θεωρώ ότι είναι όλα τέλεια αλλά σίγουρα καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις καθώς επίσης και επίπεδο πολύ ανώτερο σε αναλογία με το κοινό.
                            Σε πολύ καλό επίπεδο επίσης θεωρώ ότι είναι και τα game20 και ragequit.gr . Ακόμα και το gameover (που όμως δεν το παρακολουθώ στενά είναι αλήθεια) που είναι ο ορισμός του mainstream δεν θα έλεγα ότι έχει κακές πένες.

                            Comment


                            • #29
                              To gameover έχει ΙΜΟ τον καλύτερο Έλληνα συντάκτη αυτή τη στιγμή.Επίσης να πω πως authority,enternity,gameover τα παρακολουθώ τακτικά και τα 3,και πρόσφατα πλέον και το unboxholics.Κάποια άρθρα σε enternity & unboxholics με κουράζουν,αλλά γενικά το επίπεδο είναι αξιοπρεπές.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #30
                                Να πω εδώ κάτι για το metacritic;
                                Πως γίνεται το LBP3 να κυκλοφορεί ατις 26 Νοεμβρίου και ήδη να υπάρχουν user reviews;Μάλιστα κάποιοι,αναφέρουν bugs.glitches κλπ,τα οποία όμως,όπως διάβασα εδώ
                                Βρείτε ειδήσεις για Τεχνολογία, Βιντεοπαιχνίδια, Ταινίες, Τηλεοπτικές Σειρές, Επιστήμη, Anime, Gaming, Cinema, Netflix, Κινηματογράφος, TV, PC Hardware, Science, Έκτακτη Επικαιρότητα, περισσότερα στο unboxholics.com

                                η Σόνυ έστειλε μήνυμα πως την ημέρα κυκλοφορίας του τίτλου θα έχουν διορθωθεί.
                                Επίσης,κάτι άλλο που πρόσεξα,είναι πως ενώ ο τίτλος έχει 43 αρνητικές ψήφους,μόνο οι 3 έχουν σχόλιο,Υποθέτω λοιπόν,μιας και δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος,πως ο καθε άσχετος,απλά πετάει μια βαθμολογία χωρίς να είναι απαραίτητο να γράψει κάτι.Επομένως,ΙΜΟ,τα user scores πλέον είναι χειρότερα κι από τα σκουπίδια.Μόνο γνώμες δημοσιογράφων σε σάιτ και προσεκτικό ξεσκαρτάρισμα της πληροφορίας.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X