Announcement

Collapse
No announcement yet.

Assassin's Creed Unity

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Χαμος ειχε γινει με BF4 και Sims για αυτο λενε την ubi νεα EA..

    Comment


    • #32
      Originally posted by Altair View Post
      Deus το θέμα είναι ότι με την ευρεία διάδοση του ίντερνετ πολλά παιχνίδια βγαίνουν πλέον με προβλήματα και φτιάχνουνε μετά με patches,updates κλπ.Το ότι τώρα έγινε τόσος ντόρος,ενώ τόσο καιρό με BF4,Sims,Halo Collection δεν άνοιγε ρουθούνι δε σου λέει κάτι;
      Το ότι όσοι γράφουν ρηβιού και βαθμολογούν με 2/10 μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού επειδή ο τίτλος έχει τεχνικά προβλήματα δε σου λέει κάτι;
      Εγώ είμαι κάθετος στην λογική της κυκλοφορίας ανολοκλήρωτου παιχνιδιού. Τώρα αναφέρομαι στο assassins creed επειδή είναι της παρούσης, αν μιλούσαμε για ένα από αυτά που ανέφερες θα έλεγα τα ίδια, ότι έπρεπε να τα προσέξουν περισσότερο προτού τα κυκλοφορήσουν.Το ξέρω ότι είναι εύκολο να διορθωθούν τα προβλήματα, απλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να αποδεχτούμε αυτήν την κατάσταση σαν φυσιολογική. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να προσέξουμε περισσότερο που θα δώσουμε τα χρήματά μας στο μέλλον.Προς όφελός μας θα είναι.


      Όσον αφορά για τα δυάρια έπειτα από ελάχιστο playtesting το θεωρώ απαράδεκτο και συμφωνώ μαζί σου.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #33
        Επειδη διαβασα και λιγο τα αρνητικα reviews της ps4 εκδοσης δεν μιλανε μονο για τον τεχνικο τομεα, αναφερουν οτι πολλα missions και items ειναι ειτε κλειδωμενα στο co-op ειτε πισω απο ενα smartphone app(?). Διαβασα αρνητικα και για την ιστορια και τους χαρακτηρες σε συγκριση με τα παλιοτερα AC, οποτε να λεμε οτι ολοι εβαλαν ενα 2/10 λογο τεχνικου τομεα και μονο δεν βλεπω να ισχυει 100%.

        Comment


        • #34
          Originally posted by Altair View Post
          Πρώτον.Το παιχνίδι είχε εμπάργκο,και τα ρηβιούς βγήκαν τη μέρα κυκλοφορίας του τίτλου.
          Δεύτερον.Το παιχνίδι,αν δεις τα ρηβιούς από δημοσιογράφους στο μετακρίτικ,είναι μια χαρά,απλά έχει τεχνικά προβλήματα που φτιάχνουν.
          Άρα;Καλά κάνανε(-με).
          Καταλαβαίνω πως έχεις την ανάγκη να υπερασπιστείς την αγαπημένη σου σειρά, όμως το Unity αποτελεί το πιο τρανταχτό παράδειγμα, ή one too many (και αυτό απαντά στην απορία σου "γιατί τόσος ντόρος τώρα") μιας ελεεινής λογικής που έχουν υιοθετήσει οι εταιρίες τα τελευταία χρόνια: για να μείνουν πιστοί σε ένα deadline που εξυπηρετεί οικονομικά οφέλη, και με την καβάτζα πλέον του patch, κυκλοφορούν συστηματικά ημιτελή προϊόντα. Θα προτιμούσα ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, και δεν θα παρατηρούσα τις πωλήσεις του, παρά ένα παιχνίδι που σερβίρεται μισοτελειωμένο και πουλάει σα διάολος. Τα τεχνικά προβλήματα μπορεί να "φτιάχνουν", αλλά κανείς έχοντας σκάσει φράγκα δεν είναι υποχρεωμένος να τα ανεχτεί. Γνωρίζω επίσης για το εμπάργκο, αλλά δε μπορώ παρά να παρατηρήσω πως, ενώ λανσάρεται ένα προϊόν ελαττωματικό, μονάχα η ψυχολογία του όχλου επιτρέπει τόσες ακαριαίες πωλήσεις. Λοιπόν, αυτή ιδανικά είναι μια ανατρέψιμη κατάσταση, πρακτικά όμως χλωμό το κόβω, με μια στάση ανοχής, όπως ακριβώς η δική σου, γενικευμένη στο καταναλωτικό κοινό. Καλά κάνατε, και αυτό ενστερνίζεται σίγουρα και η Ubisoft.

          Comment


          • #35
            Επίσης εδώ να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα πιο πριν. Όταν ένα review δημοσιεύεται την ημέρα κυκλοφορίας του τίτλου δεν σημαίνει ότι ο αρθρογράφος έπαιξε το παιχνίδι μόνο μία μέρα. Οι review codes τις περισσότερες φορές στέλνονται αρκετές μέρες, κάποιες φορές εβδομάδες, πριν την κυκλοφορία του τίτλου. Τώρα αν εσύ ξέρεις ότι οι σχετικοί αρθρογράφοι είχαν στα χέρια τους το παιχνίδι την ημέρα κυκλοφορίας του πάω πάσο.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #36
              Παιδιά όταν η εταιρεία έχει τυπώσει flyers, διαφημίσεις σε περιοδικά, τηλεόραση, έχει γίνει ανακοίνωση από μεγάλους retailers για διαθεσιμότητα είναι απίστευτα δύσκολο- φαντάζομαι- να αλλάξει, για οικονομικούς λόγους, η ημερομηνία κυκλοφορίας και να βγει το game when it's done( όπως πχ έκανε μια περίοδο η Blizzard και πλέον ακόμη και αυτή δεν αποφεύγει το κράξιμο βλέπε Diablo 3 launch) Δε συμφωνώ, προφανώς με την παραπάνω λογική, ωστόσο μιας και το backlog πλέον είναι δυσθεώρητο και πλέον πάει να γίνει bucket list, προτιμώ να παίξω τέτοιου είδους games στην GOTY edition( ή τέλος πάντων όταν έχει περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα) όπου ούτως ή άλλως τα περισσότερα προβλήματα έχουν πατσαριστεί.
              Είναι δεδομένο πως θα υπήρχαν προβλήματα στο launch, τουλάχιστον εγώ ήμουν σίγουρος.( όταν οι εταιρείες βάζουν εμπαργκο, τότε 9 στις 10 περιπτώσεις υπάρχει κάποιος λόγος) Απλώς δεν περίμενε κανείς τέτοιας έκτασης προχειροδουλειά, αν λάβω υπόψιν αυτά που διαβάζω- εκτός κι αν πρόκειται κλασικά για υπερβολές του internet και των δημοσιογράφων.

              Για τη συγκεκριμένη σειρά πάντως έχοντας ολοκληρώσει τους δύο πρώτους τίτλους( με το δεύτερο να παραμένει εξαιρετικός τίτλος imho) δεν αισθάνομαι στην παρούσα φάση την ανάγκη να πάω στο επόμενο μέρος.

              Τώρα ο Altair κάνει αυτό που θα έκανε κάθε fan μιας σειράς( κι αναγνωρίζει και τα όποια ελαττώματα πράγμα που δεν το συναντάμε πολλές φορές ούτε εδώ μέσα στα πρωτα post εντυπώσεων δεν εξαιρώ εαυτόν ακόμη με διαολίζει το Other M και το τί είχα γράψει...), χώρια που από όσο βλέπω/ διαβάζω είναι ο μόνος που ασχολείται με τον τίτλο οπότε και οι απόψεις του έχουν μια Α βαρύτητα. Εκτός κι αν θέλετε να σχολιάζουμε αποκλειστικά με βάση το τι γράφει το Digital Foundry και "τι παίζουμε" με τον streamer ή τον let's player στο twitch/ youtube( άλλη μόδα κι αυτή...)
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #37
                Εκτός κι αν θέλετε να σχολιάζουμε αποκλειστικά με βάση το τι γράφει το Digital Foundry και "τι παίζουμε" με τον streamer ή τον let's player στο twitch/ youtube( άλλη μόδα κι αυτή...)
                Κανα 2ωρο να κατσεις να δεις ενα stream εχεις την εμπειρια σαν gamer να δεις τι παει στραβα στο παιχνιδι τεχνικα απο κει και περα για το gameplay και την ιστορια προφανως θα το παιξεις απο μονος σου και η γνωμη κανενος δεν εχει καμια βαρυτητα..

                Δεν καταλαβαινω επισης γιατι λες ειρωνικα για twitch/youtube, οπως ειπα αν εχεις μια Α εμπειρια στο gaming μπορεις να καταλαβεις πολλα πραγματα για ενα παιχνιδι, απο την αλλη βεβαια υπαρχει και η γνωμη του Altair ο οποιος ομως ειναι και #1 φαν του παιχνιδιου, εγω θα διαλεξω το twitch παντως..

                Comment


                • #38
                  Παιδιά όταν η εταιρεία έχει τυπώσει flyers, διαφημίσεις σε περιοδικά, τηλεόραση, έχει γίνει ανακοίνωση από μεγάλους retailers για διαθεσιμότητα είναι απίστευτα δύσκολο- φαντάζομαι- να αλλάξει, για οικονομικούς λόγους, η ημερομηνία κυκλοφορίας και να βγει το game when it's done( όπως πχ έκανε μια περίοδο η Blizzard και πλέον ακόμη και αυτή δεν αποφεύγει το κράξιμο βλέπε Diablo 3 launch) Δε συμφωνώ, προφανώς με την παραπάνω λογική, ωστόσο μιας και το backlog πλέον είναι δυσθεώρητο και πλέον πάει να γίνει bucket list, προτιμώ να παίξω τέτοιου είδους games στην GOTY edition( ή τέλος πάντων όταν έχει περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα) όπου ούτως ή άλλως τα περισσότερα προβλήματα έχουν πατσαριστεί.
                  Δυστυχώς σε αυτό έχεις δίκιο, damned if you do, damned if you don't. Βέβαια αν δε σπαταλούσαν πόρους για DLC, smartphone apps και άλλες τέτοιες βλακειούλες ίσως το παιχνίδι να είχε λιγότερα προβλήματα. Όπως σημείωσε ο Raf βέβαια όταν οι gamers δεν ψηφίζουν με το πορτοφόλι τους, τέτοιες συμπεριφορές δε θα σταματήσουν. Καλώς και δέχεται το κράξιμο βέβαια η Ubi, αλλά σε αυτό το νήμα δε θέλω να ακούσω πάλι για 20fps κλπ, προτιμώ να ακούσω τι αλλαγές/βελτιώσεις έχει σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς ακόμα κι αν και εγώ έχω μείνει στο 2...
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #39
                    απο κει και περα για το gameplay και την ιστορια προφανως θα το παιξεις απο μονος σου και η γνωμη κανενος δεν εχει καμια βαρυτητα..
                    Μα εννοειται πως σε αυτό συμφωνώ και αυτό είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το παραπάνω post.

                    ΔΕΝ καταδικάζω το twitch ρε αδερφέ, ίσα ίσα που το θεωρώ πολύ χρήσιμο εργαλείο. ΌΤΑΝ θέλω να δω στρατηγικές για games πχ Hearthstone ή fighting games( πχ έχω δει αρκετά vids για Killer instinct) που έπαιζα κιόλας φυσικά και δε με ενοχλεί. ΔΕΝ τα έχω με το Twitch ή το youtube, αν είναι δυνατόν.
                    Τα έχω με άτομα που βλέπουν 2 ή ακόμη και ν ωρίτσες- πού τις βρίσκουν άλλο πράγμα - ένα game( να το ξεκαθαρίσω εδώ μέσα 5-6 νοματαίοι είμαστε δεν το γράφω για εμάς, αλλά για κάτι εξυπνάκηδες που είδα και στο neogaf αλλά και σε ελληνικά fora που το επιχείρημα ήταν " είδα όλο ή μεγάλο μέρος του game σε let's play και είναι χαλια"), διαβάζουν και δύο αναλυτικά posts στο neogaf, α ή β forum κι έχουν ολοκληρωμένη άποψάρα για το game. Προφανώς και μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα αλλά imo( εδώ μπορεί να είναι δικό μου το θέμα και κρίνω εξ ιδίων)δεν μπορώ να πω πως έχω ολοκληρωμένη την εμπειρία αν βλέπω ένα let's play.( εκτός κι αν θέλω να δω που βρίσκεται κανά κρυμμένο collectible )

                    Άλλωστε εδώ και χρόνια βασίζω μεγάλο μέρος των retro games που παίζω/ αγοράζω ειδικά από jap μεριά σε vid αφιερώματα του classic game room, longplays etc για να πάρω μια ιδέα του τίτλου και αν μου κάνει "κλικ". Επίσης όταν επαιζα μια περιοδο το DonPachi έβλεπα συνέχεια superplays για να δω, πώς πρέπει να παίζω.

                    Originally posted by straier View Post
                    Δυστυχώς σε αυτό έχεις δίκιο, damned if you do, damned if you don't. Βέβαια αν δε σπαταλούσαν πόρους για DLC, smartphone apps και άλλες τέτοιες βλακειούλες ίσως το παιχνίδι να είχε λιγότερα προβλήματα. Όπως σημείωσε ο Raf βέβαια όταν οι gamers δεν ψηφίζουν με το πορτοφόλι τους, τέτοιες συμπεριφορές δε θα σταματήσουν. Καλώς και δέχεται το κράξιμο βέβαια η Ubi, αλλά σε αυτό το νήμα δε θέλω να ακούσω πάλι για 20fps κλπ, προτιμώ να ακούσω τι αλλαγές/βελτιώσεις έχει σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς ακόμα κι αν και εγώ έχω μείνει στο 2...
                    Ε γι'αυτό υπάρχουν τα preorder limited dlc, οι extra duper limited editions( αυξάνουν τις day one αγορές) και το brand name που κακά τα ψέμματα σαν τα movie franchises εγγυάται ένα minimum ποιότητας. Βλέπει ο καταναλωτής πχ Assassin's Creed και σκέφτεται πως η σειρά δεν έχει πέσει κάτω από ένα standard ποιότητας, προσφέρει ν ώρες gameplay, θα του δώσει τα € του σε game time, δε θα ρισκάρει ιδιαίτερα να αλλάξει τη γνώριμη φόρμουλα γιατί μπορεί να απορριφθεί( εδώ μπαίνει η πλευρά του developer)οπότε επενδύει.( κι εδώ δεν μπαίνει μόνο η Ubi, αλλά όλοι ανεξαιρέτως οι developers) Και οκ, μεταξύ μας, αν λάβουμε υποψιν και ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, το Unity μαζί με τα Watch Dogs και Destiny ήταν ο τελευταίος σε σειρά τίτλος που κουβαλούσε το next gen experience, οπότε υπήρχαν και μεγάλες προσδοκίες( δεν έχω PS4 ή One οπότε δεν μπορώ να εκφέρω ιδία άποψη για τους παραπάνω τίτλους, ωστόσο για τα Destiny και Watch Dogs στα reviews και user opinions διέκρινα μια απογοήτευση)
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #40
                      Ειπες οτι η γνωμη του Altair εχει βαρυτητα επειδη παιζει το παιχνιδι και απο την αλλη εχεις το twitch/youtube στο οποιο μπορεις να δεις μονος σου πως τρεχει τεχνικα ενα παιχνιδι χωρις διαλεγμενα video απο το digital foundry, πως ειναι το multiplayer κτλπ. Απο την αλλη εχεις τη γνωμη ενος fan του παιχνιδιου(ο οποιος κακα τα ψέμματα δεν ασχολειται και πολυ με την απόδοση του καθε τιτλου) η οποια εσυ μας λες οτι εχει μεγαλυτερη βαρυτητα οπως καταλαβα..

                      Εχεις τη δυνατοτητα μεσω streams να δεις πως ακριβως τρεχει το παιχνιδι σε ρεαλιστικες συνθηκες οχι πχ μονο στα 5 λεπτα του digital foundry και εσυ με την εμπειρία σου να κρινεις αν αξιζει η οχι στο τεχνικο τομεα γιατι ειπαμε για την ιστορια ο μονος τροπος ειναι να το παιξεις εσυ ο ιδιος.

                      Νομιζω οτι ειναι εμφανες οτι λεω για την αποδοση και το μοντελο που ακολουθει το παιχνιδι οχι για ιστορια/χαρακτηρες/gameplay ετσι, αυτα μαλιστα να μας τα πει ο Altair αν δεν το παιξουμε μονοι μας εκει τον εμπιστευομαστε τυφλα..

                      Comment


                      • #41
                        Κοίταξε η απόδοση ούτε εμένα με ενδιαφέρει σε τέτοιους τίτλους, εκτός κι αν καταντάει ενοχλητική για το gameplay.( πχ το να εξαφανίζονται μοντέλα χαρακτήρων επανειλημμένα, "να πέφτω στο κενό εκεί που περπατάω" ή αν η πτώση των frames το κάνει slideshow προφανώς και θα το αναφέρω και θα το προσμετρήσω αρνητικά στην όλη εμπειρία ) Εκτός κι αν μιλάμε για τίτλους όπως τα fighting games εκεί χτυπάει άσχημα ή ακόμη και τα platformers( πχ το DKC returns σε 3DS απλώς δεν μπορώ να το ανεχτώ έχοντας παίξει την έκδοση για Wii)

                        Αυτό που είπα, νομίζω το γράφω και παραπάνω, είναι πως ο Altair( πιστεύω πως θα) αναφέρει και τα ελαττώματα και αν δεν έγινε κατανοητό, εννοώ για τη gameplay σκοπιά του τίτλου. Δηλαδή αν είναι δυνατόν, είναι ηλίου φαεινότερο πως κάποιος τα τεχνικά προβλήματα μπορεί να τα καταλάβει/ μάθει χωρίς να παίξει τον τίτλο. Εγώ μιλάω καθαρά για το gameplay κομμάτι.
                        Πχ ετοιμαζόμουν να κάνω post για το Sonic Boom και το πώς πέραν του ότι έχει απογοητεύσει σαν τίτλος, έχει σοβαρά τεχνικά θέματα που " συναγωνιζονται λέει" αυτά του Sonic 06. Προφανώς και μιλάω χωρίς να έχω ίδια gameplay εμπειρία για τα τεχνικά θέματα, δλδ πρέπει να είναι τυφλός κανείς για να τα αρνηθει στον εκάστοτε προβληματικό τίτλο... Επαναλαμβάνω εγώ μιλάω καθαρά για το κομμάτι gameplay, story, immersion etc( γι αυτό και είπα πιο πάνω πως εφόσον αυτά διορθώνονται αγοράζω τον τίτλο όταν έχει σταθεροποιηθεί)
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #42
                          Προσωπικά πάντως μου αρέσει πολύ να ακούω την γνώμη κάποιου. Τα twitch, youtube παρόλο που είναι καλά δεν μου αρέσουν τόσο όσο ένα αναλυτικό ποστ εντυπώσεων ατόμων που ξέρω ότι έχουν κρίση. Κοινώς, προτιμώ την γνώμη του αλταηρ από ενός 'αγνωστου στο youtube.

                          Άσχετο, δεν έχω παίξει κανένα assassins creed και θα ήθελα να παίξω την τριλογία 2,revelations, brotherhood.Αφενός ακούω ότι είναι τα καλύτερα της σειράς και αφετέρου το revelations εξελίσσεται στην Κωνσταντινούπολη με την οποία έχω έρωτα. Άντε να δούμε που θα τα χωρέσουμε και αυτά. Θα είναι ένα ψιλοσοκ για εμένα δεδομένου ότι δεν 'έχω ασχοληθεί καθόλου με sandbox games, καλά καλά δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της κατηγορίας...

                          Πριν από λίγο διάβασα ότι οι πωλήσεις του unity έχουν ως εξής: 52% των πωληθέντων κομματιών ήταν για ps4, 46% για xbox one και το 2% είναι για PC.Αυτά τα στοιχεία αφορούν την αγορά της Αγγλίας μόνο.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #43
                            Παίξε το ΙΙ με κλειστά μάτια, διορθώνει ό,τι αρνητικό είχε το πρώτο της σειράς και θεωρώ πως θα αποτελεί κομβικό σημείο μιας και εχει έναν απο τους αγαπημένους χαρακτηρες τον Ezio. Αν το βάλεις στο προγραμμα Deus, λίγο πριν το ξεκινήσεις, να δεις στο youtube τo Assassin's Creed Lineage σε βάζει στο κλίμα πολύ ομαλά. Ειναι εξαιρετικός τίτλος και απίστευτα προσεγμένος με κάποια tombs να αποτελούν πολύ όμορφες platform εμπειρίες , φέρνουν στο μυαλό αρκετά το sands of time. Κάπου έχω γράψει και ένα post για το ΙΙ- damn τωρα ψήνομαι να έβαζα κι εγώ το Brotherhood.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #44
                              Διαφωνώ με κάποια πραγματάκια που έχουν ειπωθεί,αλλά γίνεται ωραία κουβέντα και δε θέλω να σας κόψω.Απλά να πω στον Deus να ξεκινήσει ΑΜΕΣΑ το AC2.
                              Συνεχίστε.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by BigBOSS View Post
                                ωραια τοτε να αποχωρήσω κι εγώ για να μην έχει ΟΛΟ το φόρουμ προβλημα και παράπονα για μενα.
                                Τώρα το πήρα πρέφα αν και βλέπω ότι ξαναποστάρεις κανονικά... ΑΛΛΑ... Ρε μάγκες σοβαρά τώρα, είναι δυνατόν να αποχωρεί ο οποιοσδήποτε επειδή είχε κόντρα με 1-2 άτομα και μετά να το "χρεώνει" σε όλο το φόρουμ. Έχει γίνει πάρα πολλές φορές και ακόμα και για τον Scatman που αναφέρθηκε και όντως του την είχαν πει λίγο άκομψα και πάλι μιλάμε ότι του την "πέσαν" 2 στους 60-70 (τότε ήμασταν περισσότεροι). Καταλαβαίνω πλήρως αν κάποιος έχει χάσει το ενδιαφέρον του (κι εγώ την είχα κάνει άσχετα αν τελικά ξανακύλησα ) αλλά όχι κι έτσι...

                                Comment

                                Working...
                                X