Announcement

Collapse
No announcement yet.

Biohazard Remaster HD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Biohazard Remaster HD

    Η φάση που ξυπνάς και ανακαλύπτεις ότι πρέπει να τρέξεις τουαλέτα επειδή κοιμήθηκες ξεσκέπαστος.



    Είδατε γραφικό? Κρύσταλλο ε? Την έκανα κατευθείαν share από το PS3, απλά πρώτα πέρασε από την κολοcamera του κινητού μου. Και όλα αυτά επειδή η κυρία SONY δεν έχει backwards compatibility στο PS4 της (όχι πως το XBOX ONE έχει). Έκατσα ψές να βάλω το PS3 που δανειστικά για να το παίξω και πρέπει να έφαγε πάνω από μια ώρα μέχρι να κάνει updates και ιστορίες. Έκανε updates τα updates ρε! Άσε που χάνεσαι μες τα options. Στο τέλος όμως, με την δύναμη του θεού και μεγάλες δόσης θέλησης, τα κατάφερα και έπαιξα.

    Δε βαριέσαι... Έως τώρα πρέπει να έπαιξα 1-2 ώρες συνολικά, όμως μέχρι το πρώτο safe room πήγα. Γυρίζω μες το mansion και μες τα options, τσιγκουνεύομαι να παίξω! What a feeling, θεέ μου... Θα ξαναδούμε άραγε καινούριο Resident Evil έτσι? Μιλάμε λιώνω...

    Επέλεξα να μιλούν Αγγλικά αν και έχω την περιέργεια να ακούσω πως είναι να μιλούν Ιαπωνέζικα (next time, αν αποφασίσω να πάρω όλα τα trophies θα πρέπει να το τελειώσω πάνω από 10 φορες) και παρόλο που έβαλαν νέο easy control mechanism χρησιμοποιώντας το analog stick (ο παίχτης τρέχει στην κατεύθυνση που σπρώχνεις το stick) εγώ παίζω με τον σταυρο old school style... for the old times' sake! Φαίνεται να έγινε πολύ καλή δουλειά στον ήχο, τα zombies ακούγονται σάμπως και ήπιαν 20 πακέτα τσιγάρα μονοκοπανιά.

    Άντε μάγκες κανονίστε όσοι αγαπάτε την σειρά να το αγοράσετε original, να φωνάξουμε όλοι μαζί "CAPCOM! We want Resident Evil back!".

  • #2
    Η φάση που ξυπνάς και ανακαλύπτεις ότι πρέπει να τρέξεις τουαλέτα επειδή κοιμήθηκες ξεσκέπαστος.
    ???
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #3
      Δεν σου έτυχε ποτε να κρυώσεις και να πονάει η κοιλίτσα σου?

      Comment


      • #4
        Αιον τι στο καλό πρέπει να κάνεις για να πάρεις την πλατινα που απαιτεί 10 playthrougs;


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #5
          E κάτσε ρε! Ψές το άρχισα . Λέω πρώτα να το τελειώσω χαλαρά χωρίς να ασχοληθώ για trophies και τέτοια. Πάντως σκέφτομαι σοβαρά να τα πάρω όλα και, πιστέψτε με, it's a pain in the ass! Υπάρχει και Invisible Mode όπου όλοι οι εχθροί είναι προφανώς... αόρατοι!:boff:

          Comment


          • #6
            Deus νομίζω απαιτεί να δεις όλα τα φινάλε,να πάρεις καλές βαθμολογίες,να το τελειώσεις σε λιγότερο από 3 ώρες κλπ κλπ.Τσέκαρε αυτό αν θες.Προφανώς spoilers.

            Carpe diem

            Comment


            • #7
              Ok best teaser ever.



              Πραγματικά ότι καλύτερο έχω δει απο teasers.

              Comment


              • #8
                Deus έχει trophy/achievement να βγάλεις όλο το παιχνίδι μόνο με το μαχαίρι. Γουστάρεις; Εγώ γουστάρω και όταν το πάρω σε πολύ χαμηλή τιμή θα το επιχειρήσω.

                Comment


                • #9
                  Κινείται συνέχεια η camera ή έχεις και επιλογή για static? Από τα trailer φαίνεται σαν να παίζεις μέσα σε καράβι.

                  Comment


                  • #10
                    Ren_of_Heavens με φώναξες? Εδώ λέμε θα παίξω το invisible mode!

                    thunderjohn καράβι? WTF? Η camera είναι η πατροπαράδοτη στάσιμη.

                    Comment


                    • #11
                      ^My bad! Εννοούσα αν η κάμερα είναι static ή κάνει scrolling όπως στο Zero?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by thunderjohn View Post
                        ^My bad! Εννοούσα αν η κάμερα είναι static ή κάνει scrolling όπως στο Zero?
                        μήπως εννοείς το code veronica;

                        Comment


                        • #13
                          Πάει το πρώτο playthrough του Biohazard HD Remaster. Μετά από 12 χρονια ξαναείδα τους τίτλους τέλους.



                          Όπως βλέπετε και στην photo είμαι ο Χελονοτζίνι. Δεν υπάρχει άνθρωπος λέμε που να παίζει πιο turtle-ish από μένα. Έφαγα το σπιτάκι με το κουταλάκι, τσιγκουνίστικα, να το απολαύσω...

                          Σχόλια/Παρατηρήσεις:

                          Αλύπητο μαστίγωμα από το childhood. Συγκίνηση και δέος για την ατμόσφαιρα. Survival survival όχι μαλακίες. Ultra old school καταστάσεις λέμε, κάτι που δυστυχώς με κάνει να πιστεύω ότι δεν πρόκειται να δούμε ξανά τέτοιο Biohazard παιχνίδι.

                          Τα γραφικά, αν και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν όπως τότε, ώρες ώρες κόβουν την ανάσα με την camera να παίρνει απίστευτα πλανα. Στέκουν καλά μετά από τόσα χρονια. Ο ήχος τρομερός, τα zombies, όπως νομίζω ανέφερα ξανά, ακούγονται σα να κάπνισαν 20 πακέτα τσιγάρα μονοκοπανιά, όμορφα πράματα.
                          Ta soundtracks είναι απλά out of this world. Ρεσιτάλ. Όπως λέγαμε ψες με τον αδερφό μου, κανένας συνδυασμός λέξεων δεν θα μπορούσε να περιγράψει με τόση ακρίβεια τα τοπια και τις καταστάσεις στον βαθμό που το κάνει η μουσική. Πρέπει να υπήρχε πολύ μεράκι στην δημιουργία και την επιλογή τον κομματιών. Θα ήθελα να ήμουν στο συγκεκριμένο meeting, με διερμηνέα φυσικά , για να ακούσω τι έλεγαν και πως τα αποφάσισαν. Κρίμα που δεν βάζουν τέτοια extra features στα discs για να τα βλέπει ο κόσμος.

                          Αν και η ατμόσφαιρα και ο σχεδιασμός του όλου gameplay είναι η αφρόκρεμα του είδους, οι διάλογοι τα cutscenes οι εκφράσεις και κάποια notes μου φάνηκαν κάπως ξεπερασμένα, κάπως παιδικά "ψεύτικα" άτσαλα cheesy. Μέσα από αυτό συνειδητοποίησα πόση εξέλιξη έχει γίνει σε αυτούς τους παράγοντες στον χορό τον video games τα τελευταία χρονια.

                          Μου φάνηκε πολύ εύκολο. Έκανα ντού χωρίς πολλά πολλά με κλασσικά τα περισσότερα ammo και herbs/first aid spray μέσα στο μπαούλο. Στο τέλος δεν ξέρω τι "λάθος" έκανα αλλα, παρόλο που έσωσα την Jill, δεν πάλεψα τον Tyrant στην ταράτσα. Μου είχε σφαίρες και herb στο προηγούμενο δωμάτιο, αλλα στην συνεχεια όταν έριξα τα flairs ήρθε ο Brad με το ελικόπτερο και απλά μας πήρε και φύγαμε. WTF? Μου έκοψε την χαρά! Θα ψάξω online τι γίνετε, να φρεσκάρω την μνήμη μου, και θα αρχίσω να ισοπεδώνω ένα-ένα τα trophies (invisible mode here I come!).

                          Verdict: Μια θαυμάσια εμπειρία ενός αθανατου τίτλου μιας πεθαμένης σειράς.

                          Comment


                          • #14
                            Μπράβο Aion. Το χαίρομαι σαν να το παίζω εγώ. Βάλε τώρα το Resident Evil 6 για να έρθεις στα συγκαλά σου και να μην χάνεις επαφή με την σημερινή πραγματικότητα.

                            Comment


                            • #15
                              Γιατί με trollάρις? Αφού δεν υπάρχει Resident Evil 6.

                              Αγοράστε το παιχνίδι. Αγοράστε το μπας και ανοίξει τα ματια της η CAPCOM.

                              Comment

                              Working...
                              X