Announcement

Collapse
No announcement yet.

Biohazard Remaster HD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Τα controls τα αλλάξανε; Πως λειτουργούν τώρα;

    Comment


    • #17
      Νομίζω υπάρχει επιλογή για tank controls ή κανονικά. Aion ωραίο post, μου ξύπνησες αναμνήσεις από τότε που έπαιζα το Resi 1, αλλά και το REmake με τον αδερφό μου( παράλληλα με το Eternal Darkness άλλο μεγάλο κάψιμο)
      Ελπίζω να αξίζει η αναμονή μέχρι να το παραλάβω από play-asia, αν και έχει άλλο game προτεραιότητα.( Θεού και ΕΛΤΑ θελόντων )
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #18
        Ευχαριστώ παιδιά.

        Sinclair δεν έπρεπε να το πάρεις από play-asia επειδή τα έχει αρκετά πιο ακριβά. Για παράδειγμα το collector's που πήρες το έχει 65 ευρώ ενώ από αλλου 49. Μάλλον επειδή είναι το πιο διάσημο και γνωστό ασιατικό online shop για video games.

        Enpsty υπάρχει στην αρχή επιλογή για τα νέα controls. Ούτε εγώ ήξερα τι είναι. Βασικά ο σταυρος δεν αλλάζει, όμως το analog stick κάνει θαύματα. Όπου το κουνάς κινείται ο χαραχτήρας ανάλαφρος και τρέχει (έχτος και αν το σπρώξεις ελάχιστα όπου θα περπατά). Παρολαυτά προτίμησα να το παίξω old school style με τον σταυρο, έτσι για την cultίλα! Δεν θα αρνηθώ όμως ότι, ακόμα και μετά από τόσα Biohazard που έπαιξα, με πονούσε ο αντίχειρας μου σε κάποιες φάσης και ήταν σαν να οδηγούσα λεωφορείο μέσα σε γραφικά δρομάκια ελληνικού νησιού.

        Καταλαβαίνω καλύτερα πλέον για πιο λόγο θεωρούνται τόσο hardcore survival games τα παλιά. Επίσης τα κουμπιά δεν τα θυμάμαι έτσι. Για παράδειγμα για να κανεις interact με πράγματα/items πρέπει να πατάς το Ο όταν όμως στην συνεχεια σου το εμφανίζει στο inventory και σε ρωτά YES or NO για το αν θέλεις να το κρατήσεις πρέπει να πατήσεις το X και όχι το Ο επειδή θα γίνει cancel (πολύ μπέρδεμα λέμε). Επίσης δεν θυμόμουν σε αυτό του GameCube να σημάδευα με L1 και να πυροβολούσα με R1, ούτε ότι για να τρέξεις πρέπει να έχεις πατημένο το X. Ίσος επειδή είναι Japanese version, who knows.

        Όπως και να έχει, τις επόμενες φορες μάλλον θα το παίξω με το analog stick. Δεν φαντάζεστε ποσο πιο εύκολο είναι, αν και ίσος να κάνει τον τίτλο να παρεκκλίνει λίγο από την αυθεντικότητα του.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Sinclair View Post
          Νομίζω υπάρχει επιλογή για tank controls ή κανονικά.
          Πως μπορεί να λειτουργήσουν νορμάλ controls με fix κάμερες; Δεν θα σου αλλάζει η κατεύθυνση σε κάθε νέα κάμερα;

          Comment


          • #20
            Καταλαβαίνω τι εννοείς, πολύ σωστή παρατήρηση. Από το λίγο που δοκίμασα όχι, έγινε καλή δουλειά. Συνεχίζει να πηγαίνει στην κατεύθυνση που πήγαινε εκτος και αν το αφήσεις.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Ren_of_Heavens
              Deus έχει trophy/achievement να βγάλεις όλο το παιχνίδι μόνο με το μαχαίρι. Γουστάρεις; Εγώ γουστάρω και όταν το πάρω σε πολύ χαμηλή τιμή θα το επιχειρήσω.
              Για να πω την αλήθεια όχι. Είμαι περίεργος να δω πως γίνεται αυτό, 'αντε στα ζομπια κάτι γίνεται, ενάντια στο tyrant,φίδι και hunters πως στο καλό θα την βγάλεις καθαρή με το μαχαιράκι; Ακόμα και αν γίνεται δεν μου φαίνεται διασκεδαστική σαν διαδικασία.

              Αιον ωραίο ποστ μαν, το παιχνίδι όντως τα σπάει, το έβαλα πριν κάτι μήνες στον κύβο για να το δείξω σε κάτι φιλαράκια και κολλήσαμε. Από ατμόσφαιρα όλα τα λεφτά λέμε. Τι κρίμα που το 6 δεν βλέπεται με τίποτα.

              Πάντως χάθηκε να κάνουν ένα resident evil 2 remake στο όπως κάνανε και για το 1;Είναι ένα από τα καλύτερα της σειράς και σίγουρα θα πουλούσε πάρα πολύ.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #22
                Μα το ίδιο ισχύει και στα DMC σαν χειρισμός. Δλδ κινείσαι σε περιβάλλοντα με fixed camera και εν συνεχεία αν αλλάζεις screen δεν αλλάζει κατεύθυνση ο χαρακτήρας. Είναι λίγο δύσκολο να το εξηγήσω αν έχεις παίξει Devil may Cry νομίζω καταλαβαίνεις πρπ τι εννοώ- βέβαια δεν έχω το game ακόμη στα χέρια μου οπότε απλώς εικάζω το πώς λειτουργεί από ότι έχω διαβάσει.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #23
                  Νομίζω το DMC ήταν το πρώτο παιχνίδι που καθιέρωσε αυτό το control scheme με direction lock έπειτα από αλλαγή της κάμερας. Πλέον είναι κάτι σαν standard, εφαρμόζεται σε πάρα (μα πάρα) πολλά παιχνίδια.

                  Comment


                  • #24
                    Αν έχεις πατημένο πχ το κάτω όπου πηγαίνεις δεξιά στην A κάμερα και αλλάξει η κάμερα (στην οποία λόγο αλλαγής γωνιάς θα έπρεπε να πατήσεις το πάνω για να πας δεξιά) ενώ το έχεις πατημένο θα συνεχίσεις να πηγαίνεις δεξιά. Σιγά μην το καταλάβει κάνεις

                    Εγώ όσα fixed camera games θυμάμαι έτσι έκαναν. Tα God of War είναι τα πιο γνωστά παραδείγματα, αλλά ακόμα και εποχής ps1 έτσι γινόταν, στα FF αν θυμάμαι καλά έτσι δεν έκαναν ;

                    Comment


                    • #25
                      Τα GOW και DMC δεν έχουν στατικές κάμερες όμως. Τεσπά.

                      Comment


                      • #26
                        Tα GoW και τα DMC 1,2,3 έχουν fixed camera, στατική δεν είναι γιατί αλλάζει οπτικές γωνίες, όμως δεν την ελέγχει ο παίκτης, είναι όπως και στα original RE.



                        Comment


                        • #27
                          στα FF αν θυμάμαι καλά έτσι δεν έκαναν
                          Στα FF (7,8,9) δε γινόταν έτσι γιατί μεταξύ της κάθε οθόνης υπήρχε μαύρη οθόνη, ίσως στο FFX γινόταν.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #28
                            Αυτο που γινεται σε αυτα τα παιχνιδια ειναι οτι η καμερα κινειται μαζι με τον παικτη αλλα υπο συγκεκριμενη ληψη και αλλαζει σε fixed points, αυτο συνεβαινε σε GOW, RE Code Veronica, FFX, DMC κλπ. Σε παλιοτερα παιχνιδια οπως FF VII,VIII, IX ή τα RE 1,2,3 η καμερα δεν κινειται καθολου και το παιχνιδι χωριζεται σε static prerendered images με τον παικτη να κινειται μεταξυ στατικων εικονων διαφορετικης ληψης.

                            Comment


                            • #29
                              *Kοκορέματα INCOMING!
                              *Huge post - Μεταφορικά και κυριολεκτικά.
                              *Includes: Kοκορέματα, skillz, ενθουσιασμό, αγάπη προς το περιβάλλον.

                              Λοιπόν παιδιά σήμερα προστέθηκε μεγάλο achievement στην gaming καριέρα μου. Here how it goes:

                              Αφού το τελειωσα το Biohazard με τον Chris μια φορα ξεκλειδώθηκε η επιλογή difficulties και το Real Survival mode. Το Real Survival mode για κάποιους είναι πιο δύσκολο και από το Invisible Mode (στο Invisible Mode μπορείς να επιλέξεις Easy και να απομνημονεύσεις τα τέρατα, κάτι που γίνετε εξάλλου από μονο του όσο παίζεις το παιχνίδι eventually). Το Real Survival mode λοιπόν έχει όλα τα χαραχτηριστικά του Hard difficulty (δέχεσαι περισσότερη ζημια, κανεις λιγότερη ζημια, λιγότερα healing items και σφαίρες, περισσότεροι εχθροί) PLUS τα item boxes είναι ξεχωριστά δεν συνδέονται μεταξύ τους (δηλαδή εκεί που αποθηκεύεις κάτι μονο εκεί θα υπάρχει) PLUS δεν υπάρχει auto aim (αυτό που όταν πατάς το κουμπί που σημαδεύει ο χαραχτήρας γυρνάει στον στόχο/enemy).

                              Από την άλλη, υπάρχει το trophy CQC που σημαίνει να τελειώσεις το παιχνίδι χρησιμοποιώντας μονο το μαχαίρι, χωρίς δηλαδή να ποδοπατήσεις κεφάλι zombie, χωρίς να κάψεις zombie, χωρίς να χρησιμοποιήσεις defensive items (αυτό που όταν σε πιάνει ο εχθρός μπορείς να του καρφώσεις μαχαίρι για να σε αφήσει ή χειροβομβίδα και αλλα τέτοια) και φυσικά χωρίς οποιοδήποτε άλλο όπλο. E είπα να κάνω το CQC αλλα στο Real Survival mode και μάλιστα με τον Chris που είναι πιο δύσκολο απότι η Jill. Και σαν όλα αυτά δεν μου φαίνονταν αρκετά δύσκολα, στην πορεία αποφάσισα να μην χρησιμοποιήσω First Aid Spray. PLUS ήθελα να κάνω το good ending σώζοντας την Jill και την Rebecca (κάτι που απαιτεί extra time και effort/σκότωμα, το πλήρωσα καλά). PLUS έπαιξα με τον σταυρο και όχι με τα νέα controls (!!!), κάτι που σε συνδυασμό με την έλλειψη auto-aim είναι απλά madness.

                              Έψαξα online και δεν βρήκα κάποιον που να έκανε κάτι τέτιο. Note even close.Έψαξα online και δεν βρήκα κάποιον που να έκανε κάτι τέιο. Note even close.

                              Το μονο πρόβλημα ήταν ότι δεν θυμόμουν κάθε item που ακριβώς βρίσκετε έτσι, από το να χάσω χρόνο να παίξω κι άλλες φορες το game για να απομνημονεύσω και να κάνω στρατηγικές, έβλεπα αλλα speedruns από YouTube.

                              Ορίστε τα αποτελέσματα:

                               


                              Έτσι στα χαλαρά, δεν βιαζόμουν όσο θα έπρεπε έτσι έχασα το trophy όπου πρέπει να τελειώσεις το game κάτω από 3 ώρες όμως πήρα το trophy όπου πρέπει να το τελειώσεις κάτω από 5 ώρες μαζί με 4-5 αλλα.

                              Είναι μεγάλο και σημαντικό achievement για μένα καθώς, εκτος του ότι πρόκειται για παιχνίδι της πολυαγαπημένης μου σειράς, είναι και απίστευτα δύσκολο στην εκτέλεση του. Τι εστί no auto aim και no First Aid Spray και τα boxes ξεχωριστά και όλα αυτά στο Hard Mode θα το καταλάβει κάποιος μονο... αν το δοκιμάσει.

                              Για επόμενο playthrough σκέφτομαι να κάνω το Invisible Mode, μονο με μαχαίρι πάλι, κάτω από 3 ώρες και χωρίς save για να πάρω και τα υπόλοιπα trophies με την μια.

                              My life is still incomplete though.

                              Comment


                              • #30
                                Έψαξα online και δεν βρήκα κάποιον που να έκανε κάτι τέτιο. Note even close.Έψαξα online και δεν βρήκα κάποιον που να έκανε κάτι τέιο. Note even close.
                                Not even close...

                                Μπράβο πάντως, αλλά με το μαχαίρι έχει σημασία το autoaim;
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X