Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πάντως αυτά τα άρθρα υπάρχουν από την εποχή που πήγα και εγώ στρατό.. Τώρα δεν ξέρω μπορεί να γίνει αυτή τη φορά.

    Comment


    • Αυτά περί μαλθακότητας και ότι πας στρατό για να γίνεις άντρας είναι η μεγαλύτερη μαλακία σχετικά με το θέμα που ακούμε όλοι από μικροί. Σε ένα μέρος γεμάτο θρασύδειλους και κουτοπόνηρους μόνο άντρας δεν γίνεσαι. Επίσης τεράστια μαλακία είναι η αίσθηση ότι πας στρατό για να εκπαιδευτείς. Το 95% πάνε απλά για να βγάλουν την "απαραίτητη" χαμαλοδουλειά. Κάποιος απλά πρέπει να φαίνεται ότι φυλάει 24/7 με ένα τουφέκι στα χέρια. Αυτή είναι και η μόνη εκπαίδευση που πραγματικά τους νοιάζει να σου δώσουν, να κρατάς το τουφέκι, ούτε καν να το χρησιμοποιείς. Α και να βαράς προσοχές φυσικά...

      Comment


      • Ε ναι. Να είχαμε αποτελεσματική εκπαίδευση κληρωτών να έλεγα εντάξει, με αυτή την Τουρκία απέναντι. Αυτή η άμυαλη στρατοκαυλίαση που θα'θελε να είναι πατριωτισμός όμως μου γυρνάει τ' άντερα

        Comment


        • Originally posted by sub_zero View Post
          Αυτά περί μαλθακότητας και ότι πας στρατό για να γίνεις άντρας.
          Εγώ δεν εννοούσα αυτό, εννοούσα πως παλαιοτερα οι άνθρωποι ήταν πιο σκληροτράχηλοι επειδη ασχολούνταν οι περισσότεροι με χειρωνακτικές εργασίες (αγρότες, κτηνοτροφοι, υλοτομοι, ψαράδες κτλ) και ήταν μαθημένοι στα λίγα και σε κακουχίες ( πχ δυσκολες καιρικές συνθηκες ) οπότε και μπορούσαν να ανταποκριθούν καλύτερα σε στρατιωτικές συνθήκες. Ποτε δεν ξέρεις, αλλά φαντάσου στην θέση των στρατιωτών των βαλκανικών πολέμων κτλ ή τους έπους του 40 σημερινά παιδιά, εντάξει θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Επισης εγώ θεωρώ βέβαιο πως αμα η εκπαιδευση γινει πολύ πιο απαιτητική κάποιοι πάλι θα διαμαρτυρονται για την σκληροτητα της εκπαιδευσης, οπως τώρα υποστηριζεται πως δεν θα μαθεις και κάτι, δεν μαθαινεις να πολεμάς, αν και αυτό μαθαινεται μονο σε πραγματικές συνθήκες οσοι εκπαιδευση και να κανεις. Το σιγουρο πάντως ειναι πως απέναντι έχουμε μια χώρα που έχει ξεφυγει και απειλει τους πάντες και τα παντά, αυτο νομιζω το έχουν καταλάβει ολοι, ιδιαίτερα τα τελευταια 2-3 χρονια.
          Last edited by BigBOSS; 23-08-2019, 03:54 PM.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • Ναι γιατί ο πόλεμος σήμερα είναι όπως ήταν από 80 και 100 χρόνια.

            Comment


            • Ναι γιατί ο πόλεμος σήμερα είναι όπως ήταν από 80 και 100 χρόνια.
              +1000 . Οι ανθρωποι του σημερα ειναι διαφορετικοι απο τους ανθρωπους πριν 80 χρονια γιατι προφανως αλλαξαν οι συνθηκες, οχι μονο στην Ελλαδα, παγκοσμια . To ιδιο ισχυει και για τον πολεμο. Με αυτη τη λογικη και οι ανθρωποι πριν 80 χρονια ηταν πολυ πιο μαλθακοι απο αυτους το 500 προ Χριστου ξερω γω . War has changed BB .

              Τωρα οσο για την αυξηση, παιδια ειλικρινα θεωρω οτι οποιος εχει παει στρατο ξερει οτι η θητεια δεν παιζει να αυξηθει ποτε. O χρονος του σημερινου στρατιωτη ειναι κατα 90% γεματος με αηδειες και αστεια πραγματα που υπαρχουν απλα και μονο για να καλυπτουν την καθημερινοτητα του οσο βρισκεται εκει. Δεν υπαρχει πραγματικα καμια ουσια στο 9μηνο και δεν θα υπαρχει καμια ουσια ουτε στο 12μηνο (περα απο παραπανω εξοδα που πρεπει να καλυφθουν απο κρατικους προυπολογισμους). Εγω με οσα στελεχη ειχα μιλησει τοτε αυτη ηταν η αποψη τους. Ειναι θεμα αλλαγης δομης της θητειας, οχι της διαρκειας της.

              Τωρα το γιατι γινονται τετοιες και καλα διαρροες (που γινοντουσαν παραδοσιακα τα τελευταια χρονια), προφανως θελουν να τραβηξουν τωρα κοσμο στο ελα να την κανεις τωρα που ειναι ευκαιρια και επιπλεον εχει να κανει και με τις εντυπωσεις προς το εξωτερικο (ειναι καλο να ακουγεται κατι τετοιο και κατα συνεπεια παντα θα ακουγεται). Παντως ξαναλεω, θεωρω οτι δεν υπαρχει ανθρωπος που εχει κανει φανταρικο και να πιστευει οτι θα αυξηθει ποτε η θητεια, πιθανοτερο ειναι καποια στιγμη να καταργηθει τελειως ή να μειωθει και να εχει απλα ουσιαστικοτερη εκπαιδευση (να σου παρεχει καποιες βασικες γνωσεις τουλαχιστον που ουτε αυτες δεν καταφερνουν να σου δωσουν σημερα).

              Comment


              • Ναι ρε παιδιά άλλαξε ο πόλεμος έγινε άλλες τοσες φορές πιο καταστρεπτικος με τα συγχρονα όπλα, αλλά πέρα απο αυτους που χειριζονται συγχρονα οπλικά συστηματα δεν σημαινει πως ο πεζος στρατιώτης δεν χρειάζεται και σημερα. Σχετικά με την διάρκεια της θητειας ειναι προτιμοτερη μια 9μηνη θητεια με καλή εκπαιδευση παρά μια 12 μηνη με κακή εκπαιδευση. Αν και πάλι δεν ειμαι και απο μέσα για να ξέρω, αν τελικά αυξηθει ο κυριοτερος λογος θα ειναι αυτος της επάνδρωσης, δεν φθανουν τα άτομα για να έχεις παντου σεβαστη παρουσια ιδιως στα ανατολικα σύνορα, αλλά πέρα απο αυτα οπως ορθά υποστηριζεται, πρέπει να γινει και επανασχεδιασμος της εκπαιδευσης, περισσότερες βολές, ασκήσεις κτλ
                Last edited by BigBOSS; 23-08-2019, 04:55 PM.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment

                Working...
                X