Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μπα, 11 απολελε εγω, εσυ μπαινεις 18...
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • Στάνταρ αυτό;Αν ναι,τέλεια.
      Carpe diem

      Comment


      • Ακολουθει copy paste απο post που ειχα κανει στο παλιο forum σχετικα με την θητεια μου στην Κυπρο, μιας και εχουμε ακομα αρκετους αορκιστους καλο θα ητανε να του ριξει μια ματια καποιος που σε λιγο καιρο ενδεχεται να φαει πρηξιμο αρχιδιων για να παει εθελοντης ελδυκαριος ή να τον παρουν με το ζορι (πραγμα διολου απιθανο) , περιεχει πολλα spoiler και το λεω απο τωρα γιατι υπαρχουν μερικοι που γουσταρουν να βουτανε στα βαθια χωρις να κοιταξουν πρωτα το manual (casuals )


        " CORPORAL ADRIAN SHEPHERD REPORTING FOR DUTY SIR !


        Τελικα καμια σχεση με το nick η θητεια μου, ΣΤΡ αλητεια και τζιτζικας στην κυπρο αντι για δεκανεας πεζοναυτης


        Αμα αρχισω να μιλαω για το πως μου φανηκαν 8 μηνες στο νησι δεν θα τελειωνω ουτε αυριο, περιληπτικα : εχω πεταξει 8 φορες με το αεροπλανο( boeing 737 A320 οχι C-130 ) και με πιανουν αλλες 4 πτησεις Το ταγμα βρισκεται στο παρκο λιγο εξω απ'το κεντρο της λευκωσιας ( μεχρι και στο google earth φαινεται ) και με καθε καινουργια ΕΣΣΟ που μπαινει γινονται ολο και πιο χαλαρα τα πραγματα, να αναφερω οτι πριν ερθω τον απριλιο οι παλαιοτερες σειρες ειχανε σωματικη αγωγη ΚΑΘΕ μερα και αναφορα πρωινου, σκοπετα 3-6 ( ξυπναγες 2 η ωρα να ετοιμαστεις και να κανεις ενα τσιγαρο, 2:30 επρεπε να εισουνα στην αλλαγη 5 και 40 το νωριτερο σε αλλαζαν ) και φυσικα μερικους πολυ κ@υλωμενους αξιωματικους με απωθημενα απ'την ευελπιδων ( τουλαχιστον 3 ΤΑΕ την ημερα, πολυ αυστηρες επιθεωρησεις με τα Φ και τα Κ να πεφτουν συνεφο )


        Μην μιλησω για το τεντωμα απτους παλιους, σε αντιθεση με τα πουστονεα της 304 που τα εχουμε στην πουδρα , ενα απτα βασικα παραπονα που εχουν τα κουνελια ειναι οτι ηρθαν σε περιοδο που περιμενε το ταγμα επιθεωρηση απτον γενικο επιθεωρητη στρατου, οποτε στους 2μηνες και κατι που εχουνε κλεισει πιο πολυ εχουνε μαθει να πιανουν την σκουπα παρα το οπλο ! ορκο προσευχη ιεραρχια αποστολη ειδικοτητα παπαγαλλια ! Μιλαμε το ταγμα εχει μεταμορφωθει απο αποψη εμφανισης, βαψιματα επισκευες καλοριφερ ( !! ) ανεμιστηρες στους τοιχους ολα στην πεννα, τωρα ειμαστε σε φαση προετοιμασιας για τα σχοινακια του φεβρουαριου οποτε εχουν αντιστραφει καπως τα πραγματα, καθολικες βολες πυρ και κινηση και δεν συμαζευεται


        Ειλικρινα ειναι τρομερη εμπειρια να τρως μεσα στην ερημο μουσακα και ιμαμ πανω στο polybag (με το οποιο εχεις τυλιξει το αγγειο εστιασεως βεβαιως βεβαιως ) αλλες δυσκολιες ητανε η θερμοκρασια το καλοκαιρι ( 44C υπο σκια εδειχνε το θερμομετρο στο σπιτακι της πυλης καποιες μερες ) και η λειψυδρια η οποια ευτυχως δεν μας επιασε πολυ αλλα μας εμεινε αξεχαστη, να γυρνας τωρα απο βολη την πεμπτη τιγκα στα χωματα και στις σκονες και να μην βγαζει νερο το ντους, μπανιο το βραδυ με μωρομαντηλα και ξυρισμα με νερο εμφιαλωμενο : S


        Τα βασικα για να εισαι προβλεπομενος και να μην σου πρηζει τα παπακια κανενας : ξυρισμα γυαλισμα καθημερινα, σηκωνεσαι την ωρα του εγερτηριου (ουτε λεπτο αργοτερα), σε ενα τεταρτο αργοτερα πρεπει να εισαι ντυμενος, να εχεις φτιαξει κρεβατι αεροδρομιο, φακελο οπως προβλεπεται και να εχεις παει για καθαριοτητες στους χωρους ευθυνης, καλο ειναι να υπαρχει μια συνενοηση με τον θαλαμαρχη για το ποιος θα κανει σκουπισμα/σφουγκαρισμα/καλαθακι και ποτε, ειχαμε εναν μλκα κρητικο ο οποιος ειχε την απαιτηση να κανουμε καθαριοτητες και στους εξωτερικους χωρους ΚΑΙ στον θαλαμο με αποτελεσμα να μενουμε νηστικοι μεχρι τις 11 το νωριτερο οπου μοιραζοτανε προγευμα, επισης ο θαλαμος μας ειχε παραδοση στα κωλυοματα και στους αποντες, οποτε παντα ξεμενα ή εγω ή 2 9μηνα απτην σειρα μου οι οποιοι μεχρι να βγει ο λοχος για αναφορα σφουγκαριζαν πανω κατω.


        Προσωπικα δεν ειμουνα τοσο δουλευταρας(εχμ ναι ..... : p), ουτε εβαζα αφυπνιση νωριτερα για να προλαβαινω να τα κανω ολα τα πρωι, με αποτελεσμα οι 300αρηδες που ητανε οργανα ή υπευθυνοι καθαριοτητων να φωναζουν και να ριχνουν απειλες του τυπου "θα σε βγαλω αναφερομενο" κλπ


        Συνηθως ταχτοποιουσα μονο τον εαυτο μου πριν την πρωινη επιθεωρηση ( κρεβατι και φοριαμο δηλαδη )και προσπαθουσα να κλεβω λιγο χρονο για να βαλω μια μπουκια στο στομα μου, anyway παμε και στα υπολοιπα : μπουγαδα τις φυσσιογγιοθηκες με καυτο νερο βουρτσα και σαμπουαν οποτε βρωμισουν, δεν αφηνεις ποτε τα μαλλια σου να μακρυνουν ειδικα τα πλαινα, οπλο καθαρο και ελαφρως λαδωμενο, και οταν λεω καθαρο το ΕΝΝΟΩ, βγαζουμε τις μαυριλες απτην κεφαλη του κλειστρου με μπατονετα, την καννη την περναμε με σχοινοβελο μεχρι να γυαλισει και σκουπιζουμε την θαλαμη με χαρτι μεχρι να ειναι στεγνη και καθαρη, δενουμε το οπλο και το αφηνουμε στον οπλοβαστο αφου πρωτα εχει περαστει μια ελαφρια στρωση λαδιου με το πινελο, ενα κολπο για να πηγαινουν τα κινητα μερη πισω με ευκολια ειναι να εχουμε λαδωσει το κλειστρο στα πλαγια και η "βεργα" του κοντακιου να ειναι καθαρη και λιπασμενη


        Το οπλο δεν το πολυκοιτανε πλεον (κακως) αλλα οπως και ναχει καλο ειναι να το προσεχεις, ειδικα οταν ξερεις οτι μεσα στους 9 μηνες που θα κατσεις ( 6 για το 9μηνο ) σε πιανουν πολλες βολες, εξαλλου εχει πολλη υγρασια τα περισσοτερα βραδια του χρονου οποτε καλο ειναι να μην αφηνεις το οπλο στεγνο ειδικα αμα εχει φυγει η μιση μπογια χαρη σε καποιον μαλακα φανταρο που το εξυνε 3 ωρες με συρμα και πετρελαιο, 2-3 βραδια να το αφησεις χωρις λαδακι θα σου γινει κοκκινο και ποιος ακουει τον διμοιριτη σου μεσα (αν και ο καινουργιος μου ειναι απο ροδο με αποτελεσμα να ειναι πολυ χυμα στις επιθεωρησεις του : P)


        Αλλο βασικο το καταραμμενο σακιδιο Μ71 για να μην σας τα πρηζουνε στις επιθεωρησεις, οριστε πως ακριβως το εφτιαξε ενας υπολοχαγος μας λιγα βραδια πριν την επιθεωρηση σε 50 ατομα και βαλε ( φανταστειτε πως τρεχανε τα στελεχη για να μην τα ακουσουνε απ'τον αντιστρατηγο ή τον διοικητη ) περνουμε χαρτονι απτα σκουπιδια ( 4509345904 κουτες 7days πετιουνται καθε μερα διπλα απ'το ΚΨΜ ) βαζουμε μπολικο στον πατο για να τεντωθει, μετα κανουμε το ιδιο στα πλαγια και τελος μπροστα και πισω ( προσοχη : το χαρτονι μπαινει ΜΕΣΑ απ'την φοδρα )


        Αμα γινουν τα παραπανω σωστα το σακιδιο θα φαινεται τετραγωνοποιημενο, βαζουμε μεσα σε polybag ενα σωβρακο και ενα φανελακι παραλλαγης τα διπλωνουμε και τα χωνουμε μεσα στα αγγεια εστιασεως τα κλεινουμε και μετα τα χωνουμε και αυτα μεσα σε polybag και τα τοποθετουμε οριζοντια στον πατο του M71, απο πανω απ'τα αγγεια στο αριστερο μερος βαζουμε μια στρατιωτικη σαπουνοθηκη ( φασκιωμενη και με σαπουνι μεσα εννοειται ) και στο δεξι το μεταλλικο ποτηρι φασκιωμενο με ενα ζευγαρι καλτσες μεσα και αυτες φασκιωμενες, τελος βαζουμε απο πανω ενα σακουλακι με οδοντοβουρτσα οδοντοκρεμα 2-3 ξυραφακια μιας χρησης και αφρο σε μικρη συσκευασια


        Κλεινουμε το σακιδιο με τα αυτια του πανω μερους ( αυτα που εχουν τις τρυπες ) απο μεσα, σφιγγουμε τα λουρια οσο πιο κατω γινεται και στο τελος κανουμε σαλιγγαρακια ( λογικα θα σας τα δειξουν στο κεντρο ) μετα με την βοηθεια ενος συναδελφου φτιαχνουμε το αδιαβροχο οπως προβλεπεται το βαζουμε κατω απτο σακιδιο σφιγγουμε τα λουρια οσο δεν παει και μετα κανουμε παλι σαλιγκαρακια


        Ειναι ολοκληρη επιστημη το καταραμμενο αλλα καλο ειναι να αφιερωσει κανεις χρονο σε αυτο και στα παραπανω αμα θελει να κανει μια καλη πρωτη εντυπωση στα στελεχη για να μην τον εχουν στην μπουκα και να βλεπει την εξοδο στην λευκωσια με μακαρονι νουμερο 4 ( οπως ελεγε ενας αξιωματικος που επαναπατριστηκε αφηνωντας μας με τις καλυτερες εντυπωσεις )


        Υπαρχουν και αλλα πραγματα που πρεπει να ξερει καποιος για να φαινεται ενταξει (τουλαχιστον στην ΕΛΔΥΚ δεν ξερω τι σκατα στρατο κανουν οι υπολοιποι πεζικαριοι στην ελλαδα ) αλλα αφενος βαριεμαι να γραφω αφετερου ΩΦΕΙΛΟΥΝ να σας τα μαθουν στο κεντρο



        Ας αναλυσουμε τις εξοδους :συνηθως με πηγαινε 1 μεσα μια εξω ακομα και οταν ειμουνα πρωτη σειρα(καποιοι απο ΛΥΤ και Λοχο Διασκεδασεως 2 εξω 1 μεσα κιολας ) ως μεσαια σειρα ομως επεφτε πολυ τρεξιμο με κλασσικο σεναριο δευτερα να εχω υπηρεσια τριτη βολη τεταρτη παλι υπηρεσια(υποτιθεται την τριτη ειμουνα εξοδουχος) και πεμπτη εξοδο, πεφταμε και σε περιοδους εμπλοκης πιο συχνα και γενικα οι φασεις στις οποιες καναμε στην ουσια σκοπια και υπνο ητανε πιο αραιες


        Μια τα ΕΚΕ για τους καινουργιους ( οπου μου φορτωσανε 2η ειδικοτητα χειριστης Α/Τ cal gustav ) μια κατι καταραμμενες ασκησεις με 45 βαθμους φουμο κρανος και τα ρεστα μεσα στο Λεωνιδας το λεγομενο APC-φουρνος ( ελληνιστι Τεθωρακισμενο Οχημα Μεταφορας Προσωπικου η αλλιως ΤΟΜΠ ) στις οποιες μας χωνανε στο μεσαια και τελευταια σειρα χωρις καν να τελειωσουν πρωτα τα ΕΚΕ για την 303 ( + οσοι ειχανε δευτερη ειδικοτητα απτην σειρα μου )


        Τωρα ως ΕΣΣΟ-ΑΠΟ (λελε και τρελελε ) με παει συνηθως 2 εξω και 3 εξω, μεχρι και 4 εξω με εχει παει 2 φορες , αυτοι που τραβανε το λουκι ειναι οι δεκανεις γιατι ποτε μπαινουν οργανα ποτε αρχιφυλακες ποτε συνοδηγοι και ειναι ελαχιστοι στο συνολο αφου ΛΥΒ δεν εχει περασει ακομα η 304, οι περισσοτεροι ειναι σε γραφεια ηλεκτρολογοι εποπτες μαγιρειων κλπ, απ'την αλλη αυτοι πληρωνονται καλυτερα ( 287 οι ΣΤΡ 390 οι σαρδελες ) και εχουνε g3a4 οποτε προβλεπε σκοπιες ( λεσχη / κεντρικη πυλη ) γιοκ, σιγα την υπηρεσια τωρα δεκανεας αλλαγης και θαλαμοφυλακας


        Για τις υπηρεσιες δεν θα μιλησω πολυ, αυτο που θα πω μονο ειναι οτι λιγο πριν γινουμε τελευταια σειρα ανταλλαξαμε 2 ζορικες σκοπιες με ενα περιπολο το οποιο ειναι πιο πολυ κοροιδια παρα υπηρεσια ειδικα τον τελευταιο καιρο που βαζουμε υπογραφες μονο σε 3 βιβλια (δεν ξερω αν το αλλαξανε τωρα που λειπω τοσες μερες σε αδεια ) στελνουμε και 3 ατομα σε ενα φυλακειο στα λακαταμια οπου και εκει ειναι πολυ γαματα(DS/PSP στην σκοπια,delivery τηλεορασιτσα και τα ρεστα), εχουμε το καλο νουμερο στην λεσχη αξιωματικων ( 12-2 ) + οτι στελνουμε 2 σκοπους καθε πρωι, καβατζο-υπηρεσια δηλαδη την οποια την εχω κανει απειρες φορες,αριθμητικα εχουμε 31 υπηρεσιες και 99 ατομα 2ος λοχος δυναμη λεμε


        Παμε στις αδειες τωρα, δικαιουσαι μεχρι 6 πηγαινε-ελα με το αεροπλανο ΔΩΡΕΑΝ, η πρωτη αδεια που πηρα ητανε μαζι με την υπολοιπη σειρα περιπου 2 βδομαδες αφου ηρθαμε στο νησι.

        Δηλαδη εκει που ειχανε τελειωσει οι 2 βδομαδες προσαρμογης στις οποιες μαζι με το τρεξιμο ειχαμε επιθεωρηση απ'τον διοιηκητη, μια καθολικη βολη και μια την ημερα με οπλοβομβιδα ( http://en.wikipedia.org/wiki/Rifle_grenade ) βομβιδολο Μ79 και εκπαιδευτικες χειροβομβιδες και θα αρχιζαμε τις ενοπλες υπηρεσιες, τσουπ ! μας διωξανε και συνεχυστικε ι η εμπλοκη για 301 και 300 οπου καποιους τους πηγε και 17 μερες χωρις εξοδο


        Την δευτερη την πηρα πιο αργα, αρχες ιουλιου, ητανε να φυγουμε καπου 10 ατομα εκεινη την περιοδο απο 302 αλλα μας εσκασε ακυρο ο λοχαγος και τελικα εφυγα εγω 2 9μηνα και ενας δεκανεας απο κορινθο γλιτωνοντας την εμπλοκη, ( ναι ακομα και μονο με 4 αδειουχους επεσε πολυ σκοπετο ) με το που γυρισα την επομενη μερα ξαναχρεωθηκα οπλο και πηγα για σκοπια στην κεντρικη πυλη την οποια για 6 μηνες την ειχα παρει επ'ωμου και το θεωρουσα δεδομενο πια οτι μαζι με τα 3 νουμερα θα ειχα αλλο ενα "κερασμενο"


        Δεν με ενοχλουσε πολυ ομως γιατι ο 301 επιλοχιας με πηγαινε πιο συχνα λεσχη σε συγκριση με αλλους απ'την σειρα μου, ισως να βοηθουσε το γεγονος οτι κοιμομασταν στον ιδιο θαλαμο και εκανα καλα τσιμ**κια


        Τριτη αδεια πηρα 22 με 28 αυγουστου, πολυ νωρις σε συγκριση με αλλους που πηξανε 3μηνες μεχρι να πεταξουνε, η τεταρτη ητανε να την παρω 3 με 9 νοεμβριου οπως ειχε κανονισει τα γκρουπ ο επιλοχιας αλλα μας εσκασε ο λοχαγος και ο δικας ακυρο λογω της επιθεωρησης, και ετσι εφυγα στις 28 με 12 μερες αδεια


        Παιρνω αλλη μια 22 με 28 του μηνος ( εορταστικη ) και επαναπατριζομαι 12 ιανουαριου το νωριτερο, συνολικα εχω παρει 4 αδειες 2 6ημερες 1 8ημερη και 12ημερη, βαζουμε και την 6ημερη τιμητικη πριν ερθω κυπρο και την 10αρα τιμιτικη οταν επαναπατριστω, Α! και 4 μερες αγραφη εντος λευκωσιας, αυτη την δικαουται ο καθε οπλιτης δεδομενου οτι ερχονται οι δικοι του να τον δουνε, εννοειται πως ξενοδοχειο και εισητηρια ΔΕΝ τα καλυπτει ο ΕΣ, μου την δωσανε τελη μαιου με το που τελειωσα την εκπαιδευση του ΤΦ (Τρεχα Φουκαρα) οπου τελευταια μερα μας λιωσανε στο πυρ και κινηση, δεν ενιωθα τα χερια μου απ'το πολυ τρεξιμο "ανα χειρας" (που να μου δινανε HK11) και ειχαμε ξεμεινει ολοι απο νερο, πλακα ειχε παντως......



        Αμα ειμουνα σε κανα γραφειο, που δεν θελει και τπτ βασικα εκτος απτο να εισαι δεκανεας και να δηλωσεις οτι ξερεις απο pc ( μεχρι και κατι ασχετους που δεν ξερουν ουτε πως να προσθεσουν ξενες γλωσσες απτον πινακα ελεγχου παιρνουν ) ή ειχα κανενα οχημα χρεωμενο ή ακομα χειροτερα καμια αποθηκη (που δεν νομιζω να τα καταφερνα κιολας, εχω την ταση μεσα στην αφηρημαδα μου να αφηνω τα πραγματα οπου ναναι και μετα τα ψαχνω ) θα με αφηνανε σε 2η μοιρα οπως κατι οδερπαδες της σειρας μου που κανανε 4 μηνες να δουνε το σπιτι τους χαρη στη γιωτοσυνη του λοχαγου.

        ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : στον στρατο οσο πιο αχρηστος φαινεσαι τοσο το καλυτερο, εδω περα μας ειχε μαζεμενους ο λοχαντερ εξω απτο γραφειο του ΑΥΔΜ και οταν ρωτησε ποιος γνωριζει απο υπολογιστες εγω εκανα την παπια


        Για να κλεισω το κεφαλαιο με τις αδειες εξηγω το πως κανονιζονται στο περιπου, πρωτα ο επιλοχιας κανονιζει τα γκρουπακια με βασικο γνωμονα ποσο καιρο εχει να παρει αδεια ο καθενας, τα περναει απτον λοχαγο και αφου τα εγκρινει τα μεταβιβαζει στον διοικητη για να βαλει την υπογραφη του, αμα το πιεσεις φοιτητικη γινεται να παρεις, αγροτικη δεν νομιζω.


        Γενικα η αδεια ειναι για να παρεις μια ανασα και να θυμηθεις λιγο τι σημαινει υπνος που προφανως θα το εχεις ξεχασει απτα 2-4 και 4-6 στην πυλη, οποιος δεν την παλευει καλυτερα να δωσει 4 φωτογραφιες + 70 ευρω και να παει σπιτακι του, οπως εχω πει επανειλημενα τον τελευταιο καιρο σε κατι ατομα της ηλικιας μου ή και πιο μεγαλα που εχουνε ερθει απτον οκτωβριο, δεν τους εχει πιασει τπτ στην ουσια και γκρινιαζουνε σπαζωντας ετσι και το ηθικο των υπολοιπων.


        Δεν θα ελεγα με τπτ πως ο στρατος ειναι χαμενος χρονος,ειδικα αμα πας μικρος, αποκτας εμπειριες και ωριμαζεις ασχετα αν μερικα παρταλια δεν συμορφωνονται με τπτ και επαναπατριζονται με 180 μερες φυλακη στην πλατη τους προσωπικα εχω τσιμπησει 2Κ κερασμενα απο εναν μαλακα που ητανε οργανο υπηρεσιας σαν πρωτη σειρα, 4Κ με το που εγινα μεσαια σειρα επειδη εχασα την πρωινη φρουρα και μια 2Κ που παρολιγο να γινουν 4 οταν ο τοτε διμοιριτης μου περιμενε να του βγαλω αναφορα ενω μολις ειχα γυρισει απο αδεια ενω κανεις δεν ειχε γραμμενη την σωστη κατασταση της διμοιριας, τελος αλλες 2 4αρες για μλκιες με το που εγινα σειρα επαναπατρισμου


        Επισης γνωριζεις πολυ καλυτερα τον συνανθρωπο σου αφου μενετε μαζι για για 3/6/9 μηνες και μαθαινεις απο πρωτο χερι οτι το φανταριλικι δεν εχει καμια σχεση με το call of duty, ισως καποτε να μοιασει με το america's army οταν θα κανουμε στρατο 3-4 μηνες αλλα η χωρα μας δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα ακομα, σκεφτειτε μονο ποσο λιγο πλυθησμο εχουμε κ ποσες χιλιαδες ευρω σπαταλιουνται καθε μερα για να λειτουργησει μια μοναδα ( 18.000 ευρω το διμηνο πληρωνουμε για ρευμα στο 2ο Ταγμα ) απτα λεφτα που δινουνε στον καθε φανταρο ποσα ειναι κρατησεις και ποσες χιλιαδεις ευρω κανει ενας πυραυλος για το kornet ή για το AT MILAN


        Σκεφτειτε τα παραπανω και ελατε μετα να γκρινιαξετε γιατι δεν ερχονται συνεργεια καθαρισμου στις μοναδες γιατι βαζουνε τους φανταρους να χτιζουνε/βαφουνε/καθαριζουνε και γιατι δεν εχουμε M16A4 ή G36E στο πεζικο.


        Τουλαχιστον το φαγητο ειναι καλυτερο σε συγκριση παντα με αυτα που εχω ακουσει για ελλαδα αν και εχει πεσει λιγο σε ποσοτητα και φυσικα δεν συγκρινεται με αυτα που τους ταιζουν στην 35 Μοιρα Καταδρομων οπου btw οποιος αισθανεται τοσο rambo ας κανει το λαθος να παρουσιαστει εκει μεσα ( αν και ακουσα πως τωρα με την 304 καταργηθηκαν τα καψωνια, ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ )


        Αυτα εχει λοιπον σε γενικες γραμμες η κυπρος, εκπαιδευση αδειες φαγητο εξοδους και φυσικα ανυποφορη υγρασια το χειμωνα και φονικη ζεστη το καλοκαιρι, ελα να βλεπω εθελοντες



        ΥΓ1 : εξυπακουεται πως οση ωρα ετοιμαζα αυτο το post εκανα 2 διαλειματα για φαγητο και ενα για χοντρο : P


        ΥΓ2 : οπως επισης και το γεγονος οτι δεν περιμενα να χρειαστει να γραψω και 2ο reply


        ΥΓ3 : ελπιζω να εδωσα μια σαφη εικονα ( οσο γινεται τελοςπαντων για καποιον που δεν εχει παει τοτε του στρατο ) και να ελυσα τυχον αποριες σε υποψηφια φανταρακια, υπομονη 12 μηνες ειναι θα περασουν : ) "

        Comment


        • Ρε καμμένε έλεος τι κατεβατό είναι αυτό;
          Ξέρει κανείς πότε παίρνουν την καινούρια ΕΣΣΟ;Κάτι άκουσα για τη βδομάδα 17-21 Αυγούστου.
          Carpe diem

          Comment


          • Θα το παρεις το χαρτι λιαν συντομως βρε ψαρι ! ολα τα γραφει πανω, ενδειξεις (99% θα εχεις ενδειξη ΥΕΑ ) την ημερομηνια που θα παρουσιαστεις και σε ποιο κεντρο, επισης γραφει να φερεις ακτινογραφια θωρακος μαζι σου, προτεινω να μην το κανεις γιατι πολυ απλα μεχρι να ορκιστεις και ο προεδρος της δημοκρατιας να σου πει κατι θαναι μια τριχα απτα @@ σου, εδω περα ενα ψαρι λοχιας απ'τα ΣΜΥ εριξε 2 μερες κρατηση σε σειρα μου οταν ακομα μετραγαμε μια βδομαδα για να ορκιστουμε

            Καλυτερα λοιπον να σε στειλουν στα ιατρεια για ακτινογραφια ενω οι υπολοιποι θα μαλακιζονται με παραγγελματα τυπου " υψωσατε τη ΔΕ - ΞΙΑ " " σημειωτον ΜΑΡΣ " ή ακομα καλυτερα στο 401

            Comment


            • Ψάρια με πήραν από το ΑΤ ότι ήρθε το χαρτί.Το απόγευμα θα πάω να το πάρω.Έλεγα να πάω αύριο το πρωί αλλά δεν κρατιέμαι.
              Carpe diem

              Comment


              • Double pοst αλλά δεν βαριέσαι.
                17/8 παρουσιάζομαι Ναύπλιο στο ΚΕΜΧ,Μηχανικό.
                Πιο άσχετο άνθρωπο δεν μπορούσαν να βάλουν σε αυτόν τον τομέα.:xp:
                Carpe diem

                Comment


                • Εχω ακουσει καλα λογια για το κεντρο του Ναυπλιου.Τουλαχιστον σε συγκριση με αυτο του Μεσολογγιου που ημουν,πρεπει να ειναι πολυ πιο χαλαρα τα πραγματα.

                  Comment


                  • Originally posted by Altair View Post
                    Double pοst αλλά δεν βαριέσαι.
                    17/8 παρουσιάζομαι Ναύπλιο στο ΚΕΜΧ,Μηχανικό.
                    Πιο άσχετο άνθρωπο δεν μπορούσαν να βάλουν σε αυτόν τον τομέα.:xp:
                    Λολ κι εγώ εκεί παρουσιάστηκα.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Για πες τίποτα ρε ΒΒ που ξέρεις.Πως είναι εκεί τα πράγματα;
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Nauplio=best ice cream ever=win.

                        Comment


                        • Xeno=best criteria ever

                          Αν κάναμε κολλητή παρέα από κοντά θα έβαζα 10 κιλά σε 2 μέρες, είμαι σίγουρος.

                          Comment


                          • Ναι ρε γαμωτο, γι αυτο δε μπορω να κανω διαιτα. Τερμα η παρεα με τον Xeno.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Bollocks, απ οταν γνωρισα τον Ramp εχω χασει κιλα, ενω αυτος dunno (Wii Fit-> you 're doing it wroooong). Εγω απλα του ανοιγω τους δρομους, δε φερω ευθυνη αν τους κανει spam απο εκει και περα (το παιζω υπερανω και καλα).
                              Evans: you 're getting it wroooong αλλα δεν πειραζει, καποτε θα μαθεις.

                              Comment


                              • Originally posted by Xeno
                                Bollocks, απ οταν γνωρισα τον Ramp εχω χασει κιλα,
                                Ε καλα οποιος με βλεπει να τρωω του κοβεται η ορεξη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X