Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Για αυτα που ειπα περι τοσων σπαταλων οσων εκανε η Ε.Ε δεν αφορουσαν τη φετινη χρονια, δεν θυμαμαι πια δυστηχως, παντως τα ακουσα σημερα απο τον Καρατζαφερη, τωρα οσον αφορα το ποσο σωστα επενδτωνται τα λεφτα ειναι κατι που δεν ξερω αλλα ως λαος ειμαστε και επιρεπεις στη μα*ακια.

    Σε αυτα που θυγει ο Unfeeling, στον επαγγελματικο τομεα ξερω οτι γινεται πολυ καλη δουλεια, τα βατραχια μας λενε ειναι τα καλυτερα στο κοσμο, ξερω πως τους πνιγουνε και τους ξαναεπαναφερουνε στη ζωη ενω επισης και οι Ικαροι μας ειναι και αυτοι απο τους καλυτερους.

    Δευτερον αφου ειμαστε τοσο καλοι στη διαφθορα γιατι δεν εχουμε διαφθειρει και την Ε.Ε και την Αμερικη να κανουμε εμεις κουμαντο?

    Τριτον αν γινει πολεμος εγω θελω ενα shotgun απο αυτα του gears of war και ειμαι οκ, active reload και φυγαμε.

    Comment


    • #47
      Θεωρω πως οι Ελληνες ειναι μια πολεμικη φυλη και αυτο πρεπει να καλλιεργειτε ωστε να ειμαστε ετοιμοπολεμοι ανα πασα στιγμη, το αν κερδησουμε η οχι δεν εχει τοσο σημασια περισσοτερο σημασια εχει να εχουμε ιδανικα και αξιες για τα οποια θα δωσουμε τη ζωη μας και θα τα υπερασπιστουμε.
      [/b]
      χαχα ναι ειμαστε κυνηγοι σαν τους Predators. η αρχαια φυλη των ΕΛ που ηρθε απο τον ηλιο με σκοπο να σωσει το κοσμο απο τους Νεφελιμ και λοιπες Λιακοπουλικες αηδιες. no offence, αλλα δε βρισκω πως εχουμε καμια διαφορα με τους υπολοιπους ανθρωπους, ισα ισα οι ελληνες πλεον ειναι πιο καλοπερασακιδες, γιαυτο κανουν τοσες κομπινες και βολευονται, και γιαυτο δεν παμε ποτε μπροστα σαν λαος, γιατι βαριομαστε που ζουμε!

      Η Νεα Δημοκρατια εχει επενδυσει πολλα χρηματα τελευταια για την θωρακιση της αμυνας μας ενω μαζι με τη Γερμανια φτιαχνει πολεμικα υποβρυχια, τεσσερα μεχρι στιγμης, επισης εκανε πολυ καλες κινησεις στην συνεργασια με τον Πουτιν και μακαρι να συνεχησει να κοιταει προς Ρωσσια διοτι εχουμε κοινες αξιες και θρησκεια και τη θεωρω ποιο εμπιστο συμμαχο απο Ευρωπη και Αμερικη.[/b]
      αυτο για τον Πουτιν οτι ντε και καλα θα συμμαχησει μαζι μας και θα μας βοηθησει το λεει επισης κι ο Λιακοπουλος και το πιστευει κι ολας. εγω θα πω απλα μην περιμενετε απο ασχετους να μας βοηθησουν, αν ηταν και ετσι και η Αμερικη εχει τοσους πιστους χριστιανους, και αλλα συμφεροντα απο εμας, αλλα αποκλειετε να μας βοηθησουν σαν κυβερνηση. πιο πολυ πιστευω σε καποια Ευρωπαϊκη χωρα οτι θα το κανει ΕΑΝ γινει πολεμος ποτε, παρα σε Ρωσσους κι οτι αλλο.

      Απο λιγα σκορπια πραγματα που ακουσα τελευταια ηταν πως η Ελλαδα μεσα σε ενα χρονο αγορασε τοσο εξοπλισμο οσο ολοκληρη η ευρωπη, πως καναμε τη μεγαλυτερη αγορα της Ιστοριας σε Ρωσσικα τανξ, δυστηχως δεν αγορασανε και Σουκουι οι βλακες και μακαρι να συνεχησουν ετσι, τα σκαμε που τα σκαμε στους φορους καλο ειναι να γινουν οπλα και να πανε στο στρατο αυτα τα λεφτα.[/b]
      η βλακεια ξερεις ποια ειναι ? οτι στο τελος ενω μπορει να εχουμε αγορασει λιγα καλα (και ισως παλια) οπλακια κι αεροπλανα κλπ, δεν θα υπαρχει κανεις να τα χρησιμοποιησει, ΑΝ γινει πολεμος ποτε. και το λεω αυτο διοτι οπως εχω ξαναπει ΔΕΝ υπαρχει ενας standard μισθοφορικος στρατος απο επαγγελματιες, που να αποτελουν μεγαλη δυναμη και να μπορουν να προστατεψουν τη χωρα οπως γινετε κι αλλου. οι περισσοτεροι κανουν τη θητεια με το ζορι, και μολις τελειωσουν δεν θελουν να εχουν απολυτως καμια σχεση με το θεμα, οποτε αν γινει και πολεμος παιζει να τους δεις να φευγουν απ'τη χωρα.

      Επιπλέον, οι επιλογές μας όσον αφορά τον εξοπλισμό είναι πολύ άστοχες, απ' όσο διαβάζω και ακούω. Αγοράζουμε εξοπλισμό κακό και ενίοτε άχρηστο. Να 'ναι καλά οι μίζες...[/b]
      μα ναι, αφου ειμαστε τα σκατα της Ευρωπης, μην πω του κοσμου ολου, φυσικο ειναι να μας πουλανε οπλα της πλακας, μας πιανουν κοροϊδο γιατι το εχουμε αναγκη. αμα πας εξω και πεις οτι εισαι Greek δυο πραγματα θα τους ερθουν στο μυαλο, η ιστορια που εφυγε και πισω δε γυρναει [πακετο με την Ακροπολη κι αλλα δυο τρεια αρχαια], και η βλακεια των ελληνων σε τεραστιο βαθμο!

      Eπίσης μερικές χώρες της EE με κληρωτούς:

      Γερμανία- 9 μήνες

      Αυστρία - 6 μήνες

      Ελλάδα - 12 μήνες

      Δανία - 4 μήνες

      Πολωνία - 9 μήνες

      Σουηδία - 11 με 15 μήνες

      Νορβηγία - 19 μήνες

      Κύπρος - 25 μήνες

      άρα δεν είμαστε οι μοναδικοί και υπάρχουν και μεγαλύτερες θητείες όπως και μικρότερες.[/b]
      αν εξαιρεσεις τη Κυπρο που τρωνε τα παιδακια απο την αδικια, αλλα οκ εχουν και τους Τουρκους διπλα και παραφυλανε και πρεπει να βρισκοντε σε επιφυλακη (αν κι ουτε αυτο βρισκω σωστο οπως ειπα, γιατι με την αναγκαστικη θητεια ΔΕΝ σου προσφερει κατι το παιδακι, περισσοτερο ασφαλεια θα υπηρχε με τον μισθοφορικο στρατο απο ατομα που δεν το βλεπουν σαν αγγαρεια, εκπαιδευονται και πληρωνονται καλυτερα), στις υπολοιπες χωρες ΖΟΥΝ μια ανθρωπινη ζωη πιστευω, με μισθους οχι της πλακας, ειδικα στη Γερμανια η οικονομια πηγαινει παρα πολυ καλα απ'οτι εχω ακουσει, οποτε εκει υπαρχει μελλον για καποιον να ζησει τη ζωη του, οποτε ο στρατος αν κι αναγκαστικος, βλεπωντας ο αλλος το μετα δεν απογοητευετε οπως εδω στο ελλαδισταν.

      Comment


      • #48
        οποτε εκει υπαρχει μελλον για καποιον να ζησει τη ζωη του, οποτε ο στρατος αν κι αναγκαστικος, βλεπωντας ο αλλος το μετα δεν απογοητευετε οπως εδω στο ελλαδισταν.
        [/b]
        Εντάξει και στην Ελλάδα υπάρχει μέλλον για να ζήσει κάποιος, δεν είναι τραγικά τα πράματα, αλλιώς θα φεύγαμε οι μισοί και βάλε. Δεν ζούμε πια στην Ελλάδα του 50 και του 60.

        Τώρα αν εννοείς ότι σε άλλες χώρες οι εργαζόμενοι αμοίβονται καλύτερα οπότε και στρατό να πάνε ξέρουν πως μετά θα βρουν μια εργασία με καλά λεφτά τότε συμφωνώ μαζί σου.

        στις υπολοιπες χωρες ΖΟΥΝ μια ανθρωπινη ζωη πιστευω,
        [/b]
        Αυτό που λες είναι σχετικό.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #49
          Shadow θα σε παρακαλέσω πολύ να χαμηλώσεις λίγο τους τόνους και να αλλάξεις το ύφος σου. Έχω παρατηρήσει τα posts σου σε αυτό το θέμα, και εκφράσεις όπως "ειμαστε τα σκατά της Ευρώπης", εκτός από ισοπεδωτικές και άστοχες, είναι τουλάχιστον άκομψες. Μπορείς να έχεις και να εκφράζεις οποιαδήποτε γνώμη έχεις για την κοινωνία μας, το στρατό μας και την πολιτική μας, αλλά το να εκμηδενίζεις με αυτό τον τρόπο συμπατριώτες σου που έχουν έντονη και αναγνωρισμένη δραστηριότητα και προσφορά στις επιστήμες, στις τέχνες και αλλού είναι τουλάχιστον άσχημο. Αν θες να δεις μια άλλη σκοπιά (επειδή πέρα από τους Κωλοέλληνες υπάρχουν και οι "Κωλοέλληνες", άνθρωποι της διπλανής πόρτας που μπόρεσαν κι έκαναν κάτι διαφορετικό, πέρα από τις γκρίνιες και τις μιζέριες) ψάξε στο Internet για μεταπτυχιακές εργασίες και δημοσιεύσεις Ελλήνων φοιτητών τα τελευταία χρόνια ή άνοιξε την εφημερίδα στη σελίδα των θεάτρων, διάλεξε μια παράσταση (κατά προτίμηση σύγχρονου Έλληνα συγγραφέα) και πήγαινε. Μπορώ να βρω αρκετά ανάλογα παραδείγματα μα δεν είναι επί της παρούσης.

          Επίσης δε δείχνεις να γνωρίζεις τη διαφορά των όρων "επαγγελματικός στρατός" και "μισθοφορικός στρατός". Η πιο χοντρή είναι πως στον πρώτο πρέπει να είσαι υπήκοος και πολίτης μιας χώρας, ενώ στο δεύτερο (πχ Λεγεώνα των Ξένων) όχι. Στη δεύτερη κατηγορία περιλαμβάνονται και διάφορες εταιρίες "security" που παίρνουν μέρος σε στρατιωτικές επιχειρήσεις ουσιαστικά ως ιδιώτες. Ως μέλος, θα ήθελα να ξεκαθαρίσεις τι εννοείς.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #50
            Προβλέπω η συζήτιση να γίνει κοινωνικοπολιτική
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • #51
              Ναι sorry αν εβρισα λιγακι παραπανω, απλα ολο αυτο το θεμα με τον στρατο με νευριαζει, και νιωθω οτι η χωρα μας ειναι αρκετα "καθυστεριμενη" και σε αυτον τον τομεα, οπως και σε τοσους αλλους. δεν το κανω επιτηδες για να μειωσω ή να προσβαλλω καποιον που νιωθει περηφανος για την πατριδα του, απλα εγω ετσι νιωθω κι αυτο λεω, αυθορμιτα τελειως, απλα η προσωπικη μου αποψη δεν ειναι και η καλυτερη για την Ελλαδα σε τουτα τα χρονια που ζουμε...

              οσον αφορα αυτο που ρωτας Titus, μαλλον το πρωτο εννοουσα, αν και ουτε κι εγω θυμαμαι τι εγραψα και που ακριβως, τεσπα οταν το αναφερω εννοω σιγουρα εναν στρατο οχι αναγκαστικο οπως εχουμε εδω τωρα...

              Τώρα αν εννοείς ότι σε άλλες χώρες οι εργαζόμενοι αμοίβονται καλύτερα οπότε και στρατό να πάνε ξέρουν πως μετά θα βρουν μια εργασία με καλά λεφτά τότε συμφωνώ μαζί σου.
              [/b]
              αυτο ακριβως εννοω φιλε μου.

              Comment


              • #52
                Θα συμφωνησω με τον Τιτους και θα προσθεσω οτι οτιδηποτε ειπα το τεκμηριωσα με στοιχεια, αν διαβασεις λιγο την ιστορια της αρχαιας Ελλαδας θα δεις οτι μεταξυ μας σφαζομασταν συνεχεια αλλα οταν ενωνομασταν σαν λαος σπανιως χαναμε, η Αθηνα ειχε το καλυτερο ναυτικο της εποχης η Σπαρτη τους πιο δυνατους στρατιωτες η Μακεδονια εβγαλε τον Αλεξανδρο κλπ κλπ.

                Επισης τα οσα ανεφερα με το Πουτιν περι συνεργασιας ειναι γεγονοτα τα οποια συνεβησαν τα τελευταια χρονια αν εσυ δεν τα παρακολουθεις τοτε μην εκφερεις αποψη.

                Οσον αφορα το τι γινεται με το αν εισαι πεις οτι εισαι greek η Ελλαδα απο παντα ετρωγε τα παιδια της, και ναι μεν η ιστορια μας ηταν μεγαλη αλλα και απο τοτε η διαφθορα υπηρχε και πολυ μεγαλοι φιλλοσοφοι οπως ο Σωκρατης καταδικαστηκαν απο την ιδια την Ελλαδα, ωστοσο ψαξε λιγο να δεις τι γινεται με τους Ελληνες που σημερα εγκαταλειπουν την Ελλαδα και πανε εξω, οι περισσοτεροι διαπρεπουν και στα μεγαλλυτερα πανεπιστιμια εχουν και μεγαλες θεσεις, ενω αν διαβασεις και το Ζορμπα του Καζαντζακη θα δεις και αλλα τετοια παραδειγματα.

                Το οτι παμε απο το κακο στο χειροτερο ειναι ενα γεγονος, αλλα πολοι απο μας εχουμε το γνωρηζουμε και το πολεμαμε ισως σε αντιθεση με τους ξενους που ειναι ολοι προβατα, θεωρω πως η προοδος τους στηριζετε στην τυφλη υπακοη τους σε οτιδηποτε τους πλασαρει η καθε Αμερικη και Αγγλια.

                αυτα για την ωρα

                Comment


                • #53
                  μαλιστα. δηλαδη για να εκφερω γνωμη απλα για τον Πουτιν και την μελλοντικη συνεργασια με οποια χωρα πιστευετε εσεις οτι θα μας βοηθησει (υποθετικα παντοτε ΑΝ γινει πολεμος), πρεπει να ειμαι ειδικος επι του θεματος, στρατιωτικος παρατηρητης ή αναλυτης ή οτι αλλο, και να παρακολουθω με καθε λεπτομερεια τι συμβαινει! οκ το βουλωνω λεπον γιατι δεν ειμαι.

                  για τα υπολοιπα που ειπες για την ελλαδα, οτι τρωει τα παιδια της κλπ δεν διαφωνω καθολου, αλλα δεν ειμαστε και η μονη χωρα που βγαλαμε φιλοσοφους και διαπρεπουμε σε διαφορους τομεις. κι αλλες τοσες χωρες το κανουν, αλλα αντι αυτο να το βλεπουν ορισμενοι εδω και να προσφερουν περισσοτερη βοηθεια (πχ καλυτερη παιδεια, πανεπιστιμια, προσφορες για ερευνες κι οτι αλλο σχετικο) να ξεχωρισουν οσοι αξιζουν, κανουν το αντιθετο, κι ετσι δυσφημιζετε και η χωρα αφου φαινετε εξω σαν ανικανη, και η ανικατοτητα μονο στη ηλιθιοτητα και την τεμπελια πιστευω οφειλετε...

                  τεσπα, για να επανελθω στο κυριως θεμα που ειναι ο στρατος, γιατι ξεφυγαμε, θα αναφερω κατι που κανεις δεν ειδα να λεει μεστο τοπικ. στην γειτονικη μας χωρα, τα Σκοπια (εκει που αυτοαποκαλουντε Μακεδονες) Ο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ απο το 2006 και ειναι πλεον επαγγελματικος!!!! παρτε δειτε το θεμα (ειναι του 2006 αλλα δε νομιζω να μην ισχιει) http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modloa...rticle&sid=2542 και καντε συγκριση με την καταταλλα οχι τριτοκοσμικη και καθυστερημενη χωρα μας! πως ειναι δυνατον μια χωρα σαν αυτη να ειναι πιο δημοκρατικη απο την Ελλαδα, που υποτιθετε εδω γεννηθηκε η δημοκρατια? αυτοι μηπως δεν κινδυνευουν περισσοτερο να γινει πολεμος? αυτα γιατι κανεις δεν τολμαει να τα βγαζει προς τα εξω, επειδη δεν συμφερουν μηπως και μας θελουν ακομα να τρεχουμε σαν μαλακες με το ζορι ??????????????

                  Comment


                  • #54
                    Το οτι παμε απο το κακο στο χειροτερο ειναι ενα γεγονος, αλλα πολοι απο μας εχουμε το γνωρηζουμε και το πολεμαμε ισως σε αντιθεση με τους ξενους που ειναι ολοι προβατα, θεωρω πως η προοδος τους στηριζετε στην τυφλη υπακοη τους σε οτιδηποτε τους πλασαρει η καθε Αμερικη και Αγγλια.[/b]
                    Αν και λίγο off-topic, αλλά δεν νομίζεις ότι αδικείς τους συνανθρώπους σου σε αυτόν εδώ τον κόσμο; Δηλαδή, μόνο οι έλληνες είχαν τόσο δυνατό σπέρμα σε αυτό τον πλανήτη (και απλώθηκαν σαν μικρόβιο, όπως πετυχημένα λέει και ο Πανούσης) ; Ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να θέτουμε κάποιες λογικές βάσεις στον διάλογό μας, γιατί τέτοιες αφοριστικές νοοτροπίες, δεν τις καταλαβαίνω, ειδικά προς καταστάσεις και συνθήκες που δεν γνωρίζουμε...
                    OniBocho Η Θέα μέσα από ένα Ζωντανό Κουτί

                    Σ.Π.Ι.Χ. Productions Όραμα, Ιδέες, Αγάπη

                    Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it... - Lord Lucifer Morningstar

                    Comment


                    • #55
                      Tη σχεση εχει η εξαπλωση των Ελληνων που σχολιαζεις με την νοοτροπια των Ελληνων που αναφερω εγω, οσον αφορα τους υπολοιπους λαους ελαχιστους εχω σε εκτιμηση και δεν τους θεωρω ολους συνανθρωπους.

                      Comment


                      • #56
                        Pame polemo?
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #57
                          Μου αρέσει όταν βλέπω να κρίνουμε πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουμε, είτε πρόκειται για μια κονσόλα που δεν έχουμε, είτε για έναν λαό που δεν ξέρουμε Και όχι, αυτά που διαβάζουμε στα περιοδικά και στο ίντερνετ και βλέπουμε στις τηλεοράσεις και ακούμε από τον φίλο του φίλου μας δεν είναι πάντα αληθινά Θέλω να δω πόσες χιλιάδες χρόνια πρέπει να περάσουν για να αποβάλουν οι Έλληνες την νοοτροπία "πας μη Έλλην βάρβαρος"...

                          Comment


                          • #58
                            Θέλω να δω πόσες χιλιάδες χρόνια πρέπει να περάσουν για να αποβάλουν οι Έλληνες την νοοτροπία "πας μη Έλλην βάρβαρος"...
                            [/b]

                            δεν ειναι νοοτροπια αλλα γεγονος... :icon_twisted:

                            Comment


                            • #59
                              η κλειστομυαλια πεφτει συννεφο. αλλα τι να πεις, ελληνες απλα

                              Comment


                              • #60
                                ξερεί κανείς να μου απαντήσει στο εξής:για να πας δόκιμος τι χρειάζεται;κάτι άκουσα ότι δεν τους παίρνουν όλους.καιμκάτι ακόμα.στις ειδικές δυνάμεις πληρώνεσαι;πόσο κρατάει η θητεία;
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X