Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εμένα Δεκέμβριο του 2012 τελείωνε η αναβολή,αλλά είπα να μπω να ξεμπερδεύω.Μάλιστα ήταν να μπω Μάιο και τρώω φλασιά.Θα φάω όλο το καλοκαίρι μέσα;Και κάνω ανανέωση της αναβολής και μετά την ξανακόβω καπάκι για να μπω Αύγουστο.
    Imrahil πήγαινε να την ανανεώσεις όσο πιο σύντομα γίνεται,να να γλιτώσεις χρόνο και κόπο..
    Carpe diem

    Comment


    • O Ground ήταν δόκιμος αξιωματικός (απ'ότι θυμάμαι δηλαδή) , κάτι δλδ σα στέλεχος και δεν έκανε την κλασσική φανταρική ζωή. Είναι λογικό να νιώθει έτσι, πόσο μάλλον όταν έκανε και καλή ζωή όπως λέει.

      Παίδες, η γνώμη μου είναι ότι εφόσον κρίνετε πως μπορείτε να ανταπεξέλθετε στις υποχρεώσεις σας, σπάστε την αναβολή να τελειώνετε με αυτή την ιστορία. Αργά ή γρήγορα θα γίνει, ας ολοκληρωθεί τώρα που είστε και σε μία νορμάλ ηλικία.

      ΤΙς περισσότερες φορές, στο στρατό παρέχουν πολλών ειδών άδειες όπως πχ φοιτητικές (12 ημέρες) κι εφόσον υπάρχει σοβαρή ανάγκη, μπορείτε να κολλήσετε ή να "κερδίσετε" έξτρα ημέρες.

      Πέρα από αυτά, θα ήθελα να δώσω μία συμβουλή.

      Προσπαθήστε να ΜΗΝ μπείτε τεθωρακισμένα εάν θέλετε να κάνετε καλή στρατιωτική ζωή και κυρίως ΜΗΝ μπείτε με την ΕΣΣΟ του Μαϊου.

      Για το σώμα που υπηρετώ (τεθωρακισμένα), θα μιλήσω αναλυτικότερα σε 1 μήνα περίπου.

      Όσο αφορά την ΕΣΣΟ Μαϊου, μπαίνουν συνήθως λίγα άτομα που σημαίνει ότι προλαβαίνετε τη φυγή μεγάλων σειρών (Νοέμβρη) με αποτέλεσμα να ακολουθήσει εμπλοκή. Εμπλοκή σημαίνει ότι υπάρχει δυσκολία να φέρει η μονάδα σε πέρας τις υπηρεσίες που διαθέτει. Δλδ, έχει λίγα άτομα για πολλά πράγματα. Επίσης, εκείνη την περίοδο "χάνετε" τις άδειες των Χριστουγέννων, Πάσχα και είναι αμαρτία πραγματικά..

      Τίποτα δεν είναι απόλυτο βέβαια σε αυτά που αναφέρω και δεν είναι όλα τόσο μαύρα.

      Σχετικά με τη δική μου θητεία, θα μιλήσω πιο αναλυτικά αργότερα. Βρίσκομαι στα τελειώματα (58 και σήμερα - χωρίς την άδεια, γύρω στις 28 ημέρες). Περιληπτικά ... έχω ΠΗΞΕΙ στην εμπλοκή, σε σημείο να με πηγαίνει και 10-15 ημέρες μέσα και κυρίως την αγγαρεία...ειδικά στην Ταξιαρχική...δε θέλω να τα θυμάμαι καν.. αλλά υπάρχουν και οι καλές στιγμές.

      Δε θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν. Όλα φαίνονται περίπλοκα-κουραστικά αλλά επίσης όλα συνηθίζονται.
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • Θα κοψω το μικρο δαχτυλο στο ποδι και θα παρω γιωτα κατι. Ετσι κι αλλιως το μικρο δαχτυλο δε κανει κατι σοβαρο, το χω ψαξει.
        Ground_Zero:

        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

        Comment


        • Originally posted by Azrael View Post
          Θα κοψω το μικρο δαχτυλο στο ποδι και θα παρω γιωτα κατι. Ετσι κι αλλιως το μικρο δαχτυλο δε κανει κατι σοβαρο, το χω ψαξει.
          Κανά γνωστό ψυχολόγο δεν έχεις, να γλιτώσεις όλον τον κόπο;
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • O ψυχολογος ειναι για μετα
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • Eπειδη μπηκα Μαιο,θα συμφωνησω με τον scatman.Αν μπορειτε προτιμηστε Νοεμβρη.Οχι οτι θα γλυτωσετε 100% την εμπλοκη,αλλα πιστευω οτι οι πιθανοτητες να ειναι καλυτερα τα πραγματα ειναι πολυ μεγαλυτερες.

              Για παραδειγμα(δυσκολο βεβαια να ξαναγινει κατι τετοιο),οταν ειχα μεγαλη εμπλοκη κατα τον Αυγουστο(μιλαμε για 15-20 μεσα,μια εξω) μας ελεγαν οι ΕΠΟΠ οτι αυτοι που μπηκαν Νοεμβρη και ηταν στον ιδιο λοχο,τους πηγαινε 15-20 εξω και μια μεσα(πραγμα που σημαινει..καλος υπνος και ηρεμια).
              Κσμια σχεση δλδ.

              Comment


              • Originally posted by Scatman View Post
                O Ground ήταν δόκιμος αξιωματικός (απ'ότι θυμάμαι δηλαδή) , κάτι δλδ σα στέλεχος και δεν έκανε την κλασσική φανταρική ζωή. Είναι λογικό να νιώθει έτσι, πόσο μάλλον όταν έκανε και καλή ζωή όπως λέει.

                Παίδες, η γνώμη μου είναι ότι εφόσον κρίνετε πως μπορείτε να ανταπεξέλθετε στις υποχρεώσεις σας, σπάστε την αναβολή να τελειώνετε με αυτή την ιστορία. Αργά ή γρήγορα θα γίνει, ας ολοκληρωθεί τώρα που είστε και σε μία νορμάλ ηλικία.

                ΤΙς περισσότερες φορές, στο στρατό παρέχουν πολλών ειδών άδειες όπως πχ φοιτητικές (12 ημέρες) κι εφόσον υπάρχει σοβαρή ανάγκη, μπορείτε να κολλήσετε ή να "κερδίσετε" έξτρα ημέρες.

                Πέρα από αυτά, θα ήθελα να δώσω μία συμβουλή.

                Προσπαθήστε να ΜΗΝ μπείτε τεθωρακισμένα εάν θέλετε να κάνετε καλή στρατιωτική ζωή και κυρίως ΜΗΝ μπείτε με την ΕΣΣΟ του Μαϊου.

                Για το σώμα που υπηρετώ (τεθωρακισμένα), θα μιλήσω αναλυτικότερα σε 1 μήνα περίπου.

                Όσο αφορά την ΕΣΣΟ Μαϊου, μπαίνουν συνήθως λίγα άτομα που σημαίνει ότι προλαβαίνετε τη φυγή μεγάλων σειρών (Νοέμβρη) με αποτέλεσμα να ακολουθήσει εμπλοκή. Εμπλοκή σημαίνει ότι υπάρχει δυσκολία να φέρει η μονάδα σε πέρας τις υπηρεσίες που διαθέτει. Δλδ, έχει λίγα άτομα για πολλά πράγματα. Επίσης, εκείνη την περίοδο "χάνετε" τις άδειες των Χριστουγέννων, Πάσχα και είναι αμαρτία πραγματικά..

                Τίποτα δεν είναι απόλυτο βέβαια σε αυτά που αναφέρω και δεν είναι όλα τόσο μαύρα.

                Σχετικά με τη δική μου θητεία, θα μιλήσω πιο αναλυτικά σε λίγο καιρό. Βρίσκομαι στα τελειώματα (58 και σήμερα - χωρίς την άδεια, γύρω στις 28 ημέρες). Περιληπτικά θα αναφέρω πως έχω ΠΗΞΕΙ στην εμπλοκή, σε σημείο να με πηγαίνει και 10-15 ημέρες μέσα και κυρίως την αγγαρεία...ειδικά στην Ταξιαρχική...δε θέλω να τα θυμάμαι καν.. αλλά υπάρχουν και οι καλές στιγμές.

                Δε θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν. Όλα φαίνονται περίπλοκα-κουραστικά αλλά επίσης όλα συνηθίζονται.
                Δεν ειναι μονο τα τεθωρακισμενα, το πως θα περασεις στον Ελληνικο στρατο ειναι θεμα ..τυχης και μεσου φυσικα. Επισης να μη μπει εκει απο τη στιγμη που σε βαλουν σε αυτο το σωμα ειναι λιγο δυσκολο. Ουτε εγω εκανα την κλασσικη φανταρικη ζωη αλλα καμια φορα ελεγα μακαρι να την εκανα.. Ακομα και στα λεγομενα "βυσματικα" σωματα μπορεις πολυ ευκολα αν εισαι λιγο ατυχος να περασεις παρα πολυ ασχημα..

                Οι τελευταιες μερες σε εμενα δεν περναγαν με τιποτα και ημουν και σπιτι μου.. Μετα ουτε που θα τα θυμασαι αυτα..

                +1 Για την ΕΣΣΟ Μαιου, πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να μπειτε τοτε, χανεις ολο το καλοκαιρι τρως στη μαπα ολη τη ζεστη και εχεις και εμπλοκη σε ολες σχεδον τις μοναδες.

                Comment


                • Επιβεβαιώνω κι εγώ τα περί εμπλοκής για όσους μπουν Μάη, πάντα η Β ΕΣΣΟ είναι η μικρότερη με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Κι αν είσαι και πεζικάριος, πάει, όλη η θητεία ένα σκοπέτο.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • στις 3 αναβολες (συνηθως του ενος χρονου) λογω ψυχολογικων προβληματων
                    (πχ καταθληψη που ειναι το ποιο συνηθισμενο) περνεις απαλλαγη με Ι5 ειναι ΤΟΣΟ ευκολο να μην παει καποιος στρατο αν δεν επιθυμει για διαφορους λογους να περασει τη διαδικασια και πιστευει οτι δεν εχει καποιο προβλημα με το Ι5 καπου παρακατω στη ζωη του ,

                    το κανανε 4 γνωστοι/φιλοι μου (ναι 4!) και κατα 99% θα το κανω και εγω, ναι ειναι ΤΟΣΟ ευκολο, και με χαρτι απο ψυχολογο να μην πας και αν πας και πεις οτι ''ξερετε κατι? δεν την παλευω αν με βαλετε μεσα θα αυτοχτονησω δεν προκειται να το ρισκαρει κανενανας να σε βαλει μεσα για κανενα λογο, εν ολιγης αν εισαι αποφασισμενος να μην πας φανταρος δεν πας

                    σε οσους πηγανε μαγκια τους hat off και τα σχετικα εξαιρω τους βυσματιες που μαζι με τους γιωταδες μαλλον δεν πρεπει να μιλανε ουτε αυτοι , επισης θα κατανοησω πληρως τον οποιοδηποτε θελησει να με κατακρινει η να μου την πει αν αισθανεται αδικημενος επειδη πηγε και περασε το λουκι και χωρις βυσμα οποτε ισως να ζηλεψει καποιον που επελεξε να τις καπουλαρει,

                    το γιατι δεν θελω να υπηρετησω δεν αφορα το forum αν καποιος θελει να με ρωτησει οι λογοι ειναι παρα πολλοι και προσωπικοι και ιδεαλογικοι, δεν εχει νοημα να τους αναφερω στο forum

                    Comment


                    • Εγω εχω πιο σοβαρο λογο απο σενα, δε κοβω το μαλλι με τιποτα.

                      Ναι, αλλα ποτε δε ξερεις αν σου χρεαστει το χαρτι και το Ι5 μπορει να δημιουργησει προβλημα.
                      Ground_Zero:

                      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                      Comment


                      • Originally posted by Scatman View Post

                        Προσπαθήστε να ΜΗΝ μπείτε τεθωρακισμένα εάν θέλετε να κάνετε καλή στρατιωτική ζωή
                        What????
                        Πεζικό είναι καλύτερα νομίζεις;Σε όποιο σώμα και να μπεις,το θέμα είναι που θα πέσεις.Τίποτα απολύτως δεν είναι στάνταρ.Φιλαράκι μου με βύζμα πήγε Ναυτικό,ζήτησε να είναι Χαϊδάρι και τον πήγαν ΜΛΑΤ.Ο ΜΛΑΤ ανήκει στην προεδρική φρουρά και είναι απίστευτο τέντωμα.Στο ΜΛΑΤ πάνε πεζικό,αεροπορία,ναυτικό,αλλά όλοι περνάνε τα ίδια σκατά από τη στιγμή που ο Διοικητής ανήκει στην προεδρική φρουρά.Και ξέρεις ε;Το ναυτικό είναι 12μηνο.Έκατσε 10 μήνες ΜΛΑΤ.
                        Ενώ εγώ,υποτίθεται πήγα σε βυζματική μονάδα.Και 2 μήνες πριν πάω,όντως ήταν απίστευτα βυζματική μονάδα εκεί.Όταν πήγα εγώ,είχε αλλάξει Διοικητής,πρώην ειδικοδυναμίτης και φάγαμε το τέντωμα της ζωής μας.Εκπαίδευση,τέντωμα,φωνές κλασσικά πράγματα.Στον πρώτο λόχο που ήμουν εγώ τουλάχιστον ήταν πιο ζόρικα απ'ότι στους υπόλοιπους λόχους.Βέβαια γι'αυτόν ακριβώς το λόγο μας πήγαινε καλά στις εξόδους.Μία μέσα,3 έξω.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Καλα κανεις δεν ηθελε να χασει 9 μηνες απο τη ζωη του. Εγω δεν ξερω κανεναν που να το εκανε, ολοι οι φιλοι μου ειχαν παει εκτος απο ενα δυο που μπαινουν τωρα τον Αυγουστο και ολοι ειχαν ωραιες ιστοριες να πουν γενικα. Οποτε λεω αφου πηγαν αυτοι και εχουν ωραιες αναμνησεις εννοειτε θα παω και εγω, μαλλον δεν εννοειτε ηταν κατι σιγουρο οτι θα πας στρατο. Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι οτι ποτε δεν θεωρησα οτι εχω την επιλογη να μην παω, να το παιξω τρελος για να αποφυγω κατι που εχουν περασει σχεδον ολοι δεν ειναι στον χαρακτηρα μου ουτε μαλλον θα μπορουσα να το κανω.

                          Δεν ειχα καμια ορεξη να παω ομως, αν δηλαδη αλλαζε καπως το συστημα και απλα υπεγραφες καποιο χαρτι οτι δεν θελεις να υπηρετησεις εθελοντικα εννοειτε και θα το εκανα.. Απο κυρωσεις και τετοια δεν ξερω τι παιζει παντως να τραβιεμαι 3 χρονια με αναβολες χωρις να μπορω να βρω καλη δουλεια απλα και μονο για να αποφυγω 9 μηνες μου φαινετε χαζο. Αν δεν εχεις καποιο σωματικο προβλημα δεν αξιζει για μενα να ρισκαρεις και να μην πας για 9 μηνες να ξεμπερδευεις απο αυτη την υποχρεωση.

                          Comment


                          • Μωρε εγω θα παω, γιατι ενταξει πιστευω πως πρεπει να μαθεις να κρατας οπλο και γενικοτερα τα βασικα αυτα.

                            Αλλα ειναι σιγουρο πως ΔΕΝ θα ειναι 9 μηνες μονο, γιατι εχω να φαω ΠΟΛΥ φυλακα
                            Ground_Zero:

                            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                            Comment


                            • Vaynard δικαιωμα σου να επιλεξεις να μην πας στρατο αν μπορεις να το κανεις,εννοειται.
                              Εγω δεν θα μπορουσα ομως να παιξω το θεατρο για να πω την αληθεια.
                              Δλδ θα ειμαι με τα παιδια μια χαρα και ξαφνικα(καθως δεν θα το παρεις αμεσως το χαρτι) ,θα με δουν να τσιμπαω αναβολη χωρις λογο,δεν ξερω μου φαινεται καπως.
                              Παρόλα αυτα μεσα θα εισαι και βλεπεις τι θα κανεις και πως θα παει.Μπορει η διαδικασια να ειναι πιο ευκολη,απο αυτο που φανταζομαι.

                              Originally posted by Vaynard View Post
                              σε οσους πηγανε μαγκια τους hat off και τα σχετικα εξαιρω τους βυσματιες που μαζι με τους γιωταδες μαλλον δεν πρεπει να μιλανε ουτε αυτοι
                              Εδω εισαι λαθος
                              Αυτοι γιατι να μην μιλανε?
                              Αυτοι φταινε που εχουν καποιο προβλημα?κανονικη θητεια κανουν και αυτοι.(Εκτος απο σκοπετο,αλλα κανουν περιπολο σε καποιες μοναδες)

                              Comment


                              • Vaynard δικαιωμα σου να επιλεξεις να μην πας στρατο αν μπορεις να το κανεις,εννοειται.Εγω δεν θα μπορουσα ομως να παιξω το θεατρο για να πω την αληθεια.
                                μα δεν χρειαζεται ουτε θεατρο να παιξεις ουτε καραγκιοζηλικια να κανεις ουτε τιποτα, αν πας για καταθλιψη δηλαδη οπως παει πλεον το 99% οσων περνουνε επιτηδες Ι5, απλα δεν πρεπει να ψαρωσεις η να μασησεις σε περιπτωση που στη πει κανενας εκει αν πεσεις σε κανεναν περιεργο, ασε που εχουνε και αλλους να δουμε με τον Α και τον Β θα ασχολουνται?:fsss:

                                Εδω εισαι λαθος
                                Αυτοι γιατι να μην μιλανε?
                                Αυτοι φταινε που εχουν καποιο προβλημα?κανονικη θητεια κανουν και αυτοι.(Εκτος απο σκοπετο,αλλα κανουν περιπολο σε καποιες μοναδες)
                                γιοταδες εννοω αυτους που επιτηδες της καπουλαρουνε με Ι5 οχι ατομα που εχουνε πραγματικα καποιο προβλημα, αυτο νομιζω ειναι αυτονοητο


                                τα λεω αυτα για να τα εχουνε υποψην τα παιδια που δεν εχουνε παει στρατο και ψαχνουνε τροπο να μην πανε για χ η ψ λογους


                                Καλα κανεις δεν ηθελε να χασει 9 μηνες απο τη ζωη του. Εγω δεν ξερω κανεναν που να το εκανε, ολοι οι φιλοι μου ειχαν παει εκτος απο ενα δυο που μπαινουν τωρα τον Αυγουστο και ολοι ειχαν ωραιες ιστοριες να πουν γενικα. Οποτε λεω αφου πηγαν αυτοι και εχουν ωραιες αναμνησεις εννοειτε θα παω και εγω, μαλλον δεν εννοειτε ηταν κατι σιγουρο οτι θα πας στρατο. Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι οτι ποτε δεν θεωρησα οτι εχω την επιλογη να μην παω, να το παιξω τρελος για να αποφυγω κατι που εχουν περασει σχεδον ολοι δεν ειναι στον χαρακτηρα μου ουτε μαλλον θα μπορουσα να το κανω.

                                Δεν ειχα καμια ορεξη να παω ομως, αν δηλαδη αλλαζε καπως το συστημα και απλα υπεγραφες καποιο χαρτι οτι δεν θελεις να υπηρετησεις εθελοντικα εννοειτε και θα το εκανα.. Απο κυρωσεις και τετοια δεν ξερω τι παιζει παντως να τραβιεμαι 3 χρονια με αναβολες χωρις να μπορω να βρω καλη δουλεια απλα και μονο για να αποφυγω 9 μηνες μου φαινετε χαζο. Αν δεν εχεις καποιο σωματικο προβλημα δεν αξιζει για μενα να ρισκαρεις και να μην πας για 9 μηνες να ξεμπερδευεις απο αυτη την υποχρεωση.
                                καμια αντιρρηση, οπως ειπα δεν προκειται να ερθω σε αντιπαραθεση κατανοω πληρως την οποιαδηποτε αποψη καποιου που περασε το λουκι και ειδικα χωρις βυσμα, απο εκει και περα καλο ειναι να γνωριζει ο κοσμος και αυτοι που πηγαν και οσοι ΔΕΝ εχουνε παει οτι ειναι πολυ ευκολο και χωρις καραγκιοζιλικια να παρει καποιος απαλλαγη για I5,


                                το γιατι δεν το κανουνε ολοι ειναι ειτε γιατι φοβουνται τις επιπτωσεις του I5, πχ αν θελουνε να μπουνε στο δημοσιο ειτε γιατι εχουνε προβληματα με τους δικους τους φανταζομαι, ειτε γιατι δεν το εχουνε ψαξει, ειτε γιατι για χ λογους θελουνε να υπηρετησουνε

                                Comment

                                Working...
                                X