Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κοντά έπεσες, από το Le samourai είναι.

    Comment


    • Μπαινω και εγω 21/3/2013 αυλωνα στις διαβιβασεις. Η μλκ ειναι οτι τις τελευταιες μερες εμαθα οτι υπαρχει σωμα ερευνας πληροφορικης και οτι αν ειχα καταθεσει πτυχιο και μεταπτυχιακο (πτυχιο ΕΜΠ εφαρμοσμενα μαθηματικα και φυσικη, μεταπτυχιακο στο Καποδιστριακο θεωρητικη πληροφορικη) ειχα αρκετες πιθανοτητες να μου ερθει τουλαχιστον η ενδειξη (ενας φιλος απο το μεταπτυχιακο ειναι στο συγκεκριμενο σωμα και μου λεει γενικα οτι ειναι καλη φαση). Αποτι εχω καταλαβει βεβαια στον στρατο ολα παιζουνε και τελικα οσο λιγοτερο την ψαχνεις τοσο το καλυτερο .

      Anyway περιεργη περιοδος γενικα η τελευταια, εγινα δεκτος σε διδακτορικο στην ΑΣΣΟΕ με χρηματοδοτηση αλλα για να παρω εκ νεου αναβολη επρεπε η εγγραφη μου να γινει πριν ληξει η πρωτη αναβολη σπουδων (31/12/12). Τοτε δεν ειχα το μεταπτυχιακο στα χερια μου και ετσι δεν περασε απο την ΕΔΕ του τμηματος (το εχει σαν προαπαιτουμενο)... Οποτε πλεον λεω να αφησω το θεμα ελλαδα, ετοιμαζω σιγα σιγα τα χαρτια μου εξω και θα κανω αιτησεις για να φυγω μαλλον μετα το στρατιωτικο...

      Χαλαρα οπως και να εχει, ισως να ειναι και καλυτερα ετσι γιατι η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια επηξα τοσο πολυ που ενα διαλειμμα μαλλον θα ειναι ευεργετικο .

      Comment


      • Μπαινω και εγω 21/3/2013 αυλωνα στις διαβιβασεις. Η μλκ ειναι οτι τις τελευταιες μερες εμαθα οτι υπαρχει σωμα ερευνας πληροφορικης και οτι αν ειχα καταθεσει πτυχιο και μεταπτυχιακο (πτυχιο ΕΜΠ εφαρμοσμενα μαθηματικα και φυσικη, μεταπτυχιακο στο Καποδιστριακο θεωρητικη πληροφορικη) ειχα αρκετες πιθανοτητες να μου ερθει τουλαχιστον η ενδειξη (ενας φιλος απο το μεταπτυχιακο ειναι στο συγκεκριμενο σωμα και μου λεει γενικα οτι ειναι καλη φαση). Αποτι εχω καταλαβει βεβαια στον στρατο ολα παιζουνε και τελικα οσο λιγοτερο την ψαχνεις τοσο το καλυτερο .
        Λογικά μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου και αφού μπεις. Εξάλλου οι διαβιβάσεις θεωρούνται υπερβυσματικό σώμα από όσο ξέρω...

        Anyway περιεργη περιοδος γενικα η τελευταια, εγινα δεκτος σε διδακτορικο στην ΑΣΣΟΕ με χρηματοδοτηση αλλα για να παρω εκ νεου αναβολη επρεπε η εγγραφη μου να γινει πριν ληξει η πρωτη αναβολη σπουδων (31/12/12). Τοτε δεν ειχα το μεταπτυχιακο στα χερια μου και ετσι δεν περασε απο την ΕΔΕ του τμηματος (το εχει σαν προαπαιτουμενο)... Οποτε πλεον λεω να αφησω το θεμα ελλαδα, ετοιμαζω σιγα σιγα τα χαρτια μου εξω και θα κανω αιτησεις για να φυγω μαλλον μετα το στρατιωτικο...
        Μπορείς να πάρεις αναβολή και για κοινωνικούς λόγους για ένα τρίμηνο αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια ντάξει, βλέπεις και κάνεις.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Παιδιά, γνωρίζει κανείς τι γίνεται με άδεια ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ορκομωσίας; Δηλαδή, αν έχεις τελειώσει την βασική, σου δίνουν άδεια για να φοιτητοορκιστείς;
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Νομίζω εξαρτάται από τους αξιωματικούς/υπαξιωματικούς. Λογικά, θα πρέπει να σου δώσουν (εκτός αν οι φοιτητική ορκωμοσία σημαίνει κάτι συνθηματικό που δεν ξέρω).
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Όχι, αυτό που ονομάζεται σημαίνει
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Originally posted by straier View Post
                Νομίζω εξαρτάται από τους αξιωματικούς/υπαξιωματικούς.
                Αυτό και από την περίοδο. Αν είστε σε δύσκολη φάση με επιθεωρήσεις, εκπαιδεύσεις κτλ. είναι δύσκολο. Και γενικά για ότι θες πρέπει να το διεκδικείς. Αν επιμείνεις σε κάτι που θες μπορεί και να το καταφέρεις.
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                  Με λίγα λόγια για ένα μηνά είχαμε από το πρωί ως το μεσημέρι "οικοδομή" συν υπηρεσίες-αγγαρείες και 6-1, ένα μήνα κουβάλημα (μεταστάθμευση από Σκύδρα σε Ασσηρο) από 7 το πρωί έως 8 το βραδύ με ξεκούραση μέσα στα Σταγιερ στα 3-4 δρομολόγια Σκύδρα-Ασσηρος.
                  Mετά απο 6 σχετικά ζόρικους μήνες στην Άσσηρο κάναμε την ζωάρα (τέλος Αυγούστου 2009 μέχρι την απόλυση 10 ιανουαρίου του 2010). Το στρατόπεδο είναι τεράστιο και τότε απο μηχανικό, τυπ, και άλλο έναν τρίτο λόχο είναι ζήτημα αν όλοι ήμασταν 100 στρατιώτες. Εμείς στο ΤΥΠ είχαμε ακόμη και HDTV και πινκ πογκ μέσα στον λόχο. Το μόνο πρόβλημα ήταν πως αν δεν δικαιούσαν διανυκτέρευση δεν είχες κάπου να πας και έμενες μέσα αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν σε ενοχλούσε κανείς για αγγαρρείες κτλ και μπορούσες να κοιμάσε μέχρι και το πρωί της επόμενης ημέρας. Καμιά 3-4 φορές κοιμήθικα απο το μεσημέρι μέχρι τις εξήμιση το πρωί της επομένης

                  Ο διοικητής λόχου, οι τρεις ΕΜΘ και ο ένας ΔΕΑ πολύ καλοί, γενικά εκεί έκανες χαλαρά υπηρεσία, δεν φοβόσουνα φυλακές κτλ, δεν γινόντουσαν επιθεωρήσεις κτλ και απλώς περίμενες να απολυθείς.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Λογικά μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου και αφού μπεις. Εξάλλου οι διαβιβάσεις θεωρούνται υπερβυσματικό σώμα από όσο ξέρω...
                    Ναι θα κανω την καταθεση μεσα στο μηνα που μενει καποια στιγμη. Τωρα γενικα απο φιλους που ρωτησα μου ειπαν και εκεινοι οτι οι διαβιβασεις ειναι καλη περιπτωση (η επιλογη γινεται τυχαια ή επαιξε ρολο οτι οταν πηρα την αναβολη ειχα δηλωσει οτι περασα πολυτεχνειο?) αλλα παντα παιζει ρολο το στρατοπεδο που θα καταληξεις.

                    Μπορείς να πάρεις αναβολή και για κοινωνικούς λόγους για ένα τρίμηνο αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια ντάξει, βλέπεις και κάνεις.
                    Η εγγραφη πρεπει να γινει πριν της 31/12/12 διοτι για διακτορικο σου δινουν +3 χρονια απο τη στιγμη που τελειωνει η πρωτη αναβολη σπουδων (μεχρι 31/12/15 στη δικη μου περιπτωση) και ο χρονος αυτος πρεπει να καλυπτει τον ελαχιστο χρονο σπουδων του προγραμματος (που ειναι 3 χρονια επισης). Αν με γραψουν τωρα που εχω το μεταπτυχιακο, δεν μπορω και παλι να παρω την αναβολη διοτι θεωρητικα τα χρονια που μου δινουν δεν καλυπτουν τον ελαχιστο χρονο σπουδων (πχ ελαχιστος χρονος σπουδων 18/2/13 - 18/2/16 ενω εκεινοι δινουν μεχρι 31/12/15) οποτε οι τριμηνες κλπ δεν με βοηθουν σε κατι. Γενικα ειχα ριξει παρα πολυ τρεξιμο πριν τα χριστουγεννα με αυτο το θεμα αλλα εν τελει οι γραφειοκρατιες με νικησαν .

                    Comment


                    • Λοιπόν και μένα μου ήρθε στο internet πριν λίγο.Μπαίνω 20/3 Θήβα Πυροβολικό.Για πείτε τι παίζει εκεί και τι θα κάνω γιατί δεν ξέρω και πολλά.Ακούω ότι εκεί πάνε για οδηγοί και μάγειρες.
                      Nintendo I.D.: paixtis
                      3ds friend code: 2664-2347-7128

                      Comment


                      • @Paixtis: όχι μάγειρες και οδηγοί είναι Σπάρτη (εφοδιασμού μεταφορών). Πυροβολικό από όσο ξέρω καλά είναι (γενικά στο κέντρο σχεδόν παντού καλά είναι ). Το θέμα δεν είναι όμως που μπαίνεις αλλά και τι ένδειξη έχεις, πχ εσένα σου γραφεί στρατιώτης πυροβολικού ή πεζικού ; Αυτό παίζει ρόλο στην μετάθεση για μονάδα.

                        @nooto: Δεν είναι κέντρο εκπαιδεύσεις το ΣΕΠ, οπότε δεν έχει σημασία που θα παρουσιαστείς, πηγαίνεις μετά αφού καταταγείς στο κέντρο, αλλά και πάλι πάνε πολύ λίγα άτομα και εκτός από μεταπτυχιακά και διαδακτορικα θέλει τρελό βύσμα .

                        @BigBOSS: Στην Ασσηρο εγώ ήμουν 3 μήνες Νατοϊκή άσκηση (2010) και μέναμε σε σκηνές, το στρατόπεδο ήταν φάντασμα, απέραντο και με καμιά 20ρια μόνιμους φαντάρους που δεν είχαν σχέση με εμάς. Γενικά ήταν η καλύτερη εμπειρία μου από τον στρατό από όλες τις απόψεις.
                        Τώρα το στρατόπεδο της Ασσηρου έχει τρελό κόσμο και μονάδες από σχεδόν όλα τα σώματα-όπλα, έχω φίλο που υπηρετεί αυτήν την στιγμή στο ΤΥΠ και κάνουν τρελή ζωάρα, 1-3 το χειρότερο :xp: .

                        Comment


                        • Απο Θηβα φευγω εγω μεσα στη βδομαδα.
                          Γενικα χαλαρο κεντρο.
                          Εχεις οδηγους αλλα δεν σε ενδιαφερει αυτο τωρα. Μετα βγαινουν οι ειδικοτητες.
                          I'm back bitches... Version 2.0

                          Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                          Comment


                          • Solid απ'οσο ξερω (προσφατα αρχισα να το ψαχνω) η ενδειξη ΣΕΠ (σωμα και οχι κεντρο οπως και εσυ ανεφερες) ερχεται συνηθως στους περισσοτερους πληροφορικαριους- Η/Μ του πολυτεχνειου. Οταν πας στο κεντρο ερχεται καποια στιγμη ενα κλιμακιο και απο τα 70-100 ατομα που εχουν την ενδειξη παιρνουν τους 40-60. Αυτοι οι 40-60 εχουν επιπλεον εκπαιδευση για καποιο καιρο στο γουδι που ουσιαστικα ειναι σαν δημοσιοι υπαλληλοι + παρακολουθουν καποια σεμιναρια. Μετα εχουν μεταθεση κυριως σε ταξιαρχιες κλπ ανα την Ελλαδα και αν δεν κανω λαθος γι'αυτους δεν ισχυει το αμεταθετο (μετα απο 5 μηνες μπορουν να κανουν αιτηση για μεταθεση κοντα στο σπιτι τους). Ως ΣΕΠ μπορει να κανεις τα παντα απο σοβαρη δουλεια μεχρι και εγατασταση πασιεντζας και φωτοτυπανθρωπος αναλογα παντα με το που βρισκεσαι. Τελος δημοσιο Ελλαδα μετραει και σαν προυπηρεσια. Οπως ειπα το να σου ερθει η ενδειξη δεν ειναι δυσκολο, το δυσκολο (οπως ανεφερες) ειναι να μεινεις στο σωμα... Παντως απο αυτα που ξερω εγω τους κατοχους διδακτορικου τους κρατανε κατα 99%. Μεταπτυχιακα ισως θελουν βυσμα μικρο-μεγαλο και απλα πτυχια θελουν τρελο βυσμα...Οσοι δεν μενουν ΣΕΠ συνηθως πανε Διαβιβασεις. Προσωπικα αυτα γνωριζω, τωρα ο φιλος μου που ανεφερα δεν ειχε βυσμα, ηταν H/M και ειχε μεταπτυχιακο στη λογικη και αλγοριθμους (εκει που ειμαι και εγω) και τον κρατησαν εν τελει.

                            Απο κει και περα τα οσα ειπα παιζει να ειναι και μλκ και να μην ισχυουν ή να εξαρταται απο την περιοδο που ο καθενας κατασσεται...

                            Comment


                            • Φίλος μου χωρίς βύσμα με πτυχίο από το Πανεπιστήμιο Κρήτης παρέμεινε ΣΕΠ.
                              Βέβαια είναι σε ένα φυλάκιο στο Σουφλί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
                              I'm back bitches... Version 2.0

                              Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                              Comment


                              • Κοίτα, για να πας εννοείται ότι πρέπει πρώτα να έχεις τα ανάλογα προσόντα (σπουδές), αλλά σε περίπτωση ισοβαθμίας μετράει πάντα το καλύτερο βύσμα . Οπότε ναι σε περίπτωση έλλειψης βυσμάτων υπάρχουν ελπίδες .
                                Τα διδακτορικά γενικά έχουν καλή αντιμετώπιση στο στρατό, δεν πάνε χαμένα. Αλλωστε πόσα άτομα να είναι σε κάθε σειρά.

                                Comment

                                Working...
                                X