Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sub Απλά θυμάμαι μερικοί που δε το δήλωναν έγκαιρα παρουσιάζονταν και περιμεναν μετά καμμια βδομάδα να σκάσει από ΓΕΣ το ΟΚ για αναβολή
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Κι εγώ Αυλώνα ήμουν, θυμάμαι πως γενικά όταν ζητούσε κάποιος αναβολή, του την δίνανε επειδή φοβόντουσαν να πάρουν την ευθύνη να τον κρατήσουν μέσα, μιας και βλέπουν κάθε καρυδιάς καρύδι. Δεν θέλουνε να τρελαθεί και να τους αυτοκτονήσει κανείς και έχουν τρεχάματα. Ήταν ένας θυμάμαι μισός τσιγγάνος και μισός κάτι άλλο (πάντως όχι Έλληνας :p) και πήρε αναβολή στις 10 περίπου ημέρες του κέντρου, ενώ κανονικά δεν νομίζω πως την δικαιούταν.

      Αυτός εν τω μεταξύ είχε 2-3 παιδιά αλλά δεν είχε αποδεικτικά για μειωμένη 3μηνη θητεία επειδή οι γάμοι τους είναι επί του προφορικού, και έδειχνε τις φωτογραφίες των παιδιών του στους ανωτέρους. Άντε τώρα να του εξηγήσεις. Τελικά πήρε αναβολή για να κάνει πολιτικό γάμο και να κάνει μειωμένη. Εμείς όμως τα τζιμάνια του προτείναμε να κάνει άλλο ένα παιδί αφού θα βγει που θα βγει για να απαλλαγεί τελείως. Για πλάκα το είπαμε, όμως απ' ό,τι μάθαμε το έκανε τελικά και καθάρισε και με τον στρατό μια για πάντα, ωραίος τύπος :p
      Last edited by Phantom Duck; 28-07-2016, 02:17 AM.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Originally posted by Ramparter View Post
        Με καλεσαν και μενα για διαβιβασεις στην Αυλωνα αλλα σκεφτομαι να παω για απαλλαγη (εχω ηδη παρει 2 χρονια αναβολης). Αν τελικα μεινω ποσο πιθανο ειναι να με κρατησουν εκει; Εσυ εννοεις οτι εκανες ολη τη θητεια σου Αυλωνα; Επισης θα ναι ευκολο να ερχομαι απο κει αθηνα οταν βγαινω αδεια;
        Οχι εννοω συνεχισα να ειμαι στο σωμα των διαβιβασεων (το λεω γιατι πολλους στο τελος του μηνα στο κεντρο τους κανουν ειτε τεθορακισμενους, ειτε πεζικαριους κλπ, διοτι υπαρχουν περισσοτερες αναγκες εκει). Γενικα εγω η εικονα που εχω ειναι οτι αν μεινεις διαβιβαστης γενικα θα ειναι καλυτερα οπου και αν πας, ειδικα αν η ειδικοτητα σου ειναι τετοια που περασεις και την εκπαιδευση αλλου ενα μηνα στο χαιδαρι ειναι τελεια (μετα εισαι σε specialized class και στη μοναδα εισαι σε αλλο χωρο και κανεις αλλα πραγματα απο τον μεσο στρατιωτη -κατα πασα πιθανοτητα αυτα γιατι με το στρατο τα παντα ειναι οτι να ναι -). Εγω παντως ειχα ειδικοτητα μαθηματικος εφαρμογων (τρεχα γυρευε δηλαδη ). Στην αυλωνα ειναι σχετικα δυσκολο να μεινεις για ολη τη θητεια λογω της φυσης του στρατοπεδου, σε οτι αφορα την τοποθεσια ειναι υπεροχη ωστοσο και ως διαβιβαστης θα περασεις τελεια. Στο κεντρο εμεις ειχαμε παρει 2 εξοδους και μια αδεια, για να γυρνας πισω τα ειπε ο Somari, ειναι γενικα ευκολο (και αμαξι μπορεις να αφησεις απεξω αν βολευει).

        Σε οτι αφορα εμενα δεν εμεινα εκει, πηγα μετα ενα μηνα ναυπλιο για την επιπλεον εκπαιδευση που κανουν πλεον ολοι (σπεν) και μετα με πηγαν στη σχολη ευελπιδων λιγο πιο πανω απο τη γλυφαδα. Οταν μπηκα εγω ημουν υποψηφιος διδακτορας και στην αυλωνα μας ειχαν καλεσει περι το μεσο του πρωτου μηνα να το δηλωσουμε, τα phD εχουν κατεξαιρεση μεταθεση στον τοπο που θελουν αλλα αν δεν υπαρχουν πολλοι μετα αυτο κατεβαινει στους υποψηφιους διδακτορες. Στην ευελπιδων εγω ημουν στο γραφειο του διοικητη της σχολης (υποστρατηγος) και οχι στο λοχο. Εκει κατα κυριο λογο ημουν εγω, αλλος ενας που ειχε phd (καναμε δουλεια γραμματέα, κανονιζαμε τα ραντεβου, αλληλογραφια, τηλεφωνα, φτιαχναμε καφεδες, δουλεια γραφειου απο τις 3 και μετα και το βραδυ η βασικη μας υπηρεσια ηταν να κανουμε εφοδους στις σκοπιες που ειχαν οι ευελπιδες στα βραδυνα νουμερα σε εναλλαγη με το στελεχος που ειχε υπηρεσια, μας το ειχαν εμπιστευτει λογω σπουδων και ηλικιας) και οι 2 κεπικαριοι (διαβιβαστες και αυτοι που σηκωνουν τα τηλεφωνα επι τοις ουσιας , ο χαραλαμποπουλος στο λουφα και παραλλαγη 2 φαντασου). Γενικα περασα παρα πολυ καλα και ως επι το πλειστον εκανα παρεα με τα 3 παιδια που σου ειπα και τα στελεχη (που ευτυχως στην πλειοψηφια τους ηταν πολυ νορμαλ ανθρωποι) μιας και δεν ειχα ιδιαιτερη επαφη με το λοχο.

        Για το θεμα της απαλλαγης, υποθετω οτι ειναι situational αλλα εμενα 2 γνωστοι μου που την πηραν εν τελει, δεν τους φανηκε καθολου δυσκολη διαδικασια, ειδικα ο ενας, την τριτη φορα τελειωσε πιο γρηγορα απο τις προηγουμενες 2, μπηκε και μετα απο 30 δευτερα βγηκε και τελος (μου ειπε χαρακτηριστικα, δεν καταλαβα τι εγινε). Δεν ξερω γενικα αν το οτι ''ειναι δυσκολο να παρεις ολικη απαλλαγη'' ειναι μυθος, παντως προσωπικα αυτες τις 2 περιπτωσεις εχω που το εφτασαν μεχρι τελος και δεν δυσκολευτηκαν. Απο κει και περα τι να πω μπορει να ειναι και αναλογα στον ποιον θα πεσεις, δεν ξερω.

        Τελος ναι, δεν χρειαζεται να πας στο κεντρο σε περιπτωση που το πας για απαλλαγη, δεν θυμαμαι τη διαδικασια ακριβως αλλα καποιες μερες πριν παρουσιαστεις πας στο ρουφ, σου βγαζουν ενα παραπεμπτικο, πηγαινεις εκει την επομενη μερα, εξεταζουν την περιπτωση σου και αν ολα πανε καλα φευγεις και μετα απο κανα μηνα σου ερχεται το χαρτι οτι εχεις απαλλαγει νομιμως απο τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις.
        Last edited by nooto; 28-07-2016, 01:15 PM.

        Comment


        • τσαμπα γραψιμο, ειμαι ι5 απο τις 7/7, ευχομαι να μη το μετανιωσω :p
          Επειδη το χα ψαξει καλα το πραγμα λογω αναβολλων (απαλλαγη απευθειας σε extreme περιπτωσεις παιζει), μπορεις ειτε μεσω στρατοπεδου να παρουσιαστεις και να εξεταστεις ( σε βλεπει γιατρος εντος και μετα εκτος σε στρατιωτικο), η μεσω φρουραρχειου ( δε παρουσιαζεσαι αλλα παιρνει καιρο, κανα μηνα)

          Για την απαλλαγη εμενα χωρις γιατρου δε την εδιναν αλλα οκ βρηκα ακρη κι απο δημοσιο νοσοκομειο. Βεβαια μολις ειδαν το χαρτι γιατρου δε ρωτησαν τιποτα, εξεταση @@. Απλα δε φανταζομουν οτι κι η απαλλαγη θα ταν τοσο ευκολη οσο η αναβολη.

          Μονο τη πρωτη φορα που περασα απο εξεταση στη τριπολη ο γιατρος δε ζητησε χαρτι αλλου γιατρου και με ρωτησε ο ιδιος για ποιους λογους δε μπορω να παρουσιαστω.

          Altair βιοποριστικο προβλημα παιζει εν μερει, 9 μηνες με εξοδα χωρις να δουλευω.. ειμαι και 30 χρονων πλεον. Υπηρξαν γενικα καποιες οικογεμειακες δυσκολιες τα τελευταια χρονια και θα ταν δύσκολο να με στηριξουν οι δικοι μου ασε που δε το θελω πια.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Δε με αφορά τρελέ μου,δεν χρειάζεται να εξηγείς,ο καθένας πράττει με βάση τις δικές του ανάγκες.Κι εγώ στα 30 πχ δεν θα πήγαινα,άσε που τώρα παίρνω Ι5 κι εγώ αν ήθελα πολύ άνετα.
            Άσχετο,αλλά γιατί νόμιζα πως είσαι 3-4 χρόνια μικρότερος;:p
            Carpe diem

            Comment


            • γιατι περναει ο καιρος, ανοιξαμε το φορουμ 20χρονοι και τωρα έχουμε και παιδια (γατια εστω :p). του 86 ειμαι.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Ποιος ηταν Θηβα πυροβολικο και ποια Μοίρα? Μετα δε σας λεω που πηγα θα ζηλεψετε.

                Comment


                • Ναι αλλα τους εκανες περηφανους, 4η θεση σε game jam φανταρος δε ξαναγινε.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • να σε ρωτησω κάτι ρε φίλε επειδή παρουσιάζομαι μετά απο κέντρο αυλώνα στις 20 του μηνός στην 109 ΛΜΕΘ Λέρο, τι παίζει εκεί; Πώς πάνε οι εξόδοι και που σε πάνε για σπέν και κάμια χρήσιμιμη πληροφορία άμα έχεις να δώσεις; Σευχαριστώ

                    Comment


                    • Μαλλον στον [MENTION=19]nooto[/MENTION] απευθυνεσαι...
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Α ωραία είχαμε τα hit and run λόγω του διαγωνισμού, τώρα έχουμε και από google searches σε σχέση με το στρατό
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Αν και η συντριπτική πλειοψηφεία των ενεργών μελών έχει πάει στρατό

                          Bάστα Κούλη!

                          Τρίμηνη αύξηση στρατιωτικής θητείας φέρνει η κυβέρνηση.

                          https://www.militaire.gr/trimini-ayx...i-i-kyvernisi/
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • Αντί να έχουμε 9 μήνες χαμένους από τη ζωή μας θα έχουμε 12 δλδ πάλι και πρέπει να του λέμε και βάστα;

                            Comment


                            • Για αυτό λέμε πως τυχόν αύξηση πρέπει να συνοδευτεί απο σοβαρότερη εκπαίδευση, στην οποία βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορει να ανταπεξέλθει ο σημερινος μαλθακός Έλληνας. Βέβαια με σωστή εκγύμναση ολα γινονται

                              Απο την άλλη εχει πολύ πλάκα που κάποιοι λένε να γινουμε Ισραήλ, δηλαδη τρια χρονια θητεια, θητεια στις γυναικες, συχνες ασκήσεις μετά την απόλυση, και πόλεμος για το παραμικρό. Λες και ως κοινωνια, που στην παρουσα φάση τουλάχιστον ο καθένας βλέπει μόνο το ατομικό του συμφέρον, ειμαστε προθυμοι για τέτοια προοπτική.
                              Last edited by BigBOSS; 23-08-2019, 10:09 AM.
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • Οι απόψεις σου είναι σιχαμένες

                                Comment

                                Working...
                                X