Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΚΛΟΓΕΣ 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Όλοι όσοι κράζετε,για να σας δω τι θα ψηφίσετε.Αλλά οκ δνε περιμένω να κάνω σοβαρή πολιτική συζήτηση μαζί σας οπότε ότι και να πείτε...
    Carpe diem

    Comment


    • #17
      Originally posted by Altair View Post
      Όλοι όσοι κράζετε,για να σας δω τι θα ψηφίσετε.Αλλά οκ δνε περιμένω να κάνω σοβαρή πολιτική συζήτηση μαζί σας οπότε ότι και να πείτε...
      Αφήνοντας στην άκρη το γεγονός ότι απαντάς σε τρολλιά του αζραελ, ας μην κάνουμε κρίσεις για τη σοβαρότητα του καθενός. Γιατί με την ίδια ευκολία που το λες εσύ, το ίδιο εύκολα μπορεί να σου πει και κάποιος τρίτος ότι πρέπει να ψηφίσεις Σαμαρά. Καλά μπορεί να μην πάμε αλλά για να έχεις τη δυνατότητα να ξοδεύεις τόσα για video games μάλλον δεν έχεις πρόβλημα επιβίωσης. Από την άλλη αν βγει ο Σύριζα και πάμε στη δραχμή (πράγμα που δεν το πιστεύω βέβαια προσωπικά ότι θα γίνει αλλά είναι άποψη που παίζει στην ας πούμε εσωτερική τους αντιπολίτευση) αυτά ίσως γίνουν απλησίαστα για αρκετό καιρό.

      Comment


      • #18
        Ama pame sthn draxmh, egw afinw thn xwra sas kai paw gia allou
        Exw dei xwres pou exoun ptwxefsei, kamia den einai etsi opws ta lene.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #19
          Originally posted by sub_zero View Post
          Αφήνοντας στην άκρη το γεγονός ότι απαντάς σε τρολλιά του αζραελ, ας μην κάνουμε κρίσεις για τη σοβαρότητα του καθενός. Γιατί με την ίδια ευκολία που το λες εσύ, το ίδιο εύκολα μπορεί να σου πει και κάποιος τρίτος ότι πρέπει να ψηφίσεις Σαμαρά. Καλά μπορεί να μην πάμε αλλά για να έχεις τη δυνατότητα να ξοδεύεις τόσα για video games μάλλον δεν έχεις πρόβλημα επιβίωσης. Από την άλλη αν βγει ο Σύριζα και πάμε στη δραχμή (πράγμα που δεν το πιστεύω βέβαια προσωπικά ότι θα γίνει αλλά είναι άποψη που παίζει στην ας πούμε εσωτερική τους αντιπολίτευση) αυτά ίσως γίνουν απλησίαστα για αρκετό καιρό.
          Προφανώς και δεν εχώ,γιατί δουλεύω όλο το καλοκαίρι χωρίς να ξοδεύω τίποτα.
          Και όχι,στη δραχμή δεν παίζει να πάμε,αν γίνει κάτι τέτοιο,θα ακολούθησω κι εγώ τον Ground Zero.
          Carpe diem

          Comment


          • #20
            Originally posted by paixtis View Post
            Σύριζα για να αλλάξουν τα πράγματα!
            Καλώς η κακώς δε θα αλλάξει τίποτα.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #21
              Καταρχάς να πω ότι καλό θα ήταν να μην μειώνουμε τον άλλο και να μην μαλώσουμε για τα πολιτικά.

              Όσον αφορά την προσωπική μου επιλογή, ειλικρεινά δεν ξέρω τι να ψηφίσω. Πασοκ Νδ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ, οι άνθρωποι αυτοί απλά πρέπει να εξοριστούν από την χώρα. Είναι πλέον επικίνδυνοι. Το πιστεύω ακράδαντα ότι όσο κυριαρχούν αυτοί και το συνάφι τους η χώρα θα βυθίζεται όλο και περισσότερο στην 'υφεση και όσον αφορά τα εθνικά θέματα θα κάνουν το χειρότερο δυνατό.

              Το συριζα από την άλλη δεν ξέρει τι θέλει να κάνει. Με δηλώσεις τύπου θα κάνουμε τις αγορές ότι θέλουμε με έχασαν. Οι άνθρωποι απλά δεν είναι προσγειωμένοι στην πραγματικότητα, εδώ χώρες όπως Ρωσία δεν μπορούν να μείνουν ανεπηρέαστοι από τις διεθνείς εξελίξεις και αυτοί θεωρούν ότι έτσι απλά θα επιβάλλουν το δικό τους; Ειλικρεινά φοβάμαι για το τι θα συμβεί στην χώρα όποιος από τους δύο και αν κερδίσει στις εκλογές.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Ground_zero View Post
                Ama pame sthn draxmh, egw afinw thn xwra sas kai paw gia allou
                Exw dei xwres pou exoun ptwxefsei, kamia den einai etsi opws ta lene.
                Care to elaborate όσον αφορά άλλες πτωχευμένες χώρες;


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #23
                  Ena tha sou pw, ta taksi kykloforoun xwris xeroulia apeksw stis portes giati sthn stash sou ormane, se maxairwnoun kai sta pernoun ola oi peinasmenoi.
                  Kai den thelw na plhrwnw to pswmi 1.000.000 draxmes.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #24
                    Έχω διαβάσει τα όσα λέγονται για Ποτάμι, αλλά θέλω να τα ψάξω και ο ίδιος να βγάλω τα συμπεράσματα μου. Άμα ψήνεστε να μου δείξετε άρθρα που με σωστά επιχειρήματα υποστηρίζουν τα παραπάνω θα με γλυτώσετε απο πολύ χρόνο.

                    Ο Σύριζα στην εξουσία θα έχει το ενδιαφέρον του πάντως... Αν και το πιο πιθανό σενάριο είναι ή να τον στείλει η Ευρωπαική προπαγάνδα στο πρώτο δίμηνο, ή τελικά να φάμε στην μάπα ένα μνημόνιο με διαφορετικό όνομα.


                    Ο Βαρουφάκης πώς σας φαίνεται, α) Σαν οικονομολόγος, β) Σαν προσωπικότητα?
                    Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει αρκετά οικονομικά για να μπορώ να κρίνω πόσο σωστά είναι αυτά που λέει, ο τρόπος, όμως, που γράφει τα άρθρα του, η προσβασιμότητά τους και το πολύ συμπαθές του ύφος με έχουν κάνει να ακολουθάω τα κειμενά του.

                    Comment


                    • #25
                      H Ελλαδα αυτη τη στιγμη παιρνει δανεια προκειμενου να ειναι συνεπης στην αποπληρωμη προηγουμενων δανειων. Επειδη αυτο απο μονο του ειναι φαυλο, προσπαθει παραλληλα να μειωσει τις εσωτερικες της δαπανες και να αυξησει την παραγωγικοτητα της προκειμενου να μπορει να εξυπηρετει απο ενα σημειο και μετα μονη της τις αποπληρωμες χωρις την αναγκη νεων δανειων, στο δε μελλον εχοντας εξασφαλισει τα προηγουμενα, εχει σαν στοχο να μπορεσει σιγα σιγα να αναπτυσσεται και να γινει καποια στιγμη κανονικο κρατος.

                      Το προβλημα με ολα αυτα ειναι κατα κυριο λογο η δομη της χωρας με την παραγωγικοτητα της να βασιζεται σε εναν τεραστιο βαθμο στην απλη παροχη υπηρεσιων αλλα και ο τροπος που υλοποιειται ο εσωτερικος περιορισμος των δαπανων. Για να φερω ενα απλο παραδειγμα θα πω οτι η μειωση των μισθων και η παραλληλη τεραστια αυξηση της φορολογιας δημιουργει σαφη ροπη προς υφεση της οικονομιας και αυξηση της ανεργιας, η αυξηση της ανεργιας απο την αλλη δημιουργει εκ νεου προβλημα στο κρατος διοτι αυτο αρχιζει και χανει απο την εισπραξη των φορων (αφου πλεον εχει λιγοτερα εισοδηματα να φορολογησει). Ωστοσο το πραγμα δεν σταματαει εκει, τα ασφαλιστικα ταμεια σταματουν να εχουν εισφορες και κατα συνεπεια εχουν λιγοτερα εσοδα με συνεπαγωγη στην αδυναμια αναδιανομης των χρηματων αυτων (με αλλα λογια δεν εχουν λεφτα για να δωσουν συνταξεις αφου ο αριθμος των συνταξιουχων αυξανεται και ο αριθμος των εργαζομενων μειωνεται). Οποτε το κρατος θα αναγκαστει να χρηματοδοτει τα ταμεια με κομματι του προυπολογισμου του. Η τελικη καταληξη ειναι οτι ενω προσπαθησε να μειωσει τα εξοδα του, ο τροπος που το εκανε οδηγησε στην μακροπροθεσμη αυξηση τους. Οποτε τωρα, πρεπει να παρει νεα μετρα ωστε να καλυψει το κοστος-το οχι αναμενομενο κερδος που εφεραν τα προηγουμενα κ.ο.κ. Αυτο συμβαινει σε παρα πολλους τομεις της οικονομιας και αυτος ειναι και ο λογος που ειμαστε τοσο πολυ καιρο σε αυτη την κατασταση χωρις σημαδια βελτιωσης.

                      Ο Βαρουφακης πανω κατω τετοια πραγματα επισημαινει και παροτι δεν συμφωνω με ολα οσα λεει γενικα τον συμπαθω διοτι ειναι οικονομολογος που ξερει μαθηματικα Ο λογος που αυτο ειναι σημαντικο ειναι οτι η μαθηματικη μοντελοποιηση της οικονομιας παντα λαμβανει υποψη της αντιδραση του συστηματος στους κανονες που επιβαλλονται (στην δικη μας περιπτωση την αντιδραση του ανθρωπου και των κοινωνιων). Αυτο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα εναντι κλασσικων οικονομολογων που στην πραξη προσπαθουν ''λογιστικα'' να προβλεψουν το τι θα γινει.

                      Τωρα για το poll, ουτε εγω ξερω τι να ψηφισω... η αποψη μου σε οτι αφορα τα οικονομικα ειναι οτι πρεπει να ακολουθηθει μια, σταδιακα, πιο προοδευτικη κατευθυνση αλλα προσωπικα πιστευω οτι οπως και εχει η στρατηγικη και η υλοποιηση ειναι το θεμα και σε αυτα υπαρχει προβλημα (γιατι κακα τα ψεματα, μιλαμε για κοματα...).

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by ChrisTop View Post
                        Έχω διαβάσει τα όσα λέγονται για Ποτάμι, αλλά θέλω να τα ψάξω και ο ίδιος να βγάλω τα συμπεράσματα μου. Άμα ψήνεστε να μου δείξετε άρθρα που με σωστά επιχειρήματα υποστηρίζουν τα παραπάνω θα με γλυτώσετε απο πολύ χρόνο.
                        Προσωπικά υποψιάστηκα διαβάζοντας τα κείμενα ενός blog. Αποδείξεις φυσικά δεν υπάρχουν, πώς θα μπορούσε άλλωστε, αλλά η ερμηνεία πως το κόμμα είναι εντεταλμένο να επηρεάσει τον συσχετισμό των δυνάμεων είναι η πιο κομψή εξήγηση για τη φύση, τον χαρακτήρα και τις εκφράσεις αυτού του κινήματος.

                        Comment


                        • #27
                          Blogger is a blog publishing tool from Google for easily sharing your thoughts with the world. Blogger makes it simple to post text, photos and video onto your personal or team blog.


                          για τον ανιψιο του παττακου οτι και να πω ειναι λιγο, σας υπενθυμιζω οτι το '12 δανειστηκε 6 εκατομυρρια απο τις τραπεζες τουλαχιστον, και οσες φορες τον εχουνε ρωτησει που πηγανε αυτα τα λεφτα εκανε την παπια, επισης μου ειχε εκανε εντυπωση το "budget" στις εκλογες του '9 με τα διαφημιστικα σποτακια τα φυλλαδια στους δρομους κλπ.

                          θα πω κατι στα εγγλεζικα γιατι πραγματικα δυσκολευομαι να βρω την ακριβη μεταφραση στα ελληνικα

                          "A vote for the lesser of two evils is still a vote for evil ... "

                          Comment


                          • #28
                            Καλή Χρονιά στο forum!

                            Originally posted by crpl_shepherd
                            Kαποιοι φωναζανε απο το '97 οτι μια μερα θα σας πουνε "μαζι τα φαγαμε" και 14 χρονια αργοτερα βγηκανε αληθινοι, τωρα που θα μπει πραγματικα το αγγουρι μεσα σε πολλους βολεμενους / πρωην βολεμενους ισως ξυπνησουνε ....."
                            Από το '89 ο Μητσοτάκης, που ήταν ένας από τους πιο μισητούς πολιτικούς στη χώρα μας πριν καταταχτεί στους απλώς γραφικούς, έκανε αναφορές σε χρεοκοπία. ΟΚ, δεν είναι και το πολιτικό μου ίνδαλμα, αλίμονο. Αλλά να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Ο Έλληνας δεν ήθελε ούτε να ακούει για χρεοκοπία, δεν τα καταλαβαίνει αυτά, δεν τα πιστεύει, δεν τον νοιάζουν, του καταρρίπτουν την κοσμοθεωρία πως συνεχώς μπορεί να πλουτίζει με όποιον τρόπο θέλει.

                            Originally posted by Altair View Post
                            Όλοι όσοι κράζετε,για να σας δω τι θα ψηφίσετε.Αλλά οκ δνε περιμένω να κάνω σοβαρή πολιτική συζήτηση μαζί σας οπότε ότι και να πείτε...
                            Και με ποιον θα κάνεις πλέον σοβαρή συζήτηση σε αυτήν τη χώρα; Αυτό είναι σχόλιο για το επίπεδο της πολιτικής μας αντίληψης εδώ μέσα ή για το πόσο στα σοβαρά παίρνουμε τη συζήτηση; Γιατί όσον αφορά το πρώτο, πιστεύω ακράδαντα πως εδώ μέσα υπάρχουν (και υπήρχαν) άνθρωποι οι οποίοι είναι αν μη τι άλλο πολύ ικανοί να κάνουν πολιτική συζήτηση σε οποιοδήποτε επίπεδο χρειάζεται.

                            Το αν υπάρχει η διάθεση πλέον για όλα αυτά είναι άλλη κουβέντα.

                            Originally posted by Deus View Post
                            Πασοκ Νδ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ, οι άνθρωποι αυτοί απλά πρέπει να εξοριστούν από την χώρα.
                            Για τους πρώην ΠΑΣΟΚους και Νεοδημοκράτες οι οποίοι πλέον είναι σε άλλα κόμματα, τι πιστεύεις;

                            Originally posted by ChrisTop View Post
                            Ο Βαρουφάκης πώς σας φαίνεται, α) Σαν οικονομολόγος, β) Σαν προσωπικότητα?
                            Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει αρκετά οικονομικά για να μπορώ να κρίνω πόσο σωστά είναι αυτά που λέει, ο τρόπος, όμως, που γράφει τα άρθρα του, η προσβασιμότητά τους και το πολύ συμπαθές του ύφος με έχουν κάνει να ακολουθάω τα κειμενά του.
                            Ο Βαρουφάκης είναι ένας πολύ καλός οικονομολόγος, ο οποίος όμως όταν βγαίνει και απευθύνεται δημοσίως, δεν το κάνει ως οικονομολόγος. Το κάνει ως άνθρωπος ο οποίος εξυπηρετεί μια πολιτική ατζέντα πολύ συγκεκριμένη. Το γιατί το κάνει αυτό θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε, υπάρχουν πολλές θεωρίες, άλλες ρηχές, άλλες συνωμοσιολογικές, άλλες πράγματι ψαγμένες από ανθρώπους που ξέρουν τον Βαρουφάκη έως και προσωπικά...

                            Αυτό που μένει στο τέλος είναι ότι αν κάποιος θεωρεί πως δεν έχει τα εργαλεία να φιλτράρει τα λεγόμενα και τα γραφόμενα του Βαρουφάκη, θα ήταν πολύ καλύτερο να μην το παρακολουθεί καθόλου. Θα του στρεβλωθεί τόσο πολύ η αντίληψη σε κάποια ζητήματα και θα του μπουν ιδέες τόσο λοξές, που η ζημιά μπορεί να είναι και αδιόρθωτη.

                            Originally posted by nooto View Post
                            [...]
                            Ο Βαρουφακης πανω κατω τετοια πραγματα επισημαινει
                            Θα διαφωνήσω εδώ. Δε νομίζω πως ο Βαρουφάκης "επισημαίνει όλα αυτά", αυτά τα οποία έγραψες. Το κάνει και αυτό, σίγουρα. Αλλά ο ρόλος που έχει επιλέξει και το τελικό αποτύπωμα που αφήνει ο δημόσιος λόγος του δεν είναι αυτό. Είναι κάτι πολύ πιο αντιδραστικό στις κεντρικές πολιτικές, κάτι πολύ πιο παραπλανητικό και βολικό για τον μέσο Έλληνα από το "απλώς κάποια πράγματα ίσως γίνονται λάθος εντός Μνημονίου".

                            Originally posted by nooto View Post
                            και παροτι δεν συμφωνω με ολα οσα λεει γενικα τον συμπαθω διοτι ειναι οικονομολογος που ξερει μαθηματικα Ο λογος που αυτο ειναι σημαντικο ειναι οτι η μαθηματικη μοντελοποιηση της οικονομιας παντα λαμβανει υποψη της αντιδραση του συστηματος στους κανονες που επιβαλλονται (στην δικη μας περιπτωση την αντιδραση του ανθρωπου και των κοινωνιων). Αυτο ειναι μεγαλο πλεονεκτημα εναντι κλασσικων οικονομολογων που στην πραξη προσπαθουν ''λογιστικα'' να προβλεψουν το τι θα γινει.
                            !! Τι εννοείς; Τι εννοείς "ξέρει μαθηματικά", τι εννοείς "λογιστικά"; Δε μπορώ να καταλάβω καν σε τι πράγμα αναφέρεσαι, ειλικρινά...

                            Οικονομολόγος και να μην ξέρει μαθηματικά έστω σε ένα Χ επίπεδο δεν νοείται, αλλά από εκεί και πέρα δεν υπάρχει και οικονομικό μοντέλο χωρίς μαθηματικά, αυτό είναι βέβαιο. Αν θες να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το "λογιστικά" ίσως καταλάβω, αλλά χωρίς να ξέρω τη σχέση σου με την Οικονομική Επιστήμη, θα έλεγα πως κάπου τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα και μάλιστα σε πολύ μεγάλο βαθμό.

                            Όσο για το poll, αποχή και πάλι αποχή. Το επίπεδο της πολιτικής ζωής της χωράς έχει πιάσει πάτο και παρά τα όσα έλεγα παλαιότερα, πλέον δεν προτίθεμαι να συμμετάσχω σε αυτό το πανηγυράκι.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • #29
                              Αποχή ε;Ωραίος.Όλα όσα έγραφες τόση ώρα,πέφτουν στο κενό με την αποχή.Άλλο να ψηφίσεις Λευκό το οποίο είναι πολιτική πράξη,και άλλο αποχή/άκυρο το οποίο είναι τεμπελιά/χαβαλές.
                              Ορίστε κόμμα να ψηφίσετε.



                              edit:Και ναι,όταν μου απαντάνε με εικόνες προβάτων κλπ,τότε δεν μπορώ να λάβω κανέναν σοβαρά υπόψιν.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Altair View Post
                                edit:Και ναι,όταν μου απαντάνε με εικόνες προβάτων κλπ,τότε δεν μπορώ να λάβω κανέναν σοβαρά υπόψιν.
                                Αυτό το έκανε ένας άνθρωπος, ο οποίος δεν εκπροσωπεί και τους υπόλοιπους.

                                Που να πας δηλαδή να συζητήσεις για πολιτική κι έξω, εκεί που πέφτει εκατό φορές περισσότερη ειρωνεία, χλευασμός, ισχυρογνωμοσύνη.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X