Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φωτογραφία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Να βαλω και γω μια δυο για τον χαβαλε. Τα "τοπια" ειναι απο τον καταραμενο τοπο που σπουδαζα, γνωστο και ως "Ληξουρι Κεφαλλονιας" (δε πιστευω να ναι κανεις Κεφαλλονιτης εδω μεσα;)

    Το creepy σπιτακι στο λιβαδι

    Ηλιοβασιλεμα. Οκ δεν ειναι και καλλιτεχνημα αλλα εχει πλακα

    Τιποτα ιδιαιτερο αλλα... Ενα ρoζ περιστερι goddamit!
    [/b]
    Εγώ είμαι Κεφαλλονίτης!!! Δεν το πιστεύω ότι σπούδαζες στο Ληξούρι... Καλά, καλύτερο μέρος δεν βρήκες να πας; Ληξούρι; (Θα πρέπει να έχεις καταλάβει ότι η Κεφαλλονιά χωρίζεται σε δύο τμήματα, στο Ληξούρι και στην λοιπή Κεφαλλονιά τα οποία τρέφουν αμοιβαία αγάπη το ένα για το άλλο)

    Comment


    • #32
      Να βαλω και γω μια δυο για τον χαβαλε. Τα "τοπια" ειναι απο τον καταραμενο τοπο που σπουδαζα, γνωστο και ως "Ληξουρι Κεφαλλονιας" (δε πιστευω να ναι κανεις Κεφαλλονιτης εδω μεσα;)

      Το creepy σπιτακι στο λιβαδι

      Ηλιοβασιλεμα. Οκ δεν ειναι και καλλιτεχνημα αλλα εχει πλακα

      Τιποτα ιδιαιτερο αλλα... Ενα ρoζ περιστερι goddamit!
      [/b]

      Και εγώ Κεφαλλονίτης είμαι και θα έπρεπε να ξέρεις ότι εκεί όπως είπε ο Ellasar το Ληξούρι είναι ξεχωριστό κρατίδιο,σαν τον Βατικανό ένα πράγμα .Επίσης λίγα τα λόγια διότι ότι και να πεις στην Κεφαλλονία είναι πανέμορφα


      Comment


      • #33
        Ω Θεε μου το Ληξουρι για την Κεφαλονια ειναι οτι το Γαρδικι για τα Τρικαλα :blink:
        My blog:Doppel's Den

        Comment


        • #34
          Tρια χρονια ημουν εκει λετε να μην τα εχω καταλαβει; Γι'αυτο ειχαμε αυτη την τιμητικη πλακετα στη σχολη μας για δειξουμε την γνωμη μας για τον τοπο αυτο...

          https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

          H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

          Comment


          • #35
            Ένα σάιτ με πολλές εξαιρετικές φωτογραφίες

            http://www.photoforum.ru/

            Παρεπιπτόντως, αν κάποιος ξέρει κάποια σελίδα με νυχτερινές φωτογραφίες μεγαλουπόλεων, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #36

              Comment


              • #37
                To National Geographic εχει τους καλυτερους φωτογραφους στον κοσμο.

                Titus πολυ ωραιο Site! Μερικες φωτο που ειδα οπως η παρακατω ειναι ορισμος της καλλιτεχνικης φωτογραφιας.



                Αναρωτιεμαι αν εχει υποστει καποιο ειδος επεξεργασιας απο Photoshop.

                -----

                Μερικες δικες μου.








                Comment


                • #38
                  View from Tour Eiffel

                  What time is it again?

                  Paris - Suburbs

                  Notre-Dame

                  Igelkotten

                  Sunset - V?nern

                  Sunset - V?nern 2

                  Mariestad in December

                  Mariestad in December 2



                  Random πράμα από τις διάφορες που έχω βγάλει. Μερικές (φαίνονται ποιες υποθέτω) είναι από εποχή αναλογικής...
                  Οι δυο τελευταίες είναι από το παράθυρο στο διαμέρισμα στη Σουηδία (2004).


                  Comment


                  • #39
                    Επιτέλους η φωτογραφία που έψαχνα τόσο καιρό!

                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #40
                      Εσύ την τράβηξες αυτήν; Αν ναι, συγχαρητήρια, είναι πολύ ωραία. Αυτό το εφέ προσπαθώ να το πετύχω εδώ και πολύ καιρό και παρόλο που έχω καταφέρει να βγάλω κάτι που να το προσεγγίζει στο ελάχιστο, η ποιότητα είναι τραγικά χειρότερη. Φυσικά οι προσπάθειες γίνονται στη Θεσσαλονίκη και όχι σε κάποια άλλη πόλη του εξωτερικού .

                      Όπως και να έχει, τον τελευταίο καιρό έχω πειραματιστεί πολύ (θα έλεγα) με τη φωτογραφία (σε 3 μήνες ξεκινάω μαθήματα σε σχολή, can't wait) και έχω δει πόσο περιοριστικές είναι οι απλές, συμβατικές, ψηφιακές μηχανές. Σύντομα (εννοώντας σε κανά εξάμηνο, όταν θα μάθω δύο πράγματα παραπάνω για τη φωτογραφία) θα αγοράσω στα σίγουρα μία καλύτερη ψηφιακή (της τάξεως των 600-700€) ή ίσως μία αναλογική (ανάλογα με το τι θα χρειάζομαι και με το cash που θα μπορώ να διαθέσω).

                      Θα ανεβάσω και μερικές δικές μου, αν και πραγματικά η Θεσσαλονίκη και οι δρόμοι του κέντρου δεν ενδείκνυνται για κάτι τέτοιο σαν και αυτό που παρέθεσες. Αν μη τι άλλο, για μία τέτοια φωτογραφία απαιτείται υπομονή, πολύ χαμηλή ταχύτητα κλείστρου (εγώ τραβούσα με ταχύτητα 15'') και σχετικά σταθερή κίνηση πέραν του βασικού θέματος (αν υπήρχαν και άλλα φώτα που κινιόντουσαν στο γύρω χώρο, πέραν των φώτων των αμαξιών, θα χανόταν πολύ από το θέμα -πιστεύω).

                      Way to go, Titus, καλή συνέχεια (και καλή αρχή σε μένα ).

                      Edit: Να προσθέσω ότι σημαντικός είναι και ο ρυθμός διέλευσης των αμαξιών από το συγκεκριμένο σημείο. Η καλύτερη προσπάθεια μου (από άποψη φωτισμού καθαρά) είναι η πρώτη από τις φωτογραφίες που παραθέτω. Μεγάλο λάθος στη φωτογραφία είναι τα λίγα αμάξια που περνούσαν και η κίνηση ένα δρόμο πιο πάνω (χαλάει στη στατικότητα του background, άρα και την όλη φωτογραφία). Η δεύτερη που παραθέτω είναι σκατά, αλλά έχω πετύχει λίγο καλύτερα το εφέ αυτό.




                      Παραθέτω και κάποιες ακόμα που έβγαλα τώρα πρόσφατα.






                      Και κάποιες από Αθήνα:





                      Ξέρω ότι τα θέματα κάποιων είναι πολύ κοινότυπα (βλέπε Ακρόπολη), αλλά ήθελε αρκετές προσπάθειες και ρυθμίσεις για να πετύχω αυτό το αποτέλεσμα, για αυτό και είμαι ευχαριστημένος με τη δουλειά μου. Κάποιες άλλες, δε, απαιτούσαν υπομονή (η παραλία - ο Θεός να την κάνει - στη Θεσσαλονίκη και τα κύματα που έσκαγαν). Όπως και να έχει, Titus, περιμένω και άλλες δικές σου . Αυτές που έβγαλες στην πρώτη σελίδα μου άρεσαν και θα ήθελα να δω και άλλα έργα σου .

                      ΥΓ: Το αμάξι της κοπέλας μου, όπως μπορείτε να παρατηρήσετε από τον καθρέφτη, ήταν τραγικά βρώμικο xD .

                      Comment


                      • #41
                        Πραγματικά πανέμορφες
                        Ωραίος Evans !
                        Συνέχισε έτσι φίλε

                        Comment


                        • #42
                          Η δευτερη, η τριτη και η τελευταια ειναι τρομερες :blink:
                          My blog:Doppel's Den

                          Comment


                          • #43
                            Thanks παιδιά . Είμαι αρχή ακόμα και αισθάνομαι ότι βρίσκομαι πάρα πολυ μακριά από αυτό που θέλω να πετύχω, αλλά αυτό μου δίνει έναυσμα να προχωρήσω και να μη σταματήσω ;) .

                            Comment


                            • #44
                              Πραγματικά η last είναι πολύ ωραία ;)

                              Το καλοκαίρι θα έχει video stop animation o Evans...κορίτσια τρεχτε!!!!!!!!

                              EDIT: Η φωτό από το national Geographic με την Ανταρκτική είναι υπέροχη as well
                              Θέλω ένα θέμα να μπορούμε να ποστάρουμε ότι θέλουμε από φωτογραφίες...έχω μερικές αστείες όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι


                              Comment


                              • #45
                                Η τελευταία υπάρχει και σε version με την κοπέλα μου lol .

                                Όντως, το καλοκαίρι θα παίξει ένα - ας πούμε - stop animation με το οποίο θα προσπαθήσω να "τραβήξω" το πέρασμα του χρόνου σε έναν κεντρικό δρόμο-σημείο της Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα, θα τη στήσω σε κάποιο σημείο για 15 ώρες (σκέφτομαι από τις 8 το πρωί εως τις 11 το βράδυ) και θα τραβάω συνέχεια φωτογραφίες. Το δύσκολο της όλης υπόθεσης είναι οι μπαταρίες, η σταθερότητα της κάμερας (τρίποδας), η αλλαγή των ρυθμίσεων λόγω της αλλαγής του φωτισμού (το πρόβλημα θα υπάρξει στο πέρασμα 8->9->10->11->12 και 17 κ μετά, ιδίως 19->20 κτλ), αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

                                Έχω ήδη μία τέτοια προσπάθεια αποτύπωσης εναλλαγής νύχτας-μέρας, τελείως αποτυχημένη δυστυχώς. Κοιμήθηκα στης 5 το πρωί (είχα τοποθετήσει την κάμερα στην άκρη του μπαλκονιού και την προγραμμάτισα να βγάζει φωτογραφίες από τις 10.30 το βράδυ έως τις 6 το πρωί), αλλά έχασα την αλλαγή της μέρας και οι ρυθμίσεις της νύχτας χάλασαν τελείως το αποτέλεσμα.

                                Τέλος πάντων, όποιος θέλει να μου κάνει παρέα ας δηλώσει συμμετοχή, γιατί 15 ώρες μόνος μου δεν την παλεύω . Ήδη ο laharl μου υποσχέθηκε κάποιες ώρες παρέας XD .

                                Comment

                                Working...
                                X