Announcement

Collapse
No announcement yet.

Probotector versus Contra

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probotector versus Contra

    Η ιστορια συνοπτικα παει καπως ετσι:
    Η konami στα τελη του 80, δημιουργησε ενα παιχνιδι homage σε κλασσικες αμερικανικες ταινιες (εμφανεστατα πανω/γυρω απο το Βιετναμ), με πρωταγωνιστες τον "Σταλονε" και τον "Σβατζενεγκερ".
    Η υποθεση δεν ηταν κατι το καινουργιο, δυο μπατσαραδες δερνουν τους κακους μεσα στη ζουγκλα, μαζευουν πολεμοφοδια και το κοκτειλ ανδρεναλινης / τεστοστερονης χτυπανε κοκκινο. Ολα τα παιχνιδια της σειρας (με εξερεση τις #@$#$% του ps2) ηταν εξερετικοτατα, και πραγματικα απο τα τοτε καλυτερα franchises.
    Λιγα χρονια μετα, για καποιο αγνωστο λογο, το contra ηρθε στην Ευρωπη και στην Ωκεανια με την ονομασια Probotector.
    Αν και το παιχνιδι 99% ηταν ιδιο, οι μεγαλες διαφορες ηταν στους χαρακτηρες. Στην Ευρωπη, αντι τον Σβατζενεγκερ και τον Σταλονε, ειχαμε δυο ρομποτς, οπως και σχεδον ολοι οι αντιπαλοι ειχαν γινει επισης ρομποτς.
    Τον τελευταιο καιρο ειχα εκτεταμενες συζητησεις με διαφορα μελη απο το παρων φορουμ και οχι μονο για το ποιο ειναι το καλυτερο και γιατι.
    Προσωπικη και υποκειμενικη μου αποψη, ειναι πως το Probotector ειναι καλυτερα για τους παρακατω λογους:
    α) Πεφτει τρελη εμεση προπαγανδα στο contra για τους στρατιωτες που ζητανε εκδικηση απο τους κακους Βιετναμεζους. Εδω πρεπει να πω για οσους δεν το γνωριζουν, οτι οι αμερικανοι εχουν τρελοτατο κομπλεξ για την ηττα τους στο Βιετναμ, και δεν χανουν την παραμικρη ευκαιρια να παραγουν οτιδηποτε εχει να κανει με την εξομαλυνση αυτο του ιστορικου γεγονοτος. Μπορει ο Σβατζενεγκερ και ο Σταλονε να εχουν παιξει σε τρελες ταινιαρες, αλλα η προπαγανδα που πεφτει μεσα στο παιχνιδι με αηδιαζει.
    β) Στην Ευρωπη ειχαμε την τιμη να γνωρισουμε παρα παρα πολλα anime με super robots, οπως εγω ;)
    Τα ρομποτς στο Probotector δεν ειναι εξερεση, μιας και ο σχεδιασμος τους ειναι φορος τιμης στο patlabor (http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl...anime&aid=1518), μια εκπληκτικη σειρα που πραγματικα αγαπηθηκε αλλα και αφησε εποχη. Για περισοτερες πληροφοριες πανω στα παιχνιδια, δειτε εδω: http://contra.classicgaming.gamespy.com/fe...probotector.htm
    Για τελος, να πω οτι πρωτα ειχα δει στην αμερικη τα contra, και αργοτερα στην Ευρωπη τα Probotector. Αυτο φυσικα δεν αλλαζει το γεγονος πως σαν Probotector το παιχνιδι ειναι καλυτερο
    Υγ. Δεν υπαρχει contra.. Μονο Probotector!
    Υγ2. Βλεπω τον Burai να γραφει.. Χωσε παληκαρι!
    0
    Probotector
    0%
    0
    Contra / Gryzor
    0%
    0
    Ned Stark

    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
    Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
    Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
    Ειναι ο Getta Robo.

  • #2
    Και εγώ τάσσομαι υπέρ των Probotector.Αυτό για το Patlabor το έμαθα πέρσι από ένα site αφιέρωμα στη σειρά Contra.Οταν το είχα πρωτοπαίξει σε NES το είχα λατρέψει από το εξώφυλλο,μιας και τα mech μου θύμιζαν Robotech

    Η αλλαγή έγινε για το πολιτικό θέμα με τους Contras(περισσότερα στη wiki)Aυτός είναι και ο λόγος που το Super Contra(aka Provotector II:Evil Forces)στην Αμερική κυκλοφόρησε ως Super C.Ευρώπη είχε ασκήσει βέτο η Γερμανία που δεν ήθελε τα games να περιέχουν σκοτωμούς ανθρώπων(και γενικά είναι ευαίσθητη σε θέματα λογοκρισίας),εξού και το παιχνίδι άλλαξε σε πιο robotική φάση και οι ανθρώπινοι χαρακτήρες αντικαταστάθηκαν από mech.Μην ξεχνάμε πως μιλάμε και για μεγάλη αγορά για games και αν δεν κάνω λάθος και μία από τις κυριότερες χώρες στην παραγωγή των carts τότε.

    Υγ2. Βλεπω τον Burai να γραφει.. Χωσε παληκαρι![/b]
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #3
      Contra/
      Αυτο ξερουμε, αυτο εμπιστευομαστε

      ENTIT:

      Υγ. Δεν υπαρχει contra.. Μονο Probotector![/b]
      ΛοΛ ρε
      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

      Authenticity sir, authenticity. "

      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



      Comment


      • #4


        ΙΜΗΟ Gryzor ελέω των προσθηκών που έγιναν στον τίτλο (βελτιωμένα assets,cutscenes κτλ.).
        Μετά ακολουθεί το Probotector και τέλος το Contra.




        Η <<παράδοση>> συνεχίζεται...
        &#39;&#39;manliest poster of all time&#39;&#39;
        lol (Sly, Schwarzenegger,Wesley Snipes & Vin Diesel)
        NDS themes

        Comment


        • #5


          Η διαφορά είναι πασιφανής.Η πλάστιγγα γέρνει υπέρ των Probotectors,από το εξώφυλλο και μόνο
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #6
            Για μένα που είμαι φτωχός πλην τίμιος gamer και δεν με νοιάζει τόσο πολύ η προπαγάνδα ( οι ταινίες του Arny μου άρεσαν πολύ ) θα προτιμήσω Contra γιατί είναι σε NTSC. Full Speed + Full Screen = 60Hz Heaven. That&#39;s what it matters to me.
            Insert Coin

            Comment


            • #7
              Axxxx...το εξώφυλλο&#33;Το θυμάμαι σαν τώρα...Probotector&#33;&#33;
              To παίζαμε συνέχεια με τον αδερφό μου, τόσο αυτό τόσο και το 2&#33;&#33;
              Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

              Let's just all say the magic words and go back to reality.

              THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

              Comment


              • #8
                Τώρα αν πω Contra: Hard Corps (που είναι το αγαπημένο μου) σαν τι πιάνεται;
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Probotector χωρις 2η σκεψη.

                  - Μου τη σπανε οι αμερικανοι μπρατσαραδες και γενικα αυτη η αυρα αμερικανιλας -***αω και δερνω- κτλ.

                  - Στα 7-8 μου περιπου που πηρα στο GB το Probotector το πηρα λογω εξωφυλλου. Robots=cool και οπως ειπε και ο δημιουργος του θεματος ειμαι και πολυ Μεκαχ.

                  - Το Super Probotector ηταν το παιχνιδι που ελιωσα και αγαπησα πραγματικα. Δε μπορω να φανταστω τον καθε Σταλονε να παιρνει μερος σε αυτο το setting. Απλα δεν ταιριαζει.

                  Sorry Contra, you got stallowned.
                  Now try the harder difficulty level.

                  Comment


                  • #10
                    Νικόλα στο έχω πει 100 φορές.
                    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Probotector, μη πέφτετε σε Βελγοκαναδέζικες παγίδες.
                    Υπάρχει Contra και μόνο Contra, με πολύ μπράτσο, τεστοστερόνη, και πολύ βαριά καμπανέλια.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • #11
                      CONTRA versus Probo..what?

                      α) Πεφτει τρελη εμεση προπαγανδα στο contra για τους στρατιωτες που ζητανε εκδικηση απο τους κακους Βιετναμεζους. Εδω πρεπει να πω για οσους δεν το γνωριζουν, οτι οι αμερικανοι εχουν τρελοτατο κομπλεξ για την ηττα τους στο Βιετναμ, και δεν χανουν την παραμικρη ευκαιρια να παραγουν οτιδηποτε εχει να κανει με την εξομαλυνση αυτο του ιστορικου γεγονοτος. [/b]
                      Λοιπόν, οι ΗΠΑ δεν έχασαν στο Vietnam, οι οικονομικοι δρόμοι κατακτήθηκαν, η μερίδα του λέοντος στο παγκόσμιο εμπόριο ναρκωτικών ανήκει απο τότε στις ΗΠΑ, το ίδιο και το εμπόριο λευκής σαρκός, δημιουγήθηκαν βάσεις στην περιοχή και απο τότε οι ΗΠΑ τους κρατάνε όλους απο τα &#39;καρύδια&#39;, δοκιμάστικαν και διαφημίστικαν πολλά νέα όπλα όπως τα Huey ελικόπτερα και τα Μ-16 που χρησημοποιείτε στα FPS, η Σοβιετική Ένωση δεν έκανε τίποτα και η αύξυση της πίεσης στην περιοχή ήταν ένας ακόμα παράγοντας που οδήγησε στην κατάρρευση της, η &#39;ήττα&#39; απλά ήταν μια δικαιολογία για να το βουλώσουν κάτι άπλυτοι πίσω στις ΗΠΑ, hippies τους έλεγαν νομίζω. Τραγικό το ότι έγιναν yuppies lol.

                      Όσο για την &#39;προπαγανδα&#39; στο παιχνίδι, δεν υπάρχει καν, τουάχιστον στις εκδόσεις στον πλανήτη Γη. Και για το κόμπλεξ, τι να πω, αν το λένε τύποι που γουστάρουν αηδίες απο τον πιο κομπλεξικό λαο της γής, τους γιαπωνέζους, ο γιατρός είπε να λέμε, οκ.

                      Probotector χωρις 2η σκεψη.
                      - Μου τη σπανε οι αμερικανοι μπρατσαραδες και γενικα αυτη η αυρα αμερικανιλας -***αω και δερνω- κτλ.
                      [/b]
                      Αυτά τα λένε οι φλώροι που τρώνε ξύλο και φοβούνται να υπερασπίσουν τον εαυτό τους. Κρυφτείτε εσείς πίσω απο τις οθόνες και τα Ι-5 σας και αφήστε τους πραγματικούς άντρες να κάνουν αυτό που κάνουν οι πραγματικοί άντρες, να **μάνε και να δέρνουν δηλαδή.

                      Νικόλα στο έχω πει 100 φορές.
                      ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Probotector, μη πέφτετε σε Βελγοκαναδέζικες παγίδες.
                      Υπάρχει Contra και μόνο Contra, με πολύ μπράτσο, τεστοστερόνη, και πολύ βαριά καμπανέλια.
                      [/b]
                      Ι second that&#33; To probo...κάτι υπ΄ρχει όσο υπάρχει και η περίπτωση να αγοράσω μακαρόνια με λεφτά της Monopoly. Μόνο στον Καναδά γίνονται αυτά, βέβαια, στον Καναδά πιστεύουν ακόμα οτι η γή είναι επίπεδη.

                      Comment


                      • #12
                        Πορώθηκα, πάω να παίξω Contra 4 στο DS.

                        Comment


                        • #13
                          <div align="center"> </div>

                          Comment


                          • #14
                            Contra, Contra & Contra

                            Comment


                            • #15
                              Πολοί άμπαλοι μαζεύτηκαν σε αυτό το forum......PRO-BO-TEC-TOR&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;

                              Μην δω καμιά διαφορετική άποψη...θα έρθω εκεί με την παρέα μου...ακούς?

                              Super Probotector και τώρα σε κανά Mega Drive επίσης, αλλά Nintendo Probotector FTW&#33;
                              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                              Comment

                              Working...
                              X