Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tekken 7: Fated Retribution

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tekken 7: Fated Retribution



    7 χρόνια ύστερα από το τελευταίο αριθμημένο Tekken (το T6 κυκλοφόρησε το 2009, κοίτα να δεις πώς περνάνε τα χρόνια), έχουμε το νέο installment της σειράς. Το οποίο θα μου επιτρέψετε να πω πως κάνει το Tekken να φαίνεται καλύτερο από ποτέ άλλοτε. Δείτε το παραπάνω trailer, κατά προτίμηση σε full window, HD, με τέρμα τον ήχο. Η εικόνα με τους χαρακτήρες δεν τους έχεις όλους επειδή έχουν ανακοινωθεί και άλλοι (π.χ. Bob & Master Raven), όμως είναι ενδεικτική.



    Έχουμε διάφορες αλλαγές σε σχέση με το Tekken 6 & Tekken Tag Tournament 2. Τα γράφω περιληπτικά, όποιος θέλει να το ψάξει περισσότερο, μπορεί να βρει άπειρα βιντεάκια στο νετ, μιας και έχει κυκλοφορήσει σε arcades στην Ιαπωνία εδώ και περισσότερο από έναν χρόνο.

    • Έβγαλαν το bound. Δεν μου άρεσε καθόλου ο μηχανισμός, και ήταν ο κύριος λόγος που δεν ασχολήθηκα με το ΤΤΤ2. Είχα μεγαλώσει με τα παλιότερα Tekken, και δεν μου άρεσε καθόλου η ιδέα να κάνεις ένα launcher για να τον πετάς στον αέρα και να του τρως με juggle την μισή ζωή, ενώ ο αντίπαλος κάθεται και κοιτάει. Τα juggle βέβαια τα ξεκίνησε το Tekken 5, όμως μου φαίνονταν πιο ισορροπημένα, ενώ συνήθως του έτρωγες κάτι λιγότερο από το 1/3 της ζωής. Με το bound όμως το θέμα παραπήγε. Εδώ αντικαταστήθηκε με έναν μηχανισμό που μοιάζει με bound μεν, όμως είναι πιο δύσκολο να συνεχίσεις το combo, ενώ δουλεύουν διαφορετικά και τα wall mechanics απ' ό,τι βλέπω. Γενικά, μου αρέσει πολύ ό,τι βλέπω.

    • Armor κινήσεις. Πώς είναι το focus στο SF IV; Κάπως έτσι. Τρως το damage μεν, όμως αν χτυπήσεις τον αντίπαλο, έχεις το πάνω χέρι.

    • Rage Arts, δηλαδή σούπερ κίνηση. Με το που εμφανιστεί η rage μπάρα λόγω χαμηλής ζωής, ο κάθε χαρακτήρας έχει μία ξεχωριστή κίνηση που κάνει σούπερ ντούπερ κίνηση. Η κίνηση έχει armor, όμως δεν μπορείς να συνεχίσεις με άλλο combo. Με το που κάνεις την κίνηση, πετύχεις - δεν πετύχεις τον αντίπαλο, τo rage το ξοδεύεις. Ωραία πράματα.

    • Rage Drive, δηλαδή εναλλακτική σούπερ κίνηση. Με το που εμφανιστεί πάλι η rage μπάρα, κάνεις εναλλακτική σούπερ κίνηση. Δεν έχεις armor, όμως απ' ό,τι έχω δει, άπαξ και τον πετύχεις, μπορείς να συνεχίσεις με combo. Πετύχεις δεν πετύχεις τον αντίπαλο, το rage το ξοδεύεις.

    • Slow Motion. Όταν και οι δύο είναι σε χαμηλή ζωή και θέλουν σχεδόν ένα χτύπημα, μπαίνει σε αργή κίνηση, με το hype να εκτοξεύεται στον θεό. Πολύ απλό και πολύ πετυχημένο ταυτόχρονα. Από τις καλύτερες προσθήκες του παιχνιδιού. Ειδικά όταν βλέπεις τίποτα τελικούς, το κοινό από κάτω παραληρεί.

    • Έβαλαν τον Akuma / Gouki guest star. Αφού πειραματίστηκαν στα fireballs με την Eliza του Tekken Revolution, έβαλαν επίσημα και Street Fighter χαρακτήρα στο παιχνίδι. Οι μηχανισμοί του είναι εξωφρενικά όμοιοι με τα προηγούμενα παιχνίδια του, όμως ταιριάζει απόλυτα στο σύμπαν της σειράς. Συν του ότι είναι ο καλύτερος εμφανισιακά Akuma που έχουμε δει ποτέ. Προφανώς ετοιμάζονται για το Tekken X Street Fighter για το οποίο όπως λένε έχουν κάνει πολύ μεγάλη πρόοδο, όμως δεν εμφανίζουν τίποτα επειδή και αυτοί και η Capcom, μόλις έβγαλαν τους νέους τίτλους τους, επομένως θα έχουμε περισσότερα νέα όταν παλιώσουν λίγο τα Tekken 7 & SF 5 .

    • Story mode. Επηρεασμένοι προφανώς από τα Mortal Kombat, είπαν επιτέλους να βάλουν και αυτοί cinematic story mode. Το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ καλό, ενώ ο Akuma παίζει βασικό ρόλο και συνδέεται άμεσα με τους Mishima. Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Μακάρι επιτέλους το story mode να γίνει αναπόσπαστο μέρος των fighting. Για τους pro ίσως είναι αδιάφορο, όμως για τον απλό κοσμάκη που θέλει να έχει μία single player εμπειρία, είναι ταμάμ.


    Αυτά τώρα πρόχειρα. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα και να μου διαφεύγουν. Θα κυκλοφορήσει αρχές του 2017 σε PS4 / Xbone / PC. Δεν ξέρω αν παίζει τίποτα με cross play, θα το δούμε εν καιρώ. Το σκέφτομαι πάρα πολύ να το αγοράσω day one, κάτι που έχω να κάνω αιώνες. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα το συνοδεύσω με καινούργια κάρτα γραφικών ή με PS4, θα δείξει. Όσοι ενδιαφέρεστε, δείτε το βίντεο με τα highlights από το πρόσφατο Evo 2016 που έγινε πριν μερικές ημέρες. Έχει σχεδόν ό,τι ανέφερα παραπάνω.

    Last edited by Phantom Duck; 02-10-2016, 02:30 PM.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

  • #2
    Tokyo Game Show 2016 trailer



    Θα αρρωστήσουμε με αυτό το παιχνίδι (με την καλή έννοια).

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #3
      Πάρα πολύ ωραίο ματσάκι με τον Poongo (Akuma VS Devil Jin), ο οποίος βγήκε 3ος στο Evo παρεμπιπτόντως. Βάλτε το στο 01:45


      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #4
        Νέο trailer.


        Phantom σε ρώτησα και στο chat αλλά λογικά χάθηκε.Παίζεις με juggles ή παίζεις χαλαρά;Αν παίζεις χαλαρά,ετοιμάσου για πολλά ματσάκια.Αν παίζεις με juggles παίξε με άλλους,βαριέμαι να χάνω συνέχεια.
        Carpe diem

        Comment


        • #5
          Ε όσο παίζεις θα γίνεσαι καλύτερος.

          Αλήθεια που χάθηκε ο ground zero ρε παιδιά, περίμενα να τον δω να γράφει σε νήμα για τεκεν.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #6
            Κοίτα, με χαρακτήρες που μου αρέσουν και ψάχνομαι (King, Law, Paul, και κάποιους ακόμα) είμαι σε αρκετά καλό επίπεδο θα τολμήσω να πω για τα στάνταρ των online. Μην ανησυχείς όμως, αν είναι θα παίζουμε με χαρακτήρες που δεν έχω ιδέα και θέλω να μάθω

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #7
              Βρε κι εγώ καλός είμαι,ειδικά με King,αλλά δεν ξέρω juggles και η αλήθεια είναι πως δεν μου αρέσει να παίζω έτσι (ή δεν μπορώ),προτιμώ πιο χαλαρά,χτυπάω,φεύγω και ξανά το ίδιο.Μόνο άμα παίζει ο άλλος με κάνα Eddy και κάνει τα ίδια τον αρχίζω και με το που πέσει κάτω,απλά δεν τον αφήνω να σηκωθεί.Αλλιώς παίζω με πολύ spacing να προλαβαίνει ο άλλος να ηρεμήσει.Χαλαρά,όμορφα κι ωραία.
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                ε, τότε αναγκαστικά θα μάθουμε στο ρινγκ το στυλ του καθενός (:p)

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #9
                  κατάλαβα,θα φάω βρωμόξυλο.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #10
                    Χαχαχα, όχι ρε εντάξει, για τον χαβαλέ παίζουμε Η αλήθεια είναι πως κι εγώ έτσι ακριβώς ήμουν, δεν είχα ιδέα για τα juggles, δεν μου άρεσαν κιόλας, όμως στον στρατό δούλεψε PSP με Tekken 6 φουλ. Σε κάτι Σαββατοκύριακα που δεν κουνιόταν φύλλο είχα ρίξει μπόλικα 8ωρα practice. Ήταν κι άλλα 5-6 άτομα που έπαιζαν, και ήρθε κι έδεσε το πράμα

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • #11
                      Σήμερα στο Comicdom, είχε μία αίθουσα η Bandai Namco όπου μοίραζαν ερωτηματολόγια για το ποιοι είναι οι αγαπημένοι σου τίτλοι της εταιρίας (εγώ έβαλα Dragon Ball, Tekken & Pacman), με κλήρωση για δώρα Tales Of Berseria και Dragon Ball Xenoverse 2 για PS4 / X1. Στο τέλος μοιράζανε βιβλιαράκια "The Art Of Tekken", 250+ σελίδες με πληροφορίες και artwork για τους χαρακτήρες του TTT2. Πολύ όμορφη έκδοση που χάρηκα πραγματικά που μου την έδωσαν.

                       

















                      Έχει πάλι το Σάββατο στις 14:30 και την Κυριακή στις 17:30. Το θέμα είναι πως περίμενα αν όχι καμπίνες, έστω κάποιες κονσόλες με παιχνίδια για το κοινό. Η περιγραφή εξ άλλου γράφει πως θα υπάρχουν διαθέσιμα παιχνίδια, με το λογότυπο του ΤΕΚΚΕΝ 7 πρώτο πλάνο. Μακάρι να υπάρχει κάποια διαθέσιμη έκδοση το Σ/Κ, να στανιάρουμε λίγο, επειδή είναι μακρυά η αναμονή για 2 μήνες ακόμη

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #12
                        Όλοι θα την φάτε από μένα, αν πιάσω τον Έντι Γκόρντο και τη νέα γκόμενα και σας «χορέψω» άγρια. Θα αράξω να προπονηθώ για να θυμηθώ τις κινήσεις τους, τις τακτικές τους, και μετά σας έρχομαι. Άμα βάλω και τον Λέι, σας έχω για ώρα στον αέρα.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Phantom σε μισώ.

                          Eddy Gordo ή αλλιώς πως να μάθετε πιάνο σε 5 λεπτά.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Altair View Post
                            Phantom σε μισώ.

                            Eddy Gordo ή αλλιώς πως να μάθετε πιάνο σε 5 λεπτά.
                            Ή αλλιώς πώς θα μάθετε να γονατίζετε μπροστά σ' έναν θεό σαν εμένα.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Εκεί που λες πως το hype έχει πιάσει ταβάνι, βγαίνουν βιντεάκια σαν κι αυτά. Το έχουν παραφουσκώσει με περιεχόμενο. Άντε να βγει το ρημάδι, πώς θα κάνουμε υπομονή 1 μήνα ακόμη.


                              Από το σχόλιο του JinMasta

                              Rundown and Explanation. You're welcome.
                              0:00 Celebrating KOIF and popularity of T7 since launch. Now experience the latest T7.
                              0:26 Battle System: Rage Art, Rage Drive, and Power Crush, Slow-Motion KO. Weather and BGM change according to rounds.
                              1:16 Story Mode: There are 19 chapters. Each character will have their own separate episodes. There are cutscenes transitioning to the battle for maximum impact of the story. Experience special battles (Tekken 5 Hei vs Jack-4).
                              1:45 "Story Assist": There is text and icons on the lower left of the screen to assist you in playing the game. Entering a simple combination of buttons and the character will automatically perform an air combo.
                              2:20 Online Mode: Ranked match you automatically compete with people near your rank. Online Tournament of up to 8 players to earn massive G!
                              2:49 Offline Mode: Arcade, Versus, Practice "Treasure Battle" earn rewards after match like TTT2 Lucky Box. Two special game modes. First is a unique mode where the character is really strong. Second is Turbo mode from TK revolution.
                              3:12 Customize Mode: Thousands of combinations. Customize HUD, Banner, titles and player information.
                              3:26 Gallery Mode: All opening/ending and character movies and illustrations from all Tekken games. Extra bonus movies from Tekken Slot Machines, extra illustration by various artists.
                              4:00 Tekken 7 Release Date June 1st 2017.
                              4:08 Exclusives: PS4 - Tekken Jukebox: Literally Tekken tunes allowing you to set the songs from any Tekken on both parts of the stage. Create different playlists so no need to keep constantly changing songs on stages. Legacy Costumes from previous Tekkens. Pre-Order Exclusives: Eliza will be available for purchase as DLC in the future. Character panels drawn that can be obtained with the reservation of the code expires in December.


                              Last edited by Phantom Duck; 27-04-2017, 09:43 PM.

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment

                              Working...
                              X