Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shenmue 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Shenmue 3

    Ήρθε η ώρα γίνει το τιμημένο thread μιας και το πολυπόθητο σε πολλούς Shenmue 3 θα είναι κοντά μας σε μερικά χρόνια.

    Η χαρά των φίλων του Shenmue τεράστια μιας και ο συγκεκριμένος τίτλος σε όσους δεν έμεινε αδιάφορος, τους έκανε παθιασμένους fans.

    Και πώς να μην γίνεις εδώ που τα λέμε, αφού όταν τυλιχτείς από την ατμόσφαιρα του game νιώθεις πρωτόγνωρα ευχάριστα και έντονα συναισθήματα, που διαφορετικά θα έλεγες ότι ήταν υπερβολή για ένα video game.
    Φυσικά, ρόλο έπαιξε το μεγάλο budget και η εισαγωγή νέων τεχνολογιών, σε συνδυασμό όμως πάντα με τον αρμονικό σχεδιασμό του τίτλου, από τον Υu Suzuki και την ομάδα του.

    Αν και γενικά επικρατεί ευχάριστο κλίμα, υπάρχει και η άποψη ότι απλά ένα kickstarter campaign (και η αδιευκρίνιστη υποστήριξη της Sony) ίσως δεν είναι αρκετή για ένα παιχνίδι τέτοιας κλίμακας.

    Αυτή τη στιγμή, 2 από τα τελευταία νέα που έχουμε για τον τίτλο, είναι η επιστροφή του Game Director του Shenmue I καθώς και μια εικόνα με τη Shenhua από το πρόγραμμα ανάπτυξης (της Unreal όπως φαίνεται απ' το λογότυπο πάνω αριστερά).



    Ποιες οι σκέψεις σας για το Shenmue III και το Shenmue γενικότερα; Τί πληροφορίες θέλετε να μοιραστείτε για αυτόν τον ξεχωριστό τίτλο;
    Attached Files
    Last edited by Ryu_gr; 09-08-2016, 11:54 PM.
    The illusion of free will is an illusion.

  • #2
    οι 2 dreamcast-άρες κάτω απο την shenhua τι δουλειά έχουν?
    είναι απλά για ποζεριά, για swag, για troll-άρισμα ή μήπως ετοιμάζεται και retro έκδοση για dreamcast να τρελαθούμε όλοι?
    γιατί αν χρησιμοποιούσαν assets απο την έκδοση για dreamcast, όπως ακούστηκε, έπρεπε να δούμε katana dev kits και όχι απλές κονσόλες.
    εκτός αν είναι hint ότι η sega έδωσε τις ευλογίες της στον Yu να κάνει remasters των 2 πρώτων games με την μηχανή γραφικών του 3.
    Last edited by kakashi_gr; 10-08-2016, 01:42 PM.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Δεν το έκανα back το kickstarter, ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις Ryu. Ήταν εξαρχής αποφασισμένο πως το game θα αναπτυχθεί, υπήρχε το κεφάλαιο σιγουρα απλώς θέλανε να βολιδοσκοπησουνε την αντίδραση του κόσμου και φυσικά να εξοικονομήσουν και κάποια χρήματα- βασικά έχουν πουλήσει ήδη ένα σημαντικό ποσοστό από preorders

      Αυτό που πιστεύω εγώ, χωρίς να είμαι τεράστιος fan της σειράς- θεωρώ πως ήταν σίγουρα κάτι το groundbreaking για την εποχή της( μόνο και μόνο από επίπεδο παραγωγής να το πάρει κανείς), ωστόσο το έπαιξα τουλάχιστον 5-6 χρόνια μετά την κυκλοφορία του και ήδη παρατήρησα πως ο τίτλος δεν έχει γεράσει ιδιαίτερα καλα- και μιλάμε για το 2006 που έπαιξα το πρώτο Shenmue, φαντάσου σήμερα πώς θα φαίνεται. Μου άρεσε πολύ ωστόσο η ατμόσφαιρα του τίτλου και οι χαρακτήρες, ενώ ήταν άκρως ενδιαφέρον να τριγυρνάς σε μια πόλη της Ιαπωνίας. Eπίσης ξόδεψα πολύ περισσοτερες ώρες από ότι θα ήθελα να παραδεχθώ παίζοντας Hang On και Space Harrier Γενικά ο τίτλος είναι ο ορισμός του φιλόδοξου game. Ίσως αν το είχα παίξει την εποχή που είχε κυκλοφορήσει- μόλις είχα περάσει φοιτητής και δεν το έβρισκα πουθενά( εντάξει δεν είχα γυρίσει τα κονσολάδικα της Αθήνας τότε, αλλά σε Κωτσόβολο κτλ που έκανε και ξεπούλημα σε Dreamcast τίτλους δεν το είχα πετύχει, έπαιζα Marvel VS Capcom βέβαια )

      Με το δεύτερο τίτλο αν και τον έχω για Dreamcast δεν έχω ασχοληθεί, δυστυχώς, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή πρέπει να γίνει. Κάτι ακούστηκε για remaster των δύο πρώτων τίτλων για PSN, οπότε από το να κατεβάζω κονσόλες κτλ( που παρά το cult της υπόθεσης πάντα είναι ένας extra πονοκέφαλος) θα τα παίξω εκεί. Αν ανανεώσουν και το control scheme ακόμη καλύτερα
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #4
        Originally posted by Sinclair View Post
        ωστόσο το έπαιξα τουλάχιστον 5-6 χρόνια μετά την κυκλοφορία του και ήδη παρατήρησα πως ο τίτλος δεν έχει γεράσει ιδιαίτερα καλα
        Μπορεί να είμαι τυφλωμένος από τα θετικά του τίτλου αλλά δεν θα έλεγα αυτή την έκφραση. Με τα σημερινά δεδομένα σίγουρα έχει θεματάκια με το χειρισμό, τα loading times και το ρυθμό (που ή τον απολαμβάνεις ή σε εκνευρίζει) αλλά πιστεύω όχι σε μεγάλο βαθμό.

        Kakashi i see... δεν είχα προσέξει τα μηχανήματα, thumbs up!
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #5
          Κοίταξε σε κάποιους τομείς, φερ'ειπειν στην κίνηση του Ryo ο τιτλος ηταν δύστροπος ήδη απο την κυκλοφορία του και έγινε παρωχημένος άμα τη εμφανίσει του GTA 3. Ωστόσο έκανε πολυ σωστά αρκετα αλλα πράγματα, με πιο χαρακτηριστικό τη ζωντάνια των χαρακτήρων, το καθημερινό προγραμμα των ΝPCs etc Η πλάκα ειναι πως παρα τα οποία ελαττώματα παραμένει απο τους αγαπημένους μου τίτλους.( εχω και τεραςτια αδυναμία στο Dreamcast) Ακομη θυμαμαι να βρέχει έξω και εγω απο σύμπτωση να εξερευνώ τη βροχερή Yokosuka με τις ώρες και να εχω απορροφηθεί παίζοντας στο Crt monitor( VGA dreamcast uber alles ετσι?) Ασχέτως του πώς γέρασε ο τιτλος, δεν αμφισβητώ ουτε την σημασία του, ουτε την ποιότητά του.
          Last edited by Sinclair; 10-08-2016, 09:57 PM.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #6


















            Αυτά, νομίζω πως δεν ξέχασα τίποτα. Αν δω κάτι να λείπει, θα συμπληρώσω στο μέλλον.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #7
              Θα ήθελα να προστεθεί και ο τύπος με τις εκρήξεις στο σύμπαν, ευχαριστώ.
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #8
                Κι έλεγα πως κάτι λείπει, κάτι λείπει, αλλά δεν μπορούσα να προσδιορίσω τι ακριβώς :p




                + bonus

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #9
                  Πριν λίγο καιρό βγήκε ένα video από τα γραφεία της δουλειάς.

                  Δείχνει την ανάπτυξη μιας "χλιαρής" κατά τη γνώμη μου σκηνής (πήδημα βραχακίων), αλλά από την άλλη έρχεται να μας υπενθυμίσει ότι το Shenmue 3 προχωράει, κάτι το οποίο ακόμα μπορεί να είναι ευχάριστα περίεργο σε κάποιους!

                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #10
                    Νέο Shenmue 3 update με τον αρχηγό να μιλά για τη μουσική που σίγουρα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του παιχνιδιού.

                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      νεο βιντεο

                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #12

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • #13
                          Τα περισσότερα λαγωνικά εδώ θα το έχετε δει, αλλά πρέπει κάπως να επιβιώσει και αυτό το έρμο forum.

                          Introducing new character: "Mpountalas"

                          Last edited by Ryu_gr; 01-06-2017, 01:11 AM.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #14
                            Το αναμένω πως και πως αλλά αυτή η διαφορετική - υπερβολική απεικόνιση του σωματότυπου των χαρακτήρων με χαλάει. Τι κακό είχε το παλιό καλό στυλ των προηγούμενων Shenmue; Ήταν πιο ανθρώπινα και όχι σαν να βγήκαν από συνδυασμό anime και plastic 3D graphics.

                            Comment


                            • #15
                              Διάβασα πως δεν θα ειναι παρόντες στην E3. Πέρασαν δυο χρονια απο την ανακοινωση του παιχνιδιού και ακόμα δεν θα έχουν δείξει κάποιο ολοκληρωμένο gameplay βίντεο ώστε να πάρουμε μια ιδέα απο το παιχνίδι, παρά κάποια σκόρπια βιντεο ελαχίστων δευτερολέπτων.
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment

                              Working...
                              X