Announcement

Collapse
No announcement yet.

Spelunky

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spelunky

    Έχει αναφερθεί πολλάκις στο forum με θετικά σχόλια αλλά δεν είχε δικό του thread και μιας και είμαι fan κάνω την αρχή.

    Λοιπόν το τελευταίο διάστημα έχω ευχαριστηθεί 2 παιχνίδια: Mario Galaxy 2 και Spelunky.

    Γιατί; Γιατί όπως είχε πει και μέλος το G-O, ίσως για κάποιο άλλο παιχνίδι, ο Roronoa αν δεν κάνω λάθος , είναι πολύ video game!

    Αυτό, τίποτα άλλο...
    ΟΚ ας πω μερικά πράγματα ακόμα.

    Η διαφορετική δημιουργία πιστών κάθε φορά που παίζεις είναι προφανώς το δυνατό του σημείο, ενώ συμπληρώνεται από αμέτρητους εχθρούς, σχολαστική λεπτομέρεια στο gameplay (ναι ρε φίλε, τα καρφιά σε σκοτώνουν μόνο όταν πέσεις από ύψος, όχι όταν περνάς από δίπλα τους) και old school 2D sprites.

    Λέω old school γιατί έχουν το παλιό γνώριμο σχεδιασμό που φαίνεται ότι είναι στο χέρι, ενώ π.χ. σε νεότερα games τα sprites φαίνονται "flat", όπως στο -κατά τα άλλα αξιοσέβαστο game- Guacamelee. Αν κάνω λάθος ή αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα περί σχεδιασμού ας μας διαφωτίσει.

    Με λίγα λόγια, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να φθάσεις στην έξοδο από πάνω προς τα κάτω, αλλά το τί υπάρχει στο ενδιάμεσο δεν μένει στατικό και η ανακάλυψη της λογικής, του περιεχομένου και κατ'επέκταση του τρόπου για να προχωρήσεις, είναι που το κάνουν μοναδικό και απολαυστικό.

    Και επειδή το forum έχει και κάποια ιστορία, κλείνω με ένα Let's Play από τον Sub-Zero:

    The illusion of free will is an illusion.

  • #2
    Μπορεί τα γραφικά να φέρνουν σε 5th gen, μπορεί ο πρωταγωνιστής να είναι μπεκρής, αλλά πίσω απ'όλα αυτά κρύβεται ένα game με τρομερό gameplay. Χτυπήστε το οπωσδήποτε, και για αυτούς με gold είναι τζάμπα αυτόν το μήνα!
    Last edited by thunderjohn; 18-08-2016, 08:07 AM.

    Comment


    • #3
      Όντως πάρα πολύ δυνατό παίγνιο και αδικείται πολύ από το video που πόσταρε το Ryu πιο πάνω γιατί το κάνει να φαίνεται πολύ πιο απλό από ότι είναι στην πραγματικότητα. Για να φτάσεις δηλαδή να βγάζεις άνετα τον κάθε κόσμο έχεις φάει πρώτα αρκετή ώρα τα μούτρα σου σε αυτόν. Πολύ καλό learning curve και παρά την τυχαιότητα των επιπέδων, σπάνια θα χάσεις από καθαρή ατυχία. Προσωπικά ένα πράγμα με χάλασε μόνο, ότι ο τελευταίος κόσμος δεν έχει σχεδιαστεί για να παίξεις με shortcuts. ok καλό το roguelike αλλά από τη στιγμή που σε έχει παιδέψει τόσο για να πάρεις τα shortcuts θα προτιμούσα να ήταν πιο χρήσιμα. Όχι ότι και έτσι δεν βγαίνει βέβαια αλλά θέλει αρκετή τύχη για να πετύχεις "καλή κατεβασία".

      Comment


      • #4
        Ναι θα συμφωνήσω με τον τελευταίο κόσμο, μέχρι να βρω πώς έβγαινε ο Κεφάλας άντε πάλι απ'την αρχή τρεις πίστες πριν ξαναπάω. Βέβαια είχε και αυτό τη χάρη του μιας και θύμιζε παλιές εποχές που έχανες σε ένα δύσκολο σημείο και ξεκίναγες ξανά και ξανά εκστρατεία να ξαναφτάσεις (και είχες και αγωνία να το περάσεις με αποτέλεσμα να μην έπαιζες ψύχραιμα και άααντε πάλι!! )
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #5
          Απλά εκπληκτικό παιχνίδι. Το κατέβασα για βίτα και το χάρηκα πάρα πολύ, του έριξα κάμποσες ώρες. Βέβαια δεν κατάφερα ποτέ να το ολοκληρώσω, ούτε μια φορά, όμως το διασκέδαζα πάρα πολύ όσο το έπαιζα. Εδώ δράττομαι της ευκαιρίας να πω πως το βιτα είναι φανταστική κονσόλα για να κατεβάσει κανείς και να παίξει στο κρεβάτι του και αραχτός και λάιτ τέτοια indie παιχνιδάκια. Φοβερή κονσόλα την οποία δυστυχώς δεν την πήραν στα σοβαρά οι περισσότεροι, με πρώτη και καλύτερη την ίδια την σονυ.

          Πάντως υπάρχουν παίχτες που έχουν καταφέρει τρελά πράγματα στο παιχνίδι, ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο bananosaurus rex ο οποίος κατάφερε να σκοτώσει το φάντασμα! Ναι, αναφέρομαι στο φάντασμα που εμφανίζεται αν αργήσεις πολύ να ολοκληρώσεις κάποιον όροφο και σε σκοτώνει απευθείας αν σε αγγίξει. Παραθέτω εδώ το βιντεο του παιχταρά που τα κατάφερε.

          We found out that entering the lava does 99 damage to the ghost... so I went ahead and killed her! This particular highlight is of the Hell level on which sh...


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #6
            Δεν το περιμενα αλλα τις τελευταιες μερες εχω εθιστει με το παιχνιδι. Το ειχα δωρο απο μια αγορα στο gog και το ειχα παιξει λιγο αλλα δεν με τραβηξε. Τωρα που του εδωσα αλλη μια ευκαιρια κολλησα. Με ειχε φοβησει το οτι θελει πολυ χρονο για να ολοκληρωθει αλλα μεχρι στιγμης ειναι τοσο απολαυστικο που δεν με ενδιαφερει. Απιστευτα δυσκολο, αρκετα μεγαλο learnign curve, αλλα τις περισσοτερες φορες δικαιο, ισως ολες απλα καμια φορα ενα μικρο λαθος μπορει αν φερει μερικες "αδικες" και τρελες αλυσιδωτες αντιδρασεις
            Μεχρι στιγμης με 100+ death ψιλοκαταφερνω να φτανω 3 κοσμο απο την αρχη ενω εχω ξεκλειδωσει και το πρωτο shortcut και προσπαθω το δευτερο για να κανω train τον τριτο κοσμο.

            Απορω πως μου ειχε ξεφυγει τοσο καιρο γιατι ειμαι σχετικα φαν των roguelikes και αυτο θεωρειτε (εστω το original γιατι αυτο ειναι remake) ο παππους των συχρονων "roguelike". Ισως δεν με ξετρελανε το ολο στυλ, να ειναι καλα το gog
            Δεν θυμαμαι αν το ειχα πει εγω αυτο που λεει ο ryu_gr αλλα ναι, ειναι πολυ video game, καθαρο gameplay και υψιστης ποιοτητας! Αψογα σχεδιασμενο και tuned.

            Comment


            • #7
              Καλή φάση δεν ήξερα ότι υπάρχει original spelunky και ότι παίζαμε το remake.
              Είδα ότι το original φτιάχτηκε το 2009: http://www.spelunkyworld.com/original.html
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #8
                Πωπω, εφιάλτες με αυτό το παιχνίδι... Το είχα αγοράστει πιστεύοντας ότι είναι το next big challenge κι έχοντας στο βιογραφικό μου 2 τερματισμένα saves του super meat boy, λέω κλάιν τώρα, procedurally generated rogue like και πράσινα άλογα...

                Καταλαβαίνετε που το πάω :Ρ .

                Μετά από 10 ώρες, με το ζόρι να έβγαλα τον δεύτερο κόσμο. Ήθελα να πάρω κι όλα τα trophies ΤΡΟΜΑΡΑ μου :Ρ .

                Ίσως το ξαναβάλει στο αεροπλάνο, τώρα που κατεβαίνω Ελλάδα. Θα έχω αυτό κι ένα καλό, βαρβάτο και αντρίκειο JRPG :Ρ .

                Comment


                • #9
                  Το τελευταίο διάστημα έχω γράψει πολλές εργατοώρες. Μεγάλο κόλλημα και δεν του είχα δώσει πολύ βάση. Το περίεργο είναι ότι έχουμε χρόνια εμπειρία σε platforming και μας τα έχει τρίψει στη μούρη!

                  Το αστείο είναι ότι στην αρχή πήγαινα σιγά σιγά για να αποφεύγουμε φαινόμενα "χιονοστιβάδας" που δεν ήξερες που θα καταλήξεις, στάζαμε ιδρώτα μπας και ανοίξουμε κανα shortcut και πληρώναμε στα μαγαζιά για να μην πάρει το τουφέκι του ο καταστηματάρχης. Τώρα πέφτει το λουτάρισμα του αιώνα! Άκου εκεί, 20000 για jetpack οι μαυραγορίτες!

                  Comment


                  • #10
                    Για να ετοιμαζόμαστε σιγά-σιγά:

                    Αρχές Δεκεμβρίου εκτιμάται η προσθήκη του online multiplayer.
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment

                    Working...
                    X