Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hearthstone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [MENTION=4]sub_zero[/MENTION]; λειτουργεί το app στο κινητό σου; έχω κάνει 3 επαναγκαταστάσες και δεν λέει να ανοίξει.

    Comment


    • Ναι κανονικά. Έχεις δει να έχει άλλος πρόβλημα με συσκευή σαν τη δική σου;

      Comment


      • Ακριβώς με αυτό το μοντέλο όχι, αλλά μετά το rise of the mechs (νομίζω) πολλοί είχαν πρόβλημα. Η απάντηση της Blizzard ήταν επαναγκατάσταση... τέλος πάντων

        Comment


        • small indie company

          Comment


          • Με τα πολλά έχω μείνει πίσω σε quests και θ ανοίξω το πολύ 20 πακέτα με το λανσάρισμα του SoU. Αλλά εντάξει, έναν χρόνο μετά έχω ήδη πρόσβαση σε αρκετά αξιόλογα ντεκάκια.

            Comment


            • Είχε και event αυτές τις μέρες οπότε έχασες extra packs και gold. Το παιχνίδι πάντως πρέπει να έχει πιάσει ιστορικό χαμηλό, στο twitch αυτή τη στιγμή Παρασκευή βράδυ είναι σε θέση 25+ σε views. Και πάνω μου το βλέπω όμως, αν δεν είχα ήδη σχεδόν full collection οπότε να έχω επιλογές όταν θέλω να μαλακιστώ, πολύ αμφιβάλλω αν θα είχα το κουράγιο να παίζω καθόλου.
              Το μόνο θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι αυτό που περιμέναμε να κάνουν το artifact, το magic και το gwent, δείχνουν να το κάνουν τελικά με μεγάλη επιτυχία τα auto battlers, τραβάνε τον κόσμο και δημιουργούνε ανταγωνισμό από το πουθενά. Βέβαια υπάρχει και το ερώτημα αν εκεί στην blizzard μπορούνε να ξυπνήσουν και να κάνουν πράγματα. Γιατί όταν πχ βλέπεις απλά να αφήνουν τον boom τόσο καιρό να γαμάει όλο το meta λες οκ, υπάρχει μια ελπίδα ότι απλά το κάνουν για να πουλήσουν κάρτες, έχουν όμως γνώση τι γίνεται πραγματικά στο game... Όταν όμως βλέπεις πράγματα σαν αυτό https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.n...a5&oe=5D8AC8AF που σημείωση μερικές μέρες μετά ανακοινώσαν κι άλλη κάρτα τέτοια (το τοτεμ που δίνει lackeys) λες δεν μπορεί οι άνθρωποι είναι απλά καθυστερημένοι.

              Comment


              • Ευτυχώς τα quests του fire festival μπόρεσα και τα έκανα. Η μεγαλύτερη επίπτωση του Dr. Boom είναι νομίζω πως δεν αφήνει κανένα κοντρόλ ντεκ να αναπτυχθεί, και αυτό δεν είναι λίγο. Και ανακοίνωσαν μάλιστα πως τα no duplicates battlecries ακυρώνονται αν έχεις 2 βόμβες στο ντεκ! Κατά τα άλλα, με τα ντεκ που παίζω θεωρώ πως έχω ευκαιρία να ανατρέψω έναν warrior, είτε control είτε bomb, και είναι από τις αγαπημένες μου νίκες.

                Comment


                • Αυτό που λες ισχύει αλλά δεν είναι και απόλυτο.Έτσι κι αλλιώς αυτή τη στιγμή το μόνο άλλο καθαρά control deck που θα μπορούσε να υπάρξει είναι shaman που ναι, άμα το δεις σε ευθεία αντιπαράθεση χάνει πάρα πολύ λόγω boom αλλά και πάλι μπορούν να υπάρξουν λόγοι για να το παίξεις (σε ένα meta πχ που έχουν λόγω ύπαρξης earth shock + hex). Το πρόβλημα είναι ότι πρόκειται για μια κάρτα που αν την τραβήξεις στην ώρα της καθορίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό το παιχνίδι άσχετα από το skill. Δεν είναι ότι δεν έχει counters αλλά το να αντιμετωπίζεις κάτι το οποίο από το πουθενά δεν σε αφήνει να κατεβάσεις board με τίποτα γιατί έχει rush και 15 devastators δεν είναι καθόλου fun and interactive. Ειδικά για το τελευταίο κιόλας η Blizzard υποτίθεται δείχνει μεγάλη ευαισθησία και έχει βάλει στο μάτι ή διαλύσει decks οπως το Patron warrior ή το miracle που σε αντίθεση με τον boom ούτε μόνο σε μια κάρτα βασίζονταν και σκιλλ άπειρο θέλαν για να παιχτούν.

                  Όσο για τα duplicates δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα. Όχι ότι θα στεναχωρηθεί και κανείς γιατί όπως είχε αποδειχθεί στο παρελθόν, όταν τέτοιου είδους ντεκ είχε νόημα ύπαρξης τελικά ήταν προβληματικό για το παιχνίδι αλλά κάποτε για να τα κάνεις counter έπαιζες κάποια κακή κάρτα όπως π.χ αυτό https://hearthstone.gamepedia.com/The_Darkness , όχι να έχεις το counter ως main gameplan σε tier 1 deck...

                  Comment


                  • Ανεβαίνει το power level ξανά με τις νέες κάρτες νομίζω. Ο Zephrys (wish for the perfect card) φαίνεται πολύ ωραίο πείραμα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να παίξεις highlander προς το παρόν. Αυτό που μ έχει ψήσει πολύ είναι το quest του Druid. Mana floating μέχρι τον 5ο γύρο, αλλά μετά κάποιες γερές επιλογές healing κ tsunt κι ένα οπλοστάσιο από πολύ δυνατές κάρτες. Αν μπορέσει να ζει μέχρι τον 6ο γύρο από aggro, τότε θα είναι πολύ δυνατό ντεκ.

                    Comment


                    • To power level πάντα ανεβαίνει όταν προστίθεται νέο set, άλλο θες να πεις και είναι σωστό, ότι δηλαδή το συγκεκριμένο είναι ίσως το πιο δυνατό που έχει βγει. Μόνο το kobolds μπορεί να συγκριθεί το οποίο Kobols όμως στο reveal το είχαμε περάσει πολύ στο ντούκου. Όχι μόνο βγάλαν πολλές δυνατές κάρτες αλλά έχουν και synergy μεταξύ τους σε πολλές περιπτώσεις. Βέβαια όταν υπάρχουν κάρτες όπως το masters call και το conjourers που χτίζουν deck γύρω τους δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα βρεθεί χώρος για καινούρια πράγματα. + τις περιπτώσεις που ακόμα και κάποιες κάρτες είναι πολύ δυνατές αλλά απλά δεν φτάνουν. O lock πχ στο koft πήρε defile, guldan αλλά σε εκείνο το meta δεν παίχτηκε ποτέ με αξιώσεις αργό lock deck για να έχουν θέση.

                      Για quest βλέπω druid shaman rogue. O πρώτος έχει πλέον μηχανισμούς να ανατρέψει το πόσο πίσω μένει για να κάνει το quest και από εκεί και πέρα μάλλον μπορεί να κάνει consistent παπάδες (αλλά και πάλι να χάνει από Mage απλά κοιτώντας τους γίγαντες ). Shaman απλά μιλάμε για φοβερό εφέ με προϋποθέσεις που και εύκολα βγαίνουν και δεν αλλάζουν το gameplan που έτσι κι αλλιώς είχε. Rogue και εδώ δεν αλλάζει τραγικά το gameplan αν και προσωπικά με χαλάει κάπως το ότι στο 2 ουσιαστικά υπολογίζεις να παίξεις το καινούριο spell με ότι αυτό συνεπάγεται.

                      Ο Zephrys νομίζω είναι από μόνος του λόγος να παίξεις ένα deck αρκεί αυτό το deck να έχει κάποιο προσανατολισμό εξ' αρχής στο πως θα κερδίσει. Ειδικά αν μπορεί να παιχτεί παραπάνω από μία φορές (στον druid με elise, floop πχ πολύ εύκολα αλλιώς με brewmaster,banker) εκεί το πράγμα σχεδόν ξεφεύγει κιόλας.

                      Πάντως νομίζω ότι πολύ σύντομα θα τον πετσοκόψουν τον warrior (ίσως και τον Mage), δεν θα μου έκανε εντύπωση και μέσα στον Αύγουστο δηλαδή. Η πορεία τους έχει δείξει ότι έστω και καθυστερημένα έχουν χτυπήσει όλα όσα είχαν συζητηθεί για το power level τους στο παρελθόν. Πλέον έχουν βγάλει κι άλλες κάρτες δυνατές και θα πρέπει να τις πουλήσουν και αυτές, με τον boom όμως στο παιχνίδι είναι αμφίβολο αν θα ασχοληθεί ο κόσμος μαζί τους οπότε...

                      *** Σημαντική αλλαγή και αυτή του format στα τουρνουά. Δεν ενδιαφέρει τον μέσο παίκτη άμεσα αλλά η επιστροφή στην λογική των 4 classes αντί του ενός βοηθάει περισσότερο στους πειραματισμούς και στο να κρατιέται το ladder πιο ενδιαφέρον.

                      Comment


                      • Πάντως νομίζω ότι πολύ σύντομα θα τον πετσοκόψουν τον warrior (ίσως και τον Mage), δεν θα μου έκανε εντύπωση και μέσα στον Αύγουστο δηλαδή. Η πορεία τους έχει δείξει ότι έστω και καθυστερημένα έχουν χτυπήσει όλα όσα είχαν συζητηθεί για το power level τους στο παρελθόν. Πλέον έχουν βγάλει κι άλλες κάρτες δυνατές και θα πρέπει να τις πουλήσουν και αυτές, με τον boom όμως στο παιχνίδι είναι αμφίβολο αν θα ασχοληθεί ο κόσμος μαζί τους οπότε...


                        Ναι, κι εγώ θεωρώ δεδομένο πως θα νερφάρουν τον Warrior. Μπορούν να κάνουν διάφορα πράγματα για να το πετύχουν, αλλά νομίζω ο κύριος στόχος είναι να κόψουν abilities από τον Boom. Και το conjurer's calling είναι τραγικό. 3 mana twinspell.

                        Το γεγονός ότι οι νέες κάρτες αποτελούν έμμεσα buffs σε αυτά που είπαμε πάει να πει πως έχουν ήδη σκεφτεί νερφ και θα έρθει πολύ πολύ γρήγορα.

                        Comment


                        • Δεν αποτελούν buff οι νέες κάρτες και εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα και για αυτούς οικονομικά και για το παιχνίδι σε ενδιαφέρον. Mage και Warrior είναι πάρα πολύ πιθανό να αγνοήσουν πλήρως τις νέες κάρτες και απλά να συνεχίσουν όπως είναι παραμένοντας ακόμα tier 1.

                          Comment


                          • όταν προσθέτεις πολύ καλές 10άρες στο pool για το cc ή καινούργια πολύ καλά class mechs που βγαίνουν δυο-δυο έχουν taunt και battlecry: fuck your opponent's mom, ε είναι λίγο buff

                            Comment


                            • Ααα τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Στο pool των 10αριων μπήκε ένα κακό και 2 καλά, είναι σημαντικό ότι πλέον υπάρχει taunt και εκεί αλλά γενικά είναι λεπτομέρεια. Το mech δεν είναι τόσο φοβερό.

                              Comment


                              • Κάνει ακόμη πιο πολύ consistent τον Boom και το CC, με αυτή την έννοια το λέω. Και να μοιραστώ επίσης πως το Hearthstone σαν παιχνίδι έχει πολύ φροντισμένες core ιδέες αλλά η παραπέρα υποστήριξη από την εταιρεία είναι απειροελάχιστη. Έχει τη μαγεία του κι αυτό είναι που με κρατάει όμως.

                                Comment

                                Working...
                                X