Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hearthstone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κατά νου αλλά δεν θα έλεγα ότι έχει φοβερές ιδέες γενικά. Αυτό που κάναν και το κάναν πάρα πολύ καλά ήταν να δώσουν ένα απλοποιημένο και εύκολα προσβάσιμο Magic. Tο αστείο εδώ είναι ότι έβλεπες πολύ κόσμο ο οποίος δεν είχε καμία σχέση με σοβαρή ενασχόληση στο Magic (με ότι αυτή συνεπάγεται σε σκιλλ και χρήμα) να υποτιμάει το hs και να το πηγαίνει σε σύγκριση με το magic.

    Δεν έχω παίξει από το ξεκίνημα hs αλλά αυτό που καταλαβαίνω ότι στην αρχή ήταν πραγματικά καλό παιχνίδι γιατί ενώ ήταν εύκολο να το καταλάβεις και να ξεκινήσεις να παίζεις, με το power level των καρτών να είναι πιο χαμηλά ξεχώριζε πιο εύκολα ο καλός από τον κακό παίκτη. ήταν περισσότερο board oriented και πιο γρήγορο (που ταιριάζει γενικά στη φιλοσοφία του και πως είναι στημένο) και τα decks είχαν πιο χαλαρές ταμπέλες ως προς το τι προσπαθούν να κάνουν. Αυτό με την προσθήκη νέων καρτών δεν μπόρεσε να διατηρηθεί και ίσως και σκόπιμα ώστε και ο άσχετος με το game να νιώθει ότι μπορεί να νικήσει εύκολα. Αυτό που τους κράτησε για πολύ καιρό είναι ότι στο ξεκίνημα λόγω του ότι δεν υπήρχε και ανταγωνισμός και λόγω του ότι μιλάμε για ένα μέγεθος σαν την blizzard, μπόρεσε να στήσει ένα πολύ δυνατό community και πολύ κόσμο να παράγει περιεχόμενο σχετικό με το παιχνίδι. Αυτό υπάρχει ακόμα αλλά δείχνει ότι πέφτει και δεν τα τους πηγαίνει για πάντα στον αυτόματο.

    Comment


    • Μιλάω για το κεντρικό κόνσεπτ και την αισθητική του παιχνιδιού, τη wholesome ατμόσφαιρα που περνάει νομίζω πολύ πετυχημένα. Δεν κρίνω με ευρύτερους όρους TCG φυσικά, γιατί δεν έχω ασχοληθεί με άλλα.

      Άνοιξα το quest του Druid και δοκίμασα μια πρώιμη εκδοχή. Είναι πολύ δυνατές οι choose one κάρτες αλλά ακόμα δεν έχω βρει κάποιο winning condition. Στο ladder προς το παρόν βλέπω κάποια πολύ δυνατά combo (priest με reborn Zilliax, quest shaman με lackeys, quest rogue).

      Comment


      • Εγώ άνοιξα όλα τα quests εκτός από τα 2 που ήθελα (shaman, druid) . To quest druid το δοκιμάζουν πολλοί, ίσως το πιο πολυπαιγμένο deck μέχρι τώρα. Το κουλό είναι ότι φαίνεται πιθανό να αξίζει να παίζει και τις 2 singleton κάρτες αλλά με διπλά στο αρχικό ντεκ. Priest δεν έχω δει να έχει βγει κάτι πραγματικά καλό αλλά έχει πάρει δυνατές κάρτες και όλο και κάτι θα βγει λογικά. Quest shaman έπαιξα, ωραίο είναι fun to play αλλά δεν μπορώ να πω ότι με τρέλανε κιόλας. Quest rogue δεν το βλέπω και πολύ viable.

        Comment


        • Ενόψει του balance patch έφτιαξα κι εγώ ένα highlander hunter πλην τον Siamat και τον κολαούζο του τον Sandbinder. Έπρεπε να νταστάρω αρκετές Legendary για το φτιάξω, αλλά δε νομίζω να μετανιώσω επειδή χάλασα κυρίως κάρτες που φεύγουν τον επόμενο Απρίλιο και ως τώρα ή δεν έχουν παιχτεί ή ανήκουν σε ντεκ που δεν με ενδιαφέρουν να φτιάξω. Ο λόγος που το έκανα είναι επειδή με τις αλλαγές θα ερχόμουν σε πολύ δύσκολη θέση με τον απλό Secret Hunter που ουσιαστικά είναι ντεκ του RoS με δυο-τρεις καινούργιες κάρτες. Προς το παρόν πάει πολύ καλά.

          Comment


          • Οι προβλέψεις πριν από τέτοιες αλλαγές είναι πάντα επικίνδυνες. Όχι βέβαια ότι πιστεύω ότι ο hunter δεν θα είναι από τα καλύτερα decks αλλά λέμε τώρα. Όλα αυτά είναι πολύ σχετικά και αλλάζουν πολύ εύκολα. Θυμάμαι π.χ που πέρσι τέτοια εποχή σου έλεγα πόσο κακή είναι η rat trap και τελικά ο hunter και το παιχνίδι συνολικά πήρε τέτοια πορεία που κατέληξε να είναι από τα πιο ενοχλητικά secrets.

            Comment


            • Κοίτα τον Zephrys και τον Bran έφτιαξα. Η πρώτη κάρτα είναι σίγουρο must νομίζω για τα επόμενα 2 χρόνια. Θυμάμαι που μου είχες πει για το rat trap, και τότε είχες όντως δίκιο - αλλά τη χάλασα κατόπιν συμβολής σου και μετά έπρεπε να την ξαναφτιάξω έστω μονή επειδή σε αυτό το meta είναι τόσο δυνατή. Είναι ξεκαρδιστικός ο τρόπος που πολλοί αποφεύγουν να παίξουν 3η κάρτα ενώ το βλέπεις πως θέλουν, ακόμα και μόνο με την υποψία πως μπορεί να πεταχτεί ένα 6/6.

              Comment


              • Το ότι ο zephyrs είναι worth craft δεν το συζητάω, απλά όταν δεν είσαι και πολύ άνετος από dust δεν μπορείς να βλέπεις μεμονωμένα τις κάρτες. Π.χ όταν είχα ξεκινήσει είχα τον παλιό Reno (ok άλλη φάση αυτός γιατί ήταν σε adventure) αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να φτιάξω highlander deck πριν κάνει rotate. Αν τελικά ο hunter πέσει μπορεί να μην σου είναι τόσο χρήσιμος.

                Comment


                • [MENTION=4]sub_zero[/MENTION]; βλέπεις καμιά ενδιαφέρουσα τάση στο παιχνίδι; Μ' έχει φάει το Switch αυτές τις μέρες και απλά μπαίνω για τα κουέστ. Το πλαν θεωρητικά είναι ν ανοίξω πολλά πακέτα τον Δεκέμβρη.

                  Comment


                  • Το παιχνίδι από άποψη ενδιαφέροντος είναι αρκετά χαμηλά και αυτό όπως το βλέπω και στον κόσμο γενικά αλλά και πάνω μου, έχει να κάνει περισσότερο με το ότι έχει κουράσει και χρειάζεται ανανέωση. Από άποψη meta δηλαδή έχουμε δει και πολύ χειρότερες περιόδους, unplayable δεν το λες σίγουρα αλλά προσωπικά δυσκολεύομαι να παίξω πάνω από 2-3 παιχνίδια στη σειρά. Ωραία decks τα quests αλλά δεν φαίνεται να είναι ούτε καν κοντά στο να γυρίσουν το κλίμα.

                    Comment






                    • Στην θεωρία μπορεί να δούμε ωραία πραγματάκια με μια τέτοια κίνηση. Πολλές από αυτές τις κάρτες είχαν σημαντική επιρροή στο Meta όταν ήταν στο standart και είναι ικανές να υποστηρίξουν ολόκληρα archetypes πάνω τους.

                      Comment

                      Working...
                      X