Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hearthstone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε, εγώ κατσαπλιάς είμαι, 2 εβδομάδες παίζω, μόνο hunter, με ένα deck με έμφαση σε secret και spell κάρτες και beasts, που θα ήθελε να κάνει κάτι παραπάνω αλλά λόγω έλλειψης καρτών, δεν...
    Ένας φίλος μου πρότεινε να μη χαλάω το arcane dust (έχω γύρω στα 600 τώρα) σε κοινές κάρτες που μπορώ να κερδίσω αλλά στις 1600άρες.
    Παίζω κυρίως ranked play, στα solo adventures συνήθως παίρνω πουλί, ενώ arena δεν έχω πολυψηθεί να παλέψω.

    Comment


    • #47
      Λογικό είναι να νιώθεις κατσαπλιάς από τη στιγμή που παίζεις 2 εβδομάδες, όμως υπάρχει ένα μεγάλο αλλά... Το hearthstone στη βάση της λογικής του είναι πολύ απλό σαν game, αυτό μεταφράζεται στο ότι άμα έχεις τη σωστή καθοδήγηση και κοιτάξεις κάποια πράγματα στοχευμένα, μπορείς να φτάσεις πολύ γρήγορα σε ένα καλό επίπεδο. Για να έχεις μόνο 600 dust σημαίνει ότι μάλλον ξόδεψες μερικό για να φτιάξεις κάρτες για το hunter deck που λες. https://www.vicioussyndicate.com/dec...secret-hunter/ από αυτό εδώ εξαιρώντας τον death knight που είναι ακριβή και μάλλον όχι απαραίτητη κάρτα, από τις υπόλοιπες σου λείπουν πολλές;

      Comment


      • #48
        Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση!

        Έχω 465 gold και 790 dust αυτή τη στιγμή.

        Από το ντεκ που έστειλες, που μοιάζει πάνω κάτω με κάτι που θα θελα να παίξω - καθώς με τράβηξε αυθόρμητα απ' την αρχή το παίξιμο του hunter και με τέτοιες κάρτες θέλω να μάθω το παιχνίδι - έχω τα εξής:

        Tracking x2
        Explosive Trap x2
        Freezing Trap x1
        Animal Companion x2
        Bearshark x1
        Deadly Shot
        Kill Command x2
        Flanking Strike x1
        Houndmaster x2


        Άρα λείπουν:

        Dire Mole x2 ~80ad
        Crackling Razormaw x2 ~80ad
        Wandering Monster x2 ~ 200ad
        Bearshark x1 ~ 40ad
        Eaglehorn Bow x2 ~ 200ad
        Unleash the Hounds x2 ~80ad
        Flanking Strike x1 ~40ad
        Lesser Emerald Spellstone x2 ~200ad
        Deathstalker Rexxar ~1600ad


        Συνολικά 920ad χωρίς τον Rexxar.

        Προς τα πού να πάμε λες;

        Comment


        • #49
          O Rexxar δεν ξέρω καν αν είναι καλή κάρτα για το deck, ο λόγος είναι ότι οι κάρτες του hunter από basic & classic set απλά θέλουν να σε σκοτώσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται και το να αλλάξεις το Hero power σε κάτι που δεν κάνει direct damage είναι συζητήσιμο. Btw έπαιξες το adventure σου δίνει δωρεάν έναν death knight? Στα πιο ουσιαστικά τώρα... Γενικά οι περισσότεροι νέοι παίκτες κατευθείνονται προς Mage ή hunter. To αντίστοιχο Mage είναι αυτό https://www.vicioussyndicate.com/dec.../aluneth-mage/ αλλά εδώ το legendary είναι πολύ πιο σημαντικό. Γενικά σαν decks είναι tier 3 και τα 2 αλλά αυτό δεν σε πειράζει ειδικά στα χαμηλά Ranks γιατί πολλοί παίζουν και με Basic decks, αυτό που θες αυτή τη στιγμή είναι απλά να έχεις ένα "κανονικό"¨Deck (σημείωση ότι το tier 3 δεν είναι τόσο κακό, και legend πας αλλά σαφώς πιο δύσκολα). To paladin που λέγαμε στο chat είναι αυτό https://www.vicioussyndicate.com/dec...s-odd-paladin/ το ένα Legendary δεν είναι απαραίτητο οπότε ουσιαστικά τα ακριβά είναι 1 leg και 4 epics αλλά το θέμα είναι ότι θα σου λείπουν αρκετά και από τα φτηνά οπότε μάλλον το προσπερνάς προς το παρόν. Γενικά καλή τακτική είναι να σπας τις χρυσές που δίνουν πολύ dust όταν έχεις τις απλές εκδόσεις τους και μπορείς αν θες να μας γράψεις ποιες epic και Legendary έχεις ανοίξει (αν γράψεις αυτό στο search σου βγάζει μόνο τις κάρτες με αυτό το rarity) για να σου πούμε τι αξίζει να σπάσεις.

          Για να καταλάβεις τα βασικά καλή πηγή υποτίθεται είναι αυτό https://www.youtube.com/watch?v=2Kjt...cbVjzHsnH9PjDX . Δεν έχω μπει στη διαδικασία να τα δω ο ίδιος γιατί τα ανακάλυψα αφού είχα μάθει να παίζω αλλά από όσους έχω ακούσει μου λένε ότι είναι ότι πρέπει για αρχάριους. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις ότι αν πχ έχεις ένα spell 1 mana που κάνει 2 damage, είναι πολύ κακό να το παίξεις στον πρώτο γύρο για να χτυπήσεις τον αντίπαλο hero (το πιο κλασσικό λάθος που μπορώ να σκεφτώ ήταν αυτό). Επίσης η arena είναι καλή άμα σου αρέσει γιατί σε βοηθάει να μάθεις τα βασικά και άμα ξεφύγεις προς τις 4-5 νίκες σε βοηθάει να στήσεις και τη συλλογή σου πιο γρήγορα. Υπάρχει το heartarena που σε βοηθάει στο draft και επίσης αν απόφασίσεις να της δώσεις χρόνο θα σου πρότεινα να δεις πρώτα λίγο Kripparian στο twitch για να καταλάβεις τη λογική με την οποία πρέπει να παίζεις πάνω κάτω.

          Γενικά υπάρχουν πάρα πολλά που θα μπορούσα να σου πω για το game αλλά μέσα από ένα μόνο ποστ είναι δύσκολο και ίσως δεν έχει και νόημα όλα μαζί. Ότι απορία έχεις πάντως ρωτάς.

          Comment


          • #50
            To game dustixws den einai welcoming gia ton neo paixth , an omws exeis upomonh kai kaneis to kathimerino grinding quests ktl , efoswn fantazome den thes na plirwseis tote tha se apozimiwsei alla tha parei arketo kairo. Einai ena glyko shmeio sto HS otan exeis arketes kartes kai mporeis na paixeis polla diaforetika decks apo diaforetikes classes pou to kanei fun kai endiaferon imo apla pernei para poly kairo na ftaseis se auto to shmeio san free to play.

            Comment


            • #51
              Απο epic, όλες δίνουν 100

              Hunter
              Rat trap (δεν τη σπάω)

              Warlock
              Twisting Nether, ψήνομαι να την κρατήσω επειδή στο μέλλον λέω να ασχοληθώ με Warlock

              Warrior
              Shield Slam

              Απο legendary, που δίνουν 400:

              Neutral
              Harrison Jones (lol),
              Marin the Fox, δεν σπάει

              Paladin
              Uther of the Ebon Blade

              Warrior
              Darius Crowley,
              Blackhowl Gunspire

              Κάποιες χρυσές που έχω δεν σπάνε.

              Comment


              • #52
                To Rat trap λες δεν το σπας προφανώς επειδή παίζεις hunter τώρα αλλά είναι από τα καλύτερα παραδείγματα για να μάθεις να αξιολογείς τις κάρτες. Spoiler: η κάρτα είναι trash tier . Γενικά όλα τα secrets του hunter είναι μέτρια αλλά έχουν έστω κάποιο ρόλο και ενεργοποιούνται εύκολα (με ένα attack σε minion ή στον Hero σου) ενώ παράλληλα καθυστερούν τον αντίπαλο ο οποίος προσπαθεί να παίξει around από αυτά. Από την άλλη το rat trap φαίνεται να έχει εντυπωσιακό effect αλλά στην πράξη είναι 2 mana do nothing. Ta decks που μπορούν να παίξουν 3 κάρτες σε ένα γύρο είναι ελάχιστα αλλά ακόμα και αυτά το κάνουν μετά τον 5ο-6ο γύρο που είναι ήδη πολύ αργά για σένα. Για να καταλάβεις τι σημαίνει στην πράξη το do nothing 2ο γύρο σκέψου ένα σενάριο που παίζει πρώτος και έχεις το 1-3 minion και ο αντίπαλος κάνει pass στον πρώτο γύρο. Έστω τώρα ότι εσύ παίζεις rat trap και ο άλλος κατεβάζει κάτω ένα 3-2. Στον επόμενο γύρο εσύ έχεις θεωρητικά ένα animal companion και αν δεν βγάλεις το 4-4 taunt θα πρέπει είτε να δώσεις το 4-2 Charge στο μίνιον του αντιπάλου είτε άμα βγάλεις το buff απλά θα μπορείς να κάνεις trade με το 1μανα δικό σου. Έστω τώρα ότι είχες παίξει στο 2 το minion Που δίνει adapt σε beast ή freezing trap, σε μια τέτοια περίπτωση ο αντίπαλος δεν θα είχε καθαρή απάντηση και ακόμα και αν σου καθάριζε το board με κάποιο spell ή όπλο εσύ θα μπορούσες να παίξει το animal companion σε κενό board. Αν επιχειρήσει να παίξει κάποιο minion μετά αυτό σημαίνει ότι θα αφήσει απείραχτο το companion σου. Η συνέχεια; Εσύ μπορείς να του δώσεις houndmaster και κάπου εκεί η πλάστιγγα αρχίζει να γέρνει προς το μέρος σου. Αυτό γενικά είναι το ιδανικό σενάριο για τον hunter αλλά είναι ένα καλό παράδειγμα για να καταλάβεις πως κυλάει το παιχνίδι σε βάθος γύρων και πόσο σημαντικό είναι να έχεις τον αντίπαλο στην πίεση όταν παίζεις ένα Deck σαν αυτό του hunter που από ένα σημείο και μετά δεν έχει τόσο δυνατές κάρτες. (συνεχίζεται με edit γιατί πάτησα ποστ καταλάθος)
                Για να καταλάβεις ακόμα περισσότερο τη διαφορά δες την κάρτα που ουσιαστικά αντικατέστησε το Rat trap Με το rotation https://hearthstone.gamepedia.com/Cat_Trick και σκέψου ότι το να παίξει απλά ένα σπελλ ο άλλος είναι πραγματικό εμπόδιο παρά να παίξει 3 κάρτες (που μπορεί να μην το κάνει και ποτέ)

                Οι χρυσές που δεν σπάνε είναι basic, τις έχεις από την αρχή τις απλές εκδόσεις και ανεβάζοντας λεβελ τους ήρωες ξεκλειδώνεις και τις χρυσές τους. Από τις άλλες που έχεις μπορείς να σπάσεις Uther και gunspire. Είναι κάρτες που έχουν παιχτεί ελάχιστα ή καθόλου και δύσκολα θα δουν και play. Θα σου πρότεινα να σπάσεις για αρχή τον uther και να φτιάξεις τον hunter που λέγαμε πριν βάζοντας 2 savanah highmane αντί για rexxar και 1 tracking (ή Deadly shot απλά το Tracking είναι πιο δύσκολη κάρτα για να παιχτεί σωστά από κάποιον αρχάριο). Ο λόγος είναι ότι ακόμα και αν παιχτεί τους επόμενους 10 μήνες (μετά φέυγει στο rotation) εσύ δεν θα έχεις το dust για να φτιάξεις το υπόλοιπο Deck του control paladin.

                Και κάτι γενικότερο για τα σπασίματα... Κάποιες κάρτες όταν βγαίνουν είναι κακές όταν βγαίνουν όπως για παράδειγμα αυτή https://hearthstone.gamepedia.com/Hadronox . Για να ενεργοποιηθεί το Effect της μπορεί να χρειαστεί και 2 γύρους στους οποίους εσύ έχεις χάσει το παιχνίδι στο μεταξύ. Μετά όμως βγήκαν και αυτές οι 2 κάρτες https://hearthstone.gamepedia.com/Carnivorous_Cube https://hearthstone.gamepedia.com/Witching_Hour και όλες αυτές μαζί δίνουν αρκετό Power ώστε να μιλάμε για ένα από τα καλύτερα decks του παιχνιδιού. Με αυτή τη λογική κάρτες σαν το gunspire μπορείς να τις σπας αν έχεις ανάγκη το Dust αλλά πάντα θα υπάρχει μια περίπτωση στο μέλλον να βγει και κάτι άλλο που την κάνει σπασμένη ξέρω γω.

                Comment


                • #53
                  Ουάου, μ' άρεσε η ανάλυση. Δεν μ'έχει βοηθήσει πολύ το Rat trap, όντως, αλλά θέλω να αποκτήσω όλες τις κάρτες του hunter.
                  Λέω να σπάσω κάποιες epic και legendary για να φτιάξω περίπου τις κάρτες του hunter deck που πόσταρες πιο πάνω.

                  Comment


                  • #54
                    Έγραψα κι άλλα πράγματα με edit από πάνω αν δεν τα είδες. Προσωπική συμβουλή που θα σου δώσω, μην το βλέπεις έτσι συναισθηματικά το θέμα με τις κάρτες. Οποιαδήποτε λογική full collection, ακόμα και αν μιλάμε για ένα μόνο class σε κρατάει μακριά από την ουσία του παιχνιδιού. Θα σου πω απλά ότι εγώ που το άρχισα πριν 2 χρόνια και σε μια εποχή που γενικά ήταν πιο φτηνό, μου πήρε σχεδόν 10 μήνες ώστε να μπορέσω να είμαι πιο άνετος με κάρτες και decks και να ευχαριστιέμαι το παιχνίδι. Ακόμα και τώρα που παίζω 2 χρόνια και έχω σκάσει χοντρικά ένα 200αρι ευρώ σε βάθος χρόνου, ναι μεν έχω το 80% περίπου των meta decks που παίζουν αλλά για full collection είμαι πολύ μακριά. Κοίτα δηλαδή απλά να έχεις τις κάρτες που χρειάζεσαι ώστε να μπορείς να παίζεις και να ευχαριστιέσαι.

                    Για τα πακέτα που ενδεχομένως να μην ξέρεις και πως δουλεύει το πράγμα θα σου πρότεινα να ανοίγεις classic, αυτό το σετ δεν φεύγει ποτέ από το standart οπότε έχουν το περισσότερο Value για ένα νέο παίκτη. Τα witchood είναι το τελευταίο Expansion που βγήκε τον Απρίλιο και θα παίζουν μέχρι τον Απρίλιο του 2020. Τα υπόλοιπα που βλέπεις βγήκαν πέρσι και θα παίζουν μέχρι τον Απρίλιο του 19 οπότε καλό θα ήταν να τα αποφεύγεις. Μπορείς να ανοίγεις Classic για μερικές μέρες ακόμα και στα μέσα του μήνα να αρχίσεις να μαζεύεις gold ώστε με το που βγει το νέο expansion τον Αύγουστο να μπορείς να ανοίξεις με τη μία αρκετά πακέτα.
                    Υπάρχει το welcome bundle (μπορείς να το αγοράσεις μόνο μία φορά) στο οποίο με 5 ευρώ παίρνεις 10 classic πακέτα + 1 Legendary κάρτα. Αν βλέπεις ότι το παιχνίδι σου αρέσει και θες να συνεχίσεις να ασχολείσαι αξίζει να το αγοράσεις, σε αντίθεση με το πως πουλάνε πακέτα στο shop το συγκεκριμένο είναι vfm και θα σε βοηθήσει κιόλας στο ξεκίνημα.

                    Comment


                    • #55
                      Δεν σκοπεύω, προς το παρόν τουλάχιστον, να δώσω λεφτά στο παιχνίδι. Εδώ δεν έχω μαντήλι να κλάψω Παρ' όλα αυτά ό,τι γράφεις λαμβάνεται σοβαρά υπόψη.

                      Έφτιαξα το ντεκ που είπες, με τα δυο Savannah Nightmare, και εκεί κάτω που βρίσκομαι έχω επιστρέψει στις νίκες. Πάνω κάτω το παιχνίδι που σκεφτόμουν να κάνω και δεν μου το επέτρεπαν οι κάρτες που είχα φαίνεται πως τώρα μπορώ να το κάνω. Θα το δουλέψω λίγο να μάθω τα κατατόπια του και στέλνω feedback.

                      Απορία: στην αρχή του παιχνιδιού όπου κρατάμε ή αλλάζουμε κάρτες, πάνω κάτω τι θα συμβουλεύατε; Σε ποιες περιπτώσεις να διαλέξω να κρατήσω κάποια high mana κάρτα;

                      Comment


                      • #56
                        Mulligan λέγεται η διαδικασία που λες και είναι από τα πιο κρίσιμα και δύσκολα σημεία του παιχνιδιού. Γενικά το τι ψάχνεις έχει να κάνει με το deck που παίζεις αλλά και με το τι deck παίζει ο αντίπαλος. Το δεύτερο όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά τζόγος γιατί τις περισσότερες φορές δεν ξέρεις τι archetype παίζει ο αντίπαλος βλέποντας μόνο το class του. To deck που παίζεις εσύ τώρα δεν επηρεάζεται τόσο από τον αντίπαλο. Πρώτη γενική συμβουλή είναι να κοιτάς πως θα γεμίσεις το curve σου (curve είναι δλδ να παίζεις όλα τα μάνα σου κάθε γύρο με όσο το δυνατό πιο αποδοτικό τρόπο), δλδ αν πχ έχεις το coin και έχεις άσσο και 2 τριάρια (companion και bow πχ) τότε δεν είναι άσχημο να τα κρατήσεις. Αν πάλι είσαι χωρίς coin και δεν έχεις 1-2 το να κρατήσεις κάποιο 3αρι είναι λάθος γενικά. Το spellstone είναι συζητήσιμο κατά πόσο είναι keep αλλά δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά γιατί δεν έχω να παίξω τέτοιο hunter archetype μήνες. Θα σου έλεγα ότι άμα είσαι στο coin (Που σημαίνει ότι έχεις και παραπάνω κάρτες), έχεις και ένα secret και δεν παίζεις εναντίον warlock που το κάνει εύκολα counter τότε μάλλον αξίζει να το κρατήσεις αλλά γενικά μπορείς να πειραματιστείς και να δεις πως πάει. Από την άλλη αν παίζεις με paladin τότε μπορείς να κρατήσεις και unleash the hounds γιατί στο συγκεκριμένο matchup κάνει φοβερή δουλειά.

                        Και 2 λόγια για το πως να παίζεις το Deck αλλά ως ένα βαθμό ισχύουν και γενικότερα για το παιχνίδι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση εσύ δεν έχεις Value sto deck σου, τα μεγαλύτερα threats σου είναι το spellstone και η σαβανα τα οποία εκείνη τη στιγμή είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν αλλά άμα το παιχνίδι φτάσει στον 10 γύρο υπάρχουν Decks με κάρτες όπως αυτές που σου έβγαλα πιο πάνω που μπορούν να πλημμυρίσουν το board με taunts και εσύ να μην μπορείς να κάνεις τπτ οπότε έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει να τους σκοτώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται. Χοντρικά μέχρι τον 5ο-6ο γύρο θα πρέπει να κάνεις κάποια trades για να προφυλάξεις τα πιο δυνατά σου minion και από εκεί και πέρα όλα μούρη και Hero power να τον σκοτώσεις. Από εκείνο το σημείο και μετά προσπάθησε να βλέπεις 1-2 γύρους μετά και να σκέφτεσαι πως μπορείς να σκοτώσεις τον αντίπαλο. Κάποιες φορές θα χρειαστεί να παίξεις με τις πιθανότητες, δλδ αν έχετε και οι 2 μινιονς κάτω και αυτά του αντιπάλου δεν φτάνουν για να σε σκοτώσουν στον επόμενο γύρο, έστω πχ ότι είναι στο 14 life και έχετε ο καθένας από 3 3-3 κάτω, αν κάνεις trade εκεί δεν νικάς ποτέ. Αν πας μούρη τον αφήνεις στο 5 και ουσιαστικά σετάρεις να τον κερδίσεις τραβώντας κάποιο Bow ή kill command(γενικά το ιδανικό είναι να πγαίνουν μούρη αυτά, αν δεν αναγκαστείς να τα ρίξεις σε μινιον αυξάνεις πολύ τις πιθανότητες να νικήσεις) σε συνδυασμό με το Hero power. Σε αυτή τη διαδικασία βοηθάει πολύ και το tracking αν το χρησιμοποιήσεις σωστά, μπορεί να σου δώσει νίκες.
                        Αυτά σε γενικές γραμμές, ίσως ξεχνάω κι άλλα που θα μπορούσα να σου πω αλλά άμα έχεις αυτά τουλάχιστον στο μυαλό σου νομίζω θα μπορείς να βελτιωθείς και μόνος σου μετά όσο παίζεις. Επίσης όταν χάνεις προσπάθησε να καταλάβεις για ποιο λόγο έχασες αλλά μην απογοητεύεσαι. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που δεν μπορείς να κάνεις τπτ είτε λόγω κακού Matchup (paladin px) είτε γιατί απλά τράβηξες πολύ άσχημα. Ειδικά άμα παίζει ας πούμε 5 παιχνίδια τη μέρα το να συμβεί 1-2 από τα 2 παραπάνω και στα 5 δεν είναι τόσο απίθανο και μπορεί να σε ξενερώσει χωρίς λόγο.

                        Comment


                        • #57
                          Ευχαριστώ και πάλι, ορεξάτο σε βλέπω.

                          Επίσης όταν χάνεις προσπάθησε να καταλάβεις για ποιο λόγο έχασες αλλά μην απογοητεύεσαι. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που δεν μπορείς να κάνεις τπτ είτε λόγω κακού Matchup (paladin px) είτε γιατί απλά τράβηξες πολύ άσχημα. Ειδικά άμα παίζει ας πούμε 5 παιχνίδια τη μέρα το να συμβεί 1-2 από τα 2 παραπάνω και στα 5 δεν είναι τόσο απίθανο και μπορεί να σε ξενερώσει χωρίς λόγο.
                          Τιλτάρω εύκολα και γρήγορα και αρχίζω και βρίζω μάνες και παναγίες, αλλά το 'χω μάθει το κόλπο: το σβήνω μετά τη δεύτερη ήττα.

                          Comment


                          • #58
                            Εμφανίστηκε ένας νέος να παίξει το κωλοπαίχνιδο, να μην τον βοηθήσουμε; Εγώ πλέον ουσιαστικά μόνο με αυτό ασχολούμαι και με κάνα gwent που και που.
                            Το να τιλτάρεις από τώρα δεν είναι καλό αλλά αν μπορείς να σταματάς μετά από 2 παιχνίδια είσαι ήρωας. Εγώ το Σεπτέμβριο που κυνηγούσα το πρώτο μου legend είχα βρεθεί μέσα σε μία μέρα από το ρανκ 1 στο 5

                            Comment


                            • #59
                              Ena megalo respect ston sub zero . Tetia posts den ta blepeis oute se /r/hearthstone . Egw twra mpenw 3o xrono pou paizw to game on and off . Gia mena to gam einai fun alla exw rixei xrhma kai den paizw sunexeia. mia fora piga legend gia to gamwto.
                              Raf eisai tuxeros pou to xekinas twra giati briskete se kalh fash opou paizonte polla classes kai polla decks kai auto einai to ugies.

                              Comment


                              • #60
                                Βλέπω πως από τους hunters χάνω συνήθως, ενώ τα άλλα classes συνήθως τα έχω αν παίξω σωστά, με ευνοήσει κι η τύχη, και τους φάω πριν φτάσουμε στους μεγάλους γύρους. Πολύ καλό και ισορροπημένο σετάπ για αρχή. Το spellstone είναι λίγο op ή μου φαίνεται;

                                Comment

                                Working...
                                X