Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hearthstone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Κοίταξε γιατί μπορεί κι εγώ να μην το κατέστησα σαφές. Εγώ δεν έχω επενδύσει τις ώρες που επένδυσες εσύ ή ο sub. Αυτό που ανέφερα εξαρχής ήταν ότι έπαιζα σε ένα casual επίπεδο( 2 ώρες μαξ την ημέρα για δύο εβδομάδες άντε τρεις)όταν είχα πάρει το iPad πριν δυομιση χρόνια. Τότε ήταν που αποφάσισα να το γυρίσω στο board gaming. Όσο είχα ασχοληθείι εγώ, σε ένα βασικό επίπεδο μου φάνηκε πως το game με 5€ που έδωσα και όσες cards πήρα από το ίδιο το game free με κάλυψε και ήταν money well spent. Τώρα το τι συμβαίνει πλέον, ή σε high level play δεν το ξέρω, γι'αυτό είπα( κι από όσα είχα διαβάει τότε και στο νετ)πως θέλει dedication etc Αυτό που λες λογικά είναι πως δε σου κάνει το collectible card gaming, έτσι είναι ακριβώς και το Magic The Gathering και άλλα παρόμοια καρτοπαίχνιδα( θέλουν δλδ συνεχείς επενδύσεις)

    Εγώ απλώς σχολιάζω ένα οικονομικό μοντέλο που κρίνεται ως επιτυχημένο και θεώρησα( πιθανώς λανθασμένα) πως το Hearthstone είναι μια ασφαλής επιλογή για f2p με futureproof με την έννοια της υποστήριξης από τη Blizzard. Μπορεί και να κάνω λάθος, δεν διεκδίκησα και δάφνες προφήτη

    Tώρα για τον Jim Sterling το video ήταν κοντά στο release και όντως το level του είναι χαμηλό αλλά να σου πω την αμαρτία μου δεν το είχα παρατηρήσει όταν είχα δει το video. Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά εγώ τον θεωρώ από τις πιο ταλαντούχες "πένες" στον χώρο, ασχέτως αν κι εγώ διαφωνώ με απόψεις του επι ορισμένων θεμάτων. Τώρα το τι είναι casual στο OW δεν μπορώ να σου το απαντήσω, δεδομένου ότι κι εγώ πλέον power gaming δεν κάνω ούτε κατά διάνοια- μια αδειούλα του θεού προέκυψε και την σπαταλάω εδώ μέσα επειδή δουλεύει η γυναίκα και δεν μαζεύομαι να παίξω κανά FF 15. xD Πάω για AP farming

    EDIT:
    Επειδή τα διαβάζω λίγο βιαστικά, όχι από έλλειψη σεβασμού αλλά γιατί είμαι μεταξύ οθόνης PS4 και λάπτοπ , τώρα το είδα. Όχι δεν εννοούσα αυτό με το free to play. Ήθελα απλώς να εστιάσω στο ότι τπτ δεν είναι τζάμπα, πολύ περισσότερο τα f2p games που εν τέλει υπερκαλύπτουν το κόστος ανάπτυξης με τις πιο σκοτεινές τακτικές. Θεωρητικά αν ας πούμε ο A ή Β χρήστης θέλει να κατεβάσει το Α freemium game, μπορεί να το κατεβάσει χακαρισμένο από το piratebay και να κάνει ό,τι γουστάρει χωρίς φαντάζομαι τις online λειτουργίες. Αυτό το σχόλιο δεν είχε να κάνει με το Hearthstone καθώς μιλούσα γενικά για το free to play μοντέλο.

    Τα δύο μοντέλα τα θεωρώ σωστά, σαν οικονομικά βιώσιμα τόσο για την εταιρεία αλλά και για το community. Το αν είναι ηθικά είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα. Αυτό που λέω εγώ είναι πως το μοντέλο του Hearthstone είναι δοκιμασμένο εδώ και 20 χρόνια+ από τα collectible card games. Δεν το υποστηρίζω( βασικά ο κύριος λόγος που δεν ασχολήθηκα ποτέ με MtG είναι ακριβώς αυτός)αλλά δεν μπορεί κανείς παρά να βγάλει το καπέλο στην επιτυχία που έδωσε στην Blizzard. Τώρα αν θες την προσωπική μου άποψη, αυτό που θα έπρεπε να κάνουν, είναι να δίνουν card packs που να είναι full( όπως κάνουν και τα competitive card games δες για παράδειγμα το Ashes Rise of the Phoenixborn που δίνει έτοιμους τους χαρακτήρες με τα decks, χωρίς booster packs etc εξαφανίζοντας το random factor) Ακόμη καλύτερο είναι ας πούμε το Blue Moon Legends που έχει όλες τις κάρτες μέσα σε ένα επιτραπέζιο και ξεμπερδεύεις. Το meta προφανώς και εδώ είναι το deckbuilding και εκεί είναι και όλη η επιστήμα( προσωπικά ακόμη και σε αυτά τα games που αναφέρω παίζω με τους γνωστούς μου με preset decks αλλα΄η δυνατόητα για κάτι πιο δυνατό υπάρχει) Σαν σχόλιο αυτό περισσότερο στην κουλτούρα των card games και προς τα πού πάνε τα physical card games, που btw κάνουν απίστευτα καλές πωλήσεις ακόμη λόγω της αλλαγής του μοντέλου. Για να μην παρεξηγηθω, δεν υποστήριξα ποτέ την Blizzard, απλώς είπα πως εφάρμοσε ένα υπάρχον μοντέλο, πήρε ρίσκο και της βγήκε. Δλδ δεν είναι και λίγο να σκαει κάποιος €€€€€ για πακετάκια digital καρτών.( φυσικά υπάρχουν οι Κορεάτες και δεν ξέρω εγώ ποιοι που το έχουν επαγγελμα, οκ εκεί πάσο)

    Πάντως κάποια στιγμή καθώς σου άρεσε το Hearthstone μπορείς σε digital να δεις και το Summoner Wars που έχει μια αρκετά καλή digital έκδοση( και αν θυμάμαι καλά δεν έχει σχέση καθόλου με το Hearthstone σαν business model) Φυσικά μην περιμένεις τα φρου φρού και αρώματα και τα produciton values του Ηearthstone
    Last edited by Sinclair; 11-01-2017, 08:31 PM.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #17
      Έχουν παρουσιαστεί πλέον όλες οι κάρτες του νέου expansion που κυκλοφορεί στις 6/4. Δεν ξέρω πως θα πάει στην πράξη αλλά θεωρητικά τουλάχιστον φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το όλο σκηνικό με το παιχνίδι να αλλάζει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

      Comment


      • #18
        Για να είμαστε και δίκαιοι πάντως το hs μάλλον είναι πολύ πιο φτηνό από ότι ήταν τα card games πριν από αυτό (οκ βέβαια άλλο πράγμα το online σίγουρα) και δεν είναι απαγορευτικό για f2p τουλάχιστον αν δεν σε ενδιαφέρει να έχεις κάθε πιθανό deck που παίζει ανά πάσα χρονική στιγμή. Το gwent (και το όποιο gwent) ήταν ουσιαστικά υποχρεωμένο να ρίξει τις τιμές για να μπορέσει να συναγωνιστεί και αυτό μάλλον μόνο καλό μπορεί να φανεί. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά σήμερα στο Hs αν κάνεις Login παίρνεις και μία epic κάρτα.

        Comment


        • #19
          Ενταξει πριν το hearthstone δεν υπηρχαν και πολλα, σιγουρα ηταν πιο φτηνο απο τα physical tcg της εποχης. Το προβλημα ειναι πως εχει παραμεινει οσο ακριβο ηταν και πολυ αφιλοξενο για νεους παικτες, προφανως γιατι ακομα παιζει κοσμος και σκαει χρημα. Και οταν δεν μπορεις να εισαι ανταγωνιστικος χωρις να σκασεις πολυ χρημα φτανουμε σε επιπεδα p2w. Καλα αμα το συγκρινουμε και με σχεδον καθε αλλο online ccg/tcg αυτην την στιγμη ειναι απο τα ακριβοτερα.
          Και δεν ειναι η τιμη στα packs που ειναι το προβλημα αλλα το ποσο δωρεαν περιεχομενο δινει.

          Ακαι το οτι
           
          δεν αξιζει πια σαν παιχνιδι
          Last edited by Roronoa; 20-05-2017, 10:02 PM.

          Comment


          • #20
            Θα διαφωνήσω στο "δεν αξιζει πια σαν παιχνιδι" γιατί έτσι όπως το λες είναι σαν να άξιζε κάποτε και πλέον όχι. Βέβαια εγώ ασχολήθηκα αρκετά αργότερα από εσένα αλλά από όσα έχω δει και ακούσει δεν μου προκύπτει από κάπου ότι το παιχνίδι άλλαξε φιλοσοφία. Ήταν και είναι ένα κατά βάση fun to play και αρκετά προσβάσιμο στο ευρύ κοινό (μάλλον το πιο προσβάσιμο από όλα) card game, χωρίς να σημαίνει ότι απουσιάζει πλήρως το skill και οι καλές στιγμές του. Πάντως ανταγωνιστικός στα πλαίσια του Ladder μπορείς να είσαι και σχετικά γρήγορα χωρίς να σκάσεις λεφτά, το πρόβλημα κυρίως είναι ότι αναγκαστικά θα είσαι πολύ περιορισμένος στο τι μπορείς να παίξεις πράγμα που μπορεί να σε κάνει να βαρεθείς γρήγορα. Γενικά πάντως ισχύει ότι τα rewards που δίνει το game είναι περιορισμένα σε σχέση με τον ανταγωνισμό αν και η αρένα αν είσαι καλός είναι αρκετά ανταποδοτική.

            Comment


            • #21
              E δεν ηταν τοσο RNG παλια. Ειχε RNG αλλα οχι σε φαση το να κριθει ενα ολοκληρο παιχνιδια απο το rng effect μιας καρτας και τελος. Οταν βγηκε δεν ηταν κακο παιχνιδι, απλα ηταν μετριο. Μπορει να ηταν casual αλλα δεν ηταν κακο.

              Comment


              • #22
                Μιας και πήγατε στο HS κι επομένως γενικά στα TCG,MTG παίζει κανείς;Κανονικό λέμε,όχι φλωριές ψηφιακές.
                Carpe diem

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Altair View Post
                  Μιας και πήγατε στο HS κι επομένως γενικά στα TCG,MTG παίζει κανείς;Κανονικό λέμε,όχι φλωριές ψηφιακές.
                  Δεν εχω 100-200€ για ενα deck. Σιγουρα ειναι το καλυτερο αλλα δυστηχως ειναι αρκετα ακριβο. Ακομα και το magic online (οχι το duels) ειναι πανακριβο, καλυτερα να παιξω hex.

                  Comment


                  • #24
                    Προφανώς αναφέρεσαι στον yogg γιατί άλλη κάρτα που να είναι ικανή να πάρει ένα game από το πουθενά δεν υπάρχει. Γενικά σηκώνει πολλή κουβέντα αυτό το θέμα αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα του hs. Γενικά είναι υπερβολικό να κρίνεται όλο το παιχνίδι από μία κάρτα αλλά ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει και νόημα. Δεν ξέρω πόσο καιρό το έχεις αφήσει και αν τις έχεις προλάβει αλλά για παράδειγμα κάρτες όπως ο patches ή το jade idols κρύβουν πιο σημαντικά προβλήματα και ας μην παρουσιάζουν κάποιου είδους rng. Ο yogg από την άλλη ήταν μία κάρτα που την σχεδιάσαν καθαρά για fun to play λόγους, στην πορεία φάνηκε ότι μπορεί να σταθεί σε competitive επίπεδο (που όντως είναι αστείο αν το σκεφτείς), την νερφάρανε και μετά ουσιαστικά εξαφανίστηκε. Αν πάλι αναφέρεσαι σε μηχανισμούς όπως το discover εκεί υπάρχει και το κομμάτι του skill να μπορείς να πάρεις αυτό που σου είναι πιο χρήσιμο στην εκάστοτε περίσταση.
                    Πάντως γενικά από την αρχή υπήρχε τυχαιότητα στο παιχνίδι. Ο ragnaros π.χ υπήρχε από την αρχή και παιζόταν πάρα πολύ. Δεν προσπάθησε ποτέ το παιχνίδι να γίνει "σκάκι". Μπορείς να κερδίσεις ή να χάσεις παιχνίδια στη σειρά μόνο και μόνο από την τύχη να έχεις καλά ή κακά draws εσύ ή ο αντίπαλος αλλά για να έχεις καλή πορεία στο παιχνίδι πρέπει να ξέρεις να παίζεις. Δεν έχει τους φοβερούς μηχανισμούς που θα δώσουν το άπειρο βάθος, από ένα σημείο και μετά ίσως να μην έχεις ιδιαίτερα περιθώρια βελτίωσης αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι απαραίτητα κακό κιόλας.

                    *Μεταφέρω τα ποστς στο ανάλογο τόπικ

                    Comment


                    • #25
                      To Journey to ungoro htan arketa kalo expansion kai efere polla kai diaforetika decks stin epifania. Tha nerfaroun kai tin quest rogue kai ola komple

                      Comment


                      • #26
                        Καταρχήν καλωσήρθες! Που μας εντόπισες;

                        Το Ungoro δεν ξέρω αν τελικά ήταν καλό expansion, σίγουρα πάντως αναθέρμανε το ενδιαφέρον κυρίως λόγω του rotate που άλλαξε πάρα πολύ το παιχνίδι. Επίσης σίγουρα το quest rogue δεν ήταν το μοναδικό πρόβλημα του παιχνιδιού και τώρα που νερφάρεται όλα κομπλέ. Για την ακρίβεια ήταν από ίσως λιγότερο σημαντικά προβλήματα και το ότι κατατάσσεται στην κατηγορία "πρόβλημα" δεν έχει να κάνει με το ότι είναι op αλλά ότι είναι ο ορισμός του uninteractive και δεν είναι καθόλου ωραίο να χάνεις νιώθοντας ότι δεν μπορούσες να κάνεις κάτι. Κατά τα άλλα είναι από τα πιο skill based decks που υπάρχουν αυτή τη στιγμή ειδικά αν μιλάμε για το ladder που για να μπορέσεις να σταθείς απέναντι σε τόσα aggro θα πρέπει να παίζεις τέλεια.

                        Το ότι παίζονται πολλά decks είχε την πλάκα του τον πρώτο καιρό αλλά πλέον το ladder έχει καταντήσει ένα ατελείωτο πανηγύρι/coin-flip. Θα έλεγα ότι κάρτες σαν το innervate και το flame tongue θα έπρεπε να είχαν πάει ήδη στο hall of fame ααα και το war axe επίσης, αλλά εδώ νερφάραν πρώτα το quest rogue αντί το glyph. Αυτή τη στιγή το hs είναι μόνο για πολύ χαλαρή ενασχόληση, αν το δεις λίγο πιο σοβαρά είναι σίγουρο ότι θα καταλήξεις να σου σπάσουν τα νεύρα.

                        Comment


                        • #27
                          Kala nai den mporw na paixw panw apo 5-6 games thn hmera kapies fores kai ligotera analoga kai ta quests pou exw . Paizw giants miracle rogue kai control paladin kai exw fun oso paizw alla den mporw na paixw parapanw giati meta pauei na einai fun to game gia mena. Ontws to glyph einai broken alla genika se auto to expansion den eixame polla broken pragmata opws se proigoumena. Esu ti paizeis ?
                          Last edited by Soldier76; 03-07-2017, 02:57 PM.

                          Comment


                          • #28
                            Αν παίζεις control paladin καταλαβαίνω γιατί χαίρεσαι τόσο με το nerf του quest
                            Εγώ από τη στιγμή που βγήκε το expansion έχω παίξει quest rogue (πρέπει να έχω ξεπεράσει τα 500 παιχνίδια και είναι το deck που έχω ευχαριστηθεί περισσότερο από όλα άσχετα αν και δεν είναι το ιδανικό για climbing), στις αρχές είχα δοκιμάσει silence priest και αρκετό hunter σε διάφορες παραλλαγές face/midrange και πλέον εναλλάσσομαι μεταξύ pirate warrior και token shaman (προτιμώ να παίζω με jades παρά με το πακέτο gangsters/evolve). Γενικά αν είχα περισσότερες κάρτες θα ήθελα να δοκιμάσω περισσότερα decks αλλά είμαι σε φάση που τώρα αρχίζω κάπως να παίρνω τα πάνω μου ως προς τη συλλογή οπότε είμαι συγκρατημένος στο πως ξοδεύω το dust.

                            Comment


                            • #29
                              new expansion hype!

                              Comment


                              • #30
                                Ενδιαφέρουσες κάρτες σίγουρα αλλά αν η blizzard δεν το πάρει απόφαση για πιο βαθιές τομές στο παιχνίδι τότε το βλέπω να κρατάει πάλι για κάνα μήνα το ενδιαφέρον και μετά απλά να βλαστημάμε περιμένοντας το επόμενο expansion. Πάντως γενικά φαίνεται να έχουν αγχωθεί έστω και λίγο λόγω gwent, το 2πλο gold apo quests για 2 εβδομάδες είναι μεγάλη κίνηση, + η μία free legendary hero card.

                                Comment

                                Working...
                                X