Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Switch - Η νέα κονσόλα της Nintendo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έχω αρχισει να γίνομαι κι εγώ λίγο (pretentiously) απαιτητικός με τον ήχο, για αυτό ρωτάω. Παρόλο που πούλησα τα 5.1, χρησιμοποιώ τo hifi setup μου πλέον για μουσική/ παιχνίδια, το οποίο έχει πολύ καλό range overall και μου δίνει πολύ ιδιαίτερη αίσθηση του χώρου (αν έχω πολύ δυνατά την ένταση βέβαια, σε χαμηλά volumes χάνει αρκετά σε σύγκριση με το surround). Σε φορητό gaming όπως του switch μάλλον θα χρησιμοποιούσα καλά ακουστικά (έχω τα Seinheiser momentum 2.0), αλλά δεν είναι πάντα η ιδανική λύση να παίζεις με ακουστικά. Σε 2D παιχνίδια δε θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αλλά τη θέλεις την αίσθηση του χώρου σε τρισδιάστατους τίτλους.

    Αλήθεια, ξέρει κανείς τι παίζει από συμβατότητα bluetooth headsets; Παραμένω υπέρμαχος των high-quality/ audiophile-grade headphones, αλλά θα βόλευε bluetooth για handheld gaming.

    Τεσπα, thanks for the info.

    Comment


    • Παντως στη τουαλετα παιζω Zelda με τον ηχο κατω απο τη μεση αλλα γενικα ειμαι ανθρωπος της χαμηλης εντασης. Και στη tv συνηθως παιζω στο 10-20% της εντασης αναλογα την ωρα.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Στην Αμερική, σε έναν μήνα η κονσόλα πούλησε 906.000 κονσόλες και 925.000 αντίτυπα για Switch του Zelda. Κυκλοφορούν έξω δηλαδή περισσότερα αντίτυπα του παιχνιδιού, παρά κονσόλες, σε ένα συγκεκριμένο μέρος του κόσμου τουλάχιστον. Not bad

        The Verge is about technology and how it makes us feel. Founded in 2011, we offer our audience everything from breaking news to reviews to award-winning features and investigations, on our site, in video, and in podcasts.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • είναι αγορές από τα κατά τόπους πειραταδικα μάλλον :-P
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Το μηχάνημα χρειάζεται YouTube και DLNA Media player επειγόντως. Κρίμα τέτοια οθόνη να πηγαίνει χαμένη και να βλέπουμε YT από το Wii U controller. Κατα τα άλλα Netflix και Crunchyroll καλά θα ήταν για αγορές που μπορούν και θέλουν να τα στηρίξουν. Απο παιχνίδια, συνέχεια NEOGEO ports που και οι πέτρες ξέρουν ότι απαιτούν CRT monitor και arcade stick και κάτι μικρά παιχνιδάκια τύπου Indy. Το Mario Kart θα σώσει την παρτίδα για όσους ξεμπέρδεψαν με το Zelda.
            Insert Coin

            Comment


            • Όπως είχα γράψει στις πρόσφατες αγορές είμαι και εγώ κάτοχος της κονσόλας. Κάποιες πρώτες σκόρπιες εντυπώσεις...

              Πάρα πολύ ωραίο μηχάνημα. Είναι πολύ εντυπωσιακό το ότι μπορείς να παίξεις σε φορητό παιχνίδια όπως το Zelda και το Mario kart. Εξίσου εντυπωσιακό είναι το ότι η εναλλαγή από φορητό σε επιτραπέζιο σύστημα γίνεται ακαριαία.

              Μου αρέσει πολύ ο τρόπος χειρισμού με τα δύο joycons. Βρίσκω ότι ο χειρισμός είναι ακριβής τόσο όταν παίζεις σε portable όσο και σε docked. Στην αρχή μου έκανε κάποιες αποσυνδέσεις αλλά όταν έβαλα το μηχάνημα μπροστά από την οθόνη σταμάτησε. Βρίσκω το dual shock4 καλύτερο σαν χειριστήριο αλλά και πάλι τα δύο joycons κάνουν την δουλειά τους πάρα πολύ καλά.

              Τόσο απλό μηχάνημα έχουμε να δούμε από εποχές ds. Το μόνο που κάνει είναι να παίζει παιχνίδια και να μπαίνει στο eshop. Άντε και να κανονίσεις μουλτι με φίλους. Σίγουρα θα προστεθούν όλα με τον καιρό και δεν παραπονιέμαι για αυτό αλλά φωνάζει από μακρία ότι η νιντεντο βιάστηκε να το κυκλοφορήσει.

              Εντελώς πρόχειρη η διαδικασία του να προσθέτεις φίλους και να επικοινωνείς με αυτούς... Πέρα από ότι υπάρχει ακόμα το δύσχρηστο σύστημα ανταλλαγής κωδικών, δεν υπάρχει τρόπος online chat και ανταλλαγής μηνυμάτων. Απορώ πως στο καλό υποτίθεται ότι θα συνεννοηθείς με κάποιον για να κανονίσεις να παίξεις διαδικτυακά;

              Ακόμη, είναι ιδέα μου ή δεν υπάρχει τρόπος να κλείσεις το μηχάνημα παρά μόνο πατώντας το κουμπί που βρίσκεται στο πάνω μέρος της ταμπλέτας; Αν δεν κάνω κάτι λάθος, δεν μπορείς να του δώσεις εντολή να κλείσει ασύρματα όταν είναι docked. Μου διαφεύγει κάτι;

              Αυτό που λένε ότι το dock γρατζουνάει την οθόνη ισχύει; Τι κάνετε για αυτό; Προσωπικά βάζω ένα μικρό κομμάτι πανί αλλά έτσι όπως το βλέπω η οθόνη θα γρατζουνιστεί μόνο αν τοποθετηθεί στο dock εντελώς άγαρμπα.

              Σε γενικές γραμμές το μηχάνημα μου αρέσει πάρα πολύ και ανυπομονώ να έρθει η ε3 για να μάθουμε τα σχέδια της νιντυ. Περιμένω xenoblade chronicles 2 και super Mario odyssey και ελπίζω σε αξιοπρεπές Metroid!

              Τέλος, αγόρασε κανείς το blaster master zero; Αξίζει τον κόπο;


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Κρατας πατημενο το Home και το βαζεις σε sleep. Ειναι το ιδιο με το να πατησεις το κουμπι πανω.

                Για να κανεις πραγματικο turn off πρεπει να κρατησεις πατημενο το power και να επιλεξεις στα power options turn off.

                Προσωπικα απλα προσεχω πολυ οταν το βαζω στο dock (σπανια το βγαζω).

                Στα λοιπα συμφωνω με τα αρνητικα περιμενουμε να δουμε update. Πιο πολυ με ανησυχουν τα τεχνικα θεματα τυπου wifi.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Παιδιά αυτά που μας έλεγαν ότι όλες οι online υπηρεσίες θα είναι διαθέσιμες μέσω app τελικά ισχύουν ή μπα;

                  Comment


                  • Δεν χει αλλαξει κατι, θεωρω πως ισχυει.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Παιδιά νομίζω πως η κονσόλα μου έχει πρόβλημα. Όταν δεν το έχω στο dock η μπαταρία αποφορτίζεται απίστευτα γρήγορα όταν δεν το χρησιμοποιώ. Έφυγα το πρωί από το σπίτι έχοντας αφήσει την συσκευή με πλήρη σχεδόν μπαταρία και όταν γύρισα είχε πέσει κάτω από την μέση. Μετά το ξαναφόρτισα, έπαιξα για λίγο μέχρι να φτάσει στο 85%, το έκλεισα και όταν το ξανάνοιξα μετά από μισή ώρα ήταν στο 65%. Το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα; Τι κάνετε για αυτό;


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • Δυστυχώς πρόκειται για glitch στο firmware. Δεν εχει προβλημα η μπαταρία σου μην αγχωνεσαι. Ας λεει πως αποφορτίζεται πιο γρηγορα. Μπορείς όταν φτάνει στο 1% να παίξεις κανονικα για άλλης 1μιση ωρα. Αν θέλεις να το ξανακάνεις να λειτουργεί σωστά παίξε μεχρι να σβήσει τελείως απο μπαταρία κ φόρτισε το μετα. Εχει να κανει με το sleep mode στο dock charging που προκαλεί απορρύθμιση του battery indicator και θα το φτιάξουν λογικα με firmware update οποτε no worries για το hardware

                        Αυτο που διορθώνει το προβλημα ειναι το να κανεις charge ενω προηγουμένως εχεις
                        κανει power off.
                        Last edited by Sinclair; 07-05-2017, 11:25 AM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Αυτό του πρότεινα κι εγώ, είναι κλασικό πρόβλημα με πολλές σύγχρονες συσκευές. Το είχε και ένα firmware του iPhone και το έλυσαν μετά από κανα μήνα. Δημιουργεί κάποια ερωτηματικά για το longevity του μηχανήματος και για την πιθανότητα degradation της μπαταρίας αλλά τι να κανείς!

                          Comment


                          • Το μονο θέμα με τις σύγχρονες μπαταρίες ειναι να μην επιτρέπεις να αποφορτίζονται τελειως, τουλάχιστον οχι επανειλημμένως. Εχει επικρατήσει αυτή η λανθασμένη αντίληψη απο τις προηγούμενης γενιάς επαναφορτιζόμενες.

                            Ακομη και με το Vita υπήρχε θέμα. Εγω συγκεκριμενα μην έχοντας παιξει για μια εβδομάδα δεν μπορουσα να το ανοίξω με τιποτα όταν το ειχα πρωτογορασει. Εν τελει ηταν φορτισμένη η μπαταρία στο 100% απλως ήθελε για καποιο περίεργο λόγο τον φορτιστή για να ανοίξει. Σε επόμενο firmware update τα περισσότερα απο αυτά τα θέματα λύνονται.

                            Το βασικο προβλημα που εχει προκύψει με αρκετα switch και ειναι απαράδεκτο ειναι αυτο με τα joy cons. Προσωπικά μιλώντας ηταν το πρωτο πραγμα που τσέκαρα καλύπτοντας κλασικά τα joycon με τις παλάμες μου και μάλλον ήμουν τυχερός και δεν μου δημιούργησε προβλημα ποτε μετα απο 150 ώρες Zelda+ Blaster Master και puyo puyo etc.

                            Επίσης για το dock και τις γρατσουνιές: αν κανεις ειναι κουλος και δεν ξέρει τι σημαινει σωστή συντήρηση του hardware και το πετάει μεσα ατσούμπαλα θα το γρατσουνισει. Εγω δεν εχω κανένα θέμα ίσα ισα που έβγαλα και τα ΙΚΕΑ pads που ειχα βάλει γτ πιέζανε την οθονη και υπήρχε όντως θέμα υπερθέρμανσης της μονάδας. Δεν ειναι χθεσινή η Ν ουτε η Nvidia που ασχοληθηκανε με την κονσολα και τον σωστο cooling αυτης( επιμελώς αποφεύγω το θέμα με τα joy cons που ειναι για τρελο,κράξιμο ) Αυτά ειναι ζητήματα για να ασχολούνται οι OCD τύπου του GAF που περιςςοτερο κοιτάνε να μην γρατζουνιστεί η συσκευασία παρα να παίξουνε κανα game.

                            Ολα αυτά αποφεύγονται πανεύκολα- οχι δεν κανω διαφήμιση- με το βαςικο kit που εχει την θηκη για την κονσολα και ενα βαςικο screen protector. Οι OCDs ψάχνονται με screen protectors του 30€- μαγκιά τους, οπως ψάχνουν κάποιοι για τουμπανα καλώδια των 1000€ για το ηχοσύστημα που αποδεδειγμένα δεν προσφέρουν τπτ παραπάνω απο,αυτά του 10€ :Ρ
                            Last edited by Sinclair; 07-05-2017, 12:56 PM.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • τουμπανα καλώδια των 1000€ για το ηχοσύστημα που αποδεδειγμένα δεν προσφέρουν τπτ παραπάνω απο,αυτά του 10€ :Ρ
                              Αχ μην τα λες αυτά κι έσκασα 30 λίρες για RCA.

                              Comment


                              • Originally posted by Sinclair
                                οπως ψάχνουν κάποιοι για τουμπανα καλώδια των 1000€ για το ηχοσύστημα που αποδεδειγμένα δεν προσφέρουν τπτ παραπάνω απο,αυτά του 10€
                                Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό... Οι αφοσιωμένοι ηχόφιλοι τουλάχιστον διαφωνούν, γι' αυτό και τα σκάνε σε εξαρτήματα τέτοιου είδους που προσφέρουν και καθαρό ρεύμα εκτός των άλλων. Δεν μιλάω από πρώτο χέρι όμως, εμένα ένα απλό καλό ακουστικό ή ένα ισορροπημένο φορητό ηχειάκι μου φτάνει.

                                Edit: Μπορεί να αναφέρεσαι σε περιπτώσεις όπου το γενικότερο σύστημα λειτουργεί σαν bottleneck, και έτσι ένα ακριβό καλώδιο δεν κάνει καμιά διαφορά. Αλλά αμφιβάλλω αν όλη η hi-fidelity βιομηχανία στηρίζεται στην απάτη.

                                Comment

                                Working...
                                X