Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Switch - Η νέα κονσόλα της Nintendo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Μην ξεχνάτε ότι βασίζεται σε πλατφόρμα που παίζει στην αγορά εδώ και 3-4 χρόνια (nvidia shield), η οποία μάλιστα αποτελεί reference στους media consumption/ σινεφίλ κύκλους. Αυτό είναι κατά την άποψή μου και το μεγαλύτερο ατού της κονσόλας, μιας και υπάρχει ήδη έτοιμη τεχνογνωσία.

    Εγώ αποφάσισα ότι δεν αξίζει να επενδύσω αυτή τη στιγμή, μιας και περισσότερο για beta version μου κάνει παρά για ολοκληρωμένη κονσόλα. Δε με έχει πείσει η αξιοπιστία των joy-cons (τόσο λόγω του παραπάνω βίντεο, όσο κι επειδή η ιδέα δύο ανεξάρτητων χειριστηρίων που "συνεργάζονται" μεταξύ τους μου φαίνεται λίγο iffy), ούτε η πληρότητα του πακέτου. Οι μισές υπηρεσίες δεν είναι built-in στο σύστημα, η launch βιβλιοθήκη είναι μικρή (κακά τα ψέματα, όλα αυτά τα indies μπορώ να τα παίζω ήδη σε πολλές άλλες πλατφόρμες) και δεν είναι τόσο μεγάλο generational leap από το Wii U ώστε να είναι απαραίτητη η αγορά του.

    Πιστεύω ότι σε 6 μήνες από τώρα θα αποτελεί μία κονσόλα reference (όπως και το Vita ) κι ελπίζω να πάει καλά σε πωλήσεις, αν και δεν το νομίζω.

    Θα περιμένω τις εντυπώσεις σας .

    Comment


    • #92
      Originally posted by Evans View Post
      Πιστεύω ότι σε 6 μήνες από τώρα θα αποτελεί μία κονσόλα reference (όπως και το Vita ) κι ελπίζω να πάει καλά σε πωλήσεις, αν και δεν το νομίζω.

      Θα περιμένω τις εντυπώσεις σας .
      Εγω βλεπω παντως ποσοι ενδιαφερονται και σκοπευουν να το παρουν day one σε σχεση με το Wii U που νομιζω μονο κατι καμενοι που συχναζαν σε nintendo.gr / ninty.gr πηγαν και το πηραν. Επισης σκεφτομαι ποσο βολικο ειναι για τους γονεις που με αυτον ξεμπερδευουν και δε χρειαζεται να παρουν και αλλο φορητο στα παιδια τους
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #93
        Κι εγώ μάλλον δε θα το πάρω ακόμα,δεν υπάρχει λόγος.
        Carpe diem

        Comment


        • #94
          Originally posted by Ramparter View Post
          Εγω βλεπω παντως ποσοι ενδιαφερονται και σκοπευουν να το παρουν day one σε σχεση με το Wii U που νομιζω μονο κατι καμενοι που συχναζαν σε nintendo.gr / ninty.gr πηγαν και το πηραν. Επισης σκεφτομαι ποσο βολικο ειναι για τους γονεις που με αυτον ξεμπερδευουν και δε χρειαζεται να παρουν και αλλο φορητο στα παιδια τους
          Αυτά όντως ισχύουν, αλλά on the long run νομίζω ότι η Ν θα ζοριστεί πολύ να δώσει χαρακτήρα σε αυτήν την κονσόλα. Το concept είναι beyond god-like, αλλά θέλω να βεβαιωθώ πρώτα για το feasibility του εγχειρήματος. Τα κουμπιά των joy-cons πχ είναι ασύμετρα τοποθετημένα, δεν είμαι σίγουρος για το αν θα είναι βολικό να παίζεις με ένα τόσο μικρό χειριστήριο (το οποίο μάλιστα έχει κι 2 πλαϊνά κουμπιά τα οποία δεν κάνουν τίποτα), η έλλειψη ουσιαστικού d-pad με προβληματίζει και - ξαναλέω - φοβάμαι ότι θα υπάρχουν ορισμένα πρακτικά προβλήματα (de-sync, iffy bluetooth connection, η μπαταρία του ενός θα τελειώνει γρηγορότερα από την μπαταρία του άλλου, κτλ). Επίσης μην ξεχνάς ότι πολλοί δεν αγόρασαν Wii U γιατί είχαν ήδη Wii. Ο μέσος καταναλωτής δε νομίζω ότι θα μπορούσε να ξεχωρίσει τη διαφορά μεταξύ των δύο.

          Τα παιδιά πλέον παίζουν στα iPads των γονιών, άσε που οδηγούμαστε (αν δεν είμαστε ήδη εκεί) στην εποχή που το κάθε πιτσιρίκι έχει από ένα budget android. Δεν ξέρω ποια είναι τα main demographics για τις κονσόλες πλέον, αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι τα πιτσιρίκια. Ολα θα εξαρτηθούν από τα Pokemon games.

          Comment


          • #95
            Originally posted by Sinclair View Post
            Επιπρόσθετα νομίζω, πως μάλλον θα υποκύψω και θα αγοράσω και το Fast RMX στο launch( ελπίζω να αρκεί η εσωτερικη μνήμη, αν και σε βάθος χρόνου θα αγοράσω μια 64άρα κάρτα για αρχή)
            #FastRmx filesize is only around 900Megabyte.


            Ειναι μαγοι οι τυποι.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #96
              Η Shin'en είναι αρκετά ταλαντούχα σαν εταιρεία( βασικά το είχα στο radar καιρό το FRN αλλά δεν το αποφάσισα ποτέ να το αγοράσω). Το Fast Racing Neo στο Wii U( 1080p60) ήταν επίσης 590ΜΒ. Υπάρχει και ένα αρθρο από το Digital Foundry που αναλύουν το πόσο έξυπνα κατάφεραν να κρατήσουν τα 60fps στο Wii U( προφανώς υπάρχουν αρκετά μειονεκτήματα τα οποία κρύβουν αρκετά έξυπνα)
              With the closure of Studio Liverpool three years ago and the lack of a new F-Zero title from Nintendo, it's been a roug…


              Αν δεν κάνω λάθος το Fast RMX θα είναι 1080p60 και 720p60 σε docked και portable modes, ενώ έχουν γίνει και tweaks στο θέμα της δυσκολίας και του enemy AI.( μακάρι γιατί το Neo από vids που έχω δει ήταν αρκετά challenging, με αρκετά αλάνθαστη ΑΙ καθώς και rubberbanding)

              Nintendo Switch is the most powerful dedicated gaming handheld ever made, but the challenges facing it are considerable…


              Έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν και τα hardware reviews και είναι αρκετά mixed. Imo του Digital Foundry είναι το πιο πλήρες και καταλήγουν όλα στο να πλέκουν το εγκώμιο της Ν για την τολμηρότητα της κίνησης και το hardware, αλλά παράλληλα αναφέρουν τις ελλείψεις( no web browser really?, φτηνό kickstand, left joycon desyncing, hidden costs- SD card, power bank, ανάγκη αγοράς pro pad για καλό d-pad)
              Προσωπικά μιλώντας θα το αγοράσω γιατί αποφάσισα πως θέλω να παίξω το BotW στην καλύτερη δυνατή έκδοση και δη portable( ως γνωστόν είμαι τεράστιος Zelda fan), ενώ με ιντριγκάρει και η απόκτηση του νέου hardware day one μετά από καιρό( έχω να αγοράσω day one κονσόλα από το Vita) Ωστόσο, όσοι δεν το αγοράσoυν νομίζω έχουν πάρει την σοφή απόφαση. Σε βάθος χρόνου θα υπάρξει σίγουρα facelift( πιθανώς με καλύτερα specs), ενώ πρέπει να θεωρείται βέβαιη η κυκλοφορία joy con με d-pad. Παράλληλα θα κυκλοφορήσουν και 3rd party accessories από καλές εταιρείες όπως η ΗΟRI με πιο ανταγωνιστική τιμολόγηση και θα έχει ξεκαθαρίσει και το τοπίο με την Virtual Console, νέους τίτλους, αποκλειστικότητες and so on. Ειδικά αν κάποιος έχει Wii U, imo στην παρούσα φάση δεν έχει λόγο να αγοράσει το Switch, εκτός κι αν καίγεται για νέο hardware και premium portable N gaming( BotW, MK8 dx, Fast RMX and so on)

              Αν κανείς δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με την κονσόλα, τώρα είναι ο καλύτερος χρόνος να την βρει σε καλή τιμή ή να ασχοληθεί με τους τίτλους που έχουν κυκλοφορήσει( οκ θα ανεχθεί το κακό port του Breath of the Wild αλλά πιστεύω θα βγει patch που θα διορθώνει πράγματα για την Ν μιλάμε); Mario Kart 8, Splatoon, Super Mario 3D World, W101, Bayonetta 1+2, FE Tokyo Mirage, Xeno X Chronicles, Zeldas( WW+ TP), Hyrule Warriors, Captain Toad, Donkey Kong Tropical Freeze, New Super Mario Bros( για μένα ο καλύτερος τίτλος της σειράς) και βάλτε μέσα και τους τίτλους που είναι θέμα γούστου( Paper Mario, Starfox, Project zero, Fast Racing Neo κτλ)

              Συμφωνώ επίσης με τον Evans, πως η κονσόλα σαν μετεξέλιξη του Vita, έχει να αντιμετωπίσει το γίγαντα του mobile gaming και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει την ανταπόκριση των DS/ Wii, αλλά πιστεύω πως θα κινηθεί στη σφαίρα των πωλήσεων του 3DS( αξιοπρεπώς δηλαδή με κάποια ώθηση μετά την κυκλοφορία του Mario Odyssey) Βέβαια δεν είμαι και οικονομικός αναλυτής, αυτή απλώς είναι η άποψή μου. Ωστόσο ειδικά τα mainline Pokemon, ανασταίνουν σαν brand ακόμη και το Νeo Geo X

              Πιστεύω πως κάτι τέτοιο, το έχει αποδεχθεί και η ίδια η Ν άλλωστε, με κυκλοφορίες σε iOS και Android.
              Last edited by Sinclair; 01-03-2017, 07:32 PM.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #97
                Στα παραπάνω να προσθέσω ότι λόγω της τοποθέτησης του USB-C, δεν μπορείς να έχεις την κονσόλα να στέκεται κάπου και να φορτίζει ταυτόχρονα. Προσωπικά θεωρώ ότι αυτό είναι τεράστιο φάουλ. Σκεφτόμουν πόσο sweet θα ήταν να έπαιζα οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί κανείς σε αεροπλάνο (το λιγότερο που ταξιδεύω συνήθως είναι 3μιση ώρες για να έρθω Ελλάδα - δηλαδή παραπάνω από όλα τα tests που έκανε το DF για την αυτονομία της κονσόλας), αλλά πρακτικά αυτό είναι σχεδόν αδύνατον, εκτός κι αν το έχω πλήρως φορτισμένο πριν την απογείωση. Κάτι τέτοιες λεπτομέρειες θα φανούν στην πορεία και ελπίζω η Nintendo να ετοιμάσει κάποιες λύσεις (αν και πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ μία αξιόπιστη λύση για αυτό το πρόβλημα).

                Να αναφέρω ότι μπήκα Αμαζον για να ξαναβάλω παραγγελία (καλά είμαι φοβερό θύμα καταναλωτισμού), αλλά είναι πλέον sold out από παντού, οπότε μένω σταθερός στο Wii U XD .

                Comment


                • #98
                  Είχα ακόμα κάποιες αμφιβολίες ως προς το τι θα κάνω τελικά,με έψησες,δεν το παίρνω.

                  Συμφωνώ πάντως,πως το WiiU είναι κονσολάρα και πρέπει να τιμηθεί από όσους δεν το έχουν ήδη.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #99
                    Νομίζω πως μπορείς να συνδέσεις power bank και να παίζεις παράλληλα( το ίδιο άβολο βέβαια όπως γίνεται με όλες τις συσκευές πχ Ipad) Η καλύτερη λύση θα είναι σε βάθος χρόνου η προσθήκη μιας 10000mAh μπαταρίας( σίγουρα σε 1-1,5 χρόνο θα υπάρξει revision για την N μιλάμε που ειχε δώσει το DS σε beta edition ) Το πρόβλημα έιναι πως δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να φορτίσεις τα joycons ενώ παίζεις out of the box, πρέπει να αγοράσεις το charging grip. Οπότε θεωρητικά αν κάποιος θέλει να έχει την πλήρη έκδοση πληρώνει τα 400-410€( με το Zelda προφανώς)+ power bank+ SD card+ case+ charging grip+pro pad( τα δύο τελευταία προφανώς δεν είναι υποχρεωτικά, άντε να βγάλω και το power bank οριακά από την πρόσθεση) Προσωπικά μιλώντας σίγουρα θα προσθέσω στα παραπάνω SD card, power bank σε δεύτερο χρόνο και μαζί με την κονσόλα θα αγοράσω και case+ screen protector.

                    Από όποια πλευρά και να το δει κανείς, το day one adoption είναι πολύ ακριβό ανεξαρτήτως brand, αλλά η Ν με το Switch νομίζω το πήγε ένα βήμα παραπέρα.

                    ΕDIT:
                    Βασικά για να την έχει κανείς σε stand, πάει πάλι σε 3rd party λύση( συνεπώς κι άλλα λεφτά )

                    Last edited by Sinclair; 01-03-2017, 07:01 PM.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Ναι καλέ, μπορείς να το συνδέσεις, απλώς επειδή το USB-C είναι στο κάτω μέρος της κονσόλας, δεν μπορείς να το έχεις σε stand mode και συνδεδεμένο με μπαταρία ταυτόχρονα (πρέπει να το κρατάς αναγκαστικά).

                      Comment


                      • Ναι το κατάλαβα μετά από λίγο τι εννοείς, γι'αυτό έβαλα και το EDIT με το stand ( δλδ πραγματικά τώρα, θα κόστιζε τόσο πολύ να βάζανε ένα κομμάτι τέτοιο πλαστικό μέσα, αντί γι'αυτό το φθηνό- όλοι συμφωνούν σε αυτό- kickstand?)
                        Last edited by Sinclair; 01-03-2017, 07:27 PM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Τα πρώτα reviews κάνουν λόγο για μια εκπληκτικής ποιότητας οθόνη, όχι πολύ σταθερό σταντ όταν το switch χρησιμοποιείται σε τραπέζι, μάλλον χαμηλή διάρκεια μπαταρίας (2,5 ώρες διάρκεια με πλήρες brightiness) και για joycons που θα μπορούσαν να είναι και πιο σταθερά( μπορεί να επηρεαστεί η λειτουργία τους σχετικά εύκολα αν μπει κάποιο εμπόδιο μπροστά) Η κυρίαρχη άποψη είναι πως πρόκειται για κονσόλα με στιβαρή κατασκευή και που έχει όλα τα φόντα να λάμψει αλλά για την ώρα είναι ανολοκλήρωτη καθώς λείπουν χαρακτηριστικά και υπηρεσίες, είναι ακριβή και προτείνεται στους καταναλωτές να περιμένουν για να δουν πως θα κινηθεί.

                          Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ σαν ιδέα και σίγουρα θα το τιμήσω στο μέλλον όταν βγει κανένα αξιόλογο πακέτο με παιχνίδι ή/και βγει κάποιο redesign. Πάντως πιστεύω πως θα τα πάει πολύ καλύτερα από το wii u. Το τελευταίο, αν και είχε αξιόλογη βιβλιοθήκη τίτλων (αλλά όχι αρκετά καλή κατά την γνώμη μου) δεν έπειθε τον καταναλωτή ότι ήταν το επόμενο big think της Nintendo, η ταμπλέτα δεν αξιοποιήθηκε καθόλου, ήταν πολύ ακριβό(ακριβότερο και από τον ανταγωνισμό παρόλο που είχε λιγότερα να προσφέρει) και, δεν έδινε την εντύπωση ότι ήταν καινούρια κονσόλα. Είχε το ίδιο σχεδόν όνομα με την προηγούμενη κονσόλα της νιντυ, πως να καταλάβει κάποιος που δεν ασχολείται ότι πρόκειται για καινούριο μηχάνημα; Το switch το κάνει απλά πολύ καλύτερα, τα διαφημιστικά σποτακια απλά σε ξεσηκώνουν να πας να το αγοράσεις και η υβριδική φύση της κονσόλας την καθιστά εξαιρετικά πρακτική, μπορεί να μεταφερθεί παντού εύκολα και να παίξει μια ολόκληρη παρέα. Η ιδέα είναι εκπληκτική και ίσως δούμε να επανέρχεται η παλιά καλά εποχή του να μαζεύονται όλοι σε έναν χώρο και να παίζουν σε ένα μηχάνημα μια που πλέον θα γίνει πολύ εύκολο με το switch.

                          Το μεγάλο στοίχημα βέβαια είναι να υπάρξει αξιόλογη βιβλιοθήκη τίτλων. Εδώ η νιντεντο πρέπει να προσπαθήσει παραπάνω κατά την γνώμη μου, δεν γίνεται ΠΑΛΙ η κονσόλα να έχει βιβλιοθήκη τίτλων που να αριθμεί 20 περίπου games εκ των οποίων το 1/3 να είναι platforms.

                          Τέλος, να ρίξω μια βόμβα για όσους δεν μπορούν να περιμένουν. Στα seven spot(την γνωστή αλυσίδα βιντεο κλαμπ ντε!) η κονσόλα είναι ήδη διαθέσιμη προς αγορά. Από σήμερα. Την είδα πριν από λίγο μαζί με το Zelda. Όποιος δεν μπορεί να κρατηθεί και θέλει το μηχάνημα ξέρει τι πρέπει να κάνει.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Μολις ειδα στο skroutz οτι ενα ελληνικο eshop το www.alphaway.gr εριξε τα χειρηστηρια του Switch κατα 10€.



                            Pro https://www.alphaway.gr/product/3658...ler.html?ref=3
                            Neon JoyCons https://www.alphaway.gr/product/3657...lue.html?ref=3
                            Grey Right https://www.alphaway.gr/product/3657...rey.html?ref=3
                            Grey Left https://www.alphaway.gr/product/3658...rey.html?ref=3

                            Παντως χαιρομαι που δε το παιρνετε πολλοι θα με παρασερνατε και μενα Θα παρω ενα νεο laptop που το χρειαζομαι περισσοτερο.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Ρε συ πανάκριβα είναι ακόμη και με την έκπτωση...

                              Comment


                              • Αυτη ειναι η "κανονικη" τιμη, στην Ελλαδα επισημα ηρθαν 10€ ακριβοτερα. Γενικα παντως εχουν αρκετη τεχνολογια αλλα οπωσδηποτε περιλαμβανεται και το nintendo prim
                                Το Pro έχει και αυτο HD rumble και NFC και επισης κραταει 40 ωρες.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X