Announcement

Collapse
No announcement yet.

Westworld

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Westworld

    Τι άποψη έχετε για το Westworld; Η παραγωγή είναι οπωσδήποτε αξεπέραστη, αλλά με έχει μπερδέψει λίγο η πλοκή. Πολλά αναπάντητα ερωτήματα προς το παρόν και με κάθε επεισόδιο γίνονται και περισσότερα. Μετά το Lost έχω γίνει πολύ καχύποπτος σε τέτοια θέματα μα νομίζω πως εδώ μπορεί να υπάρχει κάτι πολύ καλό.

  • #2
    Δεν το έχω δει ακόμα,περιμένω να ολοκληρωθεί η σαιζόν.

    Βλέπω Sherlock βέβαια,είμαι τρίτο κύκλο.
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Westworld

      περίεργη σειρά με μεγάλες δυσαναλογίες. απ' ό,τι έχω δει και κρίνω είναι η εξαιρετική υλοποίηση ενός κούφιου σεναρίου που μπάζει από παντού. σίγουρα σεναριακά τα πάει πολύ καλύτερα από πολλές άλλες παραγωγές, αλλά με το τέλος της πρώτης σεζόν φοβάμαι πως δεν διαθέτει το βάθος που προετοίμαζε τον θεατή πως θα 'χει. Eίναι πιστεύω η απόλυτη σειρά του 2016 ή μάλλον μια σειρά που ανήκει απόλυτα στο 2016. επειδή δεν το 'χει δει κανείς άλλος από εδώ, δεν θέλω να πω τίποτε άλλο για να μην προκαταβάλω κανέναν.
      Last edited by Raf; 29-12-2016, 05:13 AM.

      Comment


      • #4
        Το 'χω δει και γω.
        Δεν μπάζει ακριβώς το σενάριο, είναι απλά χαζό ανά στιγμές και βγάζει μάτι επειδή το ίδιο το κονσεπτ είναι αρκετά πιο έξυπνο απο την μέση σειρά. :p
        Είναι για 8αράκι πλας για πολλούς λόγους, αλλά συναισθηματικά δεν κατάφερε να με αγγίξει.
        Θα μαζέψει τα πάντα σε εφέ/ερμηνείες πάντως.

        Comment


        • #5
          Λοιπόν παιδιά από 'δω και πέρα αρχίζουν τα σπόιλερ.

          Originally posted by ChrisTop
          Δεν μπάζει ακριβώς το σενάριο, είναι απλά χαζό ανά στιγμές και βγάζει μάτι επειδή το ίδιο το κονσεπτ είναι αρκετά πιο έξυπνο απο την μέση σειρά. :p
          Είναι για 8αράκι πλας για πολλούς λόγους, αλλά συναισθηματικά δεν κατάφερε να με αγγίξει.
          Το τελευταίο επεισόδιο είχε αρκετές καλές στιγμές, αλλά συνολικά ήταν μια φιλοσοφημένη φούσκα τύπου Neon Genesis - έτσι το αντιλήφθηκα εγώ τουλάχιστον. Άσε που η ίδια η σοβαρότητα της σειράς σε προδιαθέτει για πολύ καλύτερες εξηγήσεις και τροπές: γίνεται για δυο-τρεις τρολ τεχνικούς να ξεμπουρδελευτεί η κατάσταση, κανείς δεν ελέγχει κανέναν; Εσύ πού το βρήκες χαζό;

          Comment


          • #6
            SPOILERS
            Ειδικά αυτό το σημείο με τους τεχνικούς είναι ό,τι πιο ηλίθιο. Και σαν εξήγηση δίνεται οτι η (απίστευτα γαμάτη btw) Maeve είναι φτιαγμένη για να σαγηνεύει. Χέστε μας ρε.
            Το πώς κανείς δεν είχε καταλάβει οτι ο Bernard ήταν ρομπότ ενώ είναι καθ' ομοίωση του Arnold είναι επίσης απλά λολ.
            Και θα πω κιάλλα όταν έρθω γιατί φεύγω.

            Edit:
            Οτι σκότωσαν την Elsie και δεν πήρε κανείς χαμπάρι. Δηλαδή κάνα συγγενή/φίλο/γκόμενο να τους πάρει τηλ. που διάολο είναι όχι;
            Και πάμε και τελευταίο επεισόδιο γιατί το ΄χω πιο φρέσκο:
            Οτι τα όπλα που είναι φτιαγμένα για να μην σκοτώνουν ανθρώπους λειτουργούσαν κανονικά;
            Πώς μπήκαν τόσα Robot στο πάρκο χωρίς να πάρει χαμπάρι κανείς;
            Last edited by ChrisTop; 10-12-2016, 11:54 AM.

            Comment


            • #7
              SPOILERS

              Γιατί η μαυρούλα ξεφούρνισε στον Χόπκινς το σχέδιό της, πως θα παρουσιαστεί η αφήγηση και μετά απλά θα τον διώξουν;
              Γιατί ο τύπος στην αρχή της σειράς είχε τον λαβύρινθο σχεδιασμένο στο σκαλπ του, και γιατί ο William (άλλη μαλακία!) ήξερε ότι τον έχει;

              Επίσης κάτι άλλο, θεωρώ πως προσβάλλει τον θεατή αυτή η βιασμένη ανατροπή του στιλ «τελικά ο William είναι ο MiB και τόσα επεισόδια βλέπατε δύο διαφορετικά timeline, έτσι απλά για να υπάρχει ένα mindfuck στο τέλος της σεζόν». Δεν λέω, είχε φάση όταν έγινε η αποκάλυψη, βλέπεις τα επεισόδια με άλλο μάτι, αλλά το όλο θέμα βρωμάει επιτήδευση. Τέλος να ξαναπω πως είμαι τόσο αυστηρός με τη σειρά επειδή ακριβώς προδιαθέτει για τόση αυστηρότητα.

              Comment


              • #8
                Θέλω να φαντάζομαι οτι η σειρά χρησιμοποιείται σαν cash cow στοχεύοντας στον μέσο θεατή για να έχει την ευχέρεια η HBO να γυρίζει τις άλλες σειράρες της που ξεφεύγουν απ' την κλασική hollywoodιανή φόρμουλα, στην οποία πατάει φουλ πάνω το WW.
                Δεν είμαι ελιτιστής, αλλά ενω η σειρά σε προδιαθέτει στα πρώτα 4 επεισόδια για αργή πλοκή με ανάλυση χαρακτήρων και τις επιπλοκές ενός κόσμου με Life-Like Androids ξαφνικά το γύρισε σε full κλισέ καταστάσεις/ ατάκες που δεν επιχειρούν τελικά να σε κάνουν να σκεφτείς λίγο πιο βαθιά. Πολύ μισανθρωπικά μηνύματα τα οποία δεν νομίζω να ακουμπάνε κανέναν. Ποιός μπορεί να ταυτιστεί με ρομποτ διάολε?

                Κατά τα άλλα η αισθητική, ερμηνείες, κλίμακα/ειδικά εφέ της σειράς και το γενικότερο polishing στην παραγωγή της βγάζουν μάτι. Υπάρχει πολύ μεράκι από όλους, αλλά στην γραφή κάπου μας το χάλασαν.
                Last edited by ChrisTop; 10-12-2016, 01:45 PM.

                Comment


                • #9
                  Τώρα που τα λες μαζεύονται αρκετά. Καλή βλακειούλα το Westworld τελικά.

                  Comment


                  • #10
                    Μόλις το τελείωσα,και σας βρίσκω υπερβολικά αρνητικούς.Ίσως γιατί περιμένατε κάτι τέλειο ενώ εγώ εξαρχής δεν είχα υψηλές ελπίδες γι'αυτό.Το ότι είδα όλα τα plot twists εκτός του διπλού timeline να'ρχονται από μακριά,με ξενέρωσε κάπως.
                    Απαντάω στις ερωτήσεις σας (εικασίες mode on)
                    Elsie:Δεν την έψαξε κανείς γιατί ήταν συνεχώς επικεντρωμένη στη δουλειά της,οπότε εκτός εργασιακού χώρου δεν είχε κάποιον άλλον.Ή ακόμα κι αν την έψαξε κάποιος,θα ήταν στο κινητό της και επειδή δεν απαντούσε σκέφτονταν πως ήταν πολύ απασχολημένη.Ή μπορεί να το δούμε στον δεύτερο κύκλο.
                    Όπλα:Τα όπλα σκοτώνουν ανθρώπους λόγω διαφορετικών πυρομαχικών ή διαφορετικού mode σε αυτά;ίσως μάθουμε στον δεύτερο κύκλο.
                    Bernard:Έκανε μπαμ ότι ο τύπος είναι ανδροειδές.Το ότι δεν το γνωρίζανε οφείλεται στο ότι ήταν διαφορετικό το προσωπικό.
                    Τεχνικοί και έλεγχος:Δε μου κάνει εντύπωση,ο έλεγχος είναι απλά ο βασικός όσον αφορά τους "χασάπηδες".
                    Ρομπότ στο πάρκο:Αν είδες,κλείσανε το κέντρο ελέγχου και τους αφήσανε χωρίς ρεύμα κι επικοινωνίες.Επίσης υπήρχαν ήδη ρομπότ μέσα ως attractions.
                    Μαυρούλα-Χόπκινς:Δεν ήταν σχέδιο,ήταν απλά εντολή να ξέρει να παραιτηθεί.Σε τόσες ταινίες και σειρές έχουμε δει παρόμοια σκηνικά.
                    Σκαλπ-Λαβύρινθος:You got me there.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #11


                      Εδώ, αυτός ο πολύ καλός youtuber αναλύει την υποκριτική του Χόπκινς στη σειρά. Εξαιρετικό!

                      Comment

                      Working...
                      X