Announcement

Collapse
No announcement yet.

Shovel Knight

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Shovel Knight

    Ένα νέο παιχνίδι από τα παλιά, ήδη καταξιωμένο indie.

    Το Shovel Knight ποντάρει στα παλιά καλά platforms που έχουν απαλλαγεί από εκνευριστικά και επίπονα gameplay κατάλοιπα της τότε εποχής. Κοινώς, αν χάσεις, όοοχι μην παίρνεις βαθιά ανάσα, δεν ξεκινάς απ'την αρχή. Ε, εντάξει δεν έχουν εξαλειφθεί και τελείως για λόγους retro κύρους, οπότε πρόσεχε, αν σε αγγίξει εχθρός μπορεί να πέσεις στο κενό!

    Τόσο πολύ αγαπάμε τα retro ή απλά ακολουθούμε τάσεις; Τυχερή πάντως η indie σκηνή διότι το budget ευνοείται με τη δημιουργία NES γραφικών, που προσωπικά αν και προκαλούν νοσταλγία δεν είμαι τόσο λάτρης.

    Από την άλλη 15€ αδερφέ μου, μήπως να το ξανασκεφτούμε; Μην ξεχνάμε τί κυκλοφορεί εκεί έξω για λίγα χρήματα παραπάνω. Ενδεικτικά αναφέρω τα καινούργια Owl Boy, Shantae: Half-Genie Hero και τα πλέον γνωστά Ori και Elysian Tale.

    Για να μην αναφέρω και το δωρεάν Megaman X Street Fighter (οκ το ανέφερα) που προσφέρει παραπλήσια εμπειρία (κατώτερη παραπλήσια αν προτιμάτε).

    Λοιπόν, τί είναι αυτό που κάνει το Shovel Knight τόσο καλό; Αξίζει παρόλα αυτά την τιμή του; Δικό σας!
    Attached Files
    Last edited by Ryu_gr; 05-01-2017, 03:14 AM.
    The illusion of free will is an illusion.

  • #2
    Είχε γίνει αναφορά για το παιχνίδι και πριν κλείσει το φορουμ από τον Loggo αν θυμάμαι καλά. Ισχύει πάντως αυτό που λες, αν και το παρακολουθώ πολύ καιρό δεν θυμάμαι να έχει πέσει ποτέ κάτω από τα 9 ευρώ η τιμή του.

    Comment


    • #3
      Καλο ηταν το shovel αλλα σχετικα μικρο και ευκολο, πηρα και το owlboy στο sale αλλα δεν το εχω βαλει ακομα.

      Comment


      • #4
        Το Shovel Knight δεν είναι ένα μοντέρνο παιχνίδι με ρετρο στυλ. Είναι ένα ρετρό παιχνίδι απλά. Θα μπορούσε να είχε βγει αυτούσιο για SNES, να έχασαν την κασέτα, και να το κυκλοφόρησαν τώρα. Τα πάντα, από το save system μέχρι το όλο στυλ, είναι σαν να παίζεις ένα παιχνίδι που χάθηκε στον χρόνο. Πολύ ωραίο είναι, δεν λέω, όμως δεν με τράβηξε να το τερματίσω. Του έχω δώσει 2-3 προσπάθειες και κάθε φορά σταματάω στις πρώτες πίστες. Δεν μπορώ να του βρω κάποιο καραμπινάτο πταίσμα, η μουσικούλα είναι πολύ ωραία και γουστάρω και τα άτομα που το έφτιαξαν, όμως δεν μου έχει κάνει αυτό το *κλικ* που θα με τραβήξει και θα με κάνει να το λιώσω.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #5
          Εχω ξαναξεκινησει τον τιτλο, παιζω σε ng+ και γενικα το εχω παρει καπως πιο ζεστα αυτη τη φορα, δεν ξερω οταν το ειχα πιασει παλιοτερα παροτι το τελειωσα δεν μου εκανε κλικ, ισως να ηταν και η περιοδος. Προσπαθω να ολοκληρωσω τα music sheets που ειναι τα μονα που ειχα αφησει απο secrets κλπ και γενικα να ξαναδω τον τιτλο απο την αρχη καπως πιο ολοκληρωμενα.

          Δεν ξερω αν ειναι καθαρο 8-bit που μπηκε στον χωροχρονο btw, συμφωνω καπως με τον ryu με την εννοια οτι οντως η παραξενιες της 20ετιας δεν υπαρχουν και το check point system ειναι souls like (που ειναι 8-bit αλλα εξελιγμενο). Στα του gameplay εχει αρκετα πραγματα απο τα πρωτα castlevania (προ metroid) + mario games αλλα η κυρια επιρροη νομιζω ειναι τα disney παιχνιδια βλεπε duck tales, land of illusion που ειναι και τα golden platforms κατα τη γνωμη μου και οτι καλυτερο ειχα παιξει εκεινη την εποχη.

          Δεν εχω προχωρησει τοσο πολυ οποτε θα ξανασχολιασω συντομα, για τους κατοχους παντως να πω οτι περα απο το πρωτο δωρρεαν που δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αν θυμαμαι καλα (νομιζω παιζεις ξανα το παιχνιδι με αλλο χαρακτηρα ή κατι τετοιο) προστεθηκε προσφατα και ενα δευτερο με νεο χαρακτηρα και ολοκαινουργιο campain. Λιγο που το δοκιμασα μου φαινεται εξαιρετικο so far.

          Comment


          • #6
            Όλα καλά και όλα ωραία, παίζεται ευχάριστα, δύσκολα θα βρεις εκνευριστικά σημεία (+1 και για το δωρεάν expansion), μόνο στα γραφικά έχω ένσταση -πάει χαμένο τόσο processing power- όπως είπε και ο φίλος [MENTION=408]thunderjohn[/MENTION] (sorry που σε έδωσα στεγνά).
            Βέβαια θα μου πεις αυτό δεν είναι το ζητούμενο, απλά ώρες ώρες νιώθω ότι οριακά βλέπεται, δοκιμάστε να δείτε την photo που έκανα attach.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #7
              Εμενα να σου πω την αληθεια δεν με πειραζει, ενταξει ηθελαν να κανουν ενα 8bit hd game και αριτιστικα νομιζω ειναι πολυ οκ στο τι προσπαθει να πετυχει. Οτι υπαρχουν πολυ πιο ομορφα 2d υπαρχουν αλλα νομιζω οτι ο σκοπος τους ηταν αυτος (να δωσουν κατι αρτιο αλλα χρησημποιωντας την τεχνολογια εκεινης της εποχης στα οπτικα και ακουστικα) και πιστευω οτι το πετυχαν.

              Εγω ειμαι κοντα στο τελος, μου μενουν 5 music sheets και τα τελικα 3 επιπεδα, εκανα νομιζω οτι ειχε μεινει και επαιξα και την μαχη με τον kratos που πολυ το ευχαριστηθηκα που του αλλαξα τα φωτα (btw θα παιξω τα τελικα επιπεδα με το δικο του armor set, αλλαζει λιγο το gameplay και μου φαινεται παρα πολυ ωραιο που εχεις νεο moveset). Ασχοληθηκα και λιγο με trophies, νομιζω εχω κανει οτι μπορουσε να γινει και απο κει και περα πρεπει να γινουν νεα playthroughs (στο μελλον) μιας και αφορουν πιο πολυ challenge runs (τερματισμος σε 1μιση ωρα, μη χασεις σε ολο το παιχνιδι κλπ).

              Η τωρινη περιοδος φαινεται πως ηταν οτι επρεπε για κατι τετοιο μιας και ευχαριστηθηκα 1000 φορες περισσοτερο απο την πρωτη φορα. Πολυ ωραιο παιχνιδι (αν και μικρο σχετικα, νομιζω 10-12 ωρες αν καποιος παει να κανει τα παντα), μπορει να μην προσπαθει κατι τρομακτικα καινουργιο στον χωρο των platforms αλλα ειναι μια super προταση για τους fans του ειδους, ειδικα τους μεγαλυτερους ηλικιακα. Το ng+ btw εχει μονο 2 checkpoints σε καθε επιπεδο και η ζωη φευγει αερα οταν σε χρυπαει καποιος εχθρος, παρολα αυτα ενω την πρωτη φορα θυμομουν οτι καποια σημεια μου προκαλουσαν εκνευρισμο, εδω θα ελεγα οτι μου πηγε γενικα πολυ πιο ομαλα παρα την αυξημενη δυσκολια.

              Παω για τερματισμο και θα το ξαναφησω για καποια περιοδο πιθανον, αν και θελω πολυ να δω και τα dlcs οποτε ισως κρατησω μια επαφη το επομενο διαστημα. Σε περιπτωση που, θα γραψω εντυπωσεις και απο εκει για οσους ενδιαφερονται.
              Last edited by nooto; 14-05-2017, 01:55 AM.

              Comment

              Working...
              X