Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ni-Oh

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Deus View Post
    Πέρα από αυτά μου φάνηκε σαν ένα πιο clunky dark souls, όσοι παίξατε τα επόμενα demo ή το αγοράσατε και έχετε να παραθέσετε εντυπώσεις από πιο προχωρημένη έκδοση του παιχνιδιού μπορείτε να με διαψεύσετε.
    Οταν το παιξω θα σου πω αναλυτικα παντως απο το demo η μαχη μου φανηκε καλυτερη απο ds/bloodborne ανετα, ειναι πιο fluid και fast, αυτο που επαιξες πιθανοτατα ηταν η alpha απο τοτε βελτιωθηκε αρκετα και εκαναν αρκετες αλλαγες που προτεινε το community. Eπισης ειναι πολυ πιο complex και fast το συστημα μαχης, σκεψου μπορεις να κανεις ki pulse>>change stance, ki pulse>>change weapon και να συνεχισεις το combo.

    Βεβαια οπως λενε reviewers το game βγαινει ανετα και με ενα basic mid stance build χωρις να χρειαζεται να κανεις advanced πραγματα(τα οποια και εγω θα failarw καλα, εχω χασει επαφη με gamepads και ποτε δεν τα πηγαινα καλα με combos )

    Ενα video που εξηγει σχετικα απλα τα πιο complex mechanics του game.



    Οποιος ειναι fan dark souls/bloodborne/ninja gaiden/onimusha/japanese folklore, w/e θα ελεγα να το δοκιμασει οπωσδηποτε, το δικο μου hype ειναι στο θεο παντως.

    Comment


    • #17
      Τόσα που βγαίνουν και άλλα πόσα που περιμένουν, συν υποχρεώσεις, άστα να πάνε. Λογικά θα περιμένω για GOTY edition ή για price drop. Βασικά η μάχη είναι πιο action/ ninja gaidenική όπως το βλέπω. Βέβαια και στο Bloodborne είναι αρκετά πιο fast paced από ότι η μάχη των dark souls αλλά και πάλι εδώ έχει μια διαφορετική πινελιά, σαν είναι πιο ρευστή. Από την άλλη πλευρά τα reviews που διάβασα λένε για απίστευτα υψηλό challenge( πιο πολύ από Dark Souls/BB) κάτι που αν και με εξιτάρει από τη μία πλευρά, στην παρούσα φάση δεν το αντέχω, προτιμώ μάλλον κάτι πιο χαλαρό.

      Γράψτε πάντως εντυπώσεις να έχουμε σαν σημείο αναφοράς όσοι το ξεκινήσουμε ετεροχρονισμένα.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #18
        Διαβάζω πως το παιχνίδι έχει μικρά missions & side missions με διάρκεια γύρω στα 15-30 λεπτά έκαστο,οπότε αν ισχύει αυτό,θα είναι μια χαρά για μικρά sessions γεμάτα ένταση,πόνο και ξύλο.Σε κάποιο pricedrop/goty θα το τιμήσω κι εγώ.
        Carpe diem

        Comment


        • #19
          Πρεπει να τρομαξαν απο τη δύσκολη alpha και το δευτερο demo οι περισσοτεροι που λενε για extreme δυσκολια, reviewers(οι οποιοι δεν τους λες και "top tier" gamers ) το τελειωσαν με ενα απλο build. Σιγουρα το challenge υπαρχει αλλα νομιζω γραφονται και υπερβολες, οσους γνωστους ds streamers/youtubers εχω δει παντως δεν εχουν θεμα. Τρως wipe στο boss πας να λεβελαρεις λιγο παραπανω να φαρμαρεις gear κτλπ μεχρι να γινει πιο βατο αλλα ποτε ez mode, αυτο ειναι το ωραιο και balanced imo. Επισης το συστημα με τους revenants μου αρεσει παρα πολυ γιατι μπορει να βρεις πολυ καλο gear με μια απλη μαχη vs ΑΙ pvp η αντίστοιχα και να αφήσεις εσυ για καποιον αλλο.

          9.6 απο IGN btw αν και δεν λεει και τιποτα αυτο..

          Comment


          • #20
            Κι εμένα πάντως δε μου θυμίζει Dark Souls η μάχη (ούτε και Bloodborne από όσα έχω δει, αν και δεν το έχω παίξει ακόμα). Στα DS αν πας να κάνεις κόμπο έχεις πεθάνει.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #21
              Εγώ θα το τσιμπήσω λίγο αργότερα. Για πείτε, ρε μάγκες. Έχουμε συλλεκτική έκδοση του ή μπα;
              sigpic

              Comment


              • #22
                Originally posted by straier View Post
                Κι εμένα πάντως δε μου θυμίζει Dark Souls η μάχη (ούτε και Bloodborne από όσα έχω δει, αν και δεν το έχω παίξει ακόμα). Στα DS αν πας να κάνεις κόμπο έχεις πεθάνει.
                Τι εχεις πεθανει στο ds με combo, ισα ισα estoc/dark sword spam R1 εκαναν ολοι στο ds3 και ηταν τραγικο πραγματικα, το ιδιο και στο 2 με ice rapier.. Το παιχνιδι δεν ειναι ds clone εχει δανειστεί απλα καποια στοιχεια απο soulsborne, για εμενα το combat system του ειναι αρκετα καλυτερο και δεν εχει και dumb AI, στο ds αρκει να μην εισαι greedy στο nioh δεν ειναι ακριβως ετσι καποιες φορες θα πρεπει να εισαι, πχ δεν εχω δει boss σαν την dancer που σου τελειωνε το stamina και αυτη απλα καθόταν και σε κοιταγε κανα 10λεπτο. DS στυλ gameplay θα ελεγα οτι ειναι με axe+heavy armor turtle στυλ αλλα ειναι καπως boring.

                Εγω θα ξεκινησω με katana+medium armor, θα προσπαθησω να μαθω οσο μπορω τα mechanics και βλεπουμε, αν δεν βγαινει θα γυρισω στο σιγουρο axe+heavy armor για το πρωτο playthrough.

                Comment


                • #23
                  Τι εγινε μονο εγω παιζω την παιχνιδαρα?? Που ειστε οι soulsborne/ninja gaiden fans?? πρέπει να το παίξετε αυτο το game asap.

                  Comment


                  • #24
                    την έχουμε φάει λίγο με την έλλειψη στην ελλάδα και πρέπει να το πάρουμε από έξω :p πάνω από 60 για απλή έκδοση παιχνιδιού δεν τρελαίνομαι να τα δώσω.

                    Comment


                    • #25
                      Παρτε το digital, μετα παρτε ενα αδειο ps4 box και τυπωστε το εξωφυλλο αν θελετε, αν βγει σε κανα τρελο sale στο μελλον παρτε το να χετε και το δισκακι..

                      Comment


                      • #26
                        Λίγο που το έχω δει μου άρεσε πολύ. Η μάχη φαίνεται πολύ χορταστική και τεχνική και η γενικότερη ροή της μάχης μου αρέσει πολύ. Αυτό που δεν μου πολυαρεσει σαν ιδέα είναι το σύστημα loot που έχει που είναι παρόμοιο με το diablo. Με κουράζει να έχω να διάχειρίζομαι ένα τεράστιο inventory με ένα σκασμό από αντικείμενα. Κάθε λίγο και λιγάκι teleport στην πόλη για να αδειάσω το inventory, χώρια την ώρα που θα πρέπει να αφιερώνω σκεπτόμενος τι να πετάξω και τι όχι... IHNE αλήθεια εσύ που το παίζεις τι έχεις να πεις περί τούτου;


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • #27
                          Ειμαι κοντα στο τελος νομιζω, ναι καπως ετσι ειναι με το loot και το inventory εισαι συνεχεια στον blacksmith για να σπας/πουλας items εκτος αν μαζευεις απο κατω μονο οτι σου χρειαζεται. Γενικα το παιχνιδι εχει φοβερο combat system με απιστευτο βαθος αλλα πασχει και σε καποιους τομεις οπως broken skills, δεν εχει καλη ποικιλία εχθρων και μετριο story. Παραμενει κορυφαιο και απίστευτα εθιστικο παντως δεν μπορω να σταματησω να παιζω, εχει και απειρο content αν βαλεις και ng+ μεσα και minmax builds ευκολα 200-300 ωρες πιστευω.

                          Γενικα ολο το game ειναι το battle system του και το level design, εχει παρει στοιχεια απο τα soulsborne σιγουρα αλλα δεν συγκρίνεται εχει και δικη του ταυτότητα.

                          Περισσότερα οταν το τελειώσω.

                          Comment


                          • #28
                            Το χω τερματισει εδω και 3 μερες το παιχνιδι και εχω μπει ng+/end game ειμαι περιπου στις 110 (ωρες αλλα με αρκετο idle), θα πω μερικα πραγματα.

                            - Το combat system ειναι καλύτερο απο soulsborne, μοιαζει με ninja gaiden με το βαρος των souls, απολαυση να το παιζεις πραγματικά.

                            - Το level design ξεκιναει καλα αλλα καταλήγει επαναλαμβανομενο και προβλεψιμο, ανοιξε 2-3 shortcuts πηγαινε στο end boss και τελος.

                            - Οι εχθροι ειναι επαναλαμβανομενοι, εχει 5-6 design(ωραια design ομως) που ανακυκλώνονται, ακομα και στα boss το εκαναν αυτο προς το τελος, ειναι ισως το χειρότερο σημειο του παιχνιδιου.

                            - Η ιστορια δεν ειναι κακη ειναι μετρια, αλλα εκει που το ds με την απλοτητα του σε κερδιζει να ψαξεις εσυ παραπάνω το lore στο nioh στα δινει ολα στο πιατο και με οχι και τοσο καλο presentation imo, ειναι προς το cheesy side.

                            - Το loot system δανεισμένο απο το diablo για εμενα δεν λειτουργεί καλα στο nioh, υπάρχει αρκετό rng στα reforge και δεν εχω καταλαβει καλα ουτε υπαρχει info στο internet για καποια πράγματα, πχ τι attributes μπορει να παρει με αποτελεσμα να χαλαω gold χωρις λογο μηπως πετυχω fire element το οποιο ειναι πιθανο να μη κανει roll καν..

                            - Τα builds ειναι σχετικα περίπλοκα αν δεν κανεις ενα απλο strenght build, θα χρειαστεις σιγουρα 3-4 respec μεχρι να καταλήξεις σε end-game build, ευτυχως το game στα δινει σχετικά απλόχερα.

                            - Εχει παρα πολλα broken/cheese skills που στην τελικη χαλανε το παιχνιδι, το sloth talisman κανει τα παντα slo-mo ακομα και τα bosses και μπορεις να κουβαλας 6 απο αυτα, το nerf ειναι σιγουρο οποτε οσοι προλαβουν προλαβαν. Εμενα προσωπικα μου χαλασε την εμπειρια αλλα ειναι και δυσκολο να μην το χρησιμοποιησεις ειδικα για farming σε NG+ ειναι απαραίτητο. To living weapon επισης δεν το χρησιμοποιησα καθολου, υπηρχε build με infinite duration το οποιο επισης δεν χρησιμοποιησα.

                            - Το co-op δεν ειναι κακο αλλα πρεπει ενας απο τους 2 να εχει τελειώσει το mission, οποτε δεν μπορεις με ενα φιλο να το ξεκινήσετε μαζι ενα νεο mission, κατι που υπηρχε στη beta αλλα το αλλαξαν μετα.

                            - Το πρωτο playthrough κανει μεγαλη κοιλια προς το τελος, ο λογος ειναι οτι ξερεις οτι ng+ ακομα και αφου τελειωσεις το main mission εχεις προσβαση σε divine gear οποτε ειναι το στυλ "αντε να τελειωνουμε να παρουμε το καλο loot". Aυτο με χαλασε παρα πολυ, στο τελος ενω μου αρεσει τοσο το combat system εκανα rush και avoid enemies για να τελειώνω γρηγορα.

                            Γενικα σαν ενα πρωτο playthrough ειναι καλο αν και με προβληματα, cheesy story, επαναλαμβανομενοι εχθροι τα ειπα παραπανω αλλα παιρνει ενα solid 8/10 αν εισαι soulsborne/ninja gaiden/onimusha fan μονο και μονο για το fluid combat system και τα 60fps το αξιζει.

                            ==> Θα πω και λιγο για το end-game/ng+ το οποιο ειναι και το μεγαλο αγκαθι του τιτλου, ισως μεγαλυτερο απο ολα τα παραπανω, αν δεν θελετε καποια mild spoilers μην συνεχισετε.

                            Λοιπον ολο το end game ειναι farm divine items, farm more divine items, παιζεις missions για να τα κανεις +1+2....+10 και υπαρχει και ενα bug/feature? στο οποιο εαν εχεις τελειωσει το τελευταιο mission σε ng+ το οποιο ειναι level 320 μπορεις να κανεις craft level 320 weapon με τρελα stats, στο game υποτίθεται δεν υπαρχει αυτο μεχρι 150 ειναι το max level. Βεβαια το chance ειναι <1% οποτε αυτο που κανεις ειναι stack materials απο divine weapons, backup saves στο cloud/usb κανεις craft μεχρι να σου τελειωσουν και αν δεν παρεις κανεις reload το παλιο save. Αλλοι εκαναν 4k+ crafts μεχρι να πετυχουν 320 level το οποιο μπορεις να κανεις και +10 και να κανεις melt τα παντα ακομα και τα δυσκολότερα bosses σε 1-2 hits.

                            Εχει missions με 2 boss μαζι, ποτε δεν ημουν fan αυτων των battles, τα θεωρω αυτιστικά και τερμα rng, οταν εχεις 2 fast boss να σε rusharoun τερμα aggro και να μη βλεπεις πουθενα window για attack λογικο ειναι να καταλήξεις σε cheesy mechanics εκτος αν εχεις γινει master στο game και εισαι και λιγο μαζοχας.

                            Γενικα απογοήτευση μεγαλη το end game, προς το παρον φοραω μονο 150 divines και δεν ξερω αν θελω να κανω ολη τη διαδικασία για +1+2 η το craft για 320(το οποιο μπορει να γινει και remove retroactive) και μιλαμε για ενα ατομο που εχει πανω απο 1600 ωρες diablo 3 και μπορω να φαρμαρω non-stop με τρελες αντοχες.

                            Κοιταξτε για παραδειγμα cheese σε μια απο τις δυσκολότερες μαχες(εχω φαει καμια 10αρια wipes ακομα και με sloth εγω), ειναι spoiler σχετικα οποτε μην ανοιξετε αν δεν εχετε κανει τουλαχιστον ολο το πρωτο area.
                             
                            Last edited by i Have no Equal; 20-02-2017, 01:08 PM.

                            Comment


                            • #29
                              Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που αυτό το παιχνίδι δεν υπάρχει σε γνωστές αλυσίδες, π.χ. Public; Τι παίζει;
                              Insert Coin

                              Comment


                              • #30
                                Πηρα platinum απλα και μονο επειδη ασχοληθηκα αρκετα το ηθελα, grindfest στο τελος για +x weapons/armor και το challenge μηδαμινό με το sloth talisman. Θα τελειωσω και ng+ και περιμενω dlc.

                                Comment

                                Working...
                                X