Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda Breath of the Wild |OT| Hardcore Morrowind

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Λοιπον εχω ξεκινησει και εγω το παιχνιδι και πρεπει να εχω παιξει κοντα στις 15 ωρες.

    1) Σε οποιον αρεσε αυτο το παιχνιδι θα ελεγα να δοκιμασει να ασχοληθει και με το Horizon Zero Dawn, οχι επειδη ειναι καλυτερο ή χειροτερο αλλα επειδη του αρεσει αυτο το στυλ παιχνιδιου-δομης-gameplay και απλως δεν το ηξερε και το καταλαβε μεσω του BotW. Tα δυο παιχνιδια προσωπικα πιστευω οτι στοχευουν σε μια αντιστοιχη εμπειρια σε high level (και υπαρχουν πολλες ομοιοτητες ακομα και στο setting) και ειναι λες οι ομαδες αναπτυξης ειχαν επικοινωνια ανα διαστηματα (παροτι δινουν 2 εν τελει unique πραγματα).
    2) Δεν εχω τεραστια εμπειρια με τη σειρα, αλλα δεδομενου οτι επαιξα 3 Zelda μεσα σε ενα χρονο (με αυτο να ειναι το τεταρτο), θα ελεγα οτι ενω ολα τα παιχνιδια της σειρας που εχω δει μοιραζονται καποια πολυ συγκεκριμενα στοιχεια, ειτε μιλαμε για 2d ειτε για 3d τιτλους, το Botw ειναι οτι πιο απομακρο απο τη σειρα εχω δει σε σημειο που λες οτι αυτος ο τιτλος θα μπορουσε ανετα να μην ειναι zelda. Υπαρχει καθολικη αλλαγη σε παρα πολλες απο τις δομες και τα οποια στοιχεια ειναι κοινα με προηγουμενους τιτλους εχουν εισαχθει ως καθαρο reimagining και οχι με τη λογικη του copy paste (που κατα τη γνωμη μου χαρακτηριζε τη σειρα σε διαφορους τομεις). Ακομα και για την αισθητικη του, που imo τα Zelda βγαζουν κατι πολυ συγκεκριμενο σε αυτον τον τομεα, θα ελεγα οτι το παιχνιδι μοιαζει περισσοτερο με τιτλο του Ueda που του δωσανε απειρα λεφτα και 100 χρονια κυκλο αναπτυξης, παρα με παιχνιδι της Nintendo.
    3) Θεωρω την Nintendo τοσο ξεροκεφαλη που μου κανει εντυπωση ακομα και η υπαρξη αυτου του παιχνιδιου. Zelda παιχνιδι με voice overs, τεραστια αλλαγη στους μηχανισμους, αλλου τυπου αισθητικη, αλλου τυπου μουσικη, αλλου τυπου δομη... Δεδομενου οτι πιστευω πως και η Nintendo ειναι πολλες φορες κολλημενη με καποια πραγματα και παραλληλα εχει και το χειροτερο και πιο κοντοφθαλμο fanbase απο καθε εταιρεια (και πειτε οτι θελετε ) θελει πραγματικα balls για να τολμησεις να κανεις κατι τετοιο, κατι τοσο διαφορετικο και μαλιστα σε ενα απο τα main franchises σου... Παραλληλα αυτο σηματοδοτει και μια ουσιαστικη αλλαγη στον τροπο που βλεπεις τα πραγματα ως εταιρεια. Δεδομενων των παραπανω θεωρω το Botw πολυ πιο τολμηρο απο το OoT διοτι το δευτερο, οσο επαναστατικο και να ηταν, μετεφραζε τη σειρα σε 3d (επαναστατικα ναι) χωρις ομως να αποκλεινει τοσο πολυ απο τις βασικες της δομες.
    4) Αν τα 2,3 ειναι ο λογος που οι fans λενε πως το παιχνιδι δεν ειναι καλο σαν Zelda, τοτε thank god που δεν ειναι καλο σαν Zelda.

    Παμε τωρα στα υπολοιπα με μικρο σχολιασμο, το παιχνιδι γενικα ειναι πανεμορφο και παρα πολυ εντυπωσιακο (η τεχνικη απεικονισης ειναι ομοια με αυτο του gravity rush) ενω στην εκδοση 1.5 που παιζω εγω, δεν εχω δει ουτε ενα framedrop (ειμαι στο Hateno village). To μονο μου παραπονο ειναι οτι δεν ειναι παντου προσεγμενο κυριως σε οτι αφορα τα textures και σε ορισμενα σημεια (που υποθετω οτι ο παικτης δεν θα παει τοσο συχνα) η ποιοτητα τους ειναι πολυ χαμηλη. Οπως εγραψα και στο chat, το παιχνιδι ειναι σαν να εχει ενα range αναμεσα σε ps4 μεχρι και ps2 quality (με το κατω οριο να το πιανει ευτυχως σε πολυ λιγα σημεια).

    Το traversal ειναι αντιστοιχο με αυτο του AC οπου και εχουν δανειστει πολλα στοιχεια, ωστοσο εδω παρουσιαζεται με πολυ ξεχωριστο τροπο και πολυ πιο slow paced. Γενικα μιλαμε για κατι top, ειδικα σε συνδιασμο με το ποσο open ended ειναι λογικη της δομης και του interaction με τον κοσμο, μαζι με το ποσο καλοσχεδιασμενος ειναι ο κοσμος αυτος (παρατηρησα και εγω αυτο που λεει ο Xeno, οτι θελω να πηγαινω παντου με τα ποδια και να αναζητω την αποκλιση απο το main path). Το συστημα μαχης επισης ειναι παρα πολυ ενδιαφερον και θελω να δω πως θα εξελιχθει στην πορεια. Γενικα δεν θελω να πω παρα πολλα αυτη τη στιγμη γιατι ειναι πολυ πολυ νωρις και πολλους απο τους μηχανισμους δεν τους εχω κατανοησει πληρως.

    Το μονο πραγμα που δεν μου αρεσει μεχρι τωρα ειναι καποια shrines που συναντησα και εχουν puzzles με motion controls... Εκανα γυρω γυρω ολοι και κολοτουμπες μεχρι να τα βγαλω και για να πω την αληθεια δεν τα θεωρω καθολου καλοσχεδιασμενα. Nintendo μου, χεστα τα gimmics και τις παπαριες, το δοκιμασες αυτο το πραγμα, οκ παει, δεν ειναι αναγκη να το επαναφερεις με το στανιο. Υπαρχουν τομεις που αυτα τα πραγματα δουλευουν, βλεπε gyro για στοχευση, υπαρχουν τομεις που δεν δουλευουν και κανουν το game χειροτερο. Τι να κανουμε τωρα...

    Αυτα, το παιχνιδι ειναι μαγευτικο και εχω αγωνια να δω πως θα εξελιχθει... Το αγχος που ειχα εγω πριν ξεκινησω τον τιτλο ειναι οτι επειδη μιλαμε για Nintendo game μερος του κοσμου που το εξυμνει ειναι και nintendo fan, δυστυχως (αν και το ξερω οτι ειναι στερεοτυπικο αυτο που λεω αλλα παρολα αυτα θα το πω ), θεωρω οτι οι nintendo fans δεν εχουν καθαρη εικονα της βιομηχανιας-δεν γνωριζουν ποιο ειναι το state of the art για πολλα ειδη παιχνιδιων (δεν μιλαω για εδω, μην πεταχτει κανενας ), και κατα συνεπεια κραταγα μικρο καλαθι σε σχεση με το ολο hype. Ευτυχως ο τιτλος ειναι εξαιρετικος και μοναδικο μεχρι τωρα και για μενα, τα δικα μου στανταρ και τις δικες μου εικονες. Περισσοτερα εν καιρω!
    Last edited by nooto; 08-11-2018, 08:33 PM.

    Comment


    • Λοιπον εχω παιξει κοντα στις 50-60 ωρες και απο στατιστικα ειμαι στα 60 korok seeds και 50 shrines so far. Επισης εχω ανοιξει το 50% του χαρτη (το ανατολικο κομματι) και εχω βγαλει ενα divine beast ενω κατευθυνομαι προς το Goron city. Στο τελευταιο session εφτασα στο
       
      Korok village και επεσα πανω στο master sword μετα απο μια μικρη περιηγηση στα lost woods
      και ηταν πραγματικα υπεροχα, ισως απο τα καλυτερα σκηνικα στο παιχνιδι μεχρι στιγμης (dat music).

      Το μεγαλυτερο contribution θα ελεγα του παιχνιδιου ειναι το πως χτιζεις εναν τετοιον τιτλο, με εναν τοσο μεγαλο κοσμο χωρις να εχει λεπτομερες hud, waypoints και markers (να δειξεις δηλαδη οτι μπορεις να το κανεις διαφορετικα απο την Ubisoft ). Ολοι οι πιο προσφατοι open world τιτλοι εχουν προσφερει καποιες διαβαθμισεις σε αυτο αλλα το breath of the wild νομιζω ειναι ο πρωτος που δεν τα εχει καθολου και ταυτοχρονα δεν υπαρχει και αναγκη για κατι τετοιο. Η απουσια αυτη των markers δινει μια μη σαφη δομη στο main quest αλλα και γενικοτερα στο ''τι πρεπει να κανω στη συνεχεια'' και ανεβαζει την εννοια της ελευθεριας σε ενα αλλο επιπεδο αφου ο παικτης ειναι αυτος που θα ορισει εν τελει το πως θα προχωρησει και ειναι εκεινος που θα θεσει το επομενο waypoint αναλογα με τα ερεθισματα που παιρνει απο το περιβαλλον, την διαθεση κ.ο.κ. Οσο απλο και αν ακουγεται αυτο ειναι στην πραγματικοτητα παρα πολυ δυσκολο να καταφερεις να πετυχεις κατι τετοιο γιατι προυποθετει το να εχεις χτισει εναν open world που σε καθε σημειο του εχει καποιο ενδιαφερον, που καθε κομματι του ειναι διακριτο (και δεν υπαρχουν copy paste κομματια πεταμενα randomly στον χαρτη) και που θα κανει τον παικτη να θελει να εξερευνησει ή μαλλον να προτιμα να εξερευνησει μονος του και να μην το θεωρει βαρετο ακομα και αν δεν σημειωνει καποια ουσιαστικη προοδο στο παιχνιδι (και απλα κανει βολτες στο χαρτη). Δεν ειμαι λοιπον απο αυτους που θα πουν οτι το BotW κανει πολλα πραγματα για πρωτη φορα (διοτι δεν τα κανει) ομως ειναι το πρωτο παιχνιδι τετοιας λογικης που ειναι ικανο να μη σου δωσει καποιο super specific chain of quests να κανεις και αυτο να λειτουργει καθαρα και μονον υπερ του. Ειναι επισης πολυ εντυπωσιακο να αναλογιστει κανεις πως ξεκινησαμε απο το μοντελο Rockstar (το οποιο ακολουθειται και τωρα απο τη συγκεκριμενη εταιρεια χωρις αλλαγες ) και πλεον εχουμε φτασει στο BotW με την διαφορα στην ουσιαστικη ελευθερια που παρεχεται στον παικτη να ειναι τεραστια και σε πρωτογενες επιπεδο (βλεπε main quest), κατι πoυ δειχνει πως μιλαμε για ενα ειδος που πραγματικα εχει εξελιχθει.

      Ξαναλεω οτι σε οσους αρεσε αυτο το παιχνιδι και δεν εχουν παιξει καποιο αλλο απο τα πιο συγχρονα open world, θα προτεινα το Horizon Zero Dawn και το Phantom Pain, ενω το παιχνιδι που θα ελεγα οτι ειναι καπως πιο κοντα σε αυτη τη φιλοσοφια (με πολυ διαφορετικο τροπο αλλα η τελικη αισθηση που εχω ειναι αρκετα κοντινη) ειναι το FFXV οπου και εκει υπαρχει ενα special kind of traversal και παραλληλα τα περισσοτερα side quests δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα σου δινουν ενα παραπανω κινητρο να ταξιδεψεις στον κοσμο και να ξεψαχνισεις τον χαρτη. Αυτα χωρις καμια διαθεση συγκρισης και καθαρα ως προτασεις γιατι ειναι παιχνιδια που χαρηκα εγω και δεδομενου οτι λατρευω ηδη το BotW θεωρω οτι θα αρεσουν και σε οσους αρεσε το BotW.

      Οπως εγραψα και στο προηγουμενο post, θεωρω την nintendo σε καποια πραγματα παρα πολυ οπισθοδρομικη και το να βγαλει εναν τετοιο τιτλο (που σε ενα βαθμο παει κοντρα σε πολλες απο τις βασεις της σειρας) δειχνει οτι κατι εγινε μεσα στην εταιρεια. Το μονο πραγμα λοιπον που θα αλλαζα προσωπικα ειναι οτι θα ηθελα να το πανε ακομα παραπερα σε ορισμενους τομεις (και μεσα απο το παιχνιδι φαινεται οτι ειχαν τετοια διαθεση) και να πουν αντε γεια στα κολλημενα fanboys τους και να απελευθερωθουν απο τη σκια του εαυτου τους. Πιο συγκεκριμενα θεωρω οτι ετσι οπως ειναι το παιχνιδι αυτη τη στιγμη, ο Link δεν ειναι το avatar του παικτη, ειναι ο Link και εχει το δικο του story, εχει παρελθον μεσα στο συμπαν του παιχνιδιου και εχει δικο του χαρακτηρα και ταυτοτητα. Κατα τη γνωμη μου επρεπε αυτη τη φορα να του εχουν δωσει φωνη και να τον ενταξουν καπως μεσα στο σεναριο. Ετσι οπως ειναι το πραγμα τωρα ειναι σαν να δοκιμασαν αυτο που λεω μεχρι ενα βαθμο αλλα παραλληλα τον κρατησαν και σαν avatar για να μη φωναζουν τα nintendo fanboys (κατι που τον κανει και τον πιο αδιαφορο χαρακτηρα μεσα στο παιχνιδι). Και ξαναλεω, για μενα οι καλυτερες στιγμες του παιχνιδιου ειναι αυτες που η nintendo επαναστατει απεναντι στον εαυτο της και δεν ακολουθει τις νορμες των προηγουμενων τιτλων, ειναι αυτες που δειχνουν οτι υπηρχε διαθεση να φτιαξουν ενα καλο παιχνιδι που δεν θα ειναι appealing μονο στο κοινο τους αλλα ενα καλο παιχνιδι, τελεια. Πιστευω αν η ομαδα ειχε περισσοτερη ελευθερια-δεν φοβοταν καποιους αγραφους κανονες θα ανεβαζε κι'αλλο το παιχνιδι.

      Στα υπολοιπα, θα ακολουθησει καποια στιγμη post πανω στους μηχανισμους, θετικα και αρνητικα απλα σε αυτη τη φαση ηθελα να γραψω καποιες πρωτες σκεψεις πανω στο παιχνιδι. Εννοειται οτι προκειται για εναν απο τους καλυτερους τιτλους που εχω παιξει μεχρι τωρα, περα απο αυτο ομως χαιρομαι που βλεπω τι ειναι ικανη να προσφερει η nintendo οταν διαλεξει λιγο να αποκλεινει απο τις βασικες της φορμουλες. Περισσοτερα εν καιρω.
      Last edited by nooto; 19-11-2018, 07:50 PM.

      Comment


      • Συνεχιζοντας τον προσωπικo μου μονολογο , εχω σπασει το φραγμα των 100 ωρων και ειμαι στις 95 shrines, 135 koroks, εχω ανοιξει ολο το χαρτη, 11/12 αναμνησεις και εχω κανει και τα 4 divine beasts. Γενικα το ρολοι εχει αρχισει να γυρναει αντιστροφα αν και υπαρχει το νοτιοανατολικο κομματι του χαρτη που ακομα δεν εχω εξερευνησει οποτε δεν εχει ολοκληρωθει το πρωτο περασμα συνολικα. Γενικα μου αρεσει παρα πολυ που εχουν βαλει τα cutscenes και τα voice overs και μερικα απο τα memories τα βρηκα παρα πολυ καλα, περιμενω να βρω και το τελευταιο (ειναι αυτο στο Hyrule castle αλλα ακομα δεν εχω πλησιασει) και στη συνεχεια να τα δω ολα με τη σειρα. Ενα μικρο σχολιο παντως ειναι οτι απο τις 4 βασικες περιοχες-''dungeons'' οι 2 ηταν πολυ καλα σχεδιασμενες τοσο σεναριακα οσο και ως προς το level design (μεσα στο beast) ενω οι αλλες 2 μου φανηκαν καπως rushed (αναφερομαι στα Goron και Rito parts). Θελω να πω οτι και η ιστορια αλλα και τα αντιστοιχα dungeons ηταν πολυ πιο απλοικα σε σχεση με το τι γινοταν στα Zora και Gerudo κομματια του παιχνιδιου. Οπως και να εχει παντως ευχαριστηθηκα γενικα τις περιοχες και την ποικιλια που δινει το παιχνιδι.

        Η ιδεα με το durability προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ οπως επισης και η υλοποιηση του μοναδικου οπλου που δεν σπαει μιας και θεωρω οτι δημιουργει πολυ καλο balance στο τι χρησιμοποιεις και ποτε. Επισης κατι που σχολιασα και στο HZD topic, το traversal οριζοντιο και καθετο δεδομενου οτι ειναι τελειως free, ηταν τελικα πολυ καλη η ιδεα εισαγωγης του stamina wheel μιας και η ολη ελευθερια που σου δινεται μειωνει τα οποια platforming στοιχεια θα μπορουσαν να υπαρχουν αλλα απο την αλλη αυτο αντισταθμιζεται απο το management που εχεις να κανεις στο stamina. Κατα συνεπεια ειναι imo μια λυση που βρισκεται αναμεσα στο Horizon και στο Origins και πιθανον η καλυτερη και απο τις δυο (παροτι δεν ξερω κατα ποσο θα ταιριαζε σε ολα τα παιχνιδια μιας και το wheel κανει το παιχνιδι αρκετα πιο slow paced, κατι που του ταιριαζει αλλα δεδομενου του ολου στησιματος).

        Επισης θα ηθελα να μιλησω λιγο για κατι που εχει αναφερθει γενικα, οτι το παιχνιδι εχει 10-15 κανονες αλλα οτι μπορεις να σκεφτεις με βαση αυτους τους κανονες συνηθως δουλευει. Πχ αυτο που ανεφερε ο jedah, μπορει να βρεχει και εσυ να πεταξεις το σπαθι σου, να αρχισεις να το ελεγχεις με τους μαγνητες, αυτο να γινει αλεξικεραυνο και να τραβαει τους κεραυνους πανω του. Σαν συνεπεια μπορεις να κατευθυνεις τον καιρο εναντια στους αντιπαλους. Αλλα ακομα και για αλλα πιο απλα πραγματα οπως το να χρησιμοποιησεις ενα μεταλικο κουτι και με τον μαγνητη να ριξεις ενα αλλο σεντουκι (ξυλινο) απο μια πλατφορμα που δεν μπορουσες να φτασεις ή να κανεις skip ολοκληρα puzzles των shrines χρησιμοποιωντας τα runes και το inventory σου (πχ ηταν ενα shrine που επρεπε να μεταφερω το ρευμα απο ενα σημειο σε ενα αλλο και για να γινει αυτο επρεπε να χρησιμοποιησω καποια μεταλικα κουτια τα οποια ομως ηταν κλειδωμενα... οποτε εγω πεταξα κατω ολα μου σπαθια και χρησιμοποιωντας τα ως αγωγους του ρευματος ελυσα το shrine με τα δικα μου μεταλικα αντικειμενα χωρις να ακολουθησω τη λογικη κατευθυνση που σου δινει το shrine). Γενικα υπαρχει τρομερη συνεπεια στην χρηση των κανονων του παιχνιδιου και επι της ουσιας, αντιθετα με το τι συμβαινει συνηθως στα video games, μπορεις να χρησιμοποιησεις τις δυναμεις σου οπως σκεφτεις και οπου σκεφτεις (και οχι σε οχι σε predefined σημεια) και με μεγαλη πιθανοτητα αυτο θα εχει αποτελεσμα. Επισης μου αρεσει πολυ η προσοχη στη λεπτομερεια, πχ οταν μαγειρευεις τα υλικα που πετας στην κατσαρολα ειναι αυτα που διαλεξες ακριβως, οταν τρως το animation ειναι αντιστοιχο αυτου που τρως, τα βελη στη φαρετρα αν ειναι λιγα, ειναι αριθμητικα οσα εχεις και στην πραγματικοτητα, οτι μπορεις να λιωσεις τους παγους εν εχεις πανω σου καποιο fire weapon κ.ο.κ. Ενα πολυ ενδιαφερον video πανω σε ολα αυτα ειναι το παρακατω που συγκρινει το BotW με το RDRII σε επιπεδο λεπτομερειας κοσμου, και το βαζω διοτι δειχνει οτι αν θες να φτιαξεις εναν οργανικο κοσμο αυτο εν τελει μπορεις να το κανεις ακομα και αν εχεις περιορισμους στο hardware...




        To μονο μου παραπονο αυτη τη στιγμη ισως ειναι το συστημα μαχης, οχι επειδη ειναι κακο αλλα οκ η βασικη του δομη ειναι ιδια με αυτη του OoT και θεωρω οτι ok καποια στιγμη πρεπει να προχωρησουν περα απο το μοντελο lock on-side steps-back flip (το οποιο lock on εχει αρκετα θεματα και παλι). Εδω υπαρχει το bullet time της platinum και το Parry των Souls για να δινουν μια φρεσκαδα (+ το bow combat και το throw mechanic και απο κει και περα οτι mambo jambo μπορεις να κανεις με τα runes) αλλα οπως ειπα θα ηθελα να δω και κατι διαφορετικο κυριως στο πως στηνεται το παιχνιδι αφου εχεις μπει σε lock on mode.

        Απο κει και περα το παιχνιδι ειναι φανταστικο, δεν θα αρχισω να λεω τα ιδια. Αφου τελειωσω με την ερημο, θα κανω ενα ακομα περασμα σε καποιες περιοχες που δεν εχω εξερευνησει τοσο πολυ και θα αρχισω να ετοιμαζομαι σιγα σιγα για το καστρο... Περισσοτερα εν καιρω. Btw στο τελικο μου post θα αναφερω και γιατι θεωρω οτι το παιχνιδι ειναι το ''λιγοτερο'' zelda της σειρας μιας και ειχε ανοιξει μια κουβεντα στο chat με τον raf που την θεωρω ενδιαφερουσα γενικα (στο πως οριζονται οι πυλωνες που δομουν εναν τιτλο της σειρας).
        Last edited by nooto; 03-12-2018, 07:24 PM.

        Comment


        • Θα το διαβασω αργοτερα λεπτομερώς αλλα το botw εχει parry, ειδικά στα guardians στην αρχη ειναι απαραίτητο..

          Comment


          • Ναι ναι αυτο λεω οτι εχει bullet time και parry για φρεσκαδα απλα το βασικο structure (παροτι στην αρχη θεωρουσα οτι δεν ειναι ετσι) εν τελει ειναι ιδιο με αυτο που υπαρχει τα τελευταια 20 χρονια σχεδον. Θα ηθελα ισως να αλλαξει η δομη του evade κατα κυριο λογο (side steps και back flip), ετσι οπως ειναι τωρα, μαζι με το lock on ειναι λιγο random και οχι τοσο consistent.

            Comment


            • Originally posted by nooto View Post
              [...] Απο κει και περα το παιχνιδι ειναι φανταστικο, δεν θα αρχισω να λεω τα ιδια. Αφου τελειωσω με την ερημο, θα κανω ενα ακομα περασμα σε καποιες περιοχες που δεν εχω εξερευνησει τοσο πολυ και θα αρχισω να ετοιμαζομαι σιγα σιγα για το καστρο... Περισσοτερα εν καιρω. Btw στο τελικο μου post θα αναφερω και γιατι θεωρω οτι το παιχνιδι ειναι το ''λιγοτερο'' zelda της σειρας μιας και ειχε ανοιξει μια κουβεντα στο chat με τον raf που την θεωρω ενδιαφερουσα γενικα (στο πως οριζονται οι πυλωνες που δομουν εναν τιτλο της σειρας).
              Ωραία πάσα, μιας κι αν περίμενες απο 'μένα σώθηκες... κι εγώ έχω γράψει αρκετά για το παιχνίδι φλυαρώντας πολλές φορές, αλλά προσπαθώ από τότε που το έζησα να κάνω λέξεις αυτό που μου προκάλεσε αυτή την έλξη. Ενάμιση χρόνο μετά νιώθω ακόμη πως είναι το καλύτερο game που έχω παίξει, κι ένα game που μου πρόσφερε πολλά από αυτά που ήθελα να ζήσω σε ένα παιχνίδι και δεν ήξερα. Κυρίως όμως θεωρώ πως είναι ένα Zelda που πλησίασε την ουσία της σειράς περισσότερο από ποτέ.

              Είναι λογικό να διαφωνούμε, έχει τόσο πλούσιο λεξιλόγιο η σειρά αυτή τόσα χρόνια που καινοτομεί, που δεν μπορείς εύκολα να τα βάλεις κάτω και να πεις κοφτά πως «Zelda είναι αυτό». Ο κάθε παίχτης υποθέτω έχει άλλα αισθητήρια για το τι του αρέσει περισσότερο σε αυτή τη σειρά. Ας πούμε εγώ μπήκα με το WW: όπως και το BotW, με γοήτευσε τόσο πολύ που με έσπρωξε να πάρω κονσόλα. Ήταν η εξερεύνηση που μου άρεσε. Πάλι με το Minish Cap, άλλο πολύ αγαπημένο παιχνίδι, τα καλύτερα vibes έρχονταν όταν εξερευνούσα αυτόν τον «ανοιχτό» κόσμο γεμάτο μυστικά. Το TP το αγάπησα επίσης, αλλά σε αυτό μου άρεσε πολύ η αισθητική - νομίζω πως αν το πιάσω τώρα δεν θα μου κάνει ιδιαίτερη αίσθηση, ενώ ένα WW άνετα το' βαζα κάτω. Μάλλον αυτό για εμένα είναι το Zelda, η εξερεύνηση.

              Το BotW ξεδιπλώνεται πάνω σε αυτή την ιδέα: όταν είχε ανακοινωθεί (το '14, '15;) δεν είχα δώσει ιδιαίτερη βάση. Ήμουν πιο μακριά απ' το gaming απο ποτέ (ακόμα δεν έχω δει τίποτα από το SS). Έπρεπε να κυκλοφορήσει πρώτα το παιχνίδι για να καταλάβω τι είναι. Παρακολούθησα λίγο από την εξερεύνηση και τη προσέγγιση των μαχών κάτω απ' το Great Plateau, έκλεισα το βίντεο χωρίς να ξαναδω τίποτα περισσότερο και ζήτησα απ' τον Ραμπίδη να μου πουλήσει το Wii U του. Μετά τα γνωστά, τα καλύτερα sessions της gaming ζωής μου κτλ. Αυτό που κάνει το BotW νομίζω είναι ένα δεύτερο reinvention της σειράς σε 3d επίπεδο, με αναφορά μάλιστα στο πρώτο παιχνίδι του '87. Έπειτα από κάποια χρόνια εντυπωσιακής προόδου σε θέματα μηχανισμών και σχεδιασμού open world, η Νιντέντο καθόταν και μάθαινε και ενσωμάτωσε ό,τι θεώρησε καλύτερο βάζοντας και τη σφραγίδα της. Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι πως τα συστατικά του μέρη, innovative ή ήδη γνωστά, ενσωματώνονται σε ένα πολύ συνεκτικό και αισθητικό σύνολο που είναι αντάξιο στο βαρύ όνομα της σειράς και της εταιρείας και δεν αντεπεξέρχεται απλώς αλλά φτιάχνει νέους πήχεις.

              Μου άρεσε το πώς επανεφευρέθηκαν assets της σειράς: Kokoriko, Gerudo, Lost Forest, Hyrule valley και χίλια δυο. Αλλά αυτή την περίεργη μετενσάρκωση την έχουμε ξαναδεί να γίνεται με έναν όμορφο τρόπο: το πιο μαγικό, και νομίζω η μεγαλύτερη αδιόρατη καινοτομία του τίτλου είναι η ενσωμάτωση αμέτρητων, μικρότερων ή μεγαλύτερων σε έκταση, level-design ιδεών, με μια προσοχή στη λεπτομέρεια και μια τάξη που ένα κλειστό level επιτρέπει, αλλά σε έναν απολύτως ανοιχτό χάρτη. Δεν πηγαίνεις απλώς από το Α σημείο στο Β περνώντας από καλοφτιαγμένα περιβάλλοντα με κάποια scripted ή randomized πράγματα να συμβαίνουν - κάτι που έχει αρκέσει για να γίνουν τίτλοι-σταθμοί στην πορεία ανάπτυξης του concept "open world". Προφανώς δεν λείπουν καθόλου οι στιγμές που απλώς περνάς από μια πεδιάδα, μα κι αυτές υπάρχουν για να ανασάνει ο παίχτης θαυμάζοντας το περιβάλλον. Αλλά όσοι τελοσπάντων λένε πως ο κόσμος είναι άδειος δεν είμαι σίγουρος αν έπαιξαν το ίδιο παιχνίδι. Με το BotW η Νιντέντο με κέρδισε πίσω, συναισθηματικά τουλάχιστον.

              Καταλαβαίνω πως όταν λες πως είναι το λιγότερο Zelda επουδενί το λες σαν αρνητικό. Δεν έχω φρέσκα όσα έχεις γράψει εδώ και κάποιο διάστημα, οπότε ίσως να μη θυμάμαι ακριβώς, αλλά νομίζω πως σκέφτεσαι ότι ορισμένα καθιερωμένα συστατικά μέρη ενός Zelda εδώ απουσιάζουν. Το κυριότερο, τα dungeons. Λείπουν από το BotW, κι αυτά που μοιάζουν με dungeons, τα divine beasts δηλαδή, διαφοροποιούνται αρκετά από την κλασική φόρμουλα. Από αυτή την άποψη δεν μπορώ να διαφωνήσω. Τα dungeons με τον χάρτη και το κλειδί και τα δωμάτια είναι trademark της σειράς, τόσο ώστε να μπαίνω σε σκέψεις, αυτό το παιχνίδι που εγώ το βίωσα ως τέλειο, θα ήταν καλύτερο με κλασικά dungeons που αρμόζουν στην αισθητική και στα γραφικά του. Φαντάσου δηλαδή αυτή την αίσθηση του κλειστοφοβικού στο BotW αντί του γεωμετρικού και ευρύχωρου που έβγαζαν τα shrines. Δεν θα με χάλαγε καθόλου, προσωπικά. Θέτεις και κάποια ενδιαφέροντα ζητήματα, σχετικά με το πώς η Νιντέντο επιμένει σε κάποιες παμπάλαιες ιδέες, π.χ σε έναν σιωπηλό Λινκ. Εγώ λέω πως αν μπορούν να το κάνουν καλά, γιατί όχι; Σίγουρα το έχουν σκεφτεί. (edit: να συμπληρώσω πως ναι υπάρχει πολύς κόσμος στο νετ που θα βγει στα κάγκελα με την ανακοίνωση και μόνο ενός Λινκ που μιλάει... αυτά είναι αστεία) Τέλος, καταλαβαίνω επίσης πως ίσως είμαι πολύ biased στον τρόπο που βλέπω το παιχνίδι.
              Last edited by Raf; 03-12-2018, 09:34 PM.

              Comment


              • Σιγα που του πουλησα το Wii U μου, ενα εξτρα που καβατζωσα απο αγγελία ευκαιρία πουλησα.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Raf παρα πολυ ωραιο post και γενικα συμφωνω απολυτα μετα οσα εγραψες, επιπλεον αυτο που λες εσυ ''ειναι το πιο zelda παιχνιδι της σειρας'' και το δικο μου ''ειναι το λιγοτερο zelda παιχνιδι της σειρας'' σημαινουν ακριβως το ιδιο πραγμα ακομα και αν αυτο ακουγεται αντιφατικο μιας και οι δυο μιλαμε για reinvention που εσυ το μεταφραζεις ως επανατοποθετηση πολλων εκ των δομων κατω απο ενα νεο πρισμα και εγω ως τολμη για αλλαγη μακρια απο καποιες κλασσικες νορμες της σειρας. Οπως ειπες, τα οσα αναφερω σε καμια περιπτωση δεν εχουν αρνητικη χροια, ισα ισα που τα θεωρουσα αναγκαια βηματα που επρεπε να γινουν προκειμενου το παιχνιδι να ειναι αυτο που ειναι και να μιλαμε για εναν τοσο καλο τιτλο σημερα.

                  Έπειτα από κάποια χρόνια εντυπωσιακής προόδου σε θέματα μηχανισμών και σχεδιασμού open world, η Νιντέντο καθόταν και μάθαινε και ενσωμάτωσε ό,τι θεώρησε καλύτερο βάζοντας και τη σφραγίδα της. Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι πως τα συστατικά του μέρη, innovative ή ήδη γνωστά, ενσωματώνονται σε ένα πολύ συνεκτικό και αισθητικό σύνολο που είναι αντάξιο στο βαρύ όνομα της σειράς και της εταιρείας και δεν αντεπεξέρχεται απλώς αλλά φτιάχνει νέους πήχεις.
                  Ακριβως αυτο. Δεδομενου βεβαια του οτι μιλαμε για nintendo, το γεγονος οτι μπηκε σε αυτη τη λογικη και δεν αγνοησε το τι γινεται στη βιομηχανια μεχρι σημερα αλλα ισα ισα διαβασε, κατεκτησε και επαναπροσδιορισε ειναι για μενα το πιο επαναστατικο βημα που εκανε ως εταιρεια, κυριως ως προς την δικη της εσωτερικη δομη και με συνεπειες φυσικα στον τιτλο που πηραμε. Προσωπικα χαιρομαι πολυ οταν διαβαζω απο nintendo fans οτι το παιχνιδι δεν ειναι πλεον zelda ή οτι το εκαναν ιδιο με τα υπολοιπα open world παιχνιδια που κυκλοφορουν (πραγματα που σε καμια περιπτωση δεν ισχυουν) διοτι δειχνουν ποσο μεγαλο βημα εκανε η nintendo απεναντι στον ιδιο της τον εαυτο κατα βαση αλλα και, οπως εγραψα σε προηγουμενο post, την προσπαθεια να φτιαχτει ενα παιχνιδι που θα ειναι αριστο συνολικα και οχι ενα παιχνιδι που θα ειναι φτιαγμενο με κυριο focus την ικανοποιηση της αυλης της.

                  Θέτεις και κάποια ενδιαφέροντα ζητήματα, σχετικά με το πώς η Νιντέντο επιμένει σε κάποιες παμπάλαιες ιδέες, π.χ σε έναν σιωπηλό Λινκ. Εγώ λέω πως αν μπορούν να το κάνουν καλά, γιατί όχι; Σίγουρα το έχουν σκεφτεί. (edit: να συμπληρώσω πως ναι υπάρχει πολύς κόσμος στο νετ που θα βγει στα κάγκελα με την ανακοίνωση και μόνο ενός Λινκ που μιλάει... αυτά είναι αστεία) Τέλος, καταλαβαίνω επίσης πως ίσως είμαι πολύ biased στον τρόπο που βλέπω το παιχνίδι.
                  Δεν διαφωνω καθολου με αυτο που λες. Και φυσικα δεν ειναι οτι εχω προβλημα με εναν Link που δεν μιλαει και θεωρω πχ οτι αυτο οντως ταιριαζει στα περισσοτερα παιχνιδια της σειρας. Αυτο που ωστοσο ειπα ειναι οτι δεν ταιραιζει στο συγκεκριμενο παιχνιδι (κατα τη δικη μου αποψη τουλαχιστον) διοτι σε αντιθεση με τους υπολοιπους τιτλους της σειρας, ο συγκεκριμενος Link ειναι χαρακτηρας του παιχνιδιου, δεν ειναι ο παικτης. Και το λεω με την εννοια οτι εχει back story, εζησε καποια γεγονοτα στον κοσμο του παιχνιδιου που ο παικτης δεν τα εχει ζησει, ηταν ερωτευμενος με εναν απο τους χαρακτηρες, ειχε φιλιες και εζησε πραγματα με πολλους απο τους npcs του παιχνιδιου. Οι δε npcs που γνωριζε, αναφερονται πολλες φορες σε στοιχεια του χαρακτηρα του. Γενικοτερα θελω να καταληξω στο οτι ο συγκεκριμενος Link δεν ειναι ενα αδειο κελυφος που ο παικτης μπορει να προβαλει τον εαυτο του αυτη τη φορα (που εκει ειναι και το ολο νοημα αυτης της επιλογης), πολυ απλα διοτι εχει παρελθον και οι επιλογες και τα στοιχεια του χαρακτηρα του μπορει να ειναι διαφορετικα απο αυτα του παικτη. Οποτε αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εχω προβλημα με εναν πρωταγωνιστη που ειναι κενος και ουτε λεω οτι δεν μπορει να χτιστει μια καλη ιστορια ετσι (ισα ισα μερικα απο τα αγαπημενα μου stories χρησιμοποιουν αυτο το ευρημα, βλεπε Half Life ή Dark Souls). Στο συγκεκριμενο παιχνιδι ωστοσο θεωρω οτι αφαιρει η παρουσια ενος τετοιου Link και imo κανει μπαμ οτι ηθελαν να του δωσουν ταυτοτητα αυτη τη φορα (και δεν το εκαναν λογω παραδοσης).

                  Οπως και να εχει imo η υπολοιπη σκηνοθεσια ειναι imo η καλυτερη της σειρας (παροτι δεν ξεφευγει πολυ το πραγμα) και φυσικα θεωρω οτι και η Zelda ετσι οπως την απεδωσαν ειναι η καλυτερη της σειρας (τοσο η zelda οσο και οι υπολοιποι χαρακτηρες εχουν ενα τικ παραπανω βαθος). Ειναι ''τοσο οσο'' μεν, απο την αλλη αφου το πρωτο βημα εγινε πιστευω οτι στο μελλον ισως καταφερουν να χτισουν πανω σε αυτο το μοντελο και να δωσουν κατι παραπανω σε αυτον τον τομεα (και ξαναλεω εμενα το παιχνιδι μου δειχνει οτι ηθελαν να δωσουν παραπανω πραγματα απλα κρατηθηκαν).

                  Edit: Για να μην παρεξηγηθω, να αναφερω οτι η N δεν ειναι η μονη εταιρεια που εχει τετοια θεματα... Ενα κλασσικο παραδειγμα ειναι η S-E που μετα το X υπαρχει μια πολυ μεγαλη μεριδα του κοσμου της που την κραζει απο το πρωι μεχρι το βραδυ γιατι τολμησε να αλλαξει τα FF. Αυτος ο κοσμος και δεν μπορει δει καθαρα καποια πραγματα και δυστυχως ουτε να απολαυσει μερικα παρα πολυ καλα παιχνιδια.
                  Last edited by nooto; 04-12-2018, 06:26 PM.

                  Comment


                  • Originally posted by nooto
                    Προσωπικα χαιρομαι πολυ οταν διαβαζω απο nintendo fans οτι το παιχνιδι δεν ειναι πλεον zelda ή οτι το εκαναν ιδιο με τα υπολοιπα open world παιχνιδια που κυκλοφορουν (πραγματα που σε καμια περιπτωση δεν ισχυουν) διοτι δειχνουν ποσο μεγαλο βημα εκανε η nintendo απεναντι στον ιδιο της τον εαυτο κατα βαση αλλα και, οπως εγραψα σε προηγουμενο post, την προσπαθεια να φτιαχτει ενα παιχνιδι που θα ειναι αριστο συνολικα και οχι ενα παιχνιδι που θα ειναι φτιαγμενο με κυριο focus την ικανοποιηση της αυλης της. [...] Edit: Για να μην παρεξηγηθω, να αναφερω οτι η N δεν ειναι η μονη εταιρεια που εχει τετοια θεματα... Ενα κλασσικο παραδειγμα ειναι η S-E που μετα το X υπαρχει μια πολυ μεγαλη μεριδα του κοσμου της που την κραζει απο το πρωι μεχρι το βραδυ γιατι τολμησε να αλλαξει τα FF. Αυτος ο κοσμος και δεν μπορει δει καθαρα καποια πραγματα και δυστυχως ουτε να απολαυσει μερικα παρα πολυ καλα παιχνιδια.
                    Ευτυχώς ή δυστυχώς η Νιντέντο είναι μια εταιρεία που κάνει του κεφαλιού της. Όπως δεν ακούει τον κόσμο της όταν της φωνάζει για πολλά αυτονόητα θέματα, έτσι και δεν επηρεάζεται πολύ από τους μουτζαχεντίν που θέλουν τα πάντα όπως τα ξέρουν από παιδιά. Είναι μια εγγενής συντηρητικότητα που την κρατάει τις περισσότερες φορές από το να κάνει το κάτι παραπάνω, παρά ο φόβος των αντιδράσεων. Ποιο είναι χειρότερο δεν ξέρω... Τώρα, οι ακτιβιστές του διαδικτύου που εξεγείρονται για το παραμικρό ξεχνάνε πως όταν ανακοινώθηκε το Wind Waker είχε πέσει το κράξιμο της αρκούδας επειδή τα γραφικά ήταν cel-shaded. Τώρα το παιχνίδι πια είναι κλασικό.

                    Originally posted by nooto
                    Ειναι ''τοσο οσο'' μεν, απο την αλλη αφου το πρωτο βημα εγινε πιστευω οτι στο μελλον ισως καταφερουν να χτισουν πανω σε αυτο το μοντελο και να δωσουν κατι παραπανω σε αυτον τον τομεα (και ξαναλεω εμενα το παιχνιδι μου δειχνει οτι ηθελαν να δωσουν παραπανω πραγματα απλα κρατηθηκαν).
                    Είμαι πάρα πολύ περίεργος για το πού θα το πάνε. Ανυπομονώ για την όποια ανακοίνωση, αν και φοβάμαι πως αργεί ακόμη...

                    Comment


                    • Λοιπον ειμαι κοντα στις 130 ωρες και εχουμε και λεμε, 120 shrines, 200 korok seeds, ολα τα memories, ολα τα dungeons, επισης
                       
                      πηρα φυσικα το master sword, εχω τη hylia shield γιατι εκανα μια μικρη περιηγηση στο καστρο για το τελευταιο shrine και την 12η αναμνηση, εφτιαξα το σπιτι στο hateno και εβαλα τα weapons των champions σαν εκθεμα, βοηθαω στο να φτιαχτει η πολη (δεν εχω ακομα τελειωσει), βρηκα το royal horse, βρηκα της 4 νεραιδες + την μια ακομη για το revival των αλογων
                      και απο πλευρας εξοπλισμου ειμαι με amber earrings, champions tunic και hylian trousers ολα maxed και πιο πολυ γιατι μου αρεσει η original εμφανιση που εχει ο Link στα cutscenes και οχι τοσο λογω αποδοσης (η συνολικη αμυνα ειναι στο 80 ωστοσο).

                      Απο side quests πρεπει να μου εχουν μεινει καμια 10αρια ακομα και θα κανω οσες μου αρεσουν καθως καποιες μου φαινονται pointless στο σημειο που βρισκομαι, επισης δεν εχω ολα τα armors (μου μενει μια εκ των 2 στα gerudo secret shop, η ancient και η kilton) και δεν ξερω κατα ποσο θα τις αγορασω μιας και μπορει να θελουν λιγο farming (το οποιο δεν θελω να κανω γιατι μπορει να μου χαλασει την ολη εικονα που εχω). Σε οτι αφορα την προοδο μου δεν ανοιξα guide μεχρι τις 125 ωρες και καπου 115 shrines οποτε ειμαι πολυ ευχαριστημενος (τις υπολοιπες 5 μαλλον δεν θα τις εβρισκα μιας και καποιες ηταν απο quests που ειχαν και time related στοιχεια). Πολυ ευχαριστημενος ειμαι και απο τα korok seeds που απεκτησα μιας και οκ δεν μπηκα ποτε στην διαδικασια να ψαξω για αυτα και οσα μαζεψα ηταν καθαρα μεσω του γενικοτερου exploration.

                      Τελος τωρα που εχω ολα τα memories εχω να πω οτι μακαρι το παιχνιδι να εχει περισσοτερα, μου αρεσει παρα πολυ που τελος παντων υπαρχουν καποιες πιο δραματικες σκηνες και στοιχεια character development για τους χαρακτηρες (που δινονται και μεσω καποιων diaries που βρισκεις και μεσα στο καστρο πχ). Επισης μου αρεσε που πολλες τοποθεσιες απο την ονομασια τους και μονο ειχαν lore content χωρις το παιχνιδι να σου εξηγει απο την αλλη παρα πολλα πραγατα (βλεπε triforce shrines ή hateno fort-hylia lake κλπ).

                      Αυτα, επος και πηγαινουμε σιγα σιγα για το καστρο. Λογικα μεσα στην βδομαδα θα το εχω τελειωσει οποτε θα κανω ακομα ενα post πιθανον με τις τελικες μου εντυπωσεις.
                      Last edited by nooto; 10-12-2018, 08:33 PM.

                      Comment


                      • Τελος!!!!! Εν τελει ολοκληρωσα την αποστολη με την Tarrey Town, ειδα ολες τις αναμνησεις ξανα και εκανα εφοδο στο καστρο γιατι δεν αντεχα να περιμενω αλλο. Το παιχνιδι γενικα το επαιζα χωρις να αναβαθμισω ιδιαιτερα τις πανοπλιες οποτε το τελικο boss μου φανηκε παρα πολυ ευκολο δεδομενου οτι μπηκα με max gear. Γενικα δεν το βρηκα ασχημο και επιπλεον το τελος μου αρεσε αρκετα,
                         
                        βεβαια επειδη υπαρχει ενας δραματικος τονος στις αναμνησεις, οι οποιες ξαναλεω οτι τις βρηκα εξαιρετικες, θα περιμενα κατι πιο δραματικο επισης, πχ η zelda να ειναι γερασμενη μετα απο 100 χρονια και στο τελος να πεθαινει μαζι με τον Link ή κατι τετοιο, αλλα οk δεν βαριεσαι , παντως θα ηταν φανταστικο αν το τραβουσαν τοσο. Κατι ακομα ειναι οτι με βαση ενα διαλογο που εχεις προς το τελος με τον Kass, αποτι καταλαβα η Zelda ηταν ερωτευμενη με τον Link (το αναφερει οταν λεει την ιστορια του δασκαλου του) και θα ηθελα επισης να το δω να αναπτυσσεται.
                        Τελος παντων, γενικα εμενα οπως εχετε καταλαβει μου αρεσει να υπαρχει σεναριο στο παιχνιδι και θα ηθελα να το πανε παραπερα οπως εχω ξανααναφερει μιας και φαινεται οτι ηθελα να ξεφυγουν καπως απο την κλασσικη νορμα της σειρας. Ευχαριστημενος ειμαι και ετσι βεβαια, αλλα ναι οκ .

                        Δεν θα γραψω κατι παραπανω, ευτυχως τα motion control shrines που ηταν το πρωτο μου παραπανο ηταν ελαχιστα και αν ηταν να σχολιασω κατι αρνητικα θα ηταν οτι το αλογο εν τελει μαλλον ηταν αχρηστο καθως δεν το χρησιμοποιησα ποτε στο παιχνιδι (αυτο βεβαια ηταν situational μιας και ηταν επιλογη μου, ωστοσο δεν βλεπω και καποιο καθαρο incentive στο να το χρησιμοποιησεις) και το συστημα μαχης που δεν εχει την ακριβεια αλλων παιχνιδιων (πιο πολυ οπως ειπα θα ηθελα καποια στιγμη να δημιουργησουν ενα νεο dodge system γιατι το συγκεκριμενο ειναι απο την εποχη του OoT). Απο κει και περα μιλαμε για επος, κομματι της χρυσης κατεμε τριαδας του 17 μαζι με τα Horizon Zero Dawn και Nier Automata και φυσικα ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει, τοσο σε επιπεδο μηχανισμων οσο και σε συνολικο επιπεδο. Μπραβο στην N για αυτο το παιχνιδι και ενα ακομα μπραβο που πηγε κοντρα στον εαυτο της σε αρκετα ζητηματα και που φυσικα τολμησε.

                        Αυτα , οτι εχει μεινει θα πεχτει σε docked mode καποια στιγμη για να δως δειχνει το παιχνιδι στην τηλεοραση! Κλεινω με το video που εχει ο Ramp στην πρωτη σελιδα και που ειναι ενδεικτικο της ατμοσφαιρας και της συνολικης ποιοτητας αυτου του επους!

                        Last edited by nooto; 12-12-2018, 04:05 PM.

                        Comment


                        • Είμαι σε μία φάση της ζωής μου που θέλω να παίξω κάτι ξεκούραστο που να με χαλαρώνει και συνειδητοποίησα ότι το BOTW ήταν το game που μου πρόσφερε αυτά τα συναισθήματα. Αποφάσισα λοιπόν για ένα replay κάτι που πραγματικά κάνω σπάνια κι όταν το κάνω είναι συνήθως λόγω κάποιου remaster.
                          Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το παίξω στο Switch, αλλά δεν παίζουν λεφτά οπότε ξέθαψα το Wii U και ξεκίνησα.
                          Είμαι ήδη στις 15 ώρες και αποφάσισα να το παίξω λίγο διαφορετικά. Πάλι έχω το pro HUD (ο μόνος τρόπος να παίξεις το παιχνίδι), αλλά αυτή την φορά δεν ανοίγω παρά ελαχίστων εξαιρέσεων τον χάρτη. Κοινώς πάω όπου με βγάλει. Πραγματικά η αίσθηση της εξερεύνησης είναι ασύγκριτη και σε συνδυασμό με το όλο ambience του τίτλου πραγματικά με ηρεμεί αφάνταστα.

                          Comment


                          • Εξαιρετική επιλογή για αυτή τη φάση, το botw ειναι τερμα χαλαρωτικο και μονο το free roam του, εγω βεβαια οταν θελω κατι τετοιο παω σε παιχνιδια τυπου talos/witness/portal. Γενικα μου ειναι πολυ δυσκολο να παιξω open world δευτερη φορα.

                            Comment

                            Working...
                            X