Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda Breath of the Wild |OT| Hardcore Morrowind

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ το πήρα πριν καμμιά ώρα και τώρα είμαι στο δρόμο για το επόμενο quest. Το game είναι κατά την ταπεινή μου άποψη, ό,τι καλύτερο έχει να δείξει η σειρά από το ALttP και το OoT. Και όχι δεν κάνω πλάκα, έστω όσον αφορά τις εισαγωγικές αυτές 4-5 ώρες. Έπαιζα σήμερα από τις 11παρά εώς τις 3.30 και δεν πήρα χαμπάρι πώς πέρασε η ώρα. Ήμουν τελείως immersed. Btw είδα αρκετά Game Overs( όχι ένα δύο, πολύ περισσότερα καθώς ο τίτλος λόγω του γενναιόδωρου checkpoint συστήματος σου επιτρέπει να πειραματιστείς πολύ και επιβάλλεται να πειραματίζεσαι)

    Altair
     
    Δεν ξέρω πόσα Shrines έχεις βρει. Εγώ το Shrine που είναι στα χιόνια το άφησα για τελευταίο. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως υπάρχουν δύο τρόποι. Ο ένας είναι να μαγειρέψεις με chilli peppers( βρίσκεις αρκετές κοντά στην είσοδο για τα χιόνια και στην ευρύτερη εκεί περιοχή)και μανιτάρια ή και κρέας. Για να μαγειρέψεις καλό είναι να είσαι κοντά σε μία pot ενώ έχεις ανάψει φωτιά. Μπαίνεις στο menu, επιλέγεις τις τροφές που θέλεις πχ Meat και θα σου βγάλει Eat, Hold, Cancel αν θυμάμαι καλά.( ο γέρος σου λέει τους γενικούς κανόνες για το μαγείρεμα και για τα elixirs, προσπάθησε να εντοπίσεις από τον ψηλό πύργο το σημείο από όπου βγαίνει καπνός από ένα δασος κα πηγαινε εκεί να τον βρεις- εγώ έτσι έμαθα τα βασικά) Λοιπόν στη συνέχεια πατάς Hold για κάθε συστατικό που θες να προσθέσεις( μέχρι πέντε μπορείς) Στη συνέχεια βγαίνεις από το menu, πηγαίνεις δίπλα στην pot και πατάς cook. Έτσι η εκάστοτε τροφή θα πάρει τα proporties από το υλικό+ health regeneration( πχ το spicy pepper steak σου δίνει καρδιές και αντέχεις στο κρύο 4-5 λεπτά ή και παραπάνω, νομίζω ανάλογα τις πιπεριές που θα βάλεις) Υπάρχει όμως και ένας τρόπος να πάρεις ένα tunic που σου επιτρέπει όταν το φοράς να αντέχεις το κρύο, αλλά δε θα σου το κάνω spoil είναι φοβερό να το ανακαλύπτεις μόνος σου.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Προς Altair
       
      Εγω βρηκα πιπεριες και τις μαγειρεψα σε ενα camp διπλα στα σκαλια που ανεβαινεις πριν φτασεις στο κρυο. Ενας φιλος μου πε οτι ειχε βρει μια πετρα με την οποια αναβε φωτιες κι εστι προχωρησε. Αν κρατας δαυλο αναμενο επισης δε σε επηρεαζει. Για ρουχα δε ξερω ακομη που βρισκεις.


      Burai εννοεις οτι μπορεις να κανεις το δευτερο τροπο ηδη; mind blown θα αφησω το quest και θα αρχισω να ψαχνω. Επος.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Ναι αν και ειχα μαγειρέψει, εγω με τον 2ο τροπο το πέρασα.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Τι παίζει με τα checkpoint και το σύστημα save;

          Comment


          • To Amiibo του Guardian που έρχεται και με γήπεδο από κάτω τι φάση;
            Insert Coin

            Comment


            • Ηyrule συμβαίνει τώρα. Όταν το δείτε κι εσείς θα καταλάβετε
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • αν αναφέρεσαι σε αυτό που γίνεται όταν νυχτώνει,κατάλαβα.αν είναι κάτι άλλο,δεν έχω ιδέα. :p
                Carpe diem

                Comment


                • Το παιχνίδι είναι ότι πιο anti-hand holding έχω δει τουλάχιστον σε μεγάλη παραγωγή. Κι όλα αυτά μετά το Skyward Sword που ήταν το ακριβώς αντίθετο.

                  Θα γράψω αναλυτικά πιο μετά αλλά μερικά πράγματα που ανακάλυψα/είδα:

                   
                  Μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου fire arrows με απλά αν βγάλεις το τόξο και ακουμπήσεις την μύτη του βέλους σε κάποια φωτιά.
                  Μπορείς να ανάψεις φωτιά με ένα συγκεκριμένο ορυκτό και χτυπώντας το με ένα μεταλλικό όπλο.
                  Μπορείς να σκαρφαλώσεις σε ένα crate που χτύπησες εν ώρας stasis λίγο πριν εκτοξευθεί και να σε πάει εναέρια βόλτα.
                  Μπορείς να δέσεις βόμβες στα octorok balloons και να χρησιμοποιήσεις το deku leaf για να τις στείλεις εκεί που θες.
                  Τα bokoblins κλωτσάνε τις βόμβες μακριά.
                  Μου έτυχε ένας τεράστιος εχθρός που ξερίζωνε δέντρα και τα χρησιμοποιούσε σαν ρόπαλα.
                  Αντιμετώπισα έναν Wizzrob που άρχισε να ρίχνει fireballs από τον ουρανό και η θερμοκρασία ανέβηκε τόσο που άρχισα να χάνω ενέργεια. Προκειμένου να σωθώ...έβγαλα τα ρούχα μου.
                  Υπάρχει ένα περίεργο μπλε λαγουδάκι που εξαφανίζεται όταν το πλησιάζω.
                  Χρησιμοποίησα μία μεταλλική πόρτα με το magnesis μου σαν ασπίδα ενάντια στον πρώτο guardian.
                  Το άλογο σου μπορεί να κολυμπήσει!
                  Για το blood moon δυστυχώς είχα φάει σπόλειρ και πάλι τρελάθηκα όταν συνέβη. Προσπαθώ να φανταστώ τι θα σκεφτόμουν αν δεν το ήξερα. Σαν να πλησιάζει κομήτης είναι στην αρχή.
                  Last edited by Enpsty; 05-03-2017, 01:59 AM.

                  Comment


                  • Νικησα έναν stone talus στο plateau, αφου εχασα 10 φορες.
                    Burai περιεργο αυτο που λες γιατι εγω τον εναλλακτικο εξοπλισμο τον βρηκα στη καλυβα αφ οτου ειχα κανει τα 4 shrines και με ενα σχετικο μηνυμα απο τον συμπαθεστατο old man.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Τι μουφοπαίχνιδο είναι αυτό,δε θα τελειώσει ποτέ,έλεος,έχουμε κι άλλα games.

                      Προχώρησα λίγο,πέρασα το Great Plateau.
                      Δεν είναι ακριβώς spoiler τα παρακάτω αλλά καλού κακού (οκ κάποια είναι):

                       

                      Το παιχνίδι έχει backflip,πατάς το άλμα ενώ έχεις σηκωμένη την ασπίδα.Πολύ χρήσιμο απέναντι σε δύσκολους αντιπάλους.Κρίμα που δεν έχει και πλάγιο jump,θα μου έλυνε τα χέρια.
                      Όταν πας σε νέες περιοχές σου γράφει τις ονομασίες τους,αλλά στον χάρτη δεν τα βγάζει,γιατί;
                      Το πρώτο μου άλογο,το έκλεψα από goblin και το ονόμασα Nidea (από το no idea,μιας και όταν μου ζήτησε να το ονομάσω σκάλωσα.)
                      Συνάντησα τυχαία ένα τεράστιο πέτρινο γίγαντα με μπάρα ενέργειας και όνομα,πάνω πάνω στην οθόνη σα να αντιμετωπίζω boss.Έφυγα τρέχοντας προφανώς.
                      Δεν έχω αρκετή αντοχή για να εξημερώσω άλογα.Πάλι καλά που το έκλεψα το άλλο.
                      Πέρα από τα 4 αρχικά shrine,έκανα άλλα 2 με μικρούς ευχάριστους γρίφους.
                      Συνάντησα ένα χωριό,Riverside λέγεται αν θυμάμαι καλά,και πήρα και τα πρώτα μου rupies & side quests.Τα rupies φύγανε κατευθείαν με το που έκανα register το άλογο.
                      Πήρα τον εξοπλισμό που σου δίνει cold resistance.
                      Είδα το Blood Moon και σκιάχτηκα.


                      Κατά τ'άλλα να πω εδώ πως στην αρχή δεν με εντυπωσίασαν τα γραφικά του,αλλά όσο πιο πολύ προχωράω και βλέπω διαφορετικά μέρη και τοποθεσίες,πως αυτά επηρεάζονται από τον καιρό,τον κύκλο μέρας/νύχτας και παράλληλα πως αλληλεπιδρούν μεταξύ τους,με τους εχθρούς και με τον παίκτη,το σύνολο είναι εξωπραγματικό.Ειλικρινά μπράβο τους.
                      Τέλος το παιχνίδι έχει άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις,πιστεύω πως όποιος πάει για 100% θα του πάρει ΠΟΛΛΕΣ ώρες.

                      Μια απορία:Λέει πουθενά πόσες ώρες έχεις παίξει;
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Originally posted by Raf View Post
                        Τι παίζει με τα checkpoint και το σύστημα save;
                        Auto save συχνα καθως επίσης και οποτε θες εσυ. Δεν κραταει απόλυτο state για τα πάντα, πχ διαλυεις μια πετρα κι απο κατω εχει ενα σεντουκι που το ανοιγεις. Αν μετα κανεις load η πετρα ειναι εκει αλλα το σεντούκι απο κατω ειναι ανοιγμενο.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • ψαχνω το 3ο shrine και το απολαμβανω πολυ μεχρι τωρα ! επιτελους ενα zelda με μπολικα στοιχεια rpg και οχι ενα καμουφλαρισμενο action adventure. με τα frames ειναι λιγο τραγικη η φαση σε docked. ποτε 25αρια ποτε 15αρια ... undocked ειναι smooth αλλα με 6 ιντσες τι να το κανεις .... να υποθεσω στο wii U σερνεται ακομα και σε tablet mode ?

                          Comment


                          • Originally posted by crlp
                            να υποθεσω στο wii U σερνεται ακομα και σε tablet mode ?
                            Τι είναι αυτό;

                            Comment


                            • Burai περιεργο αυτο που λες γιατι εγω τον εναλλακτικο εξοπλισμο τον βρηκα στη καλυβα αφ οτου ειχα κανει τα 4 shrines και με ενα σχετικο μηνυμα απο τον συμπαθεστατο old man.
                               
                              Πριν τελειώσεις όλα τα shrines, στην καλύβα υπάρχει ένα ημερολόγιο που γράφει πως υπάρχει ένα φαγητό meat/ seafood που τον κρατάει ζεστό στο ψυχρό κλίμα και αποτελείται από meat, chillipeppers αλλά δεν θυμάται ποιο είναι το seafood. Γράφει πως αν το θυμόταν, δεν θα του χρειάζεται πλέον το warm tunic. Ψάρεψα, λοιπόν, ένα hyrule bass, τον έβαλα στο pot μαζί με τα άλλα δύο υλικά καιτου μίλησα( έξω απο την καλύβα) Ικανοποιήθηκε που έφτιαξα την συνταγή του και θυμήθηκε το υλικό και μου έδωσε το ρούχο.
                              Eπίσης από αυτά που διαβάζω ο καθένας μας έχει ακολουθήσει τελείως διαφορετικό δρόμο. Εγώ έχω βγάλει άλλα 6 shrines( πήρα stamina vessel από την Goddess ενώ την πρώτη φορα πήρα καρδιά), έπιασα ένα όμορφο άλογο( Stormwind) και τώρα προσπαθώ να πάω στο Kakariko αλλά παράλληλα να αναπτύξω τον δεσμό μαζί του. Θα του δώσω μήλα


                              Χθες έπαιξα από τις 11 μέχρι τις 2.15 πρπ, χωρίς διακοπές με headphones στο handheld mode( 40% brightness και κλειστό wifi) Για τέτοιο game μια χαρά ικανοποιημένος είμαι και μάλιστα δεν είχα κανένα θέμα με το πώς έπιανα την κονσόλα ενώ ήμουν ξαπλωμένος. Το brightness παίζει επόμενη φορά να το χαμηλώσω κι άλλο γιατί γενικά στο σκοτάδι όταν παίζω με ενοχλεί και εδώ ήταν οριακό( vita ας πούμε το έχω στο 10-20% το πολύ) Μην τα πολυλογώ, όταν έβαλα την κονσόλα στo dock, ήταν στο 10% Επόμενη αγορά εξοπλισμού SD card, usb C to USB cord και power bank( 20000mAh από amazon, υπάρχει ένα που το έχει αγοράσει το μισό GAF) και είμεθα κομπλέ.( νομίζω ο power adapter του iPad mini σηκώνει gaming+ φορτιση ταυτόχρονα)

                              Για τα frame drops, ισχύει πάρα πολύ στο Grand Plateau. Μετά εξισορροπείται κάπως η κατάσταση, χωρίς ποτέ σε docked να είναι ακατέβατα 30. Προσωπικά πάντως μετά την αναχώρησή μου από το Plateau δεν με ενόχλησε ξανά σε docked( σε portable είναι stable 30fps)
                              Last edited by Sinclair; 05-03-2017, 12:22 PM.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Πωω εχεις δικιο η πλακα ειναι οτι
                                 
                                ειχα δει το ημερολογιο αλλα μετα ξεχασα να ασχοληθω με τη συνταγη.


                                Δεν υπαρχει αυτο που ζω, πριν λιγο μπηκα στη δευτερη περιοχη γιατι εφαγα πολυ χρονο ψαχνωντας ολη τη πρωτη αν κι ειχα κανει τα βασικα. Δεν εχω λογια απλα, με τρομαζει το μεγεθος του. Thanks Aonuma.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X