Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sonic Mania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Το game επιτέλεσε το σκοπό του για μένα μιας και πάω για 3ο replay με Knuckles. Η όλη αισθητική σε κάνει να μη θέλεις να σταματήσεις, π.χ. μετά το ξεχωριστό boss του Chemical plant μπαίνεις στη Studiopolis αρχίζει και η μουσική: Lights, camera, action!

    Ο χειρισμός είναι λίγο πιο ανάλαφρος από τα original, δηλ. έχεις λίγο πιο εύκολη επιτάχυνση και έλεγχο, καθώς και οι "απότομες" εκπλήξεις/damage ενώ παίζεις έχουν μειωθεί αισθητά (αρκετές φορές βρέθηκα να είμαι με 150 rings, πράγμα πιο δύσκολο στα παλιά Sonic), θετικές τροποποιήσεις θεωρώ.

    Ευτυχώς και τα bonus stages έχουν τροποποιηθεί έτσι ώστε να μην είναι εκνευριστικά δύσκολα, με λίγη εκμάθηση συνηθίζονται και παλεύονται.

    Μόνο μείον για μένα τα χαμηλής ανάλυσης γραφικά, που απλώς συνηθίζονται και -προσπαθώντας να το κρίνω αντικειμενικά- το ότι είναι ένα retro sequel, θα μπορούσε να είχε βγει άνετα και πριν πολλά χρόνια.

    Συνοπτικά:

    + Βελτιωμένο animation
    + Refined gameplay/design
    + Εκπληκτική μουσική

    - Low resolution
    - Άργησε 20+ χρόνια

    Solid 8/10 από μένα.
    Last edited by Ryu_gr; 23-09-2017, 03:54 PM.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #47
      Συμφωνώ σε όλα , ίσως θα συμπλήρωνα στα αρνητικά κάποια cheap deaths στην chemical plant
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #48
        Σωστός υπάρχουν μερικά σημεία που σου θυμίζουν ότι παίζεις παλιό καλό Sonic.

        Επίσης δεν πήρα με καλό μάτι και την τελευταία ζώνη (Monarch κάτι), τί ήταν, φόρος τιμής στο Castlevania;

        Στα θετικά θα προσθέσω και το replayability/μυστικά, βλέπεις κάποια ??? στο κεντρικό μενού που σου κινούν την περιέργεια και φυσικά έχεις Knuckles/Tails με διαφοροποίηση gameplay.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #49
          Ωραίο ποστ Ryu.

          Εγώ το άφησα για λίγο καιρό αλλά τώρα το ξαναέπιασα.

          Κάποιες σκόρπιες σκέψεις... Είναι άνετα το δυσκολότερο 2d sonic. Είχα κάποια game over και σε κάποια bosses χάνω ζωές μερικές φορές. Από τα πιο δύσκολα είναι αυτό στην πίστα με τα πετρέλαια.

          Παρόλο που αρκετές πίστες έχουν εμφανιστεί σε παλιά σονικ, έχουν αλλάξει τόσο πολύ ώστε νιώθω ότι το μόνο κοινό είναι τα περιβάλλοντα... Πολλές φορές έχουν gimmicks και μηχανισμούς τους οποίους πρέπει να συνηθίσεις, κάτι το οποίο θέλει κάποιον χρόνο.

          Όπως είπα και πιο πριν, οι μπονους πίστες είναι πολύ δύσκολες. Με το ζόρι έχω πάρει ένα (!) σμαράγδι μόνο και πολεμάω για το δεύτερο. Δεν τολμώ να φανταστώ πως θα είναι η τελευταία μπονους πίστα!

          Για την ώρα παίζω μόνο με τον σονικ. Έχω σκοπό αφού το τελειώσω μια φορά, αν τα καταφέρω γιατί στην προηγούμενη απόπειρα έφαγα τα μούτρα μου, να προσπαθήσω και με τους άλλους χαρακτήρες.

          Πάρα πολύ ευρηματικά bosses... Όλα μου άρεσαν πάρα πολύ. Έπαθα την πλάκα μου όταν είδα το μπος στην chemical plant! Για ευνόητους λόγους δεν λέω παραπάνω.

          Η μουσική είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.

          Ryu τα ερωτηματικά που έχει από ότι κατάλαβα ξεκλειδώνονται όταν ολοκληρώνεις τις special stages με τις μπλε σφαίρες. Έχω ολοκληρώσω κάποιες αλλά έχω πολύ δρόμο ακόμα...

          Σε γενικές γραμμές εξαιρετικό παιχνίδι. Δεν ξέρω αν θα γίνει το αγαπημένο μου σονικ όμως είναι άνετα το καλύτερο των τελευταίων ετών, ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει γενικά. Τολμάω να πω ότι είναι καλύτερο από το Sonic cd.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #50
            Στο boss της πίστας με τα πετρέλαια έχασα τις περισσότερες φορές.
            Οι special stages με το UFO όντως σε πιάνουν εξαπίνης και μόλις πας να καταλάβεις τί γίνεται έχει τελειώσει ο χρόνος. Αλλά όταν καταλάβεις αλλάζει το πράγμα, θα έχεις την πολυτέλεια να τις δεις πιο ψύχραιμα στο cleared file που σου επιτρέπει να κάνεις restart στην όποια ζώνη χωρίς να χάνεται το μεγάλο δαχτυλίδι.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #51
              Εγω το αφησα στη 3η πιστα γιατι πνιγομουν.

              + Καλυτερα γραφικα απο NES.
              + Η μουσική δε σε κάνει να θες να βγάλεις τα αφτιά σου.
              + Πιο φθηνό από το Super Mario Run (αν το παρετε από το Ρωσικο eshop)

              - Δε μπορώ να το τερματίσω εύκολα.
              - Το ίδιο ανύπαρκτο gameplay με 25 χρόνια πριν.
              - Η SEGA γιατί δεν έχει κλείσει ακόμη;

              4/10
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #52
                +Σε κάνει να νιώθεις πιο cool απ'ότι όταν παίζεις Mario:

                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • #53
                  H8RS
                  GONNA
                  H8

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by thunderjohn View Post
                    H8RS
                    GONNA
                    H8
                    Μη ξεσυνερίζεσαι τον Ραμπίδη, αυτός παίζει πασιέντζα με Action Replay...
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Ramparter View Post
                      Εγω το αφησα στη 3η πιστα γιατι πνιγομουν.

                      + Καλυτερα γραφικα απο NES.
                      + Η μουσική δε σε κάνει να θες να βγάλεις τα αφτιά σου.
                      + Πιο φθηνό από το Super Mario Run (αν το παρετε από το Ρωσικο eshop)

                      - Δε μπορώ να το τερματίσω εύκολα.
                      - Το ίδιο ανύπαρκτο gameplay με 25 χρόνια πριν.
                      - Η SEGA γιατί δεν έχει κλείσει ακόμη;

                      4/10
                      αν δεν αποσυρεις το 4/10 θα σε χωρισω.

                      Comment


                      • #56
                        Τι 4/10 ρε Ραμπιδογκιόζη;

                        Πάρα πολύ καλό και πιστό στα παιχνίδια που έκαναν τον Sonic φίρμα. Με ότι αυτό σημαίνει, ακόμα και τα αρνητικά, όπως του ότι θυμίζει pinball αντί για platform συχνά πυκνά. Does not beat best of Mario but it rocks.

                        Ryu_gr το low resolution είναι το καλό, θυμίζει ανάλυση Mega Drive/Saturn για 15Khz horizontal refresh CRTs. Το παράπονο είναι ότι τα CRT filters δεν είναι τόσο καλά όσο π.χ. στην MAME αλλά κάνει σωστό scaling σε 1080p flat panels οπότε δεν είναι και τελείως αποτυχία.

                        Score: ****- (4/5)
                        Nintendo Switch version tested
                        Last edited by Jedah; 17-12-2017, 09:33 PM.
                        Insert Coin

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Ramparter View Post
                          Εγω το αφησα στη 3η πιστα γιατι πνιγομουν.

                          + Καλυτερα γραφικα απο NES.
                          + Η μουσική δε σε κάνει να θες να βγάλεις τα αφτιά σου.
                          + Πιο φθηνό από το Super Mario Run (αν το παρετε από το Ρωσικο eshop)

                          - Δε μπορώ να το τερματίσω εύκολα.
                          - Το ίδιο ανύπαρκτο gameplay με 25 χρόνια πριν.
                          - Η SEGA γιατί δεν έχει κλείσει ακόμη;

                          4/10
                          Έλα μη μασάς.Μετά από αυτήν την πίστα γίνεται κάπως πιο εύκολο.Σε αυτήν είχα το πρώτο μου και μοναδικό ως τώρα gameover κι έφτασα 4ο act.

                          Δεν είμαι και πολύ έμπειρος με τα Sonic games,έχω τελειώσει μόνο τα 1,2,4.1 αλλά το συγκεκριμένο μου φαίνεται αρκετά ζόρικο.Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ βλέπω ότι όντως είναι δύσκολο,δεν είναι ότι απλά suckάρω εγώ (που suckάρω,μιας και δεν έχω πάρει ούτε ένα emerald και δεν έχω τελειώσει καμιά special stage).
                          Συμφωνώ στα όσα είπατε,ότι δηλαδή έχει πάρα πολλές διαδρομές να ακολουθήσεις,πολλά μυστικά και πάρα πολλές ωραίες ιδέες,βλέπε πχ Studiopolis.
                          Κατά τ'άλλα,διορθώστε με αν κάνω λάθος,στα προηγούμενα δεν είχες τόσες πολλές διαδρομές να βρεις,με αποτέλεσμα να ξέρεις που πηγαίνεις,ενώ τώρα πας λίγο στην τύχη και απλά εύχεσαι να φτάσεις στο τέλος της πίστας.Παίζω με τον Tails παρέα,αλλά όλο ψοφάει και ως τώρα δεν έχει βοηθήσει καθόλου.
                          Θα το συνεχίσω στο πολύ χαλαρό,γιατί με αγχώνει η δυσκολία του,αλλά το ευχαριστιέμαι πολύ.
                          Για τον τεχνικό τομέα τι να πω;Μια χαρά είναι τα γραφικά του και η μουσική εξαιρετική.
                          Το τελειώσατε;Τελικές εντυπώσεις;

                          edit:Nooto την συλλεκτική πήρα από amazon uk και ο κωδικός λειτουργεί μια χαρά σε ελληνικό προφίλ.Ναι ξέρω,νωρίς το θυμήθηκα.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #58
                            Το παιχνιδι το ειχα ξεκινησει και εγω και επαιζα μεσα στο witcher για πολυ μικρα sessions αλλα πλεον το επιασα κανονικα μιας και ειναι οτι πρεπει σαν περιοδος και ειδικα για μετα απο ενα game οπως το witcher. Γενικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος τοσο απο τα remixes των παλιων επιπεδων (που εδω που τα λεμε σε καποιες περιπτωσεις ειναι reimagines που απλα χρησιμοποιουν το ιδιο skin, δεν ξερω καποιες πιστες μου φαινονται τελειως διαφορετικες) οσο και απο τις φανταστικες νεες. Ειμαι στο 10το zone οποτε δεν θα πω ακομα κατι πιο συγκεκριμενο γιατι περιμενω να το τελειωσω και να ανοιξει το level select, για να μελετησω λιγο τα επιπεδα αλλα και τα special stages (το ξερω οτι ανοιγουν στο time attack αλλα θελω να παιξω με την ησυχια μου πριν μπω σε αυτο το mode). Btw για κατι noobs τυπου Ramp να πω οτι οκ το παιχνιδι ξεκιναει κατα μια εννοια μετα τον τερματισμο μιας και το να μαθεις τα επιπεδα και να τα εξερευνησεις θελει πολυ replay, η αποσταση εδω του να τελειωσεις το επιπεδο και να το μαθεις και να γινεις καλος σε αυτο ειναι χαοτικη λογω της δομης του level design για την οποια μιλησαμε και σε προηγουμενα posts+πρεπει να μαθεις πως να χρησιμοποιεις το momentum και τα υπολοιπα mechanics για να εξερευνησεις το level διοτι αλλιως δεν εχεις προσβαση. Επιπλεον να πω τελος οτι τα special stages (για τα emeralds) μου αρεσουν παρα πολυ παροτι ουτε εγω ειμαι ιδιαιτερα καλος, αλλα θελω να μαθω να παιζω καλυτερα.

                            Το να σχολιασω τα physics ή κατα ποσο το game ειναι κοντα στα originals δεν εχει νοημα. Ειναι full fledged sonic game και δεν σε βαζει σε δευτερες σκεψεις για τη φυση του. Τρομερο επιτευγμα αν ανλογιστει κανεις ποσα χρονια η sega προσπαθει να αναπαραγει τον εαυτο της και δεν μπορει και ικανο να κανει τον sonic fan να πανυγηριζει δεδομενου οτι εχουμε 10ετιες να παιξουμε καποιο sequel του S3nK.

                            Αυτο που λεει ο Ryu για τα γραφικα εν τελει το καταλαβαινω σε ενα βαθμο, εχω την εντυπωση οτι η retro engine το παρακανει καποιες φορες. Καταλαβαινω οτι ηθελαν να περασουν το original στυλ ομως ωρες ωρες το παιχνιδι μοιαζει περισσοτερο με saturn 2d game που το παιζεις σε HD τηλεοραση και λιγοτερο με saturn 2d game που φτιαχτηκε για να παιζει σε HD τηλεοραση. Δεν ξερω αν εχετε ερθει σε επαφη με τα remasters του Whitehead για τα κινητα αλλα εκει πιστευω οτι το αποτελεσμα ειναι πιο κοντα σε ενα 16 bit game που παιζει σε συγχρονες συσκευες. Πιθανον στο handheld mode του switch να δειχνει καλυτερο αλλα στην τηλεοραση αισθανομαι οτι θα ηθελα ενα τσικ παραπανω στο sharpness κυριως. Αυτο δεν σημαινει οτι το παιχνιδι δεν ειναι ομορφο και σιγουρα εχω καταληξει οτι σωστα επενδυσαν σε κατι τετοιο (κρινοντας εκ του αποτελεσματος και της συνολικη εικονας που σου αφηνει) και οχι σε κατι τυπου fan remix (σιγουρα εντυπωσιακοτερο ομως η 2d pixel art δινει κατι που εχει περισσοτερο class στο σημερα κατα τη γνωμη μου, οχι παντα αλλα εδω σιγουρα).

                            Περισσοτερα εν καιρω!

                            Comment


                            • #59
                              Ανακοινωθηκε η retail btw με artbook, ενα νεο mode και 2 νεους playble χαρακτηρες. Για καλοκαιρι του 18, αχχχχχχ παω για preorder...

                              Comment


                              • #60
                                "Mighty the Armadillo και Ray the Flying Squirrel"

                                Αυτούς τους πουθενάδες τί τους ήθελαν; Κραυγαλέες αντιγραφές των Sonic και Tails. Ρε παιδιά έχουμε πει, χρυσός κανόνας των τριών.
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X