Announcement

Collapse
No announcement yet.

GWENT: The Witcher Card Game

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Βασικα oi 5 ωρες ειναι απο την closed beta, και εχω 1-2 ωρες afk Και εγω εχω σπασει τον Geralt τον απλο.

    Eνταξει το ανοιγμα πακετακιων ειναι κλασικη απολαυση

    (28 kegs χωρις gold και συνεχιζω)
    Last edited by Roronoa; 27-05-2017, 04:53 PM.

    Comment


    • #17
      Επειδή κάπου είχαν αρχίσει να σπάνε τα νεύρα μου ξόδεψα ότι scrap είχα για να φτιάξω skellige (discard νομίζω το λες) deck. Λείπουν σίγουρα 3 Legendary και ίσως μία epic (εχω ήδη μία που ίσως είναι καλύτερη να μπει στη θέση του decoy) αλλά αυτά σιγά σιγά. Βτw έφτασα και εγώ level 10, με έβγαλε rank 4 ενώ κάπου πήρε το μάτι μου ότι οι σεζόνς θα είναι 2 μήνες.

      Και κάτι για όσους σκέφτονται να αρχίσουν αλλά βαριούνται... Προσωπικά δεν είχα καμιά επαφή με card games μέχρι πέρσι τον Ιούλιο που ξεκίνησα δειλά δειλά το hs. Με το HS (που γενικά είναι και εύκολο παιχνίδι από άποψη μηχανισμών) είχα πολύ μεγάλο θέμα μέχρι να συνηθίσω και να μάθω τις κάρτες, για πολύ καιρό, παρά το ότι είχα γίνει γρήγορα ανταγωνιστικός (2η σεζόν μου ουσιαστικά είχα φτάσει 5) ένιωθα ότι έπαιζα ελαφρώς στα τυφλά. Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που στο gwent δεν είχα ξεκινήσει να παίζω πιο σοβαρά από closed beta, βαριόμουν απίστευτα να μπω στη διαδικασία να μάθω κι άλλο game. Τελικά δεν ξέρω αν απλά είμαι πιο έμπειρος πλέον ή αν φταίει το ίδιο το game αλλά νιώθω πολύ πιο γρήγορα ότι καταλαβαίνω τι μου γίνεται.
      Attached Files

      Comment


      • #18
        Καλο budget deckακι, λογικα θα κανει δουλεια. Ισως παω και εγω για queensguards αλλα μου λειπουν εκτος απο gold/silvers και αρκετες rare.

        Btw αυτο εδω ειναι απο τα καλα queensguard decks, εχει και μια budget version σε image αμα δεις.


        Θα μπορουσα να κανω craft operator, τις rare και ενα rag nar roog αλλα θα περιμενω λιγω ακομα. Νομιζω queensguard, νανοι και nilfgaard reveal ειναι το meta αυτην την στιγμη αλλα ειναι σχετικα νωρις.

        Οι σεζον ναι θα ειναι 2 μηνες και καθε νεα σεζον θα βαζουν και νεες καρτες. Οποτε εχουμε χρονο να μαζεψουμε καρτες νομιζω.

        Εγω ακομα δεν εκανα crafts, περιμενω την πρωτη Gold. Και παρολο που παιζω με μουφα deck εχω σχετικα ικανοποιητικο winrate, μαλιστα νικαω και decks που ειναι με OP καρτες κτλ. Η μονη ουσιαστικη αλλαγη που εχω κανει απο της αρχικες epic ειναι ο king of beggars, σε 3 games σήμερα που πηρε καθαρα μια νικη γιατι εσκασε το weather στον αντιπαλο στον τελευταιο γυρο και κερδισα για 1 ποντο, άσκησε πιεση στο δευτερο ματς για να βαλω των αντιπαλο να παιξει καρτες και πηρε μια αντρικια ισοπαλια στο 3 ματς σαν τελευταια καρτα (που θα νικαγα αλλα εκανα missplay).


        Ειναι ευκολο να το μαθεις το gwent, ειναι και καινουργιο και δεν εχει πολλες καρτες και combos ακομα. Απλα θελει προσοχη γιατι πολλα παιχνιδια κερδιζονται στις πολυ μικρες λεπτομέρειες.

        (34 kegs 0 gold και συνεχιζω)
        Last edited by Roronoa; 29-05-2017, 03:38 PM.

        Comment


        • #19
          Ναι το έχω δει του swim, θα το μελετήσω όταν ξεκινήσω να κάνω πειραματισμούς με το deck πως μπορεί να παίξει καλύτερα. Αστεία αστεία πάντως μου έχουν πάει καλά οι epics και οι rare για skellige, π.χ αρκούδες και queens έχω ανοίξει από 3, blackhand έχω ανοίξει επίσης ενώ και gremist που μου τον είχε βγάλει σε pick και έκανα τη μαλακία να μην τον πάρω, μου τον έδωσε χθες σε reward(!)
          Αυτό με τις νέες κάρτες κάθε σεζόν δεν το είχα ακούσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό. Ξέρεις αν θα το κάνουν σε στυλ hs που κάθε set/expansion έχει δικά του ξεχωριστά πακέτα;

          Comment


          • #20
            Δεν ξερω, ελπιζω ομως να ειναι ξεχωριστα.
            Ενταξει τα expansions δεν τα γλυτωνουμε, αν ειναι ανα 2 μηνες λογικα δεν θα ειναι πολλες καρτες. Αλλα παιχνιδια εχουν καθε 3 ή 4 μηνες.

            Comment


            • #21
              Μου επεσε επιτελους η πρωτη gold, ο rainfarn δυστηχως γιατι τις αλλες δυο τις ειχα.

              Εκανα και craft ενα ragh nar roog που παιζει σε σχεδον ολα τα decks και εφτιαξα αυτο εδω.




              5/5 ευκολες νικες μεχρι στιγμης στο casual. Ισως επενδυσω σε 1-2 silver ακομα για να το κανω ακομα πιο ανταγωνιστικο. Αν του βαλω τον τυπο που κανει διπλο lock και αυτον που κανει summon clear skies κτλ νομιζω θα ειναι ποπα. Μετα οσως μια ακομα gold (π.χ εναν geralt igni) να ειναι full competitive με λιγο φτιαξιμο. Γενικα πολυ ικανοποιημενος.

              Παραδειγμα απο gameplay




              Εχασα αυτον τον γυρο αλλα ο επομενος, ε.. ηταν στο τσεπακι XD
              Last edited by Roronoa; 30-05-2017, 07:06 PM.

              Comment


              • #22
                Μόνοι μας νομίζω ότι μιλάμε σε 2 φορουμς χαχαχαχαχαχ. Το deck σου είναι ωραίο και είναι μια από τις ιδέες που παίζουν αυτή τη στιγμή γενικά. ΠΡοσωπικά μάλλον θα έβαζα και μία κάρτα που κλέβει από το grave του αντιπάλου και ίσως έπαιζα και με άλλο ήρωα. Igni αν και είναι πολύ δυνατή κάρτα δεν ξέρω κατά πόσο έχει τόσο νόημα σε αυτό το deck. Ένας που συχνάζει στο stream του φαραώ που σε πήρε και εκεί το μάτι μου (πόσο χαμηλά θα πέσουμε για το παιχνίδι πια χαχαχα) έπαιζε με το χρυσό δράκο και στόχευε να πάρει πρώτο round, να χάσει το δεύτερο και τρίτο να κερδίσει παίζοντας τα χρυσά του και το δράκο.
                Εγώ άνοιξα ένα ακόμα legendry αλλά για Monsters και δεν ξέρω αν παίζει σε κάποιο ντεκ τώρα. Ανέβηκα και ένα rank χαλαρά και χαίρομαι

                Comment


                • #23
                  Originally posted by sub_zero View Post
                  Μόνοι μας νομίζω ότι μιλάμε σε 2 φορουμς χαχαχαχαχαχ. Το deck σου είναι ωραίο και είναι μια από τις ιδέες που παίζουν αυτή τη στιγμή γενικά. ΠΡοσωπικά μάλλον θα έβαζα και μία κάρτα που κλέβει από το grave του αντιπάλου και ίσως έπαιζα και με άλλο ήρωα. Igni αν και είναι πολύ δυνατή κάρτα δεν ξέρω κατά πόσο έχει τόσο νόημα σε αυτό το deck. Ένας που συχνάζει στο stream του φαραώ που σε πήρε και εκεί το μάτι μου (πόσο χαμηλά θα πέσουμε για το παιχνίδι πια χαχαχα) έπαιζε με το χρυσό δράκο και στόχευε να πάρει πρώτο round, να χάσει το δεύτερο και τρίτο να κερδίσει παίζοντας τα χρυσά του και το δράκο.
                  Εγώ άνοιξα ένα ακόμα legendry αλλά για Monsters και δεν ξέρω αν παίζει σε κάποιο ντεκ τώρα. Ανέβηκα και ένα rank χαλαρά και χαίρομαι

                  Χαχαχα ναι δεν ειμαι σιγουρος που να γραψω, αλλα εδω πιασαμε πιο in depth κουβεντα xD Igni ειναι καρτα που παιζει σε πολλα decks και ειναι πολυ καλο counter για νανους και decks με πολυ boosting. Ισως οντως δεν ειναι και τοσο καλος εδω αλλα αν κανω craft θελω καρτα που να παιζει αν γινεται παντου. Ισως καμια ciris..
                  Η καρτα που κλεβει grave ειναι καλο counter, θα το σκεφτω. Ο ηρωας ναι ισως δεν ειναι η σωστη επιλογη.

                  Lol φαραω xD Nαι ειδα μερικες φορες το stream του, δεν τον ηξερα, τωρα που επαιξε gwent τον πετυχα Βασικα δεν ξερω ποιος ειναι ο χρυσος δρακος, μονο αυτον που κανει consume ξερω αλλα ειναι για monster νομιζω.
                  Monsters ειναι σχετικα ok αλλα και εμενα δεν με ψηνει και ας εχω μπολικες καρτες για deck.

                  Comment


                  • #24
                    Αυτός εδώ http://www.gwentdb.com/cards/553-villentretenmerth , παίζει και ciri που βοηθάει να πιέσει 2ο γύρο και να του γυρίσει χέρι και μετά 3ο γύρο παίζει τα χρυσά του και ο άλλος λόγω δράκου είναι σε πολύ άσχημη θέση.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #25
                      Α μαλιστα ναι, ειναι καλο combo.

                      Comment


                      • #26
                        17 Kegs σερι χωρις silver και φυσικα χωρις gold

                        Comment


                        • #27
                          ούτε εγώ έχω ανοίξει πολλά Legendary (4) αλλά από epics μου έχει πάει πολύ καλά και γενικά πρέπει να έχουν καλά Drop rates. Btw Εμείς τα έχουμε πει και εκτός φορουμ αλλά να το ξαναπώ και για τους υπόλοιπους, το παιχνίδι έχει μέχρι τώρα φανεί πολύ γενναιόδωρο. Προσωπικά με λίγη τύχη καθώς είχα ανοίξει premiums που νερφαρτίστηκαν, έχω κραφτάρει ήδη 4 legendary και έχω ήδη resources να κραφτάρω άλλες 3 (και προφανώς έχω κραφτάρει και "μικρότερες" κάρτες εκτός από αυτές). Αν σε αυτό συνυπολογίσουμε και το ότι κάθε Deck έχεις ως 4 Legendary και 6 epic καταλαβαίνετε ότι μέσα σε ούτε 1 μήνα μπορείς να φτιάξεις ότι deck θες και να παίζεις full ανταγωνιστικά.

                          Comment


                          • #28
                            Εγω τελικα εφτιαξα skellige weather με axemen. Βασικα ειναι το deck του lifecoach αλλα χωρις την χρυση νυχτεριδα-βαμπιρ γιατι εκανα και λιγη οικονομια + 1-2 ακομα αλλαγες για να το φερω στα μετρα μου. http://www.gwentdb.com/decks/21991-t...axemen-updated
                            Σημερα το επαιξα λιγο καλυτερα και πηγα 6 νικες, μια ισοπαλια και 2 ηττες στο casual. Αυριο ισως το τεσταρω ranked, καλοβλεπω τα εξτρα πακετακια στα επομενα ranks.

                            Α και εχω ακομα 4000 scraps

                            Το παιχνιδι ειναι παρα πολυ γενναιόδωρο. Σταθηκαμε τυχεροι εμεις με τα nerfs αλλα γενικα παιζεται ανετα. Ας πουμε εγω εχω τωρα το deck που προανεφερα, εχω ενα σχετικα καλο για nilfgaard (με ειχα βγαλει 2k mmr πρν το nerf που ειναι πολυ κομπλε) και με 4000 scraps φτιαχνω ανετα αλλο ενα Tier 1 (και 2 μην σου πω). Σε λιγοτερο απο ενα μηνα απο οταν ξεκινησε η open beta εχω ανοιξει 81 πακετακια και δεν παιζω πανω απο 2 ωρες την ημερα, με εξαίρεση τις πρωτες μερες που επαιξα μερικα 4ωρα, πολλες φορες βαριεμαι και παιζω μονο ενα μισαωρο για να βγαλω το πρωτο δωρεαν πακετακι.
                            Εχω ανοιξει 20 epics, 4 legendaries οπου σταθηκα ατυχος και η μια ηταν leader για lvl 20 reward, αλλα το καταργησανε τωρα (δεν αντεξα να περιμενω, μαλιστα στην αρχη δνε καταλαβα οτι μου εδωσε leader ). Και εχω σχεδον ολες τις common x 3 και σχεδον ολες τις rare με πολλες κοπιες στις περισσοτερες.
                            Last edited by Roronoa; 19-06-2017, 02:46 AM.

                            Comment


                            • #29
                              Εγώ έφτιαξα αυτό http://www.gwentdb.com/decks/21552-w...-later-2-8k-4k με μικρές αλλαγές , δεν έχω παίξει αρκετά ranked αλλά γενικά φαίνεται αρκετά καλό.

                              Comment


                              • #30
                                Δεν το βαριέστε αν παίζετε με ένα deck; Θυμάμαι στο Hearthstone (που δεν έπαιζα σε σοβαρό, ούτε καν σε αξιοπρεπές επίπεδο) όταν έφτιαχνα ένα deck που δούλευε σχετικά καλά το βαριόμουν μετά από 3-4 νίκες.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X