Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mechanical keyboards

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mechanical keyboards

    Δεν βρήκα κάτι σχετικό, επομένως ξεκινάω ένα thread για να δηλώσω πως από σήμερα είμαι πανευτυχής κάτοχος μηχανικού πληκτρολογίου , αλλά και για να έχουμε ένα helpdesk και έναν μπούσουλα αν ψάχνεται κανείς. Τα έσκασα αδρά αλλά δεν το μετανιώνω, yolo.

    Εδώ και πολλά χρόνια τα σνόμπαρα, επειδή δεν μπορούσα να καταλάβω σε τι μπορεί να διαφέρει από ένα πληκτρολόγιο μεμβράνης. Για ποιον λόγο να δώσω δύο κατοστάρικα όταν μπορώ να πάρω ένα Sharkoon Skiller με 10€; Ύστερα από απανωτό κράξιμο φίλου, αφού είδε κι απόειδε πως δεν έβαζα μυαλό και θα έμενα για πάντα με την μεμβράνη, μου δάνεισε το δικό του με Cherry MX brown διακόπτες.

    Πριν λίγες ημέρες του το έδωσα πίσω, επομένως έβγαλα από το συρτάρι το προηγούμενο πληκτρολόγιο. Ε, τα λόγια δεν μπορούν να περιγράψουν την αίσθηση. Δεν υπήρχε γυρισμός. Πολύ μεγάλη πίεση, χάλια αίσθηση, τα πλήκτρα κολλούσαν, δεν μπορούσες να τα κουμαντάρεις, χάλια μαύρα. Και όλα αυτά ύστερα από μία εβδομάδα, σε ένα πληκτρολόγιο με το οποίο έγραφα κατεβατά για 5 χρόνια. Και κάθε ημέρα που περνούσε, ο εκνευρισμός μεγάλωνε αντί να καλυτερεύει επειδή π.χ. το ξανασυνήθισα.

    Αφού ξαμολήθηκα σε διάφορα μαγαζιά και δοκίμαζα εκθεσιακά κομμάτια, είδα απίστευτα πράγματα σε εξωπραγματικές τιμές. Γενικά, διαπίστωσα πως παίζει πολύ marketing και απάτες με διάφορους εναλλακτικούς διακόπτες, εκμεταλλεύονται το ψώνιο για τα φωτάκια κλπ. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως αποκλείω πάσης φύσεως πράσινους / μπλε διακόπτες, και πάω σούμπιτος προς κόκκινους / καφέ οποιασδήποτε εταιρίας, δεδομένου πως περισσότερο το χρειάζομαι για γράψιμο κατεβατών (καλή ώρα) παρά για gaming που άντε να χρησιμοποιήσω κάνα wasd σε κάνα παιχνίδι στυλ No time to explain, Hotline Miami κλπ.

    Έβαλα ένα πλαφόν 100€ για πληκτρολόγιο χωρίς να με νοιάζουν RGB φωτάκια, αλλά ύστερα από άπειρο ψάξιμο και τεράστια έρευνα αγοράς online, το ιδεατό για τα μέτρα μου, κατέληγε να είναι συνέχεια το Corsair Strafe MX brown που έπαιζε στα 110€. Το γλυκοκοιτούσα από εδώ, το ζαχάρωνα από εκεί, τελικά αποφάσισα να ενδώσω και να τους τα ακουμπήσω. Όμως λίγο πριν την αγορά, βλέπω το πλαίσιο να βγάζει σε προσφορά σε περιορισμένα κομμάτια, το αντίστοιχο με RGB φωτάκια στα 120€ από 160€ - 180€ που έπαιζε στα υπόλοιπα μαγαζιά. Και μάλιστα με layout που με βόλευε καλύτερα (μεγάλο Enter).

    Ε, αυτό ήταν. Μία που πήγα να το γραπώσω πριν εξαντληθεί, μία που το έστησα στο γραφείο Χαίρομαι να γράφω πλέον, νομίζω πως το καταλαβαίνετε από το σεντόνι Να φύγει και να μην ξαναγυρίσει το πληκτρολόγιο μεμβράνης, πλέον δεν νομίζω πως θα μπορώ να ξαναγράψω σε μεμβράνη και να μην εκνευριστώ. Τα δε φωτάκια εύκολα έλεγα πως δεν με ενδιαφέρουν, αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι άλλη φάση να κατεβάζεις custom προφίλ από διάφορους χρήστες και να λάμπει όλο το δωμάτιο ανάλογα με το τι προφίλ φορτώνεις, τι παιχνίδι βάζεις κλπ. Πανδαισία σκέτη. Χαίρεσαι να το βλέπεις, χαίρεσαι να γράφεις, γενικά χαρούμενες καταστάσεις.

    Έπεσα θύμα της απάτης κι εγώ, τι να κάνουμε. Είναι πανέμορφα όμως τα άτιμα, τα δε πλήκτρα τα χαϊδεύεις και γράφουν αυτόματα, πάνε οι εποχές που τα ζούμπαγες επειδή κολλούσαν στις σάπιες μεμβράνες που τα στήριζαν Φοβόμουν πως θα το μετανιώσω, όμως απ' ό,τι φαίνεται, δεν προβλέπεται να γίνει σύντομα αφού με έχει ενθουσιάσει (όπως είναι προφανές). Τώρα το επόμενο στοίχημα είναι να μην μπω στο τριπάκι του customization και να το κρατήσω τουλάχιστον μία πενταετία ώστε να βγάλει τα λεφτά του στο έπακρο.
    Last edited by Phantom Duck; 23-05-2017, 01:13 AM.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

  • #2
    Εδώ και 1,5 χρόνο και αφού είχα περάσει από μία περίοδο που το σκεφτόμουν πολύ τελικά κατέληξα να αγοράσω το κ95 με καφέ διακόπτες που είχα βρει τότε σε προσφορά. Διαφορά υπάρχει και είναι όντως μεγάλη αλλά νομίζω γενικά η διαφορά τιμής το κάνει να μην είναι καθόλου vfm και προσωπικά δεν θα το συνιστούσα σε κάποιον που δεν έχει πραγματικά μεγάλη κάψα ή να γράφει κατεβατά όλη μέρα. Επίσης νομίζω ότι γενικά αυτό το "δεν υπάρχει γυρισμός" είναι στα όρια της υπερβολής αν από την άλλη δεν έχουμε ένα μεμβράνης της πλάκας των 10 ευρώ. Σίγουρα ξενερώνεις αλλά οκ η δουλειά γίνεται. Επίσης κάτι που με ενοχλούσε στην πλειοψηφία των μηχανικών είναι ότι τα περισσότερα παίζαν κοντά στο κατοστάρικο και δεν είχαν κάνει κουμπιά macros τα οποία ναι μεν υποτίθεται είναι για gaming αλλά μπορούν να φανούν εξαιρετικά χρήσιμα και για δουλειά υπό ορισμένες περιστάσεις.

    * Τα φωτάκια μπορεί να φαίνονται περιττά αλλά ειδικά αν είναι παραμετροποιήσιμα βοηθάνε αρκετά στο να έχεις άμεση αίσθηση του χώρου του πληκτρολογίου.

    * Σχετικό-άσχετο με το θέμα αλλά εκεί που πραγματικά νιώθω ότι δεν υπάρχει γυρισμός είναι από τη στιγμή που αγόρασα το naga. Tα κουμπάκια στο πλάι μπορεί να φαίνονται too much αλλά πραγματικά αλλάζει πλήρως την καθημερινή ενασχόληση με τον υπολογιστή σε βαθμό που μετά δυσκολεύεσαι με άλλο ποντίκι.

    Comment


    • #3
      Εντάξει, προφανώς οι παραπάνω δηλώσεις έχουν και μία δόση υπερβολής λόγω αρχικού ενθουσιασμού. Το ότι δεν υπάρχει γυρισμός δεν σημαίνει πως θα αγκυλώσουν τα δάχτυλα αν πατήσω μεμβράνη. Αν το φέρουν έτσι οι ανάγκες θα γράψω και για μήνες σε πληκτρολόγιο laptop δεκαετίας, τι να κάνουμε, η διαφορά στην αίσθηση όμως είναι κάτι που κατ' εμέ, δεν θα φύγει αν έχεις καλομάθει. Επίσης υπάρχουν πληκτρολόγια μεμβράνης αξιοπρεπέστατα, που δεν έχουν καμία σχέση με το πώς είχα καταντήσει το δικό μου.

      Αυτό που γράφεις για την τιμή, ισχύει. Πολλά πληκτρολόγια παίζουν στο κατοστάρικο και δεν προσφέρουν τίποτα άλλο πέραν των βασικών. Παίζουν πολλά και με το τι διακόπτες έχει το καθ' ένα, πόσα ζητάει η εκάστοτε εταιρία, αν τελικά υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στους αντίστοιχους διακόπτες διαφορετικών εταιριών, κλπ. Μικρή προσωπική εμπειρία έχω μόνο σε Kailh & Cherry πράσινους & μπλε που ήταν σε display σε διάφορα μαγαζιά, οι οποίοι ήταν ωραίοι μεν, πολύ σκληροί και φασαριόζοι δε. Όταν έπιασα το δανεικό του φίλου με Cherry καφέ, αποφάσισα πως αυτό είναι ό,τι πρέπει για εμένα. Παίζει τίποτα κόκκινοι να μου έκαναν κι αυτοί, όμως δεν ήθελα να πάρω γουρούνι στο σακί χωρίς να έχω δοκιμάσει από κοντά, ειδικά όταν οι καφέ μου φαίνονταν παράδεισος.

      Πάντως όλα είναι θέμα προσωπικής οπτικής και το τι βολεύει τον καθέναν. Σίγουρα δεν είναι για όλους, αν είχα πάρει π.χ. με μπλε διακόπτες θα ξενέρωνα. Άσε που όποιος ήταν στο δωμάτιο μαζί μου, θα μου πετούσε την καρέκλα στο κεφάλι για το κλακακλακακλακα που θα άκουγε όσην ώρα έγραφα αυτό το κείμενο Το αν είναι value for money, θα το δείξει η ιστορία πιστεύω. Αν το πετάξω ή χαλάσει σε 1-2 χρόνια, όντως δεν θα είναι καλή επιλογή, αν όμως κρατήσει μία δεκαετία, τότε θα είναι best buy ever. Βοηθάνε και τα πολύχρωμα φωτάκια σε αυτό για να έχεις διαφορετικό layout κάθε τόσο και να μην βαριέσαι

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #4
        Εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου, για gaming μαλλον brown/reds για typing ξεκαθαρα topre master race, απο brands corsair/razer κτλπ ειναι για τα σκουπίδια σε σχεση με ducky/filco.

        Comment


        • #5
          Αγόρασα το Corsair K70 με cherry blue keys πριν από ενάμιση χρόνο, όταν άρχισα να γράφω ασταμάτητα κι ΑΠΕΙΡΑ για το διδακτορικό μου και παρατήρησα τεράστια διαφορά στην παραγωγικότητά. Επειδή γράφω πάρα πολύ καθημερινά, τα δάχτυλα μου πονάνε έντονα με τα πιο παραδοσιακά πληκτρολόγια, ενώ με τα μηχανικά (τουλάχιστον με αυτό που έχω) δεν έχω κανένα θέμα. Τα προτείνω ξεκάθαρα.

          Δεν ξέρω αν η αισθητική μετράει για σένα (δε διάβασα τα posts ), αν όντως μετράει ίσως αξίζει να κοιτάξεις για ορισμένες αμερικάνικες μάρκες όπως η Code. Δυστυχώς Ευρώπη κυκλοφορούν κατά κύριο λόγο τα άσχημα gaming branded keyboards, αλλά αυτό που πήρα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ.

          Στο γραφείο πήγα για ένα corsair strafe blue (αγαπώ blue), άσχημο μεν, αλλά τουλάχιστον έχει τα μπλε κουμπιά που με βολεύουν τόσο πολύ για ψάξιμο.

          IHNE για razer θα συμφωνήσω, με corsair τι πρόβλημα βρίσκεις; Η ποιότητα κατασκευής του Κ70 είναι κορυφαία και δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα με firmware (δε χρειάζεται καν, όπως η razer).

          Πάντως στο μέλλον θα ήθελα να αγοράσω ένα Code με clear keys, το έχει ένας συμφοιτητής και είναι φοβερή αίσθηση (όχι τόσο όσο τα μπλε βέβαια), αλλά είναι σχετικά αθόρυβα.

          Edit: Διάβασα τα posts, οκ η δεύτερη παράγραφος είναι απλώς άκυρη.
          Last edited by Evans; 23-05-2017, 11:54 AM.

          Comment


          • #6
            Ειχα το K90 απο corsair, build quality ηταν οκ προς μετριο αλλα τα μισα κουμπια ηταν μεμβρανης, τωρα παιζει να εχουν βελτιωθει ok αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει και το design τους, προτιμω minimal χωρις "gaming" label χαζομαρες οποτε παντα θα προτιμουσα ενα filco/ducky αντι για corsair σιγουρα.

            Τωρα στη δουλεια εχω αυτο και ειναι το καλυτερο keyboard που ειχα ποτε απο αποψη typing feel (στο σπιτι εχω filco ninja με mx browns για gaming). Αν δεν δοκιμασεις 55g topre δεν ξερεις ποτε αν εχεις βρει το ιδανικό keyboard.



            Ενταξει ειναι και τι θελει ο καθενας εγω ειμαι fan των minimal retro style με focus στο performance δεν με εντυπωσιαζουν τα rgb/macros και γενικα τα "gaming" features(θα μπορουσα να κανω ενα AHK script anyway) επισης θελω να ειναι οπωσδηποτε TKL δεν μπορω τα full sized.

            Comment


            • #7
              Με μπλε διακόπτες δεν είχα θέμα λίγο που τους έπιασα στα χέρια μου από εδώ κι εκεί. Το πρόβλημα ήταν όταν ήμουν λίγο πιο δίπλα και άκουγα τους άλλους να γράφουν

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #8
                Originally posted by i Have no Equal View Post
                Ειχα το K90 απο corsair, build quality ηταν οκ προς μετριο αλλα τα μισα κουμπια ηταν μεμβρανης, τωρα παιζει να εχουν βελτιωθει ok αλλα προσωπικα δεν μου αρεσει και το design τους, προτιμω minimal χωρις "gaming" label χαζομαρες οποτε παντα θα προτιμουσα ενα filco/ducky αντι για corsair σιγουρα.

                Τωρα στη δουλεια εχω αυτο και ειναι το καλυτερο keyboard που ειχα ποτε απο αποψη typing feel (στο σπιτι εχω filco ninja με mx browns για gaming). Αν δεν δοκιμασεις 55g topre δεν ξερεις ποτε αν εχεις βρει το ιδανικό keyboard.



                Ενταξει ειναι και τι θελει ο καθενας εγω ειμαι fan των minimal retro style με focus στο performance δεν με εντυπωσιαζουν τα rgb/macros και γενικα τα "gaming" features(θα μπορουσα να κανω ενα AHK script anyway) επισης θελω να ειναι οπωσδηποτε TKL δεν μπορω τα full sized.
                Ideally αυτό το design ψάχνω κι εγώ και δεν είχα ακούσει για τα topre tbh, good stuff. Ίσως στο επόμενο setup που θα στήσω να προσπαθήσω να προμηθευτώ κάπως ένα τέτοιο, αν κι από ότι βλέπω η τιμή τους ξεφεύγει πολύ από αυτά που θα έδινα για ένα πληκτρολόγιο. Γενικά βέβαια είμαι μεγάλος sucker για εργονομία και στο επόμενο σπίτι μου σκέφτομαι σοβαρά να επενδύσω σε ένα καλά στημένο εργονομικό γραφείο (βέβαια το συνολικό setup που κοιτάω αγγίζει τα 700-800++ ευρώ - γραφείο, καρέκλα, ποντίκι, βραχίονες κτλ).

                Ο κύριος λόγος που μου άρεσε το Κ70 ήταν το ότι είναι πολύ απλό με ένα μόνο απλό logo στο κέντρο και κατά τα άλλα clear design. Μου άρεσε πολύ και η "γύμνια" των κουμπιών.

                Comment


                • #9
                  Να έχεις υπόψιν οτι τα topre ειναι λιγο acquired taste, αν ερχεσαι απο αλλα mechanical ειτε θα τα χρησιμοποιησεις καμια βδομάδα(καπου τοσο θελουν για break-in) και θα πεις αυτο ηταν δεν προκειται να παρω τιποτα αλλο σε mech keyboard ξανα ειτε θα συνεχιζουν να σου θυμίζουν rubber domes και δεν θα σου αρεσουν, παντα για 55g uniform μιλάμε γιατι υπάρχουν πολλα variations. Αν σου αρεσουν παντως για εμενα αξιζει την επενδυση, ειναι κατι που το χρησιμοποιεις καθε μερα για αρκετη ωρα και ειναι keyboards που κρατάνε πολλα χρονια.

                  Ναι ειναι αυτο το frameless design που κανει και η razer τελευταια, ενταξει δεν ειναι κακο και το καθαριζεις και πιο ευκολα.

                  Εγω παντως θα ηθελα αυτο ιδανικά στη δουλεια αλλα πολλα λεφτα και δεν ξερω αν την παλευω και με το layout



                  Δεν βρηκα και την καλυτερη pic αλλα ok Παντως σε διαφορα forum που ασχολούνται αρκετα λενε οτι εχουν το καλύτερο feel για topre και μετα βαζουν δικο μου.

                  Comment


                  • #10
                    Τώρα προχτές είχα διαβάσει ότι η Razer έβγαλε ένα ασύρματο ποντίκι με 14 πλήκτρα. Εγώ απάντησα ότι όταν βγάλουν ασύρματο πληκτρολόγιο μεμβράνης σαν αυτό της Logitech και ασύρματο και με φώτα, να με φωνάξουν.

                    Εγώ θέλω να φαίνεται στο σκοτάδι, να είναι αθόρυβο στο πάτημα και να μην έχει lag ένα τέτοιο πληκτρολόγιο. Όταν το φτιάξουν, αυτό θα πάρω.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Ναι συμφωνώ, είναι money well spent αν η δουλειά σου βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε αυτά. Δεν υπερβάλλω καθόλου όταν λέω ότι τα δάχτυλά μου πονούσαν ΠΟΛΥ έντονα όταν ξεκίνησα να γράφω κοντά 2000-3000 λέξεις την ημέρα για ολόκληρους μήνες και ο πόνος εξαφανίστηκε μετά την αγορά του μηχανικού. Το ίδιο τράβηξα πρόσφατα και με το ποντίκι, που πονούσε ο καρπός μου κι αποφάσισα (Για το γραφείο πάντα) να αγοράσω ένα εργονομικό ποντίκι της Anker (αυτά τα κατακόρυφα) για να δοκιμάσω το design και κατά πόσο θα με βόλευε. Τελικά με βοήθησε πάρα πολύ και στο μέλλον θα ήθελα να επενδύσω σε μία άλλη μάρκα και σε ένα άλλο μοντέλο που θα κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά.

                      Για εμένα τα βελάκια και το home/ end είναι απαραίτητα για τη δουλειά μου (ασταμάτητο word editing), οπότε σίγουρα δε θα με βόλευε το τελευτάιο. Τα TKL όμως τα λιγουρεύομαι.

                      Από wrist rest έχεις κοιτάξει καθόλου; Εγώ δοκιμαστικά πήρα μία μούφα κινεζιά και έκανε πολύ καλή δουλειά κι αναρωτιέμαι αν αξίζει να επενδύσω σε κάτι με καλύτερο υλικό.

                      Comment


                      • #12
                        Ναι και εγω τα θελω οποτε δεν με βολευει το συγκεκριμενο layout δυστυχως. Απο wrist rest εχω ενα φτηνο fellowers με gel σπιτι, στη δουλειά εχω περιεργη σταση καπως στον αερα γραφω οποτε δεν το χρειαζομαι και τοσο. Για πιο premium εχει η ducky(leather και λιγο ακριβα) και η αγαπημένη σου glorious pc master race.. Ενα ducky θα το παρω καποια στιγμη παντως το fellowers εχει αρχισει ηδη και ξεφτιζει.


                        Comment


                        • #13
                          Απαράδεκτο logo. XD

                          Για δουλειά ένα παρόμοιο έχω κι εγώ, it gets the job done σίγουρα, αλλά θα ήθελα να δω κάτι καλύτερο. Δοκίμασα και wrist rest για ποντίκι και τελικά δημιούργησε μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που είχα πριν και το έβαλα στο συρτάρι. Πάλι καλά που όλα αυτά τα αγοράζω με λεφτά του πανεπιστημίου, οπότε δεν τα λυπάμαι ιδιαίτερα.

                          Έχω ξεφύγει άπειρα από το θέμα, αλλά ας πω ότι στο σπίτι τη βγάζω με το Logitech performance που φαίνεται και στην παραπάνω φωτογραφία. Το έχω εδώ και 4 χρόνια και με έχει βολέψει άπειρα. Το νεότερο μοντέλο του είναι ακριβότερο από αυτό που έχω εγώ και δεν μπορώ να δω κάποια διαφορά πέραν του πολύ άσχημου design.

                          Το καλό σε όλα αυτά είναι ότι πλέον μέχρι και η γυναίκα μου τα εκτιμάει αυτά. Όταν πρωτο έδωσα 50 λίρες για ποντίκι κι 110 για πληκτρολόγιο με κοιτούσε με μισό μάτι, αλλά τελικά κατέληξε να γράψει όλη τη διατριβή της στον υπολογιστή μου (2x monitors, το ένα οριζόντιο με 2560x1440 ανάλυση, το άλλο full HD σε κατακόρυφη διάταξη) και τώρα στη νέα της δουλειά έχει κάνει ολόκληρη ιστορία για να της στήσουν παρόμοιο setup. Χαίρομαι όταν ο κόσμος εκτιμάει τα καλά setups.

                          Πέραν της πλάκας, το θεωρώ απαράδεκτο που το εργασιακό περιβάλλον κατά κανόνα δε δίνει βαρύτητα στην εργονομία. Βλέπεις στα περισσότερα γραφεία να δουλεύει ο κόσμος με πληκτρολόγια και ποντίκια των 10 ευρώ και τρελαίνεσαι.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Evans View Post
                            Απαράδεκτο logo. XD

                            Για δουλειά ένα παρόμοιο έχω κι εγώ, it gets the job done σίγουρα, αλλά θα ήθελα να δω κάτι καλύτερο. Δοκίμασα και wrist rest για ποντίκι και τελικά δημιούργησε μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που είχα πριν και το έβαλα στο συρτάρι. Πάλι καλά που όλα αυτά τα αγοράζω με λεφτά του πανεπιστημίου, οπότε δεν τα λυπάμαι ιδιαίτερα.

                            Έχω ξεφύγει άπειρα από το θέμα, αλλά ας πω ότι στο σπίτι τη βγάζω με το Logitech performance που φαίνεται και στην παραπάνω φωτογραφία. Το έχω εδώ και 4 χρόνια και με έχει βολέψει άπειρα. Το νεότερο μοντέλο του είναι ακριβότερο από αυτό που έχω εγώ και δεν μπορώ να δω κάποια διαφορά πέραν του πολύ άσχημου design.

                            Το καλό σε όλα αυτά είναι ότι πλέον μέχρι και η γυναίκα μου τα εκτιμάει αυτά. Όταν πρωτο έδωσα 50 λίρες για ποντίκι κι 110 για πληκτρολόγιο με κοιτούσε με μισό μάτι, αλλά τελικά κατέληξε να γράψει όλη τη διατριβή της στον υπολογιστή μου (2x monitors, το ένα οριζόντιο με 2560x1440 ανάλυση, το άλλο full HD σε κατακόρυφη διάταξη) και τώρα στη νέα της δουλειά έχει κάνει ολόκληρη ιστορία για να της στήσουν παρόμοιο setup. Χαίρομαι όταν ο κόσμος εκτιμάει τα καλά setups.

                            Πέραν της πλάκας, το θεωρώ απαράδεκτο που το εργασιακό περιβάλλον κατά κανόνα δε δίνει βαρύτητα στην εργονομία. Βλέπεις στα περισσότερα γραφεία να δουλεύει ο κόσμος με πληκτρολόγια και ποντίκια των 10 ευρώ και τρελαίνεσαι.
                            Το χει ο crpl μπορει να μας βαλει και καμια δικια του pic και να γραψει κανα mini review..

                            Για το mouse μονο στη δουλεια παντα γιατι gaming ποτε me wrist rest εχω βαλει αυτο:



                            Με εχει βολεψει πολυ καλα αλλα οπως σου ειπα εχω λιγο περίεργη σταση και grip σε office work. Για gaming δεν θα βολευομουν ποτε ετσι. Στα περισσοτερα γραφεια αν επιτρεπουν να φερεις δικα σου πραγματα ειναι οκ αν οχι ειναι τραγικη η κατασταση, λιγο που ειχα περασει απο eurobank για μια εξωτερικη δουλεια ας πουμε δεν ειδα κανεναν με δικο του mouse/kb ηταν και το security λιγο "περιεργο" (δεν μας εδιναν internet access με τίποτα και admin rights για 1 ωρα) οποτε υποθετω δεν τους αφήνουν και ναι ειναι τραγικο πραγματικα..

                            Comment


                            • #15
                              τι το κακο εχει το logo δεν καταλαβα ??

                              εγω εχω τον τελευταιο καιρο cm storm quickfire TK stealth (browns) στο μαγαζοπισο, ενα παλιο blackwidow στο τερματικο διπλα http://i.imgur.com/CVrpKvc.jpg ( blues) και στο main pc ενα corsair K65 ιδιο με αυτο του bigboss, επειδη ομως ητανε φαση EOL αναγκαστηκα να παρω qwertz layout και μετα να αλλαξω τα keycaps με αυτα ενος ακομα πιο αθλιου zalman http://i.imgur.com/p35HVy6.jpg ( κινεζικα reds ) που ειχα απο πριν
                              http://i.imgur.com/E2FFvdG.jpg http://i.imgur.com/LDYjIdX.jpg

                              για στηριξη καρπου βαζω απο κατω του ενα παλιο mousepad το corepad cerro το οποιο εκτος των αλλων, ειναι αδιαβροχο :p

                              εχω καταληξει οτι τα browns ειναι η χρυση τομη, αν και μετανιωνω ακομα που οταν παραγγειλα το πρωτο μου μηχανικο ( deck legend ) δεν πηρα την εκδοση με τα MX clears ...
                              επισης θα ηθελα καααααποια στιγμη να πεταξω το blackwidow στα σκουπιδια ( πριν κολλησω τπτ ) , να βαλω στην θεση του το quickfire stealth και μετα να παρω ενα tenkeyless με greens ....

                              Comment

                              Working...
                              X