Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hollow Knight

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hollow Knight



    Εχω παιξει πολλα "metroidvania" παιχνιδια, ειναι απο τα αγαπημενα μου genres. Θεωρω το super metroid και το Castelvania symphony of the night σαν τα κορυφαια του ειδους. Τα τελευταια χρονια εχουν βγει πολλα σπουδαια παιχνιδια στο ειδος, σαν το ori and the blind forest και το guacamelee. Γνωμη μου ειναι πως αν και κορυφαια κατι τους λειπει, σαν να μην εχουν ξεπερασει τα 2 που ανεφερα στην αρχη, ακομα θεωρω το super metroid και το SotN σαν τα κορυφαια παρολο που το giacamelee ας πουμε ειναι πολυ πιο πρωτότυπο και το super metroid να ειναι πολυ παλιο.

    Πριν 2 μερες αγορασα το Hollow knight και παρολο που εχω παιξει μονο ενα 10ωρο (μιλαμε για 20+ ωρες παιχνιδι) νομιζω πως επιτελους παιζω ενα παιχνιδι που μπορει να συναγωνιστει στα ισα τους "θρυλους". Χωρις να κανει κατι εντυπωσιακα πρωτότυπο, κανει αυτο που κανει τα παιχνιδια του ειδους να ξεχωριζουν:
    εχει φοβερη ατμοσφαιρα και κορυφαιο χαρτη.

    Με σαφεις επιρροές απο dark souls στο υφος και στους μηχανισμους καταφερνει να εχει βαθος και ωραια ατμοσφαιρα. Το συστημα που κανεις equip διαφορα "passive" skills δινει ενα επιπλεον επιπεδο στο βαθος του gameplay αφου μπορεις να το φερεις στα μετρα σου. Μοναδικο αρνητικο ειναι ισως το οτι δεν εχει επιπλεον οπλα αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα.
    Εκει που το παιχνιδι λαμπει ειναι ο τεραστιος χαρτης, ανοιγεις συνεχως νεες περιοχες αλλα για να τις εξερευνησεις πληρως χρειαζεσαι νεα skills οποτε υπαρχει μια διαρκείς εξερεύνηση, κλασσικο παιχνιδι του ειδους δηλαδη. Αλλα ειναι τοσο ωραια σχεδιασμενος ωστε να μην σε ενοχλει το backtracking μιας και συνηθως οταν ξαναπερνας απο μια περιοχη εχεις και κατι νεο να ανακαλυψεις, εχει αλλωστε και δυνατοτητα να κανεις quick travel απο σταθμο σε σταθμο. Κατα την γνωμη μου ειναι ο καλυτερος που εχω δει σε παιχνιδι.

    Γενικα το παιχνιδι ειναι ψιλο δυσκολο αλλα μεχρι εκει που εχω φτασει οχι τοσο πολυ. Τα boss fights ειναι η πραγματικη προκληση αλλα δεν εχουν cheap tricks και ειναι πολυ καλοσχεδιασμενα.



    Μεχρι στιγμης ειναι διαθεσιμο μονο για PC αλλα θα κυκλοφορήσει και για switch και Ps4.
    Ειναι πολυ φτηνο για το content που εχει (30+ ωρες για 100%) και θα βγουν και απο οτι ξερω 3 ακομα δωρεαν content pack.
    Last edited by Roronoa; 10-06-2017, 04:58 PM.

  • #2
    Copy paste από άλλο thread σχετικά με το παιχνίδι

    Originally posted by Phantom Duck View Post
    Έχει πολλές παλουκοστιγμές, πολλά και δύσκολα bosses, ενώ βλέπω στο νετ πως αναφέρουν τα dark souls ως επιρροή. Τώρα σε τι ακριβώς δεν ξέρω επειδή δεν έχω ασχοληθεί με την σειρά. Σε τέτοια παιχνίδια συνήθως σπάνια βλέπω game over. Εδώ πέρα αντιθέτως έχω ψοφήσει δεκάδες φορές όμως γουστάρω, αφού ο χειρισμός είναι ΤΟΡ, και πάντα χάνω από δικό μου λάθος.

    Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το σύστημα με τον χάρτη. Αντί να τον έχεις έτοιμο από την αρχή, κάθεσαι και ψάχνεις κομμάτια του, με αποτέλεσμα μερικές φορές να βγάζεις πολλές περιοχές στα τυφλά, να πρέπει να βρεις save point για να ανανεωθεί με τις νέες περιοχές που εμφάνισες κλπ. Βάλανε δηλαδή δυσκολία ακόμα και στον χάρτη που οκ, σε άλλους μπορεί να αρέσει, όμως εγώ θέλω να έχω τον χάρτη πάντα προσβάσιμο.

    Κατά τ' άλλα παιχνιδάρα, τι να λέμε τώρα. Μπράβο στα παιδιά.

    Originally posted by Phantom Duck View Post
    Στο Hollow Knight, όταν μπαίνεις σε μία νέα περιοχή, δεν εμφανίζεται καθόλου χάρτης. Πρέπει να κάνεις εξερεύνηση στα τυφλά μέχρι να συναντήσεις τον χαρτογράφο της περιοχής που θα σου πουλήσει τον συγκεκριμένο χάρτη. Με το που εμφανίζεται όμως ο χάρτης, δεν υπάρχει κέρσορας που να σου δείχνει σε ποιο σημείο του είσαι, εκτός και αν ξοδέψεις item slot, άρα σου τρώει και από το equipment.

    Αλλά και τον χάρτη της βασικής περιοχής να έχεις, και τον εξοπλισμό για τον κέρσορα να έχεις βάλει, πάλι δεν σου εμφανίζει τον χάρτη σιγά σιγά όσο προχωράς. Πάλι στα τυφλά πηγαίνεις, μέχρι να βρεις save point όπου ΤΟΤΕ σου κάνει update ό,τι έχεις ανακαλύψει μέχρι στιγμής. Hardcorίλες, τα πάντα μου αρέσουν, εκτός από αυτό. Βέβαια, μην το αφήσεις να σε αποθαρρύνει, πιθανώς και να το κάνω να ακούγεται πιο εκνευριστικό απ' ό,τι είναι. Εξ άλλου είναι και αναλόγως τον παίκτη.

    Το παιχνίδι ουσιαστικά σε πετάει στον κόσμο του χωρίς να σου εξηγεί σχεδόν τίποτα, και εσύ πρέπει να τα βρίσκεις σιγά σιγά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια νόρμα που ακολουθείς, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με τελείως διαφορετική σειρά. Όσοι έχω δει στο νετ μέχρι στιγμής, έχουν ακολουθήσει διαφορετική σειρά, τόσο μεταξύ τους, όσο και με εμένα. Στο δικό μου playthrough ξενέρωσα στο συγκεκριμένο σημείο επειδή ουσιαστικά την πρώτη φορά που εξερευνούσα την κάθε περιοχή, το έκανα στα τυφλά, και αποκτούσα τον πλήρη χάρτη εκ των υστέρων, όταν δεν τον είχα και τόσο ανάγκη, ώστε να ψάξω για μυστικά κλπ. Σε άλλα playthroughs ίσως να είναι και διαφορετικά, δεν ξέρω.

    Πάντως για να μην φαίνεται πως ρίχνω κράξιμο, να ξαναπώ για ακόμα μία φορά πως το παιχνίδι είναι κορυφαίο πραγματικά. Αξίζει με τα μπούνια ειδικά στους φαν των metroidvania. Απλά αν είχε και τον χάρτη με τον κλασικό μηχανισμό θα έπαιρνε άριστα, ενώ τώρα παίρνει λίγο πιο κάτω με τα δικά μου στάνταρ
    Από τότε έχω ρίξει 40+ ώρες και έχω 99% complete rate. Μένει μόνο να παλέψω την τρίτη αρένα για 100%, όμως βαριέμαι και το έχω παρατήσει. Ίσως κάποτε να το κάνω (ο Evans που είναι και completionist θα φρικάρει με αυτά που γράφω ). Αν δεν είχε την harcorίλα με τον χάρτη θα του έδινα 10/10. Αν και ενθουσιάστηκα μαζί του στην αρχή, πλέον προτιμώ ακόμα το Ori σαν το κορυφαίο του είδους.
    Last edited by Phantom Duck; 10-06-2017, 11:14 PM.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #3
      Εμενα δεν με χαλαει αυτο με τον χαρτη, απλα σε κανει να εισαι πιο προσεκτικος στο που πας και στο πως θα εξερευνησεις. Αλλωστε ο πωλητης συνηθως δεν ειναι πολυ μακρια.
      Το οτι η σειρα που κανεις της περιοχες δεν χρειαζεται να ειναι συγκεκριμένη το βρισκω μεγαλο plus. Ας πουμε τωρα εχω 3 διαφορετικα μερη που μπορω να παω να εξερευνησω, οποτε για την ωρα ειναι δυσκολο να κολλησω και να μην εχω που να παω.

      Για εμενα το αρνητικο του παιχνιδιου ειναι το συστημα που πρεπει να πας να σφαξεις το φαντασμα σου αν πεθανεις για να παρεις πισω τα λεφτα σου. Δεν εχω χασει λεφτα μεχρι τωρα αλλα συνηθως κυκλοφορώ με μπολικο χρημα οποτε φοβαμαι πολυ να παω πολυ βαθια για να μην πεσω σε καποιο boss. Βεβαια απο την αλλη αυτο σε βαζει σε πιο survival mentality και δινει πολυ στην εμπειρια. Οποτε δεν ειναι και τοσο κακο σαν ιδεα, απλα ισως δεν ηταν και τοσο καλη επιλογη.
      Last edited by Roronoa; 11-06-2017, 12:14 AM.

      Comment


      • #4
        Εγώ το γούσταρα πολύ αυτό, αν και μερικές φορές αποτύγχανα να σκοτώσω την ψυχή μου, και έχανα τα πάντα όλα. Λεφτά, mana, ψυχική ισορροπία, τα πάντα Κατάφεραν και σε έβαζαν να φοβάσαι και να τρέμεις μέχρι να σώσεις την ψυχή σου, σε ένα μοντέρνο checkpoint σύστημα, από τα μεγάλα ατού του για εμένα. Τι δυνάμεις έχει βρει μέχρι στιγμής; Γενικά παίζουν πολλά μυστικά, είναι απίθανο να μην καταφύγεις σε οδηγούς, όμως προσπάθησε να το κάνεις σε περιπτώσεις που πιστεύεις ότι χρειάζεται. Επειδή το έχω και πρόσφατο, ρώτα αν φτάσεις σε κάνα περίεργο σημείο.

        Το πιο unbalanced σημείο για εμένα ήταν το πώς θα καταφέρω να περάσω τα black stream barriers στο Fog Canyon αν έχεις φτάσει εκεί. Τα κατάφερνα με αντικείμενο που έπαιρνα αφότου είχα φτάσει στο τέλος του παιχνιδιού και πάλευα για το 100%, και αφότου είχα ήδη πάει σε όλες τις περιοχές, επομένως δεν το χρειαζόμουν κιόλας. Αλλά επειδή η σειρά γενικά αλλάζει από παιχνίδι σε παιχνίδι, ίσως σε εσένα να κάτσει καλύτερα, δεν ξέρω.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #5
          Το παιζω τελειως στα τυφλα μεχρι στιγμης, νομιζω ειναι καλυτερη εμπειρια ετσι. Αν κολλησω πραγματικα ισως να τσεκαρω καποιο guide.
          Εχω τα 3 "sword" techniques, εχω dash, αυτο που χτυπας κατω και αυτο που "πετας" δεξια/αριστερα. Σιγουρα δεν εχω double jump και κατι μου λεει πως υπαρχει. Γενικα δεν εχω κολλησει καπου μεσα σε 10 ωρες παιχνιδιου.

          Comment


          • #6
            Τελειωσα το πρωτο ending, 18 ωρες με 70%. Ακομα και ετσι το παιχνιδι ηταν σπουδαιο κατα την γνωμη μου, αλλα εχει πολλα ακομα να ψαξω. Απλα μολις ξεκλειδωσα την εισοδο τσεκαρα guide, (για πρωτη φορα ) μην τυχων και κανω τιποτα και δεν μπορεσω να συνεχισω μετα, και εκανα το boss.
            Τωρα μαλλον θα συνεχισω το ψαξιμο και ισως τσεκαρω guide για να παω για το true ending, αρκει να μην θελει 100%

            Εδω να σημειωσω πως ελαχιστα πραγματα καταλαβα απο την ιστορια, καλα δεν το συζηταμε για το ending Αλλα το παιχνιδι εχει πολυ lore απο πισω, απλα πρεπει να βγαλεις μονος σου ακρη. Αλλα δεν το βλεπω ως αρνητικο, ειναι αρκετα ωραιο και ετσι, εχει μυστηριο. Απο οτι ειδα υπαρχουν πολλα thread με ατομα που προσπαθουν να συνδεσουν την ιστορια και να βγαλουν ακρη, εχει και αυτο το ενδιαφερων του.

            Comment


            • #7
              Αν πας για παραπάνω, βάλε στους σελιδοδείκτες σου αυτόν τον χάρτη. Βλέπε τι σου λείπει, και ψάχνε στο νετ για μεμονωμένα quests που σε ενδιαφέρουν. Συνήθως στους διάφορους οδηγούς, αναγράφονται και βασικές πληροφορίες για την ιστορία και πώς συνδέεται με τον χαρακτήρα κλπ. Τα εναλλακτικά τέλη δεν τα θυμάμαι, η αλήθεια είναι πως είναι πολύ κουλά και λίγο διαφέρουν από όσο θυμάμαι. Αν θες να τα δεις, πήγαινε καλύτερα στο YouTube να τελειώνεις. Αξίζει όμως να πας για μεγαλύτερο ποσοστό, το καλύτερο τέλος είναι απλά ένα επιπλέον μπόνους. 12 με 15 ώρες πιστεύω μπορεί να στις δώσει ακόμα.

              Λογικά στο 70% θα έχεις αφήσει πολλά πράγματα ανεξερεύνητα. Πρέπει να έχεις ακόμα ψυχές να μαζέψεις με το Dream Nail, δυνάμεις, πιθανώς και δυο τρεις μίνι περιοχές (άρα και charms), κρυφά bosses κλπ. Δεν είναι δύσκολο, και θα καταλάβεις και τον κόσμο καλύτερα αν σου αρέσει η όλη φάση. Προχώρα ένα ένα ό,τι σου λείπει, και αν βαρεθείς το αφήνεις, όμως κυνήγα το όσο πάει, αξίζει. Σε μερικά σημεία, το ζουμί των τελικών dungeons είναι όλα τα λεφτά, και ο πολύς κόσμος τα παρατάει πριν από εκεί.

              Π.χ. Spoiler για το White Palace, κρυφή περιοχή (μην το δεις αν δεν την έχεις ανακαλύψει). Τρελό platforming, άλματα ακριβείας, όλα τα λεφτά, αλλά θέλει κόπο για να ξεκλειδωθεί (και πολύ περισσότερο για να την ολοκληρώσεις)
              Last edited by Phantom Duck; 14-06-2017, 01:21 AM.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #8
                Ωραιος, πολυ χρησιμος ο χαρτης. Δεν το αφηνω ακομα, εχει μπολικο πραμα.

                Comment

                Working...
                X