Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ο καμπέρης κι άλλες λέξεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Παλιά, σε περιοδικά τύπου Αλμανάκο κτλ, στους κωδικούς, έγραφε πολλές φορές "Γίνετε αόρατος", και εννοούσε "Γίνετε άτρωτος/ανίκητος". Απορούσα για πολύ καιρό γιατί γράφουν "αόρατος" αφού δεν σε κάνει αόρατο! Μέχρι που μεγάλωσα λίγο, έμαθα δυο αγγλικά και κατάλαβα πως το "invincible" το καταλάβαιναν "invisible"... Αλλά νομίζω είχε μείνει πια σε gamers να χρησιμοποιούν αυτή τη λέξη.

    Comment


    • #92
      Originally posted by Phantom Duck View Post
      Καλά, ο οθονάκιας υπάρχει από την εποχή του spilt screen έως τα arcades και από link σε διάφορες κονσόλες / LAN PC, μέχρι Dota / LOL κλπ σε νετ μαγαζιά. Τώρα λίγο τελευταία με την έλευση του online multiplayer βαίνει προς εξαφάνιση, όμως και πάλι είναι κλασική αξία Ανά περιόδους πέφτει πείραγμα ακόμα και όταν παίζουμε διπλό σε μία οθόνη. Του στυλ χάνει ο ένας στο Street Figthrer και ακολουθεί απάντηση «Εεε, δεν μετράει, κλέψιμο, κοιτούσες οθόνη»
      Πρόσφατα ένας στο Twitch πέταξε κάποιους από το server του, κατηγορόντας τους πως εντόπιζαν τη θέση του από το stream του

      Comment


      • #93
        Για το "loot, lootαρω" λάφυρα, λαφυραγωγώ, λαφυραγώγηση.
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • #94
          Originally posted by Raf View Post
          Παλιά, σε περιοδικά τύπου Αλμανάκο κτλ, στους κωδικούς, έγραφε πολλές φορές "Γίνετε αόρατος", και εννοούσε "Γίνετε άτρωτος/ανίκητος". Απορούσα για πολύ καιρό γιατί γράφουν "αόρατος" αφού δεν σε κάνει αόρατο! Μέχρι που μεγάλωσα λίγο, έμαθα δυο αγγλικά και κατάλαβα πως το "invincible" το καταλάβαιναν "invisible"... Αλλά νομίζω είχε μείνει πια σε gamers να χρησιμοποιούν αυτή τη λέξη.
          Ενδιαφέρουσα άποψη. Από την πλευρά μου νομίζω ότι βγήκε επειδή σε πολλά games ο χαρακτήρας γινόταν "διάφανος" ή αναβόσβηνε ή τέλος πάντων γινόταν... σχεδόν αόρατος και το πήραν από 'κει.

          Βλέποντας και το οθονάκιας μου ήρθε το "μονιτορόμαγκας". Την είχα ακούσει πρώτη φορά στο DC++ (βλέπω ότι υπάρχει ακόμα, respect). Είναι αυτός που το παίζει μάγκας ή βρίζει κτλ πίσω από την ασφάλεια της οθόνης του.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #95
            Πωπω έτσι την είχα πατήσει από το γαμίδι το Nintendo Power( ή Nintendo World? Ποιο κυκλοφορούσε στα ελληνικά; ). Έλεγε πως αν τερματίσεις το Goldeneye σε όλες τις δυσκολίες μπορείς να φτιάχνεις τις δικές σου πίστες. Σκοτώθηκα να το κάνω, και στο τέλος κατάλαβα πως ήταν βλαμμένη μετάφραση του "Level Editor" από τα αγγλικά ,όπου όμως στο game ήταν levl editor της δυσκολίας των εχθρών
            Last edited by Somari; 20-03-2018, 02:58 AM.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #96
              Το Nintendo World ναι, τη θυμαμαι αυτη τη μπαρουφα. Καλα εγω δε το δοκιμασα καν, ουτε secret agent δεν ειχα βγαλει ολες τις πιστες
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #97
                Θυμάμαι σε αφιέρωμα περιοδικού για το Dragonball Budokai 1, έγραφε πως με ακτίνες σένζου, μπορούσες να τους νικήσεις όλους. Μου πήρε λίγη ώρα για να καταλάβω πως εννοούσε τα senzu beans, aka «μαγικά φασόλια» που αναπληρώνουν την δύναμη. Προφανώς ο μεταφραστής, νόμισε πως ήταν τυπογραφικό το φασόλι, δεν πίστευε πως υπάρχει κάτι τέτοιο σε ένα fighting game, και έγραψε ακτίνες, δηλαδή beams αντί για beans .

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #98
                  Περιοδικό Games, όλοι οι οδηγοί στρατηγικής κλόπυ - πέηστ απλό το gamefaqs. Δε πρέπει να είχαν παίξει καν τα games για τα οποία έγραφαν τους οδηγούς. Απόδειξη;
                  O Impa:

                  Attached Files
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #99
                    Εντάξει δεν είναι και υπόδειγμα θηλυκότητας, δικαιολογούνται!
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • E εντάξει όμως μέσα στο παιχνίδι αναφέρεται explicitly ότι είναι η νταντά της Ζέλντα που τη νανούριζε
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Τι σεξισμός είναι αυτός; Γιατί όχι αρσενική νταντά;
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Ρεεεεε μπουφάκο, το bold για αυτό το έβαλα, εννοώ πως παρουσιαζόταν στο παιχνίδι σε φάση "this is Impa, SHE was my nanny" ή κάπως έτσι
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Καταρχην εχει βυζια, εμπ1.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Originally posted by straier
                              Εντάξει δεν είναι και υπόδειγμα θηλυκότητας, δικαιολογούνται!
                              Originally posted by straier
                              Τι σεξισμός είναι αυτός; Γιατί όχι αρσενική νταντά;
                              Μπορείς να αντιληφθείς το (διπλό κιόλας) κοντραντίξιο, ε;

                              Comment


                              • Η αλήθεια είναι πως όχι, για εξήγα!
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X