Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ο καμπέρης κι άλλες λέξεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Τα bosses ήταν πάντα οι αρχηγοί της πίστας, ο τελικός αρχηγός κλπ.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • #32
      Εγω "αρχηγός," αλλά νομίζω συνηθίζεται το "μάνα." :Ρ

      Comment


      • #33
        Ένας άλλος όταν μιλούσαμε για combo, έλεγε πως ξέρω όλους τους κόμπους του τάδε χαρακτήρα

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #34
          Στο Super Mario Bros, όταν ο Μάριο έπαιρνε δεύτερο μανιταράκι, ένα παιδί έλεγε ότι έγινε "γιατρός", επειδή φορούσε την άσπρη φόρμα.

          Στο Crash Bandicoot τη μάσκα τη λέγαμε "Μούλνταγκα" από τον ήχο που έβγαζε όταν μάζευες τρεις.

          Comment


          • #35
            Originally posted by Raf View Post


            Ουφάδικο δεν λέγανε το μαγαζί με τα arcade;
            Βασικα ναι.

            Comment


            • #36
              Originally posted by Raf View Post
              Στο Crash Bandicoot τη μάσκα τη λέγαμε "Μούλνταγκα" από τον ήχο που έβγαζε όταν μάζευες τρεις.
              Που αν θυμάμαι καλά στην πραγματικότητα έλεγε "move it up" ;;;

              Ένα που λέγαμε με τον αδερφό μου ήταν ο "ημιτελικός" aka ta mini bosses
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #37
                Originally posted by Somari
                Που αν θυμάμαι καλά στην πραγματικότητα έλεγε "move it up" ;;;
                Όχι ρε συ δεν νομίζω, μάλλον είναι κάποια ακατάληπτη tribal λέξη. :p

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Raf View Post
                  Όχι ρε συ δεν νομίζω, μάλλον είναι κάποια ακατάληπτη tribal λέξη. :p
                  exeis dikio

                  Answer (1 of 6): As employee #1 at Naughty Dog, I wrote about half the code for Crash 1. The sound effects for the game were done by Mike Gollum, along with Ron Horwitz and Kevin Spears, at Universal Studios. The sound Aku Aku makes is gibberish and was never intended to mean anything. That said...
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #39
                    Το ΤΟΜΠΟΛΑ που έχει γράψει ο [MENTION=196]Phantom Duck[/MENTION] στο θέμα του Crash Bandicoot τί είναι;
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #40
                      Οι τομπολατζήδες ήταν στην Ιταλία κάτι σαν τους δικούς μας παπατζήδες. Ο τομπολατζής έκανε λοταρία και σε όποιον έπεφτε ο τυχερός λαχνός, φώναζε «τόμπολα». Αντίστοιχα έγινε και επιτραπέζιο, παίζει να κυκλοφορεί και σήμερα σε κανένα ξεχασμένο μαγαζί, που όταν σου πέσει ο τυχερός λαχνός / όταν πέσεις στην τυχερή θέση κλπ, πρέπει να φωνάξεις τόμπολα. Λόγω αυτών, η λέξη τόμπολα έχει συνυφαστεί με την έννοια «ζήτω», «νίκησα», κλπ. Εξ ου και το επιφώνημα στην ανακοίνωση της είδησης του remake Crash Bandicoot

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #41
                        Τώρα μου ήρθε. Όταν παίζαμε Sonic 2 στο Master System, φωνάζαμε τον αρχηγό της Gimmick mountain zone, σκυλάραπα Δείτε στο 39:02



                        Δεν ξέρω πώς έκατσε, από φίλους το ακούγαμε και το λέγαμε κι εμείς. Πιθανόν επειδή είναι σαν σκύλος και είναι σκούρος, δεν ξέρω. Λίγο κάτι που είχε η φάτσα του, λίγο που ήμασταν πιτσιρίκια και μας φαινόταν αστεία λέξη, λίγο που όλο και κάπου από κάποιον μεγάλο θα την ακούσαμε και μας έμεινε, δεν θέλει και πολύ. Πάντως ήταν κομβικό σημείο. Π.χ. «έχασα νωρίς, δεν έφτασα ούτε μέχρι τον σκυλάραπα», ή «Κοντεύω να το τερματίσω, έχω φτάσει στον σκυλάραπα». Παρακαλώ δεν θέλω κριτικές, ιστορικά στοιχεία παραθέτουμε

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • #42
                          Ρώτησα για τα bosses γιατί πολλοί τα λένε αφεντικά. Και γω αρχηγούς τα λέω, τελικός αρχηγός κλπ.

                          Ουφάδικο δεν λέγανε το μαγαζί με τα arcade;
                          Πάντως arcade είναι ο χώρος και όχι τα ηλεκτρονικά. Arcade είναι η στοά με μαγαζιά γενικά και στη συγκεκριμένη περίπτωση ο χώρος που έχει τα ηλεκτρονικά και συνεκδοχικά κατέληξε να σημαίνει και τα παιχνίδια.

                          Τη λέξη μπλιμπλίκια την αναφέραμε;
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #43
                            Ναι, προηγουμένως. Πώς θεωρείς ότι ετυμολογείται;

                            Comment


                            • #44
                              Πιστεύω πως πρόκειται για ονοματοποιία από τον ήχο που έκαναν (μπλικ, μπλικ, μπλικ;).
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • #45
                                Τα bosses από όσα ξέρω από μικρός , τα λέγανε και τζαμπουκάδες. Έπαιζα Shinobi στα ουφάδικα και στο τελικό boss λέγανε όσοι το παίζανε ''ρε μλκς κοίτα τσαμπουκάς;''

                                Ένα άλλο που θυμάμαι στο bubble bobble είναι το hurry up. Αν αργούσες να τελειώσεις το level, έβγαινε ένα invincible φαντασματάκι με κόκκινο μάτι και την ένδειξη hurry up. Φωνάζανε οι αποπίσω '' ρε μλκ τελείωνε θα σε φάει ο Χάρης.

                                Comment

                                Working...
                                X