Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ο καμπέρης κι άλλες λέξεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Και οι 2 εναλλακτικές που έδωσες (κάνω heal / θεραπευτώ) μου ακούγονται (όχι μόνο διαβάζονται) απείρως καλύτερες από το (όπως είπε ο Εβάνιος) εμετικό "χηλάρω". Θυμάμαι όταν παίζαμε με τον αδερφό μου μικροί co-op Zelda (μία ο ένας μια ο άλλος) φωνάζαμε "γιατρέψου γιατρέψου θα πεθάνεις" και δε μου φαίνεται ακόμα και σήμερα καθόλου παράταιρο
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #62
      Τι να σου πω αν το πεις σε κάνα multiplayer πάντως παίζει να νομίζουν ότι κάτι έπαθες IRL..

      Comment


      • #63
        Αν παίζεις το πρώτο παιγνίο με ξένους και το 2ο καπάκι με Έλληνες τα heaλάρω/oneshotαρα/sniper/healer κτλ. απλά σου βγαίνουν αυτόματα και είναι τελείως on-point ().
        Γενικά στα esports δεν υπάρχει language police, όταν μετράει το δευτερόλεπτο και η καθαρότητα στην συννενόηση όλοι οι λαοί τους αγγλικούς όρους χρησιμοποιούν γιατί είναι built-in () στο κεφάλι τους και δεν χρειάζεται να τους επεξεργαστούν.

        Comment


        • #64
          Τωρα που μου θυμισες αλλο ενα:

          πηκάρω - peek (οχι peak)

          πχ, "Μην πηκάρεις παιξε ταιμ"

          Comment


          • #65
            Εντάξει, όταν είσαι στο chat, θα χρησιμοποιήσεις την πιο σύντομη κατανοητή γραφή που υπάρχει. Συντομογραφίες, greeklish, συντομεύσεις λέξεων και δεν συμμαζεύεται. Σε forums / boards / social media κλπ, υπάρχει επίσης μία άλφα ανοχή σε συγκεκριμένες έννοιες. Δεν νομίζω δηλαδή να έχει κανείς μας πρόβλημα αν ξεκινήσουμε μία κουβέντα για το «cover system» που αναφέρθηκε παραπάνω. Όταν όμως πάμε σε «επίσημα» κείμενα ειδησεογραφικών σελίδων, εκεί υπάρχει πολύ λιγότερη ανοχή. Ναι μεν τα μαθαίνουμε στα αγγλικά, αλλά όταν φτιάχνεις με την ησυχία σου ένα ελληνικό κείμενο σε μορφή άρθρου που απευθύνεται σε Έλληνες, τότε επιβάλλεται να ξοδέψεις κάποια λεπτά επιπλέον από τον χρόνο σου για να εξαλείψεις ανοσιουργήματα όπως γιουζάρω, χηλάρω κλπ

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #66
              Μόνο προφορικά τα χρησιμοποιεις αυτα για συντομία, ούτε στο chat δεν τα γράφεις..

              Comment


              • #67
                Originally posted by Evans View Post
                Πάντως για να υπερασπιστώ λίγο και τον εαυτό μου (μιας και είμαι από αυτούς που γράφουν κατά κόρον με αγγλικά), ορισμένες φορές κάποια πράγματα απλώς έτσι τα μαθαίνεις. ΠΧ τα τελευταία 5 χρόνια ζω Αγγλία και όλη η βιβλιογραφία που χρησιμοποιώ για το διδακτορικό μου είναι (προφανώς) αγγλική, οπότε κάποιες έννοιες απλώς δεν τις γνωρίζω στα ελληνικά, ή δε μου έρχονται απευθείας στο μυαλό όσο γράφω. Για αυτό και δυσκολεύομαι εξάλλου να εξηγήσω στους γονείς μου τι στο καλό κάνω. Ορισμένα πράγματα φυσικά είτε δε μεταφράζονται, είτε δεν υπάρχουν επίσημες μεταφράσεις. Καλώς ή κακώς κάποιες επιστήμες (ή κλάδοι, αν δε θέλετε να μπούμε στο τρυπάκι της επιστήμης ) δεν έχουν αναπτυχθεί τόσο πολύ στην Ελλάδα ώστε να υπάρχει ένα ευρέως αποδεκτό σύστημα.

                Προσωπικά δε θα σκάσω αν κάποιος πει "cover system" αντί για σύστημα κάλυψης. Τα "γιουζάρω" κτλ όμως τα βρίσκω απλώς εμετικά.
                Θεωρώ τον προφορικό λόγο πολύ διαφορετικό πεδίο από τον γραπτό. Αυτά τα "χιλάρω", "εξπάρω" κτλ συνήθως στον προφορικό λόγο χρησιμοποιούνται, πάνω στην ταχύτητα του παιχνιδιού, όπου ο άνθρωπος απλώς θέλει να είναι γρήγορος και κατανοητός. Έχει ενδιαφέρον, αλλά όχι τόσο ενδιαφέρον όσο πιο πετυχημένες, αγαπήσιμες λέξεις σαν τον "καμπέρη", τα "μπλιμπλίκια" κτλ.

                Εσύ γράφεις πολύ αγγλικό αλλά είσαι gamer σε φόρουμ και όχι αυτοαποκαλούμενος συντάκτης σε σελίδα. Δεν είναι ανάγκη να διέπει μια γλωσσική συνέπεια το γραφτό σου, καθώς θες απλώς να επικοινωνήσεις. Η γλώσσα είναι ένα μέσο.

                Αντιθέτως πιστεύω πως ένας επαγγελματίας του λόγου (και ας είναι το gaming το αντικείμενό του, γιατί όχι) οφείλει να υπηρετεί και όχι να υπηρετείται από τη γλώσσα, να παίρνει πρωτοβουλίες, ρίσκα για τα οποία μπορεί να κριθεί... κανείς τους δεν το κάνει αυτό.

                Να επαναλάβω πως μόνο το enternity δίνει μια βαρύτητα στον λόγο που παράγει και, όταν δεν κάνει ασκήσεις ύφους, είναι ευχάριστη σελίδα για διάβασμα.
                Last edited by Raf; 07-07-2017, 01:48 PM.

                Comment


                • #68
                  Εννοείται ότι στο παιχνίδι χρησιμοποιείς αυτό που βολεύει περισσότερο, μιλούσα γενικότερα για το τι έχει τύχει να δω σε διάφορα φόρουμ (όπως και σε αυτό εδώ). Γενικά δε σκάω ιδιαίτερα με τη πιο χαλαρή χρήση του λόγου και συμφωνώ σε αυτό που λέτε ότι οι σοβαροί αρθρογράφοι θα πρέπει να είναι πιο προσεχτικοί στο πώς γράφουν. Απλώς πιστεύω ότι gaming related terms (πχ cover system) μπορούν να συγχωρεθούν (εξαρτάται και την περίσταση προφανώς).

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Εντάξει αυτά είναι σε φάση slang όταν παίζεις με φίλους δεν τα γράφεις πουθενά, πχ "Περίμενε λίγο να χηλάρω είμαι low", τι να πεις δηλαδή "περίμενε λίγο να θεραπευτώ είμαι low" Η εναλλακτική είναι να χρησιμοποιησεις την αγγλική λέξη κανονικά αν γινεται "περίμενε λίγο να κάνω heal είμαι low" που χρησιμοποιειται και αυτό πολύ συχνά.
                    δεν θα πεις να θεραπευτω, πολύ επισημο για παιχνιδι, θα πεις "περιμενε λιγο να γιάνω" εκ του γιαίνω/υγιαίνω δηλαδη θεραπεύομαι, γινομαι καλά

                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by BigBOSS View Post
                      δεν θα πεις να θεραπευτω, πολύ επισημο για παιχνιδι, θα πεις "περιμενε λιγο να γιάνω" εκ του γιαίνω/υγιαίνω δηλαδη θεραπεύομαι, γινομαι καλά

                      https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B...AF%CE%BD%CF%89
                      Και σου απαντάει ο συμπαίκτης από το chat "σιδερένος"
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #71
                        Η συγκομιδή της μέρας, πάμε.

                        Review #1

                        Εκεί όμως που ενδεχομένως πέσουν σαγόνια, είναι η 4Κ εκδοχή του παιχνιδιού που θα φέρει τον οπτικά προσδιοριζόμενο τεχνολογικό - φουτουριστικό οργασμό σε ταντρικά μάξιμα.
                        Εδώ ο γράφοντας ήθελε να κεντήσει, αλλά τα θαλάσσωσε. Τι είναι τα μάξιμα, και είναι περισσότερα από τα δικά μας μέγιστα;

                        ...καθένα από τα τρία συμπεριλαμβανόμενα παιχνίδια ήταν υπερπλήρες από content ευθύς εξαρχής. [...] Επίπεδα επί επιπέδων, με κυμαινόμενες - κατ’ επιλογή παίκτη - δυσκολίες κι ελεύθερη περιήγηση μεταξύ των τριών παιχνιδιών, συνθέτουν έναν λαβύρινθο από content από τον οποίο δεν προβλέπεται να βγείτε σύντομα [...] Άριστος τεχνικός τομέας, απρόσκοπτη βελούδινη κίνηση, ταχύτητες για τις οποίες δεν έχει φτιαχτεί το ανθρώπινο σώμα (ίσως και η ίδια ή συνείδησή του) και άπειρο content. [...] Άπειρο content, φανταστική παρουσίαση
                        Φαίνεται πως αγαπάει πολύ αυτή τη λέξη, οπότε δεν θα του το κρατήσουμε μανιάτικο.

                        Σίγουρα η εξαιρετική παρουσίαση είναι ένα ισχυρότατο treat
                        Καλά τα λέει. Τι να πεις, «ισχυρότατο κέρασμα»;

                        Κατά τ' άλλα ένα κείμενο ευχάριστο, με ρυθμό, πρέπει να πούμε.

                        Review #2

                        Την ίδια φαιδρότητα θα συναντήσετε και στους humans του Nex Machina που πρέπει να σώσετε
                        Εεε!

                        Η απελευθέρωση των ανθρώπων πρέπει να γίνει γρήγορα πριν τους απορροφήσουν οι μηχανές συνεπώς το σωστό timing είναι ο κυρίαρχος παράγων σε όλο το παιχνίδι.
                        Τρελαίνομαι για αγγλικούρες πλάι σε αρχαϊκούρες.

                        Αυτό σημαίνει ότι μπορείτε να σκοτώσετε και bosses με το main gun σας, απλά θα σας πάρει περισσότερη ώρα
                        ...όπως επίσης και πλάι σε πληθυντικούς ευγενείας.


                        Το Nex Machina λοιπόν συνδυάζει την απαραίτητη αποφόρτιση από το καθημερινό άγχος με την στρατηγική σκέψη, την βελτίωση των ρεφλέξ
                        Ποιων ρεφλέξ; Των φωτογραφικών μηχανών;

                        Τα secrets είναι ουκ ολίγα από level σε level
                        The cringe!

                        Comment


                        • #72
                          MAΛΑΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #73
                            Το έστειλα σε pm στον Raf, αλλά πιστεύω είναι κάτι που πρέπει να δείτε όλοι σχετικά με τα παραπάνω. Αυτό είναι ένα κείμενο που μου έστειλε άτομο να το βάλω στο site και όταν του είπα ξεκάθαρα ότι πρόκειται για σκουπιδαριό, πήγε να μου βγει και από πάνω. Πρόκειται για review του Nioh που όπως είναι λογικό, δεν ανέβηκε στο site πριν προσπαθήσω να του κάνω κάποιο λίφτινγκ.

                             
                            Πέρασαν κι όλας 16 χρόνια απο το 2001 (ONIMUSHA), ήταν τότε που είχαμε βυθιστεί για τα καλά στον κόσμο τής μεσαιωνικής ιαπωνίας, ήταν τότε που είχαμε πάρει στα χέρια μας την κατάνα μας, απο τότε ίσως να έχουν αλλάξει πολλά.. ίσως όμως και να μην έχει αλλαξει και τίποτα..

                            Βρισκόμαστε στην μεσαιωνική ιαπωνία του 1600.. Eνας πόλεμος μαίνεται μεταξύ των φατριών, αναμεσά τους ενας σαμουράϊ ερχόμενος απο την δύση, το όνομα του William Adams.. Καλώς ήρθατε στο NIOH.
                            Η ιστορία μας μιλάει για μια βεντέτα του ήρωα μας και εναν άσπονδο εχθρό του, η μάλλον καλύτερα.. τον δαίμονά του, το όνομα αυτού, Kelley.. Βρισκόμαστε σε μια εποχή εχθροπραξιών και αίματος, μια εποχή όμως η οποία εχει γίνει πρόσφυρη για τους δαίμονες Yokai οι οποίοι βρήκαν την ευκαιρία να εισβάλουν στον κόσμο των θνητών, ο William λοιπόν μαζι με την βοήθεια των συμμάχων του θα προσπαθήσουν να αντιμετωπίσουν απο κοινού την επίγεια αυτη απειλή. Παρότι το σενάριο ειναι καθαρά προιόν φαντασίας, θα συναντήσουμε αρκετές ιστορικές μορφές την φεουδαρχικής ιαπωνίας, κάτι που σίγουρα θα εκτιμήσουν οι φίλοι της χώρας του Ανατέλλοντος Ηλίου..


                            Το NIOH έχει δανειστεί πολλα στοιχεία απο το BLOODBORNE, απο την αρχη και με τα πρώτα πατήματα στα κουμπιά σας θα βρείτε τις ομοιότητες στο dodge και οχι μονο. Ο κόσμος και τα όπλα απο την αλλη σε πολλα σημεία θα σας θυμήσουν το ONIMUSHA, και ενα δικό τους παιδί.. το Ninja Gaiden. Ενω το loot είναι βγαλμένο απο τον κόσμο του DIABLO. Ολα αυτα μαζί με τον ήρωα του WITCHER θα συνθέσουν οσο κι αν σας κανει εντύπωση ενα εξαιρετικό σύνολο στόν κόσμο του NIOH..
                            Στο οπτικό μερος υπάρχει η επιλογή για 60 ή 30fps, και για action ή movie mode, εγώ επειδη πολυ απλα δεν μπορώ να φανταστώ καποια αλλη επιλογή πέρα απο το action mode, θα κάνω την κριτική μου βασισμένος σε αυτή την επιλογή, και τι εννοούμε action mode;; Για όσους λοιπόν δεν γνωρίζουν το παιχνίδι δίνει την δυνατότητα να επιλέξετε από το μενού επιλογών μεταξύ του Movie mode, και του Action mode, δηλαδή αν θέλετε ομαλότερο framerate ή αν θέλετε υψηλότερη ανάλυση. Νομίζω πως οταν μιλάμε για τέτοιου είδους παιχνίδι, με τόσο έντονες και γρήγορες μαχες, η επιλογή ειναι μονόδρομος.. Δυστυχώς ομως τα παιχνίδι θυσιάζει τεράστιο κομμάτι απο την ανάλυση του (ακόμη και στο PS4 PRO) για να αποδώσει ενα σταθερό fps, και ρίχνει αρκετά την ανάλυση χωρίς όμως αυτό να επιρεάζει καθόλου μα καθόλου την όλη μαγική εμπειρία.
                            Ο ήχος αν και δεν ειναι το δυνατό του σημείο, δεν προβληματίζει. Η μουσική ειναι καθαρή χωρίς να έχει «στιγμες» ενω οι διάλογοι είναι απλοί και λιτοί με τα Ιαπωνικά να κυριαρχούν.

                            Φτάσαμε λοιπόν και στα του gameplay τωρα, Ξεκινάμε.. Το Nioh ειναι ενα καθαρό αυθεντικό hack & slash rpg, ασπίδα μπορεί να μην έχεις αλλα αυτο δέν θα σε εμποδίσει να καταφέρεις να κρατήσεις την αμυνά σου με το L1. Eνα πράγμα που με ενόχλησε πολύ εμένα προσωπικά και ακομα δεν εχω καταλάβει τον λογο, ειναι με την μπαρα της αντοχής η οποία λειτουργεί κατα κάποιον τρόπο με το σύστημα της λογικής του reload στο Gears Of War, δηλ με ένα άριστο timing και πατώντας το R1 έχεις κάνει (Pulse Ki) ανάκτηση σε ενα μεγάλο κομμάτι της αντοχής σου (Ki), αν όμως δεν τα καταφέρνεις καλα, οταν αυτή τελειώσει και ξεχαστείς συνεχίζοντας να κανεις επιθέσεις η δεχτείς κάποιο χτύπημα ο παίχτης μπαίνει σε ενα freeze mode το οποίο θα σας στοιχίσει ΧΙΛΙΑΔΕΣ θανάτους.. Οπως λοιπόν καταλάβατε, ενω είσαι μεσα σε μια μάχη, είτε αυτη είναι boss είτε σε αρκετές περιπτώσεις 3-4 μαζεμένοι εχθροί και σε βαράνε, εσυ θα πρέπει να έχεις ακόμα ενα πρόβλημα στο κεφάλι σου.. Επίσης άλλο ενα μελανό σημείο, ειναι το latency.. Μολις βρεθείτε σε κάποια βαριά μαχη η ανταπόκριση του παίχτη στις εντολές σας μπορεί να σας στοιχίσει ακριβά. Ακόμη κι αν η επιλογή μου ήταν το action mode, αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα με το dodge, και βρέθηκα πολλές φορές εκτεθειμένος απο το παιχνίδι. Μεχρι αυτη την στιγμή λοιπόν που γράφω αυτο το κείμενο και με το Day One patch να έχει περαστεί στο παιχνίδι, το πρόβλημα δεν εχει επιλυθεί. – Το παιχνίδι δεν ειναι δύσκολο στίς περισσότερες απο τις βασικές αποστολές, με λίγο φυσιολογικό φαρμάρισμα δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα.. Τα προβλήματα ομως αρχίζουν οταν μπείτε στην μάχη με τα αφεντικά, εδω ολα αλλάζουν, οι μάχες σε πολλές πριπτώσεις είναι άδικες και άνισες κατι που υποδηλώνει πως το παιχνίδι ειναι φτιαγμένο για co-op mode. Εγω δυστυχώς έπαιξα σχεδόν ολο το παιχνίδι μόνος μου και μπορώ να πω πως έφτασα πολλες φορές στο σημείο να κανω rage quit.. Δεν ειναι όλες οι μάχες ετσι (δεν θα μπορούσαν να ειναι άλλωστε) αλλα αρκετές απο αυτές ειναι φτιαγμένες για παίχτη σε τρομερά μεγαλύτερο Level, η για co-op. Yπάρχουν περιπτώσεις που ΝΑΙ θα κάνει επίθεση το boss και θα κόψει ΟΛΗ την life, σε πολύωρη μάχη μπορείς να χάσεις με ενα μονο hit, επειδή απλα δεν πρόλαβες να ξεφύγεις, η freezαρε ο παίχτης απο την stamina (ki). Σε αυτή την περίπτωση όσοι έχετε παιξει Dark Souls θα συναντήσετε κατι πολύ γνώριμο, δηλ τον «τάφο» σας, οπου και θα μπορέσετε να σηκώσετε ξανά τα «amrita» που είχατε συλλέξει. Ενα ακόμη πολύ σημαντικό στοιχείο το οποίο εχει κάποια σύνδεση με την σειρά της From Software είναι οι «τάφοι» αλλον παιδιών που παίζουν το παιχνίδι και την αλληλεπίδραση που έχετε πάνω σε αυτούς. Στήν σειρά Souls μπορούσατε να πατήσετε επάνω σε αυτούς και να δείτε τις τελευταίες στιγμές τους. Αντίθετα στο Nioh μπορείτε να πατήσετε επάνω σε αυτούς και να δώσετε μια μαχη μαζί τους, και αν τα καταφέρετε η ανταμοιβή σας θα είναι πλουσιοπάροχη.

                            Τα όπλα που θα βρείτε στο παιχνίδι είναι πάρα πολλά, κάποια απο αυτα ειναι τόξα, τουφέκια, σπαθιά, τσεκούρια, σφυριά, κανονάκια, spears, και πολλές, πολλές κατάνα, μονές η ακόμα και διπλές.. Έχετε την επιλογή να διαλέξετε πως θέλετε εσείς να πολεμάτε, μπορείτε να επιλέξετε κρατώντας το R1 και Τρίγωνο high stance, με τετράγωνο mid stance,και με το Χ low stance. Σε Low stance ο παίχτης χτυπάει με πολύ γρήγορο ρυθμό και κάνει μαζεμένα πολλα hit, ενώ σε High stance μπορεί να κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά αλλα αυτο κοστίζει και στήν αντοχή σας.. Είναι σίγουρο πως θα χρειαστεί πολλές φορές να κάνετε την επιλογή σας μέσα στο παιχνίδι. Το loot απο την άλλη είναι ακατάπαυστο και χωρίζετε (για την αρχή) σε 4 κατηγορίες, Λευκα < Κίτρινα < Μπλέ < Μοβ. Αν όμως είσαστε μερακλήδες και θέλετε να πάτε τον παίχτη σας σε άλλο επιπεδο, μόλις τελειώσετε το παιχνίδι μπορείτε να κάνετε ένα «άτυπο NG+» και λέω άτυπο γιατί ουσιαστικά δέν ειναι ακριβώς το NG+ που έχουν αλλα παιχνίδια, απλά μπορείτε να παίξετε κάποιες αποστολές ξανά με αρκετά μεγαλύτερη δυσκολία (κάτι σαν το Division) και όχι όλο το Story απο την αρχή. Με αυτό τον τρόπο θα συλλέξετε και τα Πράσινα οπλα τα οποία ειναι και τα ανώτερα σε σπανιότητα. Τα όπλα λοιπόν χωρίζοντε σε: Common, Uncommon, Rare, One of a Kind, και Divine items. Το Nioh δέν ειναι ενα Open World παιχνίδι. Είναι ένα παιχνίδι που σε οδηγεί αυτό εκει που θέλει περνώντας τις δοκιμασίες που θα σου βάλει. Οσοι έχουν παίξει καποιο απο τα Souls παιχνίδια καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοω, επειδη είναι ακριβώς αυτο που γράφω.. Αν κάποιος περιμένει πως θα πάρει τον William και θα τον πάει απο την ανατολή στην δύση, να το ξεχάσει.. Ολα τα level στο τέλος τους κρύβουν και ενα Boss, αλλά πάντα πρίν απο αυτο θα υπάρχει και ενα Shrine σε περίπτωση που δεν τα καταφέρεις να συνεχίσεις απο εκεί. Φυσικά για να μπορέσεις να συνεχίσεις απο εκει και να μην κάνεις όλη την περιοχή, θα πρέπει να έχεις βρεί και το Shortcut που ενώνει το Shrine με το Boss.. Οι Sub mission είναι και αυτές απο την μεριά τους μοναδικές και κρύβουν πολλές εκπλήξεις, και πολλές διαφορετικές αποστολές στις οποίες δεν θα ήθελα να αναφερθώ για να μην δώσω Spoiler σε κανέναν. Το μόνο που μπορω να πώ ειναι πως για εμένα κρύβουν το 75% του παιχνιδιού.. Απο την άλλη υπάρχουν και οι Twilight mission οι οποίες θέλουν πολύ μεγάλη υπομονή αφού το επίπεδο ανεβαίνει αισθητά. Να μήν ξεχάσω να αναφέρω πως για να τα κάνετε όλα αυτα, θα χρειαστείτε το λιγότερο 100 ωρες. – Το UI είναι υπέροχο και σε εξαιρετικό βαθμο συμμαζεμένο και όμορφο. Απο την πρώτη στιγμή που θα πατήσετε το tach pad θα νιώσετε οτι «το έχετε ξαναδουλέψει». Οι επιλογές που έχετε να κάνετε είναι άπειρες σε κάθε μία απο αυτές. Ολο το leveling χωρίζετε σε 3 περιοχές, μία απο το μενού του παίχτη, η οποία ειναι και η πιο απλή και θα σας βοηθήσει να επιλέξετε το build και οχι μονο του παίχτη σας, μια απο τα bonf εχμμμ shrines ήθελα να πώ, στα οποία με τις souls εε αντε πάλι.. amrita θα μπορείτε να ανεβάσετε το level σας, ενώ θα μπορείτε να ανταλλάξετε και τα items σας σε μια απο τίς πολλές επιλογές που θα βρείτε, είτε με amrita είτε με λεφτά. Η τελευταία επιλογή είναι ΜΟΝΟ μέσω του χάρτη (απο τον οποίο επιλέγετε τις αποστολές σας story, sub & twilight) όπου μπορείτε να πατήσετε στο σπιτάκι σας και να μιλήσετε με «την» blacksmith για να μπορέσετε να κάνετε craft τα οπλα σας αλλα και πολλά.. πολλα. Αλλα πράγματα.

                            Λοιπόν… Το Nioh αναμφίβολα είναι ένας πολύ μεγάλος υποψήφιος τίτλος για το παιχνίδι της χρονιάς, η τουλάχιστον για το καλύτερο RPG μιάς και μιλάμε για μια κατά τα φαινόμενα πολύ δυνατή απο κυκλοφορίες χρονιά.. Η KOEI μαζί με την Team Ninja μας αφήνουν κληρονομιά ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, για να μην πώ καλύτερα μας δίνουν την ελπίδα για μια μεγάλη επιστροφή τής Team Ninja στίς επιτυχίες, κάτι που και η ίδια ήθελε πολύ. Χαίρομαι πολύ που βλέπω μία προσωπική μου αγάπη (Dark Souls, Bloodborne) να έχει επηρεάσει τόσο πολυ την βιομηχανία, και επίσης που βλέπω ένα παιχνίδι που πατάει στα χνάρια του Bloodborne να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και να ανεβάζει τον πήχη για τον ανταγωνισμό....


                            Δεν έχω αλλάξει τίποτα εδώ.

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Grimmtak
                              δεν ανέβηκε στο site πριν προσπαθήσω να του κάνω κάποιο λίφτινγκ.
                              Βλέπω τι έκανες εδώ.

                              Edit: Ερώτηση, σε ποιο σάιτ ήταν να ανεβεί;
                              Last edited by Raf; 07-07-2017, 08:38 PM.

                              Comment


                              • #75
                                gamespace. Το γνωρίζω πως δεν μας ξέρει κανείς

                                Comment

                                Working...
                                X