Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nier: Automata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ένα μικρό fun fact για να περάσει η ώρα. Στην Ιαπωνία το original Nier κυκλοφόρησε σε δύο εκδοχές, το Nier Gestalt και το Nier Replicant που είναι το canon. Τα δύο παιχνίδια είναι σχεδόν ίδια, με τη διαφορά πως στο Gestal όσων αφορά τους πρωταγωνιστές δεν είναι αδερφός και αδερφή, αλλά πατέρας και κόρη. Αυτό έγινε για έχει καλύτερη υποδοχή το παιχνίδι από το κοινό της δύσης. Θέλω να καταλήξω πως η σχέση που έχει το Original Nier με το Automata, είναι κρυμμένη σε αυτούς του δύο υποτίτλους. Καλό διάβασμα όταν τελειώσεις τον τίτλο. Περιμένω εντυπώσεις για character development της 2Β μετά την εισαγωγή και 9S μετά το τέλος και των υπόλοιπων main endings.

    Comment


    • #47
      Το γνώριζα αυτό που γράφεις Grimm, το είχαμε συζητήσει μάλιστα εκείνη την περίοδο σαν κινηση να πιάσουνε με το Replicant το ιαπωνικό κοινό με τον πιο εφηβο πρωταγωνιστή και το δυτικό κοινό με το Gestalt ;) Φανταζόμουν πως κάποια σχέση θα υπάρχει... Σίγουρα θα τα τσεκάρω μετά το τέλος του τίτλου ;)
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #48
        Ένα μικρό fun fact για να περάσει η ώρα. Στην Ιαπωνία το original Nier κυκλοφόρησε σε δύο εκδοχές, το Nier Gestalt και το Nier Replicant που είναι το canon. Τα δύο παιχνίδια είναι σχεδόν ίδια, με τη διαφορά πως στο Gestal όσων αφορά τους πρωταγωνιστές δεν είναι αδερφός και αδερφή, αλλά πατέρας και κόρη. Αυτό έγινε για έχει καλύτερη υποδοχή το παιχνίδι από το κοινό της δύσης. Θέλω να καταλήξω πως η σχέση που έχει το Original Nier με το Automata, είναι κρυμμένη σε αυτούς του δύο υποτίτλους. Καλό διάβασμα όταν τελειώσεις τον τίτλο. Περιμένω εντυπώσεις για character development της 2Β μετά την εισαγωγή και 9S μετά το τέλος και των υπόλοιπων main endings.

        Γιατί είναι το Replicant cannon; Αυτό έχω παίξει αλλά νομίζω δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό αν η σχέση των χαρακτήρων διαφέρει.
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • #49
          54 ώρες route C.

           
          To game θα μου προκαλέσει κατάθλιψη δεν υπάρχει περίπτωση. Είμαι αρκετά μετά τον θάνατο της 2Β( που επί της ουσίας από ότι κατάλαβα περναει την μνήμη της στην A2. Ο 9S μου φαίνεται πως΄εχει πάρει τον δρόμο χωρίς γυρισμό προς την σχιζοφρένεια/ τρέλα/ ψυχωση. Έσπασε κάτι μέσα μου, όταν στη μάχη στο tower τον βλέπεις να φθείρεται σιγά σιγά( shut up!! shut up! Εξαιρετική δουλειά πραγματικά. Η A2 είναι φοβερή εξέλιξη της 2B στη μάχη και ακόμη και στο boss στην desert( μου τα χάλασε λίγο η camera, χαοτική λίγο η μάχη δεν ξέρω πως θα την έβγαζα στο very hard)μου άρεσε πάρα πολύ. Ελπίζω το επόμενο ποστ να είναι των τελικών εντυπώσεων.


          EDIT:
          Μέχρι να το τελειώσω θα έχω πάθει κατάθλιψη... Περιγραφή τελευταίου session με ένα κομμάτι...
          Last edited by Sinclair; 10-02-2018, 12:28 AM.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #50
            Τελος+πλατινουμ( αγοραστό αν και θα το παλέψω για το 100% σε πιο χαλαρούς ρυθμούς)

            Ending C+D+E και αποκατάστασις πάντων.

             
            Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα πως το παιχνίδι θα τελείωνε με ένα ελπιδοφόρο μήνυμα. Μπράβο στον Taro με έκανε να νοιάζομαι για τους ήρωες, το σύμπαν και όλους τους χαρακτήρες μέχρι τέλους. Ειδικά η Devola και Popola με την ιστορία τους είναι εξαιρετικοί χαρακτήρες... Επίσης οι αναμενόμενες αποκαλύψεις και plot twists, που τις περιμένουμε λίγο πολύ, δεν είναι οι πιο μεγάλες αποκαλύψεις( πχ κάπου στο Intel υπάρχει η πληοροφορία για το τι είναι τα black boxes και συνεπώς που βασίζεται η κατασκευή των Androids) Γενικά στο τέλος της ημέρας το μνμ που διέπει όλο το game πέραν της εξέλιξης, είναι το ζήτημα της ενσυναίσθησης και το πως αυτή διαχωρίζει εν τέλει το τι έχει ψυχή/ συνείδηση από το τι δεν έχει-σαφώς εκτό των όποιων ψυχολογικών παρεκκλίσεων( αυτό το ζήτημα ουσιαστικά απασχολεί και το μυθιστόρημα του Phillip K Dick που βασίστηκε και το αριστουργηματικό Blade Runner)

            Εν τέλει εξαιρετική δουλειά, θεωρώ πως σαν game θα μπορούσε μόνο να ειπωθεί η συγκεκριμένη ιστορία και να έχει τον συγκεκριμένο αντίκτυπο( σε μένα και σε πολύ κόσμο από ότι φαίνεται οπότε είναι μάλλον επιτυχημένο το εγχείρημα)και σίγουρα ένας από τους σημαντικότερους τίτλους του 2017. Goty αναγκαστικά με το μυαλό και την διασκέδαση αλλά και σαν εμπειρία βάζω το Breath of the Wild, από την άλλη σαν σενάριο/συναισθηματικό αντίκτυπο/ χαρακτήρες κτλ χαλαρά Nier( αν και αγάπησα και το FF 15)
            Παίξτε το και αφιερώστε χρόνο να δείτε side missions, διαβάστε Intel, μάθετε το Hacking, παίξτε στο Hard( εκτός της εισαγωγής) κι ας βρίσετε το πρώτο 10ωρο( άλλωστε το healing είναι broken τα items είναι πάμφθηνα) Εμπειρία.
            Last edited by Sinclair; 13-02-2018, 08:50 PM.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #51
              Γι'αυτο και εγω ανεφερα το electric sheep μιας και επισης πιστευω οτι το παιχνιδι σταδιακα και με το δικο του τροπο προσπαθει να σε παει εκει, παινοντας το τελειως ξεχωριστα το θεμα. Overall συμφωνω σε ολα και χαιρομαι παρα πολυ που εν τελει σου αρεσε. Γενικα ο τιτλος εχει παρα πολυ ψωμι αν θες να τον ψαξεις μεχρι το τελος, εγω επαιξα αρκετα και περα απο το platinum και γενικα θεωρω οτι εγινε παρα πολυ καλη δουλεια τοσο στο νοημα που ηθελε να περασει οσο και στον τροπο με τον οποιο διαλεξε να το περασει. Goty και εγω δεν ξερω αν θα το εβαζα αλλα απο την αλλη θεωρω οτι σε βαθος χρονου ισως παρει μεγαλυτερη διακριση δεδομενης της σημασιας του. Ειναι παιχνιδι που πρεπει να κατσει μεσα σου, στον καθενα προσωπικα και στην βιομηχανια σαν συνολο. Χαιρομαι επισης επειδη μετα απο αυτο το παιχνιδι ισως δωσουν στον Taro περισσοτερα assets προκειμενου να φερει σε περας πραγματα που εχει στο μυαλο του.

              Τελος μιας και μιλησες για Goty, δεν ξερω τι εχεις απο εδω και περα στο προγραμμα αλλα μιας και εχεις παιξει BotW και Nier θα ελεγα οτι το επομενο και τελικο μερος των 3 παιχνιδιων που θα εβαζα σαν must για να δει κανεις ειναι το Horizon, αυτο ειναι το προσωπικο μου 2017 goty και παροτι δεν εχω ασχοληθει ακομα με BotW και παροτι ερχεσαι απο αυτα τα 2 παιχνιδια (και με οτι αλλο ακολουθησει απο εδω και περα) ειμαι πληρως confident οτι θα σου φανει επισης ξεχωριστη εμπειρια.

              Comment


              • #52
                Για το Nier μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες και το πιστεύω ακράδαντα αυτό. Έχει συνδυάσει εξαιρετικά και διακριτικά αναφορές από διάφορα μέσα( όπως εύστοχα αναφέρατε κι εσεις)αποφεύγοντας, κατά την αποψή μου, το pretentiousness άλλων τίτλων. Πιστεύω κι εγώ πως σε βάθος χρόνου θα είναι ένας σημαντικός, πιθανώς τίτλος σημείο αναφοράς σαν σύνολο, όπως πχ κάποια jrpgs από την golden era. Φέρνει αρκετά σε τίτλους που τολμούσε μια περίοδο να βγάλει η Squaresoft και είχαν και μια Α ποιότητα( πιθανώς βέβαια να γράφαμε το ίδιο για το Drakengard αν το είχε αναλάβει άλλη ομάδα ανάπτυξης, who knows?)



                Κοίταξε έχω πολύ πράγμα στο περίμενε... ενδεικτικά Yakuza 0, Witcher 3+DLCs, Horizon Zero Dawn, Nioh είναι τα πρώτα που έχω στην λίστα αναμονής και σε αυτά δειλά δειλα ξεπρόβαλε και το SotC Remastered. Με το Nier δεν έχω ξεμπερδέψει ακόμη( κάποια weapons, ελάχιστα quests και το DLC), αλλά το επόμενο δεν ξέρω ειλικρινά ποιο θα είναι στην παρούσα φάση...

                Από την άλλη το Horizon προσωπικά μιλώντας μου άρεσε πάρα πολύ εξαρχής, σαν αισθητική ειδικά αλλά και σαν concept... Το ζήτημα είναι πως μετά το Breath of the Wild, δεν μπορούσα να παίξω άμεσα open world game( γενικά το ζήτημα της αλληλεπίδρασης και του immersion στον κόσμο που σου δίνει το BotW- εγώ θα πω και το Phantom Pain- είναι δύσκολο να το βρεις σε άλλο τίτλο, όπως παρόμοια άποψη έχω ειδικά για το traversal αλλά και το αίσθημα της εξερεύνησης και για το Xenoblade X) Επίσης από γνώμες που αντάλλασσα με τον moogle ενώ έπαιζε το Horizon, μου έδειχνε πόσο όμορφο είναι και πόσο καλό game είναι, αλλά πώς υπάρχουν θέματα που το BotW τα έχει λύσει. Επίσης όλο αυτό το praise για το Breath of the Wild μπορεί να γυρίσει μπούμεραγκ για πολύ κόσμο, λόγω πιθανώς εξωπραγματικών απαιτήσεων. Ωστόσο ειδικά σε σένα πιστεύω θα σου αρέσει πάρα πολύ.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #53
                  Το αγορασα προσφατα και το ξεκινησα κι εγω αυτο. Δυστυχως οι πρωτες εντυπωσεις που μου αφησε ηταν μετριες. Γραφικα πιο κατω κι απο PS3, κακος σχεδιασμος με πολλους αδειους χωρους, gameplay κλασικου action/adventure. Η ιστορια φαινεται πιο ενδιαφερον, ελπιζω να εξελιχθει καλυτερα αργοτερα μη το παρατησω.

                  Comment


                  • #54
                    To tsimpisa kai egw me thn prosfora sto steam. Mexri stigmhs poly to goustarw an kai sumfwnw oti oi xwroi einai adeioi alla auto pisteuw egine gia na dixei post apocalyptic fash. To OST ta spaei ,to gameplay einai wraia alla ginete ligo epanalambanomeno kai h istoria exei endiaferon .

                    Comment


                    • #55
                      Καλυτερεψαν οι εντυπωσεις μου για το παιχνιδι. Αν ηταν λιγο μεγαλυτερο, με καλυτερο σχεδιασμο και γραφικα πχ σαν το Horrizon, θα ποδοπατουσε κατω το Zelda! Σαν ιστορια το κανει ηδη. Και το gameplay μπορουσε να ξεχωριζε κι αλλο, μη θυμιζει Devil May Cry και Kingdom Hearts.

                      Comment


                      • #56
                        Σας ιστορία είναι τόσο δύσκολο να πατήσει κάτω το Ζέλντα;
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #57
                          Αυτο λεω, σαν ιστορια ποδοπαταει ηδη κατω το Zelda. Αν εκμεταλλευοταν τις δυνατοτητες της κονσολας στο επακρον με γραφικα αυτης της γενιας, θα μιλουσαμε για αριστουργημα και ισως γινοταν περισσοτερο γνωστο. Μακαρι να βγαλουν sequel απο μεγαλυτερη εταρεια αυτη τη φορα.

                          Comment


                          • #58
                            exei aperia sub quests kai niwthw overwhelmed mporw kapia na ta teliwsw se alo run?
                            Last edited by Soldier76; 24-03-2018, 11:49 PM.

                            Comment


                            • #59
                              Όχι μετά από ένα σημείο χάνονται. Περίμενε απλά να πάρεις το fast travel. Αξίζουν και με το παραπάνω.

                              Comment


                              • #60
                                In this Yoko Taro interview, Tyler Treese spoke to the NieR: Automata director about his design philosophy, Instagram, and much more for an hour.

                                Comment

                                Working...
                                X