Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nier: Automata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    22ωρες πλέον μόλις χωρίστηκα από τον 9S. 28 ή 29 level με αρκετά sidequests ολοκληρωμένα. Σχεδόν ό,τι άνοιγε το έκανα αμέσως./
    Μέχρι στιγμής δεν πρόκειται gameplay wise για την σποκάλυψη που περίμενα. Είναι ένα αξιοπρεπές action rpg με σχετικά καλό battle system. Στα boss fights κάτι γίνεται... Στα απλά fights με εχθρούς, η στρατηγική πάει περίπατο, απλώς παίζει ρόλο το πόσο υπομονή έχεις να κάνεις evade( που έχει πολύ γενναιοδωρία όσον αφορά τα invincibility frames ειδικά με το range+)και να κάνεις σιγά σιγά dmg( τους gold δεν τους πάλεψα τους άφησα στην ησυχία τους, δε θα κάτσω μισή ώρα να κάνω chip dmg έλεος)
    Γενικά πολύ επανηλψιμότητα των εχθρων μέχρι στιγμής, το ότι στο hard το lock on απενεργοποείται είναι τραγική απόφαση imo( ειδικά από τη στιμή που η κάμερα δεν είναι και για σεμινάριο), γιἀυτό πλέον για μένα το normal είναι μονόδρομος.
    Οι sidequests κάτι πάνε να κάνουνε μερικές φορές, αλλά το αίσθημα συμπάθειας που προσπαθούν να σου γεννήσουν χάνεται μέσα στο frustration του fetching, και της συνοδεάις NPCs που δεν πρέπει να πάθουνε dmg... Μέχρι στιγμής στο Forest Kingdom πέτυχα έναν NPC που πραγματικά ήταν πετυχημένος ο τρόπος με τον οποίο αλληλεπιδράς και το πώς αποτυπώνεται ο χαρακτήρας του( προσωπικά μιλώντας σχεδόν συγκινήθηκα) Κάτι τέτοιες στιγμές είναι που αξίζουν για μένα στον τίτλο... Ειδικά το Forest Kingdom με το φανταστικό κάστρο ήταν λόγος που με έκανε να αναθαρρήσω.
    Από την άλλη, χωρίς να θέλω να κάνω spoiler, τα 2d shmup sections είναι πολύ μέτρια... Δεν έχουν καμμία σχέση καν με αξιοπρεπές shmup... Τα hitboxes των mechs/ bullets είναι τελείως άκυρα με αποτέλεσμα τα όποια "bullethell" attacks απλώς να αυξάνουν το frustration.( βσκ απλώς κρατάς πατημένο το R1 και κάνεις melee attacks με ένα πολύ πολύ βασικό evade σε απόλυτα προβλέψιμα patterns) Επιπλέον οι μηχανισμοί δανεισμένοι άπο radiant silvergun/ Ikaruga απλώς δεν βρίσκουν σωστή εφαρμογή... Το secion που έβγαλα στην Flooded City κρατούσε υπερβολικά πολύ και ήταν imo πολύ βαρετό από ένα σημείο και έπειτα.
    Επίσης δεν ξέρω για εσάς, αλλα παρατήρηασ πως τα περιβάλλονται είναι( εκτός του Forest Kingdom) πολύ άδεια και με κάποιες εξαιρέσεις, αρκετά μουντά... Μεγάλοι κενοί χώροι, με τους ίδιους εχθρούς διασκορπισμένους για να σπάει η όποια μονοτονία-οι οποίο από ένα σημείο και μετά ακόμη και στο hard είναι cannon fodder. Πολλά σημεία που νομίζεις πως χωράς να περάσεις ή να εξερευνήσεις πχ σε πολυκατοικίες που είναι απλώς invisible walls etc...
    Εν κατακλείδι; Μέχρι στιγμής καλό/αξιοπρεπές action jrpg αλλά ως εκεί...
    Το όλο ζήτημα androids/ lifeforms/ robots/ machines ελπίζω να κάνει κάτι εκπληκτικό στο τέλος γιατί το Do androids dream of electric sheep? δεν το φτάνει ούτε στο ελάχιστο...
    Μουδιασμένος ελαφρά προς το παρόν, συνεχίζω...
    EDIT:
    To ΟST έχει τις στιγμές του, αλλά αυτά τα φωνητικά και τα επαναλβανόμενα κομμάτια από ένα σημείο και μετά με σπρώξανε να βάλω δική μου μουσική υπόκρουση στο background... Από την άλλη, όταν το OST γίνεται καλό, γίνεται πραγματικά καλό.
    Last edited by Sinclair; 25-01-2018, 11:17 PM.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #32
      Σε οτι αφορα το bs μην περιμενεις να βελτιωθουν ιδιαιτερα τα πραγματα (στο 1ο και στο 3ο σεναριο). Οσο παιζεις στο normal, παροτι οι επιλογες ανοιγουν δεν θα τις χρησιμοποιησεις ποτε, το παιχνιδι θεωρητικα βγαινει πατωντας ενα κουμπι συνεχεια. Το αναφερω διοτι το ιδιο προβλημα ειχα και εγω σε οτι αφορα το πως ενιωθα. Το hard σε τεσταρει πολυ περισσοτερο και εκει ειναι που το παιχνιδι αρχιζει και θυμιζει καλους τιτλους της platinum ωστοσο το θεμα ειναι οτι επειδη φευγει το lock on παιζεις στην πραξη ενα αλλο τιτλο. Δεν ξερω τι να σου προτεινω, με δοκιμες θα βρεις τι σε ευχαριστει περισσοτερο, εγω ταιριαξα περισσοτερο με το hard και εχω αναφερει και στα προηγουμενα post οτι το bs ειναι στα θετικα ή στα αρνητικα σημεια του παιχνιδιου αναλογα με τη δυσκολια που διαλεγεις (συμφωνω βεβαια οτι δεν επρεπε να υπαρχει τετοιο spike, στην ουσια δεν ειναι καν spike αλλα αλλαγη της ολης δομης).

      Το 2ο σεναριο το αφηνω απεξω διοτι παιζει διαφορετικα.

      Στα boss fights κάτι γίνεται... Στα απλά fights με εχθρούς, η στρατηγική πάει περίπατο, απλώς παίζει ρόλο το πόσο υπομονή έχεις να κάνεις evade( που έχει πολύ γενναιοδωρία όσον αφορά τα invincibility frames ειδικά με το range+)και να κάνεις σιγά σιγά dmg( τους gold δεν τους πάλεψα τους άφησα στην ησυχία τους, δε θα κάτσω μισή ώρα να κάνω chip dmg έλεος)
      Ολους αυτους τους εχθρους θα τους εχεις one shot οταν αναλαβει δραση ο 9S οποτε μην ασχολεισαι τωρα. Στην αρχη θα σου προκαλεσει αναμεικτα συναισθηματα η ταιραστια αλλαγη στο gameplay που προσφερει αυτο το σεναριο, αλλα προσωπικα ισως να μου αρεσε περισσοτερο το πως παιζει αυτος ο χαρακτηρας απ' οτι οι αλλοι 2.

      Σε οτι αφορα τις περιοχες, αν δεν σε κερδισαν τα amusement park και forest kingdom δυστυχως δεν νομιζω να βρεις κατι εντυπωσιακοτερο στο παιχνιδι (το λεω επειδη αναφερεις οτι ο κοσμος σου φαινεται αδειος ενω εχεις περασει και απο αυτα τα 2 σημεια που ειναι και τα πιο ζωντανα του τιτλου)... Επισης εντυπωση μου κανει αυτο που λες για τα side quests αλλα και τη μουσικη του παιχνιδιου. Τα side quests δεν εχουν ολα ενδιαφερουσα δομη (υπαρχουν και αρκετα fetch οντως) αλλα ολα μα ολα θεωρω οτι εχουν εξαιρετικο περιεχομενο (και ακομα και αυτα που δεν φαινεται αποκτουν στην συνεχεια διοτι πολλα απο αυτα ειναι σε parts και δεν ολοκληρωνονται αμεσως). Και εκει ειναι που προσωπικα εβγαλα ας πουμε το καπελο στον τιτλο διοτι μεσες ακρες ακομα και στο πιο αδειο περιεχομενο ντυνοταν με ωραιο σεναριο. Η δε μουσικη ειναι με βαση τα δικα μου γουστα ανετα μεσα στα καλυτερα soundtracks ολων των εποχων και σε συνδιασμο με την οπτικοποιηση θα ελεγα οτι εχουμε top presentation (οταν μπηκα ας πουμε στο forest kingdom ανατριχιασα στην κυριολεξια, το περιβαλλον, η μουσικη, το subplot που τρεχει, το οποιο ολοκληρωνεται βεβαια στα υπολοιπα σεναρια, αλλα γενικα εξ αρχης αισθανθηκα ετσι).

      Κλεινοντας το σεναριο στο τελος οντως κανει κατι, το θεμα ειναι οτι αν δεν σε κερδισει ο τροπος αφηγησης, για τον οποιο εχεις παρει δειγματα ειδικα απο τα side quests, δεν ξερω αν θα σε εντυπωσιασει ή αν θα σου φανει εκπληκτικο. Γενικα το παιχνιδι θα ελεγα προσεγγιζει τα θεματα που αγγιζει και το βιβλιο πανω στο οποιο βασιζεται το Blade Runner αλλα το κανει με διαφορετικο και jap τροπο και οχι straightforward και αμεσα οπως το Deus Ex για παραδειγμα. Συνολικα θα ελεγα οτι το στοιχημα του παιχνιδιου ειναι το να καταφερει να σε βαλει στο κλιμα του Deus Ex αλλα με το δικο του τροπο, με την δικη του αισθητικη, την δικη του αφηγηση, τα δικα του μηνυματα, την δικη του μουσικη, το δικο του gameplay. Και καθως το προχωρας θα δεις οτι κανει προσπαθειες για να το κερδισει αυτο το στοιχημα. Το αν θα το καταφερει ειναι μια απαντηση που θα δωσεις εσυ στο τελος, και το λεω απο τωρα οτι εκει ειναι που θα εχεις μια αρκετα καθαρη εικονα (που ολα θα δεσουν και θα μπορεις να δεις αν εν τελει σε αγγιξαν ή οχι).

      Comment


      • #33
        Έπαιξα στο hard ένα 15ωρο μέχρι που είπα όχι άλλο κάρβουνο. Η δυσκολία είναι πολύ άσχημα ισορροπημένη μεταξύ του normal/ hard. Επιμένω πως η Platinum λόγω απειρίας πιθανώς σε τίτλο καθαρά rpg, δεν ήξερε πως να αντισταθμίσει την χρήση των healing items τα οποία παρεπιπτόντως είναι πάμφθηνα και στο hard ακόμη σε συνδυσμό με τα κατάλληλα chips γίνεσαι πρακτικά ανίκητος( εκτός από ορισμένα άκυρα σημεία και τα ακόμη πιο μέτρια υλοποιημένα λόγω hitboxes shmup τμήματα)

        Ίσως όταν αναβαθμίσω περαιτέρω τα όπλα( ωραίο το πώς ανακαλύπτεις τον NPC που κάνει την πλήρη αναβάθμιση)να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη αλλά προς το παρόν, ούτε τα πολύ ενδιαφέροντα combos ανακάλυψα, ενώ λόγω και της φύσης του τίτλου που βασίζεται στο leveling αλλά και λόγω του άσχημου balancing που καθιστά το hard μάλλον άδικο σαν εφαρμογή οι μαχες μου φάνηκαν πολυ επαναλαμβανόμενες χωρις ποτε να αισθάνομαι πως βελτιώθηκα φοβερα( ίσως μονο σε κάποια bosses και στον NPC που έβαλες αλλα και παλι εκει ας όψεται το γενναιοδωρο evade) Με λίγα λόγια οπως έπαιζα τις πρωτες ωρες παίζω και τωρα με λίγη περισσότερη άνεση λόγω του evade+. Ο κύριος λόγος που το κατέβασα στο normal ηταν άκυροι θάνατοι απο enemy groups που κανανε respawn συνεχως( μιλάω για ενα σημειο στην πολη της ερήμου που ηρθε απο το πουθενά με 10-15 εχθρούς την οθόνη που χτυπούσαν απο παντου και κόντεψε να μου κοστισει 1 ωρα παιχνιδιού)και φυσικα απο τα ζώα που ειναι ο,τι πιο επικίνδυνο στον τίτλο , μεχρι στιγμης, οπως έγραψα και πιο πανω.

        Στα boss fights σώζεται η κατάσταση, όπως και στις μάχες με μεμονωμένους εχθρούς, ωστόσο όταν είσαι περικυκλωμένος και δεν μπορείς να δεις από πού σου έρχεται τι, τα πράγματα βασίζονται στο mashing του evade( ειδικά με αυξημένο range και bullet time)και στην τακτική του κλεφτοπόλεμου( βσκ dynasty warriors τίτλος με evade Bayonetta/ MGR)


        Για το Forest Kingdom έγραψα πάντως πως ήταν η μοναδική περιοχή που μου άρεσε τόσο πολύ σαν σύνολο.( συμφωνώ απόλυτα στα όσα γράφεις) ¨Ηταν ξαφνικά σαν ο τίτλος να παίρνει πολύ τα πάνω του. Μου άρεσαν και το Village όπως και το amusement park και αμέσως μετά η έρημος( στην οποία btw glitchαρε το game έπεσε μέσα από κάτι βράχια δυο τρεις φορές )με τελευταίες τα City Ruins, Flooded City. Το μόνο άσχημο είναι πως στο amusement park ήθελα παραπάνω δράση καθώς το level design σε προϊδεάζει για κάτι παραπάνω( πχ πολύ wasted potential που το carousel με τα spaceships είναι ακίνητο, ή το section με το rollercoaster που είναι τόσο απλοϊκό και προβλέψιμο)

        Tώρα σχετικά με τα side quests, δεν θεωρώ η πλειονότητά τους, μέχρι στιγμής πως έχει να πει κάτι αφηγηματικά( ή μάλλον πιο σωστά ο τρόπος με τον οποίο μαθαίνεις τι γίνεται μέσω text update στο quest menu είναι αρκετά παρωχημένος με περιορισμένο impact) Επί της ουσίας βλέπεις markers στο χάρτη, τους ακολουθείς και από εκεί και πέρα συνήθως είναι είτε εχθροί που τους σκοτώνεις και κάνουν drop κάποια αντικείμενα και πρέπει να τα επιστρέψεις σε όποιον τα ζήτησε, είτε βρίσκεις καποιο NPC που σε οδηγεί σε άλλον NPC κοκ...

        Αφηγηματικά μέχρι στιγμής δεν εχω δει κάτι που να κάνει τον τίτλο, όσον αφορά τα sidequests, να κινείται πάνω από ένα low budget- run of the mill rpg( και το λέω μετά λύπης μου) Ϊσως είμαι κι εγώ χοντρόπετσος, αλλά όταν πχ συνοδεύω ένα παιδάκι ρομπότ πίσω στη μαμά του που σταματάει κάθε τόσο όταν του την πεφτουν 3-5 εχθροί και μόλις συναντιούνται και πάλι ' γκουχbacktrackingγκουχ παίζει θλιμμένη μουσική για να σου επιβάλλει να συγκινηθείς, ε, συγγνώμη, μου φαίνεται λίγο επιτηδευμένο το όλο σκηνικό... Το πιο ενδιαφέρον μέχρι στιγμής είναι το πώς ξεκλειδώνει η ιστορία του εκάστοτε weapon αλλά οφείλω να αναφέρω και αρκετούς NPCs όπως πχ ο Pascal που είναι άκρως ενδιαφέροντες ενώ και το VA είναι πολύ καλό.

        Μέχρι στιγμής, ειλικρινά το λέω, και μάλιστα μετά λύπης μου γιατί πραγματικά ψάχνω να βρω θετικά στο συγκεκριμένο τίτλο που τον περίμενα πώς και πώς, απορώ τι διαφορετικό έχει δει τόσος κόσμος και δεν το βλέπω εγώ( από εσας που εκτιμώ την άποψή σας, μέχρι reviewers που επίσης εκτιμώ) Σε σημείο να αισθάνομαι άσχημα σαν τον τρελό του χωριου ένα πράγμα

        Κρατάω πάντως πισινή για τα επόμενα playthrough.

        EDIT:
        Σχετικά με το OST δεν είπα ότι δε μου αρέσει, ίσα ίσα. Απλως θεωρώ πως επαναλαμβάνεται πάρα πολύ. Ας πούμε μέχρι στιγμής το OST του Final Fantasy XV είναι για τα δικά μου γούστα ανώτερο.
        Τέλος αυτό που δε μου αρέσει είναι πως το game, λόγω της open world δομής του, μπορεί να σε οδηγήσει "να παίξεις λάθος". Εγώ ένα 7ωρο στις αρχές το έπαιζα εξερευνητής με αποτέλσμα να βρίσκω περιοχές που δεν είχαν τπτ πέραν αδιεξόδων και αποκτούσαν νόημα μόνο μέσω συγκεκριμένων sidequests που έπρεπε να αναλάβω, με αποτέλεσμα να πάθω μια υπερκόπωση. Αλλά ρε γμτ, open world δομή έχει, εφόσον με αφήνει να εξερευνήσω, δεν πρέπει να το κάνω? Διάβαζα ανάλογες απόψεις στο reset era , neogaf και γράφανε άλλοι χρήστες πως όσοι είχαν ίδια άποψη, παίζανε λάθος το game... Δεν το θεωρώ σωστό τρόπο σκεψης προσωπικά, δεδομένου ότι το ίδιο game σε αφήνει ελεύθερο να πας σχεδόν όπου θέλεις στην εκάστοτε περιοχή.
        O Emil είναι μεγάλη μορφή, κρίμα που δεν είχα παίξει το Nier στην εποχή του...

        ΕDIT 2:
        Το άλλο μεγάλο παράπονο... Το ψάρεμα είναι πολύ βαρετό, braindead διαδικασία, αλλά πρέπει να το υπομείνεις προκειμένου να βγάλεις χρήματα και να κάνεις upgrades, item shopping, chip upgrading etc etc Φαντάζει σαν προσθήκη που έπρεπε με το ζόρι να χωρέσει... Έπρεπε imho να είναι πιο διαδραστικό, έστω στα επίπεδα του Final Fantasy XV... Τώρα όπως το έχουν κάνει δείχνει απίστευτη προχειροδουλειά.

        EDIT 3:
        Σορι για τα edits αλλά γράφω υπό πίεση γιατί βρήκα λίγο χρόνο στη δουλειά( αμην )
        Last edited by Sinclair; 26-01-2018, 01:48 PM.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #34
          Μονοπωλώ το θεμα τωρα αλλα οι τελευταίες ωρες του πρώτου playthrough σε συνδυασμό με το δευτερο( εξ ολοκλήρου στο hard αυτη τη φορα) μ αλλάξανε αρδην την άποψη για το game Περισσοτερα εν ευθέτω χρόνω!
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #35
            Ειλικρινά, είχα στεναχωρηθεί αρκετά που δεν σου έκανε τόσο κλικ το παιχνίδι να ξέρεις

            Comment


            • #36
              Έφταιγα κι εγω σε μεγάλο βαθμό τελικα. Πόστ απολογίας μολις ευκαιρεσω

              EDIT
              Νόμιζα πως ειχα κανει αρκετές sidequests κ προς έκπληξη μου ειχα κανει τις πιο απλές και μάλιστα μονο το 28%
              Τωρα μολις τελειωσα το Amnesia side quest κ άφησα το χειριστήριο για να ηρεμήσω. :/ Το αδίκησα πολυ το game, γτ το έπαιζα με λάθος λογική( αν κ επιμένω πως έπρεπε το balancing ν ειναι καλυτερο αν και ειδικα τωρα στο 2ο playthrough το διασκεδάζω απιστευτα πολυ- δεν γραφω κατι περισσοτερο μην κανω spoil. Ειλικρινά μολις ευκαιρησω θα κανω ενα πόστ σεντόνι

              Last edited by Sinclair; 28-01-2018, 10:14 PM.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #37
                Αυτο με τα side quests οπως σου εγραψα μου εκανε πολυ εντυπωση ετσι οπως το ειχες γραψει. Καταλαβα οτι μαλλον εχεις δει μικρο υλικο με βαση τα οσα εγραψες διοτι και εγω οταν μιλαγα για το σεναριο τους δεν εννοουσα το text επιπλεον υλικο αλλα το τι σου δινεται interactive (γενικα και εγω μην νομιζεις, αν το υλικο ηταν απο text δεν θα σου ελεγα οτι αξιζουν). Και εγω ειχα στεναχωρεθει με το γεγονος οτι φαινοταν να μην σου αρεσει, ειναι λιγο ιδιοτροπος κιολας τιτλος και χρειαζεται οντως να σου κανει κλικ ωστοσο θεωρω οτι στο τελος αποκλειεται να σε αφησει αδιαφορο. Οπως και να χει περιμενουμε νεο post εντυπωσεων

                Btw το δευτερο σεναριο και μενα ειναι το αγαπημενο και οπως εγραψα η τροπη που παιρνει το bs μου αρεσε παρα πολυ παροτι ειναι κατι εντελως εξω απο αυτο που περιμενεις.

                Comment


                • #38
                  Το amnesia είναι από τα light. Με το ζευγάρι που προσπαθεί να φύγει μακρυά το έκανες; Και επίσης είχες βρει το λουλούδι για την 6Ο στο playthrough 1;

                  Comment


                  • #39
                    Οχι ρε γμτ... έπαιξα το πρωτο play-through τελείως blind και πέρασα το γνωστό point of no return μ αρκετα ανοιχτα που όταν συνειδητοποίησα πως δεν μπορω πλεον να τα ολοκληρώςω εκνευρίστηκα παρα πολυ... Ωστοσο το game απο εκει και έπειτα πήρε τέτοια τροπή που έπαθα πλακα- με την καλη εννοια...
                    nooto τολμώ να πω πως το 2ο playthrough ειναι ιδιοφυές game design. Εχω ειλικρινά πάθει πλακα με την τροπή που παίρνει ο τίτλος gameplay wise. Κρατιέμαι μην γράψω περισσότερα κ το χαλάσω. Απο την αλλη ειναι αξιοσημείωτο πως για αρκετούς απο οσο ειδα σε gaming fora το δευτερο κομματι ειναι το πιο βαρετό... Πλεον θεωρώ πως ειναι άξιο θαυμασμού το πόση προσοχή εχει δοθεί. Ειλικρινά δεν μπορω να το γράψω αρκετές φορες:
                    Είναι αμαρτία αν κάποιος αφήσει τον τίτλο μετα το πρωτο playthrough...

                    EDIT
                    Ας πουμε το boss στο amusement park αποκτάει τελείως αλλo νόημα με το δευτερο playthrough... Δλδ η συναισθηματική φόρτιση πιάνει κόκκινο( καλα για το πόσο ομαλά λειτουργεί η εναλλαγή στο gameplay ειναι για σεμινάριο)... Δεν ξερω, φοβαμαι να γράψω αλλα γτ πρακτικά τα παντα ειναι spoiler

                    Edit 2:
                    Τωρα το ειδα! Πολυχρονος nooto ο,τι επιθυμείς!!
                    Last edited by Sinclair; 28-01-2018, 11:24 PM.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #40
                      Οχι ρε γμτ... έπαιξα το πρωτο play-through τελείως blind και πέρασα το γνωστό point of no return μ αρκετα ανοιχτα που όταν συνειδητοποίησα πως δεν μπορω πλεον να τα ολοκληρώςω εκνευρίστηκα παρα πολυ... Ωστοσο το game απο εκει και έπειτα πήρε τέτοια τροπή που έπαθα πλακα- με την καλη εννοια...
                      Γενικα τα side quests μπορεις να τα ολοκληρωσεις και στο δευτερο σεναριο, δεν θυμαμαι αν υπαρχει καποιο που να χανεται αλλα γενικα, επειδη ξαναπαιζεις τα ιδια γεγονοτα στο main κομματι, οτι ηταν ανοιχτο τοτε ειναι και ανοιχτο τωρα. Εγω νομιζω ειχα κανει σχεδον τα παντα πριν τερματιζω το πρωτο σεναριο και τα υπολοιπα 2 τα επαιξα στην ουσια μονορουφι (ανοιγουν και καποιες ακομα βεβαια αλλα ο μεγαλυτερος ογκος γινεται διαθεσιμος απο το πρωτο σεναριο). Ισως ειναι καλυτερο ετσι οπως το πηγες για να υπαρχει και μεγαλυτερο ballance.

                      Τωρα το ειδα! Πολυχρονος nooto ο,τι επιθυμείς!!
                      Θενκς!!!!

                      Comment


                      • #41
                        40 ώρες στο 2ο playthrough με 65% των quests λίγο μετά το Forest Kingdom- μόλις έκανα την quest του Villager. Βασικά ο τίτλος με τον δεύτερο χαρακτήρα έχει ανέβει τρελά στην εκτίμησή μου- χωρίς αυτό να σημαίνει πως και το πρώτο playthrough, ειδικά προς το τέλος, δεν μου άρεσε πάρα πολύ. Τέλος πάντων τα εκανα μαντάρα την πρωτη φορά, γιατί το γύρισα στο normal και μετά προς το τέλος πάλι στο Hard με αποτέλεσμα να καταλάβω πολύ περισσότερα σχετικά με το σύστημα μάχης 5-6 ώρες πριν το τέλος( που μπορεί να είναι light Bayonetta αλλά οκ rpg είναι και μάλιστα με πολύ ικανοποιητικό βάθος/παραμετροποίηση μέσω των chips αλλα και των weapons/ pods) Άρχισα κάπου εκεί να χρησιμοποιώ πολύ πιο καλους συνδυασαμούς από chips, ανακάλυψα το charge ability των pods αλλά και το πώς μπορεί να χρησιμέψει η εκάσοτε ability...

                        Τέλος πάντων μεγάλο προσωπικό μου foul που το επαιζα σαν Bayonetta/ DMC με στόχο να μην παθαίνω ζημιά, ενώ από ένα σημειο και μετά πηγαίνα σφαίρα λόγω κούρασης/ εκνευρισμού( ξέρω έγινα κουραστικός αλλά αυτά τα wild boars/ mooses με γονάτισαν αρχικά ) Φερ'ειπείν μπήκα στο Amusement Park και τα έσφαξα όλα την πρώτη φορά, ακόμη και το Battle Tank χωρίς να καταλάβω τι παίζει... Ρεζίλι κανονικό λέμε, ουγκ τελείως νοοτροπία-πρώτη φορά δεν έπαιρνα χαμπάρι τι του γινόταν λόγω και του εκνευρισμου μου που μετρούσε ώρες σε εκείνο το σημείο( γενικά όλα ανάποδα τα έκανα, ακόμη και το 4ωρο που ξόδεψα στο αρχικό section που δεν μπορείς να σώσεις στο Hard μέχρι να γυρίσω στο normal)

                        Τώρα με τις πρόσθετες σκηνές που εμφανίζονται και δίνουν μεγαλύτερο βάθος στους χαρακτήρες, τις φοβερές sidequests( πραγματικά είχα παίξει τις πιο βαρετές/ η πιο σωστά λιγοτερο ενδιαφέρουσες) Wandering Couple( άλλη γκαντεμιά εδώ με το που πήγα να ολοκληρώσω την αποστολή έτυχε να προχωράει στο ίδιο σημείο η main quest/ point of no return και να χάσω τα πάντα στο πρωτο playthrough), Castle Treasure, Amnesia, Turf Wars.... η λίστα συνεχίζεται.

                        Περιττό να πω, πως όσο προχωράω το game τόσο πιο κάθαρμα αισθάνομαι στο δεύτερο playtrough όσον αφορά τις πράξεις μου. Καλά όταν είδα το backstory της Simone και κατάλαβα ποιος την απερριψε και αποτέλεσε αιτία για τον ψυχολογικό κατήφορό της επάθα ένα μικρό σοκ( χώρια την αναφορά στους γνωστούς επώνυμους φιλοσοφους που αποτέλεσαν έμπνευση για τον Yoko Taro) Η λίστα πλέον είναι πολύ μακριά από τέτοιες στιγμές.

                        Επίσης το gameplay έχει απογειωθεί για τα καλά, σε σημείο να ανυπομονώ για τα επόμενα playthrouhs και το τι ξεκλειδώνουν. Ο character του 2ου, αποδεικνύεται σχεδον godlike, θερίζει τα πάντα στον διάβα του ειδικά με το special ability που συνδυάζει στοιχεία από twin stick shooter με light bullethell/ puzzle elements που μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ούτε κουράζουν ενώ η εναλλαγή και μετάβαση από το ένα gameplay στο άλλο, είναι imho σεμιναριακές. Ωστόσο σκόμη κσι μια στιγμή αφηρημάδας μπορεί να αποδειχθεί μοιραία, ειδικά όπως την πάτησα στο Turf Wars sidequest χάνοντας πρόοδο μιας ώρας...

                        Ορίστε ένα δείγμα battle στο Hard από το 2ο playthrough Προφανώς όποιος δεν θέλει να ξέρει ποιος είναι ο char του δευτερου playthrough δεν το ανοίγει
                         


                        Mέχρι στιγμής λοιπόν. Τα αρνητικά είναι σε ορισμένες περιοχές και δη στην αρχική ο τεχνικός τομέας( περίεργο frame rate με άκυρα drops, σπασμωδική σε σημεία κίνηση και low res textures ειδικά σε open areas), το normal επίπεδο μάχης είναι τελικά αχίλλειος πτέρνα( πολύ σωστή παρατήρηση σπό nooto), όπως ίσως λίγο και το Hard mode από ένα σημείο και μετά( αλλά σίγουρα όχι τόσο πολύ καθώς εδώ πρέπει να ασχοληθείς έστω με τα chips αλλά και με τα passive abilities των weapons που κάνουν και stack btw), ενώ, από την άλλη, το Very Hard είναι για μαζοχιστές. Συνεπώς υπάρχει ένα κενό μεταξύ Hard/ Very Hard που θα μπορούσε κάπως να καλυφθεί( αν και το DLC από ότι διάβασα σου δίνει τη δυνατότητα να πέσεις level αλλά και πάλι φαντάζει σαν afterthought)

                        Επίσης, ορισμένοι NPC χαρακτήρες θα ήθελα να αναπτυσσονται περισσότερο( αν και μπορεί αυτό να συμβαίνει σε επόμενα playthroughs), εμ... το open world των πρωτων ωρών μπορεί να μπερδέψει... Με λίγα λόγια παίξτε την πρώτη φορά, το main quest με ελάχιστο exploration μέχρι να ξεκλειδώσετε το fast travel οπότε το game κυλάει πολύ πιο άνετα και μετά ασχοληθείτε φουλ με sidequests που πραγματικά αξίζουν πάρα πάρα πολύ με ελάχιστες εξαιρέσεις.

                        Τώρα τα θετικά είναι όλα τα υπόλοιπα και εν τέλει διαγράψτε ό,τι έγραψα συναισθηματικά φορτισμένος, και απλώς αγνοήστε την αρχική περιοχή που είναι λίγο bland χωρίς τα sidequests. Ακόμη και η έρημος μεταμορφώνεται με την εξερεύνηση μέσω των sidequests( εκτός από μια που θέλει να σκανάρεις για να βρεις κάποια items )

                        Τέλος οι μάχες του DLC εμένα μου άρεσαν ως εκεί που έχω παίξει, αλλά φαίνεται από μακριά πως είναι για όποιον έχει τελειώσει το game και απαιτούν αρκετή στρατηγική ακόμη και στα αρχικά επίπεδα.

                        Ανυπομονώ να δω πού το πάει.

                        Eν τω μεταξύ, διάβαζα από fans πως ενώ το σενάριο του Automata είναι ξεχωριστό και φανταστικό, του πρώτου Nier είναι ακόμη καλύτερο... Δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά( όχι τπτ άλλο το πετυχα 4€ και το ξανατσίμπησα γιατί το άλλο copy είναι κάπου σε ένα πλαστικό box με 360 games στο storage)

                        Bottom line; must play so far. Υoko Taro sorry, im not worthy xD
                        Last edited by Sinclair; 02-02-2018, 02:20 AM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #42
                          Το τέλος του wondering couple με είχε στιγματίσει αρκετά, αλλά όλο το part 3 του παιχνιδιού είναι πολλές φορές πιο ψυχοφθόρο από όσα έχεις δει. Καλή δύναμη λοιπόν. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, καθώς προσπαθώ να συγκρατηθώ και να μην πετάξω δεκάδες spoiler χωρίς να το θέλω, όταν όμως το τελειώσεις έχουμε να πούμε πολύ πράμα. Από τη μία χαίρομαι που δεν έκανες το fetch quest της 6Ο γιατί στο part 3 θα σε διαλύσει λίγο ακόμα ψυχολογικά.

                          Να κάνω και μια αναφορά σε ένα από τα αρνητικά που είπες. Το παιχνίδι το έπαιξα σε PS4 Pro και το framerate δεν κουνήθηκε ποτέ από τα 60 frames.

                          Comment


                          • #43
                            Πιθανώς να αναφέρομαι στο frame pacing ή όπως στο καλό λέγεται. xD

                            Τελος πάντων, 47 ώρες με το δεύτερο playthrough και side missions 77%, πλέον αποφάσισα να πάω στο point of no return για να τελειώνω με το δεύτερο κομμάτι.

                            Να αναφέρω πως ανακάλυψα τυχαία και το Deep Cave και το όλο σκηνικό θυμίζει αρκετά From Software. Αρκετά δυνατοί εχθροί, αρκετές εκπλήξεις, αλλά και καλό loot. Ίσως να προσπαθούσα να κατέβω όσο πιο πολύ μπορώ αλλά καθως είμαι 55lvl λέω να δοκιμάσω να συνεχίσω για το τέλος και να το αφήσω για επόμενο playthrough. Btw o Emil νομίζω πως κάνει αναφορές στο πρώτο Nier τις οποίες, προφανώς, δεν μπορώ να κατανοήσω.

                            Στο Forest πάντως όταν βλέπεις τι γίνεται στο 2ο playthrough νιώθεις πολύ... χάλια( για να το θέσω πολύ κομψά)

                            Περισσότερα τις επόμενες ημέρες, ελπίζω πλέον να έχω ολοκληρωμένη εικόνα του τίτλου, σεναρίου κτλ

                            Μέχρι στιγμής από τους πιο ενδιαφέροντες rpg τίτλους από ανατολή των τελευταίων αρκετών χρόνων με πολύ χαρακτήρα( αυτά τα ρομποτάκια είναι αξιολάτρευτα )

                             
                            Εννοείται στην αποστολή με τα πυρηνικά πήγα καρφί στον Pascal. Πιθανώς ήταν out of character καθώς παράκουσα την Commander αλλά οκ νομίζω είναι πασιφανές πως κάτι κρύβουν
                            Last edited by Sinclair; 04-02-2018, 10:32 PM.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #44
                              Πιθανώς να αναφέρομαι στο frame pacing ή όπως στο καλό λέγεται. xD
                              Ναι νομιζω αυτο ειναι το προβλημα, οχι τοσο τα drops αλλα οτι το παιχνιδι ωρες ωρες τρεχει στα 60 αλλα παρολα αυτα δεν φαινεται smooth. Αν εχετε παιξει Bloodborne ή DS3 πανω κατω ειναι καπως παρομοια η αισθηση (απλα εδω φαινεται χειροτερο γιατι στα 60 χτυπαει περισσοτερο απο τα 30).

                              Στο Forest πάντως όταν βλέπεις τι γίνεται στο 2ο playthrough νιώθεις πολύ... χάλια( για να το θέσω πολύ κομψά)
                              Δεν ειναι φοβερο το σκηνικο? Βασικα εγω επειδη το εχω συνολικα στο μυαλο μου ελεγα (οταν διαβασα τα προηγουμενα σου post) δεν μπορει να μην τον αγγιξε η φαση. Ειναι πολυ ωραια η ιδεα παντως του να σου παρουσιαζει ενα part of the story αρχικα (που μπορει να σου φαινεται και επιδερμικο) και με το δευτερο σεναριο να στο εξηγει και να σου αλλαζει τα φωτα . Και νομιζω οτι θα ανεβει ακομα περισσοτερο στα ματια σου μετα το τελος και του τριτου σεναριου που ολες οι ιστοριες ολοκληρωνονται και πλεον τις εχεις στο μυαλο σου σαν συνολο.

                              Comment


                              • #45
                                50 ώρες και τέλος το 2o μέρος.

                                Ακολουθούνε spoilers προφανώς

                                 
                                Η 2Β είναι φοβερή σαν χαρακτήρας, τόσο σχεδιαστικά όσο και σαν ανάπτυξη, ωστόσο θεωρώ πως ο 9S εξελίσσεται σε εξίσου αν όχι περισσότερο σημαντικό χαρακτήρα. Το τονίζω αυτό γιατί μπορεί λανθασμένα να δημιουργηθεί η εντύπωση πως τα επόμενα playthrough είναι συμπληρωματικά κάτι που δεν ισχύει προφανέστατα. Εγω νόμιζα πως το δεύτερο θα είναι τό ίδιο ακριβώς με το πρώτο με ελάχιστες διαφοροποιήσεις και μάλιστα αυτός ήταν ο λόγος που είχα απογοητευτεί( πέραν του λάθους τρόπου που προσέγγισα τον τίτλο) Διαψεύστηκα πανηγυρικά ευτυχώς και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να θεωρώ τον τίτλο υποψήφιο για ένα από τα σημαντικότερα games που έχω παίξει, εκτός πια κι αν με απογοητεύσει ο πολλά υποσχόμενος επίλογος(??) που μόλις είδα το preview.

                                Ο τρόπος που υλοποιείεται η συμμετοχή του 9S στις τελευταίες ώρες του game, έχοντας στο μυαλό τον παράλληλο δρόμο της 2B, είναι σεμιναριακός imho. To gameplay στο Factory, στο Hacking στο μυαλό του Eve μέχρι την τελική σκηνή με τον Adam, είναι θαυμάσιο και νομίζω πως δεν εκνευρίζει ιδιαίτερα καθώς τα patterns είναι ξεκάθαρα ενώ η απόφαση τα πορτοκαλί projectiles να είναι destructible είναι πολύ σωστή με αποτέλεσμα να αισθάνεται κανείς πολύ master όταν χαράζει δρόμους αποφυγής μέσα από τα bullet curtains... Το μόνο αρνητικό που βρήκα στο hacking mini game είναι πως ορισμενες φορές δεν έστριβα τόσο εύκολα εκεί που ήθελα για να σημαδέψω αλλά πιθανώς να φταίει το sensitivity( δεν το έλεγξα αν το επηρεάζει) Φυσικά στο Hard δεν με ενόχλησε ιδιαίτερα, παρά τα όποια retries που είχα.

                                Επίσης στο δεύτερο playthrough έρχονται και οι πολυαναμενόμενες αποκαλύψεις για την οργάνωση YoRHa( αν και είχα ψυλλιαστει πως μάλλον οι άνθρωποι είχαν αφανιστεί) Βέβαια αυτό δε λέει τπτ γιατί πλέον από τον τίτλο περιμένω τα πάντα. To Project Gestalt, οι Replicants etc etc μου προκάλεσαν μια ήπια υπερπληροφόρηση( μου λείπουνε και κάποια project gestalt reports νομίζω τα 5 και 7)και προσπαθώ να συνδέσω τα κομμάτια του puzzle. Επιτέλους κάθισα να χαζέψω λίγο το Intel tab κάποια στιγμη και έχει γίνει εξαιρετική δουλειά. Έχει πολύ διάβασμα αλλά νομίζω πως αξίζει γιατί τα κείμενα είναι αρκετά ποιοτικά θυμίζοντας τα αντίστοιχα πχ του Lost Odyssey που θεωρώ πως ήταν εξαιρετικά. Ανυπομονώ για το 3ο κομμάτι


                                Το game είναι εξαιρετικό, εξελίσσεται σε πολύ σημαντικό τίτλο για μένα( από διάφορες απόψεις, αλλά θα πω περισσότερα όταν τελειώσω) Απλώς οδηγίες για όποιον ασχοληθεί. Επιβάλλεται να παίξει κανείς τις sidequests, είναι πολυ σημαντικές ως επί το πλείστον( οκ το speed star challenge όχι τόσο αν και πάλι κάτι δείχνει), μην το παίξετε σαν action game καθαρά τις πρώτες ώρες αλλά σαν rpg, μην καείτε με το open world αρχικά, θα έρθει φυσικά η εξερεύνηση αυτού, μην δείτε τι γίνεται παρακάτω και πώς.[ είμαι φουλ αγχωμένος με διαφορα τον τελευταίο καιρό και ωστόσο παίζω τελείως blind και δεν υπάρχουν από ότι έχω καταλαβει σημαντικά missables, κοίταξα guide μόνο για κάποια chests και το πώς ξεκλειδώνουν με την 2B( δεν ξεκλειδώνουν μην ασχοληθείτε) και το μετάνοιωσα-ήταν και το μόνο που είδα] Να είστε αποφασισμένοι πως ένα 30-40ωρο θα χρειάζεται στο χαλαρό για το σύνολο του τίτλου( στο δικό μου χρόνο προστίθενται ώρες λόγω χαζής εξερεύνησης άνευ λόγου και αιτίας γιατί έτσι κάνω στα open world ) Να πάρετε απόφαση πως το αρχικό τέλος είναι μόνο η αρχή.

                                Σκάω με το praise, γιατί θα φαίνομαι σαν σχιζοφρενής.
                                Last edited by Sinclair; 05-02-2018, 10:51 PM.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X