Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Xbox One, PC] Cuphead

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [Xbox One, PC] Cuphead

    Πρώτες εντυπώσεις:

    + Γραφικά, κίνηση χαρακτήρων
    + Μουσική

    - Στατικά γραφικά στο background
    - Πολύ μικρές πίστες με λίγη δραστηριότητα

    Σε γενικές γραμμές είναι ενδιαφέρον αλλά σίγουρα δεν είναι ούτε Contra, ούτε Megaman, oύτε Metal Slug. Είναι κατώτερο.
    Insert Coin

  • #2
    Μου άρεσε πάρα πολύ από τα λίγα gameplay videos που έχω δει.

    Σίγουρη αγορά για εμένα. Θα το τσιμπήσω για ατμό, αν ψήνεται κανείς να κανονίσουμε κανένα coop.

    Από ότι κατάλαβα το παιχνίδι εστιάζει στα bosses και όχι σε platforming/ εξερεύνηση πιστών. Πρόκειται κυρίως για boss rush game με μικρού μεγέθους πίστες να παρεμβάλλονται πότε πότε. Λένε πάντως πως αυτό που κάνει το κάνει εξαιρετικά.

    Από διάρκεια ξέρει κανένας τι παίζει;


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #3
      Δεν ξερω πως ειναι σαν game αλλα το γεγονος οτι εχουμε φτασει στο σημειο να ειναι δυνατα τετοια πραγματα σε επιπεδο απεικονισης και animation ειναι περα για περα εντυπωσιακο και αξιο θαυμασμου. Νομιζω ειναι οτι εντυπωσιακοτερο εχω δει ever σε 2d αλλα και top γενικοτερα. Διαβασα επισης οτι ειναι ολο hand-drawn, πολλα μπραβο στα παιδια για την ολη προσπαθεια...

      Comment


      • #4
        Μου δίνει την εντύπωση πως δεν ήξεραν τι ακριβώς να κάνουν πέραν του (εκπληκτικού ομολογουμένως) animation, επομένως έφτιαξαν πολλά bosses σε στυλ Megaman και το έκαναν παλούκι για να περνάς πολύ ώρα μαζί του. Είναι πολύ καλοφτιαγμένο, εντάξει μηχανισμοί, έχεις τον απόλυτο έλεγχο του χαρακτήρα και δεν έχω παρατηρήσει cheap deaths, solid platformer. Το κακό είναι πως στον πρώτο κόσμο αν θυμάμαι καλά, έχει δύο «run n gun» πίστες, μία πίστα με αεροπλανάκια και 4-5 bosses. Ποτέ μου δεν μου άρεσαν τα boss rush, και εδώ το παιχνίδι είναι γεμάτο από δαύτα. Μερικές φορές, πρέπει να νικήσεις κάποιες πίστες για να προχωρήσεις. Πριν λίγο πήγα στον δεύτερο κόσμο και έχει 3 bosses, ένα εξ αυτών με αεροπλανάκι. Δεν μπορείς να προχωρήσεις αν δεν νικήσεις κάποιο τουλάχιστον από αυτά. Ε οκ δηλαδή, αηδία. Κάθε φορά το βάζω για λίγη ώρα και μετά το βγάζω επειδή μπουχτίζω. Βέβαια, από την άλλη, σε πιάνει και το κλασικό «μία ζωή ακόμα, μία τελευταία προσπάθεια» κλπ, όμως με το που βγάζω τον αρχηγό, και συναντάω πάλι αρχηγό, εκεί είναι που το αφήνω λίγο.

        Παιχνιδάρα από τις λίγες παρ' όλ' αυτά, απλά είναι κρίμα που δεν έφτιαξαν περισσότερες κανονικές πίστες. Βρίσκω τον εαυτό μου να πηγαίνω στις δύο που έχω ήδη τερματίσει και να τις βάζω ξανά και ξανά, επειδή είναι πιο ενδιαφέρουσες από το να κάνεις κάθε φορά trial and error και να ψάχνεις συνεχώς τα νέα μοτίβα των αρχηγών.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #5
          Εγώ πριν πατήσω retry ελπίζοντας να μην ξεκινήσω όλη την πίστα απ'την αρχή στον King Dice:



          Τελικά τί έγινε; Παίξτε το, είναι εξαιρετικό platform με φοβερά visuals, κάτι που έλειπε από γνωστούς τίτλους της πιάτσας όπως το Shovel Knight και meat boy.
          Attached Files
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #6
            Τελικά τί έγινε; Παίξτε το, είναι εξαιρετικό platform με φοβερά visuals, κάτι που έλειπε από γνωστούς τίτλους της πιάτσας όπως το Shovel Knight και meat boy.
            Γιατί ΚΑΙ τα γραφικά μετράνε. Τα 8-bit looking games έχουν καταντήσει αηδία.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Ryu_gr View Post
              Εγώ πριν πατήσω retry ελπίζοντας να μην ξεκινήσω όλη την πίστα απ'την αρχή στον King Dice:



              Τελικά τί έγινε; Παίξτε το, είναι εξαιρετικό platform με φοβερά visuals, κάτι που έλειπε από γνωστούς τίτλους της πιάτσας όπως το Shovel Knight και meat boy.
              Τι να γινει?? το παιξαμε το τελειωσαμε πριν 17 μερες γραψαμε εντυπωσεις, τι αλλο?..

              Comment


              • #8
                Εχθές το βράδυ εγκαταστήσαμε το Cuphead με τα παιδιά εδώ και γυρνούσε το χειριστήριο ανα δυο ζωές. Πολύ φάση. Μπορώ να καταλάβω γιατί δίνεται βάση σε πίστες μόνο με αφεντικά - είναι αρκετά αδύναμο το gameplay σε συνεχές side-scrolling. Προφανώς και η αισθητική του παιχνιδιού είναι ανυπέρβλητη. Έκπληξη μεγάλη ήταν όταν το έβαλα και έτρεξε κομπλέ στο PC μου (το χειρότερο dual-core λάπτοπ που μπορεί να βρει κάποιος). Τα minimum reqs του Cuphead είναι ένα ψέμα...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Raf View Post
                  Εχθές το βράδυ εγκαταστήσαμε το Cuphead με τα παιδιά εδώ και γυρνούσε το χειριστήριο ανα δυο ζωές. Πολύ φάση. Μπορώ να καταλάβω γιατί δίνεται βάση σε πίστες μόνο με αφεντικά - είναι αρκετά αδύναμο το gameplay σε συνεχές side-scrolling. Προφανώς και η αισθητική του παιχνιδιού είναι ανυπέρβλητη. Έκπληξη μεγάλη ήταν όταν το έβαλα και έτρεξε κομπλέ στο PC μου (το χειρότερο dual-core λάπτοπ που μπορεί να βρει κάποιος). Τα minimum reqs του Cuphead είναι ένα ψέμα...
                  Ok θα το δοκιμάσω κι εγώ στο δικό μου.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Raf View Post
                    Εχθές το βράδυ εγκαταστήσαμε το Cuphead με τα παιδιά εδώ και γυρνούσε το χειριστήριο ανα δυο ζωές. Πολύ φάση. Μπορώ να καταλάβω γιατί δίνεται βάση σε πίστες μόνο με αφεντικά - είναι αρκετά αδύναμο το gameplay σε συνεχές side-scrolling. Προφανώς και η αισθητική του παιχνιδιού είναι ανυπέρβλητη. Έκπληξη μεγάλη ήταν όταν το έβαλα και έτρεξε κομπλέ στο PC μου (το χειρότερο dual-core λάπτοπ που μπορεί να βρει κάποιος). Τα minimum reqs του Cuphead είναι ένα ψέμα...
                    Νομιζω ειχε ξεκινησει μονο σαν boss fights, οι run n gun πίστες μπήκαν αργότερα και ναι ειναι το πιο αδυναμο σημειο του παιχνιδιού, απλα filler και τιποτα παραπάνω.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Phantom Duck View Post
                      Παιχνιδάρα από τις λίγες παρ' όλ' αυτά
                      Και για λίγους. Είμαι σίγουρος πως πολλοί παρασυρόμενοι απο το θόρυβο γύρω απο το παιχνίδι προβήκαν σε αγορά και εκ των υστέρων αντιλήφθηκαν πως το παιχνιδι ειναι τοσο εκνευριστικά δύσκολο που δεν απευθύνεται σε αυτούς. Τα παλιά παιχνίδια στα ηλεκτρονικά κάπως έτσι ήταν σε δυσκολία ωστε να σου τρώνε τα κέρματα το ένα μετά απ'το άλλο.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Και για λίγους. Είμαι σίγουρος πως πολλοί παρασυρόμενοι απο το θόρυβο γύρω απο το παιχνίδι προβήκαν σε αγορά και εκ των υστέρων αντιλήφθηκαν πως το παιχνιδι ειναι τοσο εκνευριστικά δύσκολο που δεν απευθύνεται σε αυτούς. Τα παλιά παιχνίδια στα ηλεκτρονικά κάπως έτσι ήταν σε δυσκολία ωστε να σου τρώνε τα κέρματα το ένα μετά απ'το άλλο.
                        Όχι, τα ηλεκτρονικά ήταν challenging γιατί τότε διασκέδαση σήμαινε να μαθαίνεις, να βελτιώνεσαι. Το ότι έδινες χρήματα για κάθε προσπάθεια ήταν για να συντηρείται η αγορά (τελικά απέτυχε) και να σε κάνει να ρισκάρεις κάτι για να κερδίσεις το παιχνίδι. Σήμερα που διασκέδαση είναι να το αγοράσεις από το μαγαζί, να κάτσεις κάποιες (πολλές) ώρες μαζί του, να το τελειώσεις ΣΙΓΟΥΡΑ και μετά repeat, λογικό είναι να φαίνεται το Cuphead δύσκολο. Λίγο που πρόλαβα να το δώ, δύσκολο δεν φάνηκε, απλά έχει το παλιό καλό στυλ "Μάθε, παίξε" αντί του καινούριου στυλ "Αγόρασε, Κάψου, Ξαναγόρασε, ...". Αν κάτσεις να το μάθεις και να το καταλάβεις, η διασκέδαση που θα σου δώσει είναι καλύτερη από το "καίγομαι, levelάρω,νικάω". Είναι παιχνίδι που πρέπει να μάθεις (SKILL) και όχι απλά να δοκιμάσεις (EXPERIENCE). Το κακό με το πρώτο είναι ότι απαιτεί και ταλέντο πέραν της προσπάθειας, το δεύτερο θέλει μόνο χρόνο. Για αυτό βλέπεις παιχνίδια μοντέρνα να σου έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις αλλά να μην θέλεις να τα ξαναπαίξεις ποτέ.
                        Insert Coin

                        Comment


                        • #13
                          Ναι είναι από τα παιχνίδια που θα χάσεις, αλλά θέλεις να πατήσεις retry για να βρεις τη λογική του εχθρού και να τον νικήσεις.
                          Είναι σχεδιασμένο να είναι δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο.

                          Παρόμοιο "challenge" έχεις νιώσει και σε άλλα games, εμένα μου ήρθε στο μυαλό το Super Mario World.

                          Εκτός από τα γραφικά, εντύπωση μου έκανε που πρόσθεσαν στοιχεία για να σε κάνουν να συγκεντρωθείς περισσότερο, π.χ. μπορεί να καταλάβαινες ότι ο εχθρός θα κάνει επίθεση πριν το συγκεκριμένο animation, αλλά παρόλα αυτά κινείται συνεχώς με παρόμοιο animation! Επίσης σε άλλη πίστα, καταλαβαίνεις ποιες φιγούρες θα σου επιτεθούν αλλά βάζει αντικείμενα στο foreground για να μην είναι εύκολα διακριτές! Ωραία στοιχεία μελετημένα για να σου υπενθυμίσουν ότι δεν θα κάνεις περίπατο.

                          Το μόνο πρόβλημα που ίσως έχουν αυτά τα games (όχι τόσο αυτό, αλλά άλλα με μεγάλες πίστες) είναι ότι όταν είσαι στο τελευταίο κομμάτι του εχθρού, αλλάζει το pattern σε εξοντώνει, δεν κατάλαβες από που 'σου ρθε και άντε πάλι απ'την αρχή και να ξαναχάσω μέχρι να βρω το pattern. Ίσως ξενερώσει ο παίχτης. Ένα πετυχημένο game ξέρει πού να βάζει checkpoints, από την άλλη ένα platform δεν μπορεί να είναι ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Οι ισορροπίες είναι λεπτές.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #14
                            Δεν ειναι πολυ δυσκολο, δεν ειμαι καλος στα platforms ισα ισα θα με ελεγα κακο παιχτη και το εβγαλα μια χαρα, ενταξει εκνευρίστηκα σε μερικα boss αλλα αυτο ειναι το νοημα. Οσα για τα patterns και το rng των bosses προσωπικα τα βρήκα εξαιρετικά, δεν ειναι αναγκη να περναμε καθε boss με 2-3 tries το πολυ για να ειναι fun.

                            Comment


                            • #15
                              Πάντως αυτή η πίστα



                              τον παίρνει, έβγαλε νοκάουτ τρία άτομα, μας έπιασε το κεφάλι μας και το κλείσαμε.

                              Comment

                              Working...
                              X